mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MUZLU KEK TARİFİ🍌

Çay saatleri ve kahvaltı için mis kokulu nefis bir muzlu kek yapmaya ne dersiniz? Meyveli kekler içinde muzlu kekin yeri özeldir. Püre haline gelmiş olgun muzların kek hamuruna ilave edilmesiyle yapılan ezilmiş muzlu kek pratik kek tariflerinden biridir. İşte resimli kolay muzlu kek tarifi!

MUZLU-KEK-TARİFİ

Muzlu Kek Tarifi Malzemeleri

İki - üç su bardağı un

Bir su bardağı süt

Bir su bardağı sıvı yağ

Üç adet yumurta

Bir su bardağı şeker

Bir adet büyük boy olgun muz

Bir paket kabartma tozu

İstenirse bir paket vanilya

Üzeri için: File fındık

MUZLU-KEK-TARİFİ

Ezilmiş Muzlu Kek Tarifi Resimli - Muzlu Kek Nasıl Yapılır?

 1. Oda ısısında bekletilen yumurtalar derin bir karıştırma kabına alınarak toz şekerle iyice çırpılır. Süt ve sıvı yağ ilave edilerek tekrar çırpmaya devam edilir.
 2. Kabartma tozu una elenerek ilave edilerek.
 3. Kabuğu soyulduktan sonra bir çatal yardımıyla iyice ezilen muzlar hamura karıştırılır. Muzları ezmek için çırpıcıya gerek yoktur. Bütün malzemenin bütünleşmesi için hafifçe karıştırılır.
 4. Hamur yağlanan kek kalıbına dökülür. Baton kek kalıbı kullandık, ancak herhangi bir kek kalıbı da olabilir. Üzerine file fındıklar serpiştirilir.
 5. Muzlu kek önceden ısıtılmış 170 - 180 derecedeki fırında pişirilir. Kırk dakika civarı diye verilebilecek süreye itimat etmektense kürdan testi tercih edilmelidir. Kürdan veya bıçak batırıldığında temiz çıkıyorsa Muzlu Kek pişmiştir. Bununla beraber kekin sönmemesi için ilk yarım saat fırının kapağı açılmamalıdır. Fırından çıktıktan sonra üzerini örterek yumuşatmaya gerek bulunmuyor. Çünkü kendisi zaten yumuşak bir kektir. Biraz dinlendirip kek kalıbından çıkarılırsa dağılma ihtimali azalır.

Ezilmiş Muzlu Kek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Muzlu Kek Tarifi Püf Noktaları:

 1. Kararmış Muzlu Kek Ezilmiş Muzlu Kek Tarifinde vakti geçmeye yaklaşan yenilebilir durumdaki kararmış muzlarla Kararmış Muzlu Kek yapılabilir.
 2. Muzlu Kek Çeşitleri Aslında ana malzemesi olgunlaşmış muz olmak üzere çok farklı lezzetlerde kekler yapılabilir. Mesela iki - üç çay kaşığı tarçın küçük parçalar halinde kırılmış bir çay bardağı ceviz içi ile beraber kek hamuruna ilave edilebilir. Hamura iki - üç yemek kaşığı kakao ilavesiyle muzlu kakaolu kek, seksen gramlık bitter çikolatanın parçalarının veya bir çay bardağı damla çikolatanın ilavesiyle muzlu çikolatalı kek elde edilebilir. Muzlu Kakaolu Kek Tarifi, Muzlu Kek Kakaolu Tarzı için: MUZLU KAKAOLU KEK🍌
 3. Portakallı kek nasıl yapılır? PORTAKALLI KEK🥮 ve BALLI PORTAKALLI KEK
 4. Cevizli kek nasıl yapılır? CEVİZLİ ÇİKOLATALI KEK, CEVİZLİ VİŞNELİ KITIR KEK🥮, CEVİZLİ KESTANELİ🌰 KEK, HİNDİSTAN CEVİZLİ🥥 KEK
 5. Damla çikolatalı kek nasıl yapılır? DAMLA ÇİKOLATALI KEK🥮
 6. Limonlu sade kek nasıl yapılır? LİMONLU🍋 KOLAY KEK ve LİMONLU🍋 YUMURTA🥚 AKI KEKİ
 7. Kalıpta Kakaolu Kek Tarifi TAM BUĞDAY🌾 UNLU KAKAOLU KEK
 8. Kolay Kakaolu Kek Tarifi, Kalıpta Islak Kek Tarifi, Muzlu Islak Kek Muz ilavesiyle Muzlu Islak Kek, Muzlu Kakaolu Islak Kek olabilecek KOLAY KAKAOLU ISLAK KEK,
 9. Kalıpta Zebra Kek Tarifi EBRULI KEK (ZEBRA KEK)🥮
 10. Kalıpta Kek Tarifi - Sade Kek Tarifi KOLAY KURU MEYVELİ KEK
 11. Küçük Kalıpta Kek Tarifi FINDIKLI VANİLYALI CUPCAKE (Kap Kek), ÇİKOLATALI KAKAOLU ÜZÜMLÜ MUFFİN, ÇİKOLATALI ŞEFTALİLİ🍑 MUFFİN, YER FISTIKLI🥜 MUFFİN

MUZLU-KEK-TARİFİMUZLU-KEK-TARİFİ