mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CEVİZLİ VİŞNELİ KITIR KEK🥮

CEVİZLİ-VİŞNELİ-KITIR-KEK

Cevizli Vişneli Kıtır Kek Malzemeleri

Üç adet yumurta

Bir su bardağı toz şeker

Yarım su bardağı sıvı yağ

Bir paket kabartma tozu

Bir paket vanilya

İki su bardağı un

Üzeri için:

Bir kase çekirdekleri çıkartılmış vişne + iki yemek kaşığı şeker

Kıtırı için:

İki yemek kaşığı tereyağı + üç yemek kaşığı pudra şekeri+ yarım su bardağı iri öğütülmüş ceviz + iki yemek kaşığı un + bir tatlı kaşığı tarçın

CEVİZLİ-VİŞNELİ-KITIR-KEK

Cevizli Vişneli Kıtır Kek Tarifi

  1. Yumurta ve şeker krema kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Sıvı yağı eklenir, tekrar çırpılır. Un, kabartma tozu ve vanilya birlikte elenerek eklenir. Bütün malzemeler iyice karıştırılır. Yağlanmış kelepçeli bir kek kalıbına dökülür.
  2. Bu arada vişneler iki yemek kaşığı şekerle şeker eriyinceye kadar pişirilir. Soğuyan vişne taneleri alınır, kek hamurunun üzerine serpiştirilir.
  3. Kıtır için çukur bir kasenin içerisine yumuşamış tereyağı, ceviz, un, pudra şeker, tarçın karıştırılır. Bu karışım vişnelerin üzerine yerleştirilir.
  4. Önceden ısıtılmış 180 derecede içine batırılacak kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirilir. Cevizli Vişneli Kıtır Kek ılınınca dilimlenerek servis edilir.

CEVİZLİ-VİŞNELİ-KITIR-KEK

Vişnenin İltihap ve Ağrıya Etkisi: Kapsamlı Bir Bakış

Ekşi kiraz olarak da bilinen vişne, antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kirazla benzer görünse de vişne daha asidik ve ekşidir. Vişnenin faydaları arasında iltihap ve ağrıyı hafifletme potansiyeli de yer alır.

Vişne suyu ve antioksidanlar: Vişne suyu, antioksidanlar ve anti-enflamatuar özellikler içerir. Araştırmalar, vişne suyunun aşırı veya uzun süreli egzersiz sonrası kas hasarını önleyebileceğini, fibromiyalji ve kireçlenme gibi durumlarda ağrı ve iltihabı azaltabileceğini gösteriyor.

Vişne suyunun kas ağrısına etkisi: 54 sağlıklı koşucu üzerinde yapılan bir araştırmada, yarıştan önce 7 gün boyunca günde iki kez 350 ml vişne suyu içenlerin plasebo grubuna göre daha az ağrı yaşadığı gözlemlendi. Bu etki, 800 miligram ağrı kesiciye denk geliyor.

Vişne ve kas iyileşmesi: Uluslararası Spor Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Dergisi'nde yayımlanan bir analiz, vişnenin kas ağrısını azaltmada küçük, kas gücü iyileşmesini ise orta derecede etkilediğini gösteriyor. Vücuttaki kas hasarı ve iltihabı gösteren bazı kan değerlerinde de azalma görülüyor.

Uzmanların görüşleri: Bazı araştırmalar umut vadedici olsa da, çalışmalar genellikle küçük ölçekli ve egzersiz sonrası iyileşmeye odaklanmıştır. Vişne suyu bir tedavi olarak değil, önleyici bir önlem olarak görülmelidir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç: Harvard Tıp Fakültesi'nden Doç. Pieter Cohen, vişnenin farmakolojik faydalarını kanıtlamak için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Diğer meyvelerin etkisi: Tatlı kirazların da iltihabı azaltma gibi faydaları olabilir.

Beslenme uzmanlarının önerisi: Ekşi veya tatlı olsun, kirazlar tek başına sadece hafif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Antioksidan ve anti-enflamatuar faydaları sağlayan flavonoidler ve fenolik içeriği yüksek olan diğer gıdalar da tüketilmelidir. İşlenmiş karbonhidratlar, işlenmiş ve tütsülenmiş etler ve alkol gibi iltihaba neden olabilecek gıdalardan kaçınmak da önemlidir.

Sonuç: Küçük ölçekli çalışmalar, vişnenin ve özellikle vişne suyunun, önleyici olarak kullanıldığında, yoğun egzersiz sonrası kas zorlanması ile ilişkili iltihap ve kas hasarına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Uzmanlar daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.

YukarıYukarı