mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ÇİLEKLİ🍓 YAŞ PASTA TARİFİ🍰

Çilekli pasta nasıl yapılır?

ÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİ

Çilekli Pasta Malzemeleri

Dört adet yumurta

Bir su bardağından iki parmak eksik şeker

Bir buçuk su bardağı süt

Bir bardak + iki yemek kaşığı un

Bir paket kabartma tozu

Kreması için:

Üç bardak süt

Bir buçuk kaşık nişasta

İki kaşık tepeleme un

Bir adet yumurta

Yarım su bardağı toz şeker

Yarım paket toz krem şanti

Çilek ve bitter çikolata

Kek parçalarını ıslatmak için: Yarım su bardağı süt


ÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİ

Çilekli Yaş Pasta Tarifi

  1. Yumurta ak ve sarıları ayrılır. Beyazları bir çay kaşığının ucu kadar tuzla, sarıları şeker ile ayrı ayrı çırpılarak kabartılır. Kabartılan yumurta sarılarının üzerine elenmiş un ile kabartma tozu eklenir ve spatula ile karıştırılır. Kabaran yumurta akları da iki - üç aşamada bunlara eklenerek karıştırılır.
  2. Çilekli Yaş Pasta Nasıl Pişer: Hamur, pişirme kâğıdı konulan yuvarlak kek kalıbına aktarılır. Tezgâha bir – iki defa hafifçe vurularak içindeki kabarcıkların sönmesi sağlanır. Önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında pişirilir.
  3. Çilekli Yaş Pasta Kreması: Bu sırada krema hazırlanır. Soğuk sütün üzerine un nişasta, yumurta, toz şeker konularak bütün malzeme iyice çırpılır ve ocağın üzerine konulur. Krema katılaşıncaya veya göz göz oluncaya kadar pişirilir. Ilınana kadar üzeri kabuk bağlamaması için karıştırılır. Ocaktan alınan krema ılındıktan sonra toz krem şanti eklenerek mikserle çırpılır.
  4. Soğuyan kek ortadan yatay olarak kesilir. Kelepçeli bir kalıba kekin tabanı yerleştirilir. Sütün yarısı ile kaşık kullanarak ıslatılır. Kremanın üçte biri düzgün bir şekilde kekin üzerine sürülür.
  5. Yıkanıp süzdürülen çileklerin sapları ayıklanır. Ortadan ikiye kesilir. Bu çilekler yan yana pastanın kenarına dizilir. Yine kesik çileklerin bir kısmı kremanın üstüne yerleştirilir. Çileklerin üzerine geri kalan kremanın yarısı dökülür ve diğer kek parçası kalan sütle ıslatılarak yerleştirilir. Arta kalan krema kekin üzerine düzgünce sürülür. Arzu edilirse bu kısım sadece krem şanti ile de yapılabilir.
  6. Buzdolabında bir saat kadar bekletilip krema soğuduktan sonra pastanın üzeri bitter çikolata kırıntıları ve çilek dilimleri ile süslenerek tekrar soğumaya bırakılır. Çilekli Yaş Pasta en az üç - dört saat sonra dilimlenerek servis edilir.

ÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİÇİLEKLİ-YAŞ-PASTA-TARİFİ

YukarıYukarı