mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ANANAS MARMELATI ve REÇELİ🍍

ANANAS-MARMELATI

Ananas Marmelat Malzemeleri

Bir adet büyük boy ananas

İki bardak şeker

Bir çay bardağı su

Bir adet limonun suyu

ANANAS-MARMELATI

Ananas Marmelatı Tarifi

 1. Ananasın dış kabukları soyulur. Ananas meyvesi rendelenir. Çekirdeği çıkmış durumda alındığında mutfak robotunda da çekilerek püresi elde edilebilir.
 2. Ananas rendesi tencereye konularak kendi suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir.
 3. Şeker ve su ilave dilerek kaynamaya bırakılır. On dakika sonra kıvam alınca limon suyu sıkılır. Oluşan köpükler toplanıp atılır.
 4. Ananas Marmelatı’nın iki - üç dakika daha pişirildikten sonra altı kapatılır.
 5. Piştiği tencerede soğutulan ve daha sonra temiz cam kavanoza konularak ağzı sıkıca kapatılan marmelat buzdolabında saklanır.

Not:

 1. Ananas Marmelatı kek, cheesecake, tart, pankek, pasta ve kurabiyelerde kullanılabileceği gibi kahvaltı sofralarında yer alabilecek hoş renkli, nefis lezzetli ve güzel kokusu olan bir marmelattır.
 2. Ananas Reçeli: Kaynamış şerbete doğranmış ananas parçaları eklenerek orta ateşte on beş – yirmi dakika kadar kaynatılması, limon suyu ilave edilerek iki – üç dakika daha pişirilip ocaktan alınması ile ananas reçeli elde edilebilir.
 3. Pişme öncesi eklenecek yarım çay kaşığı kadar tereyağı köpük oluşumunu azaltarak taşmasını önleyebilir.
 4. Ananas Nasıl Seçilir: Olgun, kaliteli ve iyi bir ananas satın almak için birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekir. Ananas ne kadar genişse yenilebilir kısmı o kadar çok demektir. Kabuğundaki gözeneklerin aynı boyutta olması olgunluk işaretidir. Meyvenin yaprakları taze, canlı ve koyu yeşil olmalı, altı koklandığında güzel kokusu alınabilmelidir. Ancak çok keskin bir koku içinin geçmeye başladığına işaret olabilir. Alt kısmı parmakla basılacak kadar yumuşak olmalıdır. Evet, biraz kavun seçmeye benziyor. Sünger benzeri görünüşü olanlar alınmamalıdır. Tam olgunlaşmamış durumda ise oda ısısında birkaç gün bekletilmelidir. Ananas ile güzel meyve salataları da yapılabilir.
 5. Ananasın faydaları: Çeşitli mineral, vitamin ve antioksidanlar içerir. Vücuttaki iltihap, ödem ve şişkinliklerin giderilmesinde, tansiyon ve kolesterol düşürmede, beynin kan dolaşımını iyileşmesinde, sindirim sisteminin çalışmasında, stres azaltmada yardımı olması umulur.
 6. Ananasın ve tat alma: Ananasın içinde bulunan ve proteinlerin çözünmesine sebep olan bromelain maddesi dildeki tomurcuklara zarar verebilir. Birkaç saat süreyle bir şey yendiğinde tadı alınamayabilir.