mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

AYVA MARMELATI TARİFİ, NASIL YAPILIR?

Ayva marmelatı tarifi nasıldır? Rengiyle, kokusuyla, kahvaltı sofralarının en beğenilen lezzetlerinden olan ayva marmelatı istenirse ilave edilecek tarçın, karanfil, yıldız anason gibi baharatlarla kısa sürede hazırlanabilir. Rendelenmiş ayva reçeli yapılışı tarifi olarak da bilinen ayva marmelatı yapımında bazen düdüklü tencere kullanılır. Biz düdüklü tencerede ayva marmelatı yapmak terine kısık ateşte uzunca sürede pişme usulünü tercih ettik. İşte en güzel rendelenmiş ayva reçeli yapımı tarifi veya ayva redesi marmelatı yapılışı tarifi resimli olarak...

AYVA MARMELATI 1

Rendeli Ayva Reçeli Tarifi Malzemeleri - Rendelenmiş Ayva Reçeli İçindekiler

Üç adet orta boy ayva (varsa içi sulu ekmek ayvası)

Üç bardak toz şeker

Bir bardak su

Yarım limonun suyu

İstenirse bir çubuk tarçın ve üç - dört adet karanfil

AYVA MARMELATI 3AYVA MARMELATI 2

Ayva Marmelatı Tarifi Nasıl Yapılır? - Tarçınlı Ayva Marmelatı

 1. Ayvalar yıkanır ve çok ince kabuklu körpe ayvalardan değilse kabukları soyulur. Dilimlenir, çekirdek ve ortasındaki sert kısımları atılır ve tercihen mutfak robotunda rendelenir. Dilimlenmeden sonra beklemeyeceği için limon suyu sıkılmış bir suya koymaya gerek duymadık.
 2. Kararmaması için bekletmeden üzerine toz şeker ve su gezdirilerek ocağa konulur. Küçük bir tülbent içine ayvanın çekirdekleri konur, bağlanır ve tencereye eklenir.
 3. Önce orta ateşte ardından kısık ateşte ayvalar yumuşayıp saldıkları suyu çekene kadar fazla karıştırılmadan pişirilir. Ayva reçeline tarçın konur mu? İstenirse bir çubuk tarçın ve üç dört karanfil limon suyu eklemeden tencereden çıkarılmak üzere pişme tamamlanmaya yaklaşırken ilave edilir.
 4. Ayva Marmeladı’nı ocaktan almadan önce yarım limon suyu sıkılır. Dört - beş dakika sonra ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
 5. Biraz soğuyunca daha önceden kaynatılıp içi kurutulmuş cam kavanozlara konulur. Tamamen soğuyunca kapakları kapatılan kavanozlar serin yerde saklanır.

Ayva Marmelatı Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Ayva Reçeli Tarifi Rendelenmiş Usulü Püf Noktaları

 1. Farklı koku istenirse ayva reçeli rendeli olarak pişirilirken birkaç tane karanfil tanesi ve / veya bir kabuk tarçın veya ıtır çiçeği yaprakları veya ıhlamur yaprakları tencereye konulabilir.
 2. HAVUÇLU Ayva Reçeli, Havuçlu Ayva Marmelatında farklı olarak ayvalara iki adet orta boy havucun rendesi eklenir. Ayva marmelatı pişerken ayva çekirdeklerinin ve kuru kuşburnunun ilavesi ile renk desteği sağlanabilir. Kabukları da renk vereceğinden bazen körpe ayvalar soyulmayabilir. Düdüklüde rende Ayva Reçelinde Ayva ve havuçlar yıkanıp soyulur, rendelenir. Düdüklü tencereye alnıp üzerine toz şeker, portakal suyu ve istenirse limon tuzu eklenip karıştırılır. Düdüklünün kapağı kapatılıp orta hararette pişirilir. Düdüklü tencereden ses gelince ocak kısılır. Bir kaç dakika sonra ocaktan alınır. Düdüklü tencere soğuyunca kapağı açılır. Kavanozlara aktarılır.
 3. Portakallı Ayva Reçeli Tarifi Üç adet ayva küp küp doğranıp tencereye alınır. Üzerine iki adet portakalın suyu, iki bardak toz şeker, su ve çubuk tarçın eklenir. Ayva çekirdekleri ve iki adet karanfil tülbende sarılıp tencereye konulur. Orta ayardaki ateşte kaynayınca köpükleri alınır. Kısık ateşte yaklaşık bir saat veya ayvalar pişene kadar kaynatılır. En son olarak yarım limon suyu eklenir. Çubuk tarçını ve tülbendi içinden çıkarıp kavanozlara paylaştırılır.
 4. Ayva reçeli marmelat tarifi tatbik edilirken pişme esnasında havalandırılarak karıştırılırsa oluşacak köpükleri daha sonra uzaklaştırmak gerekecektir.
 5. Robot yerine rendenin kalın tarafıyla da rendelenebilir.
 6. Düdüklüde ayva marmelatı yerine ayva marmeladının kısık ateşte ara sıra karıştırılarak uzun bir süre pişirilmesinde fayda var. Ayva reçeli marmelat tarifi hazırlanırken uzun süre pişirilmezse pişti gibi görünür, ancak saklama esnasında ekşiyebilir. Bununla beraber Düdüklü Tencerede Ayva Marmelatı Yapılışı şu şekildedir: Düdüklüde ayva marmelatı için ayvalar yıkanıp soyulur ve rendelenir. Düdüklü tencereye koyup üzerine üç su bardağı toz şeker, bir adet portakal suyu ve bir çay kaşığı kadar limon tuzunu eklenerek karıştırılır. Düdüklü tencerenin kapağı kapatılıp orta ateşte ısıtılır. Düdüklü tencere düdüğü öttükten sonra altı kısılır. Birkaç dakika sonra ocak kapatılır. Düdüklü tencere soğuyunca kapağı açılır. Düdüklüde rende ayva reçeli sıcak haldeyken kavanozlara konulur, soğuyunca kapaklarını kapatılır. Bu arada diğer bir teknikle fırında ayva marmelatı yapılabilir. Fırında ayva reçeli için bir kilo ayvanın kabukları soyulur. İç çekirdekleri alınır ve ayvalar doğranır. Bir su bardağı suyla on dakika haşlanır. Haşlanan ayvalar fırın tepsisine boşaltılır ve üzerine bire bir nispetinde şeker dökülerek yüz dereceye ayarlı fırında bir saat pişirilir. Üç dört adet limon tuzu ilave edilerek yarım saat daha pişirilir. Fırının kapağı hiç açılmadan bir gece böyle bekletilir. Kavanoza alınarak buzdolabında saklanır.
 7. Ayva marmelatı kalorisi: Ayva marmelatı - nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 200 civarında kalori bulunmaktadır.
 8. Pekmezli Ayva Reçeli, Şekersiz Ayva Reçeli Dört adet ayva yıkanıp kabukları soyulur. Dilimlenip çekirdek yuvaları çıkartılır. İstenirse küp küp doğranır. Renklerinin kararmaması için limonlu suya konulur. Bir kilo kadar pekmez sekiz su bardağı su ile tencerede kaynatılır. Kaynarken çıkan köpükler alınır. Ayvalar durulanıp, suyu süzülür. Kaynayan pekmezli suya eklenir. Ayvalar yumuşayıncaya kadar kısık ateşte kaynatılır. Kıvama gelmesi yaklaşınca bir adet limon suyu eklenerek biraz daha kaynatılır. Ocaktan alınır. Soğuyan Pekmezli Ayva Reçeli kavanozlara aktarılarak serin bir yerde saklanır. Diğer bir usulde ayvalar suda haşlanır. Yumuşamaya başlayınca pekmez ilave edilir. Ara ara karıştırarak pekmezi içine çekip suyu azalana kadar kısık ateşte pişirilir. Elbette kullanılacak pekmezin sululuk seviyesi de mühimdir. Şekersiz Ayva Reçeli yapılabildiği gibi Ayva marmelat tarifini şekersiz ayva marmelatı olarak Pekmezli Ayva Marmelatı halinde yapmak da mümkündür. DİLİMLİ AYVA TATLISI veya ELMALI AYVA TATLISI🍎 de Pekmezli Ayva Tatlısı şeklinde yapılabilir.
 9. Marmeladın pembe yerine kırmızı renkli olması istenirse, pişirme sırasında ayva çekirdekleri bir tülbent bohçası içinde tencereye konulabilir.
 10. Ayva marmelatı ile tarifler: Kurabiye ve çöreklerde iç veya üst malzemesi olarak kullanılabilir. 🍪AYVA MARMELATLI KURABİYE
 11. Ayva Kabuğu Marmelatı Tarifi, Ayva Kabuğu Reçeli Tarifi Ayva tatlısı veya ayva reçeli yapılınca kabukları atılmak yerine şu şekilde değerlendirilir: Ayvaların kabuklarını ufak ufak doğranır. Bir miktar su ilavesiyle beş dakika haşlanıp süzgece alınır. Üzerinden soğuk su geçirilip sıkılır. Tencereye alınıp şeker, karanfil ve bir bardak su eklenir. Şeker miktarı ayva marmelatındaki nispete göre hesaplanabilir. Yarım saat kadar kısık ateşte pişirilir. Soğuyunca kavanozlara aktarılır.
 12. Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Şekersiz Ayva Reçeli Tarifi AYVA REÇELİ TARİFİ
YukarıYukarı