mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

AYVA MARMELATI TARİFİ, NASIL YAPILIR?

Ayva marmelatı tarifi nasıldır? Rendelenmiş ayva reçeli yapılışı tarifi olarak da bilinen ayva marmelatı yapımında bazen düdüklü tencere kullanılır. Biz düdüklü tencerede ayva marmelatı yapmak terine kısık ateşte uzunca sürede pişme usulünü tercih ettik. İşte en güzel rendelenmiş ayva reçeli yapımı tarifi veya ayva redesi marmelatı yapılışı tarifi resimli olarak...

AYVA MARMELATI 1

Rendeli Ayva Reçeli Tarifi Malzemeleri

Üç adet orta boy ayva (varsa ekmek ayvası)

Üç bardak toz şeker

Bir bardak su

Yarım limonun suyu

İstenirse bir çubuk tarçın ve üç - dört adet karanfil

AYVA MARMELATI 3AYVA MARMELATI 2

Ayva Marmelatı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Ayvalar yıkanır ve çok ince kabuklu körpe ayvalardan değilse kabukları soyulur. Dilimlenir, çekirdek ve ortasındaki sert kısımları atılır ve tercihen mutfak robotunda rendelenir. Dilimlenmeden sonra beklemeyeceği için limon suyu sıkılmış bir suya koymaya gerek duymadık.
 2. Kararmaması için bekletmeden üzerine toz şeker ve su gezdirilerek ocağa konulur.
 3. Önce orta ateşte ardından kısık ateşte ayvalar yumuşayıp saldıkları suyu çekene kadar fazla karıştırılmadan pişirilir. İstenirse bir çubuk tarçın ve üç dört karanfil limon suyu eklemeden tencereden çıkarılmak üzere ilave edilir.
 4. Ayva Marmeladı’nı ocaktan almadan önce yarım limon suyu sıkılır. Dört - beş dakika sonra ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
 5. Biraz soğuyunca daha önceden kaynatılıp içi kurutulmuş cam kavanozlara konulur. Tamamen soğuyunca kapakları kapatılan kavanozlar serin yerde saklanır.

Ayva Marmelatı Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Ayva Reçeli Tarifi Rendelenmiş Usulü Püf Noktaları

 1. Düdüklüde ayva marmelatı yerine ayva marmeladının kısık ateşte ara sıra karıştırılarak uzun bir süre pişirilmesinde fayda var. Ayva reçeli marmelat tarifi hazırlanırken uzun süre pişirilmezse pişti gibi görünür, ancak saklama esnasında ekşiyebilir. Bununla beraber Düdüklü Tencerede Ayva Marmelatı Yapılışı şu şekildedir: Düdüklüde ayva marmelatı için ayvalar yıkanıp soyulur ve rendelenir. Düdüklü tencereye koyup üzerine üç su bardağı toz şeker, bir adet portakal suyu ve bir çay kaşığı kadar limon tuzunu eklenerek karıştırılır. Düdüklü tencerenin kapağı kapatılıp orta ateşte ısıtılır. Düdüklü tencere düdüğü öttükten sonra altı kısılır. Birkaç dakika sonra ocak kapatılır. Düdüklü tencere soğuyunca kapağı açılır. Düdüklüde rende ayva reçeli sıcak haldeyken kavanozlara konulur, soğuyunca kapaklarını kapatılır.
 2. Ayva marmelatı kalorisi: Ayva marmelatı nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 200 civarında kalori bulunmaktadır.
 3. Farklı koku istenirse ayva reçeli rendeli olarak pişirilirken birkaç tane karanfil tanesi ve / veya bir kabuk tarçın veya ıtır çiçeği yaprakları veya ıhlamur yaprakları tencereye konulabilir.
 4. Marmeladın pembe yerine kırmızı renkli olması istenirse, pişirme sırasında ayva çekirdekleri bir tülbent bohçası içinde tencereye konulabilir.
 5. Ayva reçeli marmelat tarifi tatbik edilirken pişme esnasında havalandırılarak karıştırılırsa oluşacak köpükleri daha sonra uzaklaştırmak gerekecektir.
 6. Ayva marmelatı ile tarifler: Kurabiye ve çöreklerde iç veya üst malzemesi olarak kullanılabilir.
 7. Ayva marmelat tarifini şekersiz ayva marmelatı olarak yapmak da mümkündür.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Nesrin
YukarıYukarı