mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ÇİKOLATALI ÇİLEKLER🍓 NASIL YAPILIR?

Ramazan geceleri iftar sonrası veya bayram ikramları için hafif, meyveli ve çikolatalı bir tatlı hazırlamak ister misiniz?

ÇİKOLATALI-ÇİLEKLER-NASIL-YAPILIR?

Çikolatalı Çilekler Tarifi Malzemeler

Yirmi tane çilek

80 gr bitter çikolata (istenirse beyaz çikolata)

Hindistan cevizi

Toz Antep fıstığı

Renkli pasta süsü (robottan geçirilerek daha küçük bir hale getirilmelidir)

İstenirse öğütülmüş fındık ve / veya ceviz

ÇİKOLATALI-ÇİLEKLER-NASIL-YAPILIR? ÇİKOLATALI-ÇİLEKLER-NASIL-YAPILIR?

Çikolatalı Çilekler Nasıl Yapılır Tarifi

  1. Çikolata parçalanarak benmari (bain-marieusulü eritilir. Yani çikolata parçaları ısıya dayanıklı bir kâsenin içine konulur. Bu kâse, ocakta içinde su kaynamakta olan uygun büyüklükteki bir kabın üstüne yerleştirilir. Çikolatanın kıvamı katı olursa bir - iki yemek kaşığı süt ilave edilerek karıştırılır ve akışkan hale getirilir. Ancak fazla akışkan olursa da çileklerin çikolatayı tutması zorlaşabilir.
  2. Eriyen çikolatalar kenara alınır. Hafif ılındıktan sonra bir çatal yardımıyla çırpılır. Yıkanan ve iyice süzdürülüp kurutulan çilekler sap kısmından tutularak erimiş çikolatanın içerisine batırılır. Bir tepsinin içerisine pişirme kâğıdı konularak çilekler bunun üzerine aralıklı olarak dizilir. Sapları olmayan çilekler için istenirse kürdan kullanılabilir.
  3. Bu şekilde sade çikolatalı çilekler elde edilir. Çeşit istenirse önce çikolataya bandırılan çilekler daha sonra Hindistan cevizi, toz Antep fıstığı, öğütülmüş fındık, öğütülmüş ceviz veya renkli pasta süslerine batırılarak bu malzemelerle kaplanır. Bütün çileklere aynı muamele tatbik edilir.
  4. Pişirme kâğıdı üzerine yerleştirilen çilekler iyice donmaları için buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında tamamen soğuduktan sonra dikkatli bir şekilde kâğıt üzerinden alınarak servis tabağına yerleştirilir. Hem meyve hem de tatlı kıvamındaki Çikolatalı Çilekler soğuk olarak servis edilir.

Çikolatalı Çilekler Tarifi Püf Noktası

Çileklerin daha kalın bir çikolata tabakası ile kaplanması istenirse, çikolataya batırılmış çileklerin soğutulup ikinci kere çikolataya batırılması tekniği uygulanabilir.

ÇİKOLATALI-ÇİLEKLER-NASIL-YAPILIR? ÇİKOLATALI-ÇİLEKLER-NASIL-YAPILIR? ÇİKOLATALI-ÇİLEKLER-NASIL-YAPILIR?ÇİKOLATALI-ÇİLEKLER-NASIL-YAPILIR?

YukarıYukarı