mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SÜTLÜ İRMİKLİ TOPLAR

Sütlü irmikli toplar nasıl yapılır?

PADİŞAH-(SULTAN)-LOKUMU-(İRMİKLİ-TOPLAR)

Sütlü İrmikli Toplar Tarifi için Malzemeler

Üç su bardağı süt (750ml)

Yedi yemek kaşığı şeker

Dokuz yemek kaşığı irmik

Bir paket toz kremşanti

Bir tatlı kaşığı tarçın

Hindistan cevizi

Kavrulmuş fındık

Sütlü İrmikli Toplar Tarifi

  1. Şeker, irmik ve süt bir tencerede sürekli karıştırılarak katılaşıncaya kadar pişirilir. Oda ısısında ılınan bu karışıma bir paket toz kremşanti ve tarçın eklenerek sekiz – on dakika kadar el mikseri ile çırpılır. Bu aşamada arzu edilirse daha iyi şekil verebilmek için bir – iki saat üzeri kapalı olarak buzdolabında bekletilebilir.
  2. Karışımdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak elde yuvarlanır ve her tarafı Hindistan cevizine bulanarak bir tepsiye yerleştirilir.
  3. Şekil verme esnasında gerekirse ele yapışmayı önlenmek için bir kâse su alınır ve el hafifçe bu suyla ıslatılarak şekil verilir. Otuz beş - kırık kadar top elde edilir.
  4. Şekil verme muamelesi bitince her bir yuvarlağın üzerine kavrulmuş birer fındık (ceviz veya badem de olabilir) konulur. Hafifçe bastırılır. Servis esnasına kadar üzeri kapalı olarak buzdolabında bekletilir. Sütlü İrmikli Toplar soğuk olarak servis edilir.

Not:

Süt kaynatılmak istendiğinde kabararak taşmasına mani olmak üzere tencerenin üzerine konulacak uzun kepçe, kevgir, kaşık vs. işe yarayacaktır.

YukarıYukarı