mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SÜTLÜ İRMİK TATLISI

Sütlü İrmik Tatlısı nasıl yapılır? Hem kolay hem de nefis bir tatlı yapmak isteyenler toplanın... İşte Bol Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi...

SÜTLÜ İRMİK TATLISI

Sütlü İrmik Tatlısı Malzemeleri

Bir litre süt

Bir su bardağı irmik

Bir su bardağı + iki yemek kaşığı toz şeker

Bir paket vanilya

Süslemek için tarçın ve ceviz parçaları

İstenirse birer adet orta boy rendelenmiş portakal ve limon kabuğu

İstenirse harca katmak üzere bir - iki yemek kaşığı Hindistan cevizi

SÜTLÜ İRMİK TATLISI

Tepside Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

  1. Soğuk süt tencereye konulur.
  2. İçine irmik ve toz şeker ilave edilir. Tencere ocağa konulur.
  3. Çırpıcı ile karıştırılarak süt koyulaşıncaya veya boza kıvamına gelene kadar kısık ateşte pişirilir.
  4. Ocağın altı kapatılmadan önce vanilya eklenir.
  5. Tenceredeki karışım servis kolaylığı için çok az ıslatılmış bir borcama veya tepsiye dökülür.
  6. Sütlü İrmik Tatlısı buzdolabında soğutulduktan sonra üzerine tarçın ve ceviz serpilerek dilimlenmiş halde servis edilir.

Bol Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tepside Sütlü İrmik Tatlısı Püf Noktaları

Sütlü irmik tatlısını tepside veya borcamda yaptıktan sonra kesip dilimlenip tabağa konulurken dağılma problemi yaşamadık. Bununla beraber arzu edilirse tatlı kuplara, kaselere dökülerek porsiyonluk sunumlar elde edilebilir.

Bu tatlıyı farklı şekillerde bisküvi dahil ederek yapmak yaygın bir tercih... Sütlü bisküvili irmik tatlısı yapılırken kaba yarısı dökülen sütlü irmik tatlısının üzerine bütün veya kırıntı halinde sade veya kakaolu bisküviler konulup bu tabakanın da üzerine kalan sütlü irmik tatlısının yerleştirilmesi suretiyle değişik bir lezzet hedeflenir.

Sütlü irmik tatlısını süslemek için tarçın ve ceviz dışında çok farklı tarzlar bulunmaktadır. Ceviz,fındık ve toz Antep fıstığı da kullanılabilir. Benmari usulü eritilmiş çikolata sütlü irmik tatlısı üzerinde gezdirilebilir veya tatlının üzerine çikolata sosu dökülebilir. sütlü irmik tatlısının üzeri farklı küçük meyve dilimleri ile veya meyveli soslarla süslenebilir.

İlave edilecek süt miktarı azaltılarak hafif sütlü irmik tatlısı elde edilebilir. Karışıma iki yemek kaşığı kakao ilavesi ile kakaolu sütlü irmik tatlısı yapılabilir. Muz gibi meyvelerin ezilerek karışıma ilave edilmesiyle meyveli sütlü irmik tatlısı hazırlanabilir.

SÜTLÜ İRMİKLİ TOPLAR, PEYNİRLİ🧀 İRMİK TATLISI, CEVİZLİ SÜTLÜ İRMİK HELVASI, MEYVELİ İRMİK TATLISI da ilginizi çekebilecek irmikli tatlılardandır.

YukarıYukarı