mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟KUPES (Gopez, Kupa, Lopa Balığı) TAVA

KUPES Gopez Kupa Lopa Baligi TAVA 2

Kupes tava nasıl yapılır? Kupes balığı nasıl pişirilir? Sıcak ve ılıman denizlerde yaşayan kupes Ege, Akdeniz ve Marmara’da her mevsim bulunabilen lezzetli bir balıktır. İngilizce bogue, Latince boops boops olarak adlandırılan kupes balığının farklı isimlendirmeleri arasında lopa, lapa, kupa, gupa, gopez, gopes, altınkuşak, kupez, köpez, kopes, küpez, kubbes sayılabilir.

Genelde on beş - yirmi beş santim boylarında ve beyaz etli olan kupes şeklen benzediği izmaritten iri gözleri, yan taraflarında ortada dört kenarlı siyah bir benek yerine göğüs yüzgecinin kökünde bazen siyah bir lekesinin bulunması, daha uzun ve silindirik olması ile ayrılır. Bununla beraber verilecek tarif izmarit balığı için de geçerlidir. Çoğu levreksilerde olduğu gibi kupesin de iki sırt yüzgeci vardır. Kafasından kuyruğuna kadar devam eden soluk sarı renginde üç – beş çizgi bulunur. Deniz yosunu, kabuklular ve bazı planktonlarla beslenen Kupes umumiyetle 100 metre aşağı bulunabilirse de geceleri sürü halinde su yüzeyine yükselir.

Çok kılçıklı ve yağsız bir balık olması sebebiyle pişirmek için kızartma usulü fırın, buğulama ve ızgaraya göre daha uygundur. Tavada kızartılmak istenirse tulum çıkarmakta fayda var.

Kupes Tava Malzemeleri

Bir kg kupes balığı

Tuz

Mısır unu

Kızartmak için sıvı yağ

Limon

Tercih edilen salata ve yeşillikler

KUPES Gopez Kupa Lopa Baligi TAVA 3KUPES Gopez Kupa Lopa Baligi TAVA 5KUPES Gopez Kupa Lopa Baligi TAVA 6KUPES Gopez Kupa Lopa Baligi TAVA 7

Kupes (Gopez, Kupa, Lopa Balığı) Tava Tarifi

 1. Kupes nasıl ayıklanır, temizlenir, pişmeye hazır hale gelir? Kupes Ayıklama ve Tulum Çıkarma : Kupeslerin karın altı ve sırt kısımları keskin bir bıçakla ince bir şekilde boydan boya kesilir. Bu gaye ile sırt kenarından kuyruğa yakın yerden başlayıp bıçakla kafaya doğru çekilip kesilir. Sonra karın altından yine kuyruk tarafından başlanarak karın boşluğuna kadar kesilip bırakılır. Kesimin kuyruğa kadar ulaşması sağlanır.
 2. Bir elle tutulan balığın solungaçları hafif yukarı kaldırılarak açılır ve başparmakla balığın karın boşluğundaki organları çıkartılır.
 3. Balığın iki tarafındaki derisi dikkatli bir biçimde çıkartılır. Bunun için balığın derisi gövdenin kafaya yakın açılmış bir kenarından bıçakla tutulup kuyruğa kadar çekilerek bir yüzün tulumu çıkarılır. Sonra diğer yanı için aynı muamele yapılır. Tavada gerek olmadığından kafası bıçak veya elle kesilerek atılır.
 4. Bütün kupesler bu şekilde ayıklanır. İç kısımları iyice temizlenir, bol suda yıkanır, süzgece konularak tavaya hazır hale getirilmiş olur.
 5. Kuruyan balıkların üzerine tuz serpilir. İstenirse değişik baharatlar da kullanılabilir.
 6. Tava kızdırılır, sıvı yağ konulur. Kupesler mısır ununa iki taraflı olarak batırılıp tavaya düzgün ve yavaş bir şekilde dizilir. Kısık ateşte altın sarısı rengini alıncaya kadar kızartılır. İyice kızartılarak kılçıkların erimesi iyi olsa da fazla bekletip balığı kurutmamak gerekir.
 7. Bir yüzü pişen kupesler kapak yardımıyla çevrilir. Diğer taraf da pişirilir. Kızartma sonrası tavadan çıkarılan balıkların varsa fazla yağı kâğıt havlu ile alınabilir.
 8. Kupes Tava sıcak olarak, mevsim salatası, kıvırcık salata, yeşillikler veya sumakla harmanlanan kuru soğanla limon eşliğinde servis edilir. Kupesin kılçığı hafiften açılınca eti bembeyaz tavuk eti gibi ortaya çıkar.

"Kupes Nasıl Pişirilir?" Hususunda Diğer Usuller, Püf Noktaları ve İlave Bilgiler:

 1. Yoğurtlu Gopez: Gopez balığı Ege bölgesinde hususiyetle İzmir Foça civarında sarımsaklı kese yoğurdu ile birlikte üzerine kızdırılmış kırmızı pul biberli tereyağı gezdirilerek ”yoğurtlu gopez” adıyla sunulur. Balık ve yoğurt birlikteliğinin sağlığa uygunluğuna yönelik kaygılar bu yöremizde karşılık bulmamıştır. Bu durumdan da zarar gördüklerine dair bir kayıt yoktur. Anlaşılıyor ki sorun balıkta değil taze olmayan balıktadır. Lezzet uygunluğu açısından ele alınırsa EVDE TEREYAĞLI🧈 İSKENDER KEBABI (Bursa)'da olduğu gibi döner etinin yoğurtla birlikteliği, KÖFTELİ ALİ NAZİK KEBABI'nda olduğu gibi köftenin yoğurtla uyumu, PAPARA (KIYMALI BAYAT EKMEK / PİDE MANTISI)'nda olduğu gibi kıyma yoğurt harmonisi paralelinde düşünülebilir.
 2. Kupesin Izgarası olur mu?: Kış mevsimi sonunda yağlanarak lezzetli olduğunda ızgara da tercih edilebilir. Gopez ızgara yapmak için pullarını bıçakla kazıyıp bir tarafına iki - üç çizik atmak yetebilir. Baharatlı zeytinyağlı bir marinasyon ardından tuzlanıp çizilmiş tarafları üstte kalacak şekilde pişirilebilir. Bu arada Akdeniz bölgesinde et, tavuk, balık gibi yiyeceklerin baharatlandırılması veya terbiye edilmesi (zeytinyağı, kekik, kırmızıbiber, kimyon, tuz, sarımsak karışımı ile harmanlanması) muamelesine “avcarlamak” denilir.
 3. Kupes Kimlerdendir?: Sparidae İzmaritgiller ailesinin Boops üst sınıfı (cins) altında Boops Boops (bogue) olarak adlandırılan bir balık türüdür. Canlıları cinse göre sınıflandırma bilimine göre Taxonomik Hiyerarşi olarak sıra şu şekildedir: Kingdom: Animalia, Subkingdom: Bilateria, Infrakingdom: Deuterostomia, Phylum: Chordata, Subphylum: Vertebrata, Infraphylum: Gnathostomata, Superclass: Osteichthyes (Kemiklibalıklar), Class: Actinopterygii, Subclass: Neopterygii, Infraclass: Teleostei, Superorder: Acanthopterygii, Order: Perciformes (Levreksiler), Suborder: Percoidei, Family: Sparidae (İzmaritgiller, Mercan Balıkları), Genus: Boops, Species: Boops boops.
 4. Her denizde var mı? Kupes Karadeniz’de pek bulunmaz, İstanbul balıkçılarında da Karadeniz’in tirsi balığını bulmak çok kolay olmadığı gibi...
 5. Kupes Kalori 100 gramı 87 kcal seviyesindedir. Kaynak
 6. Kupesin besleyici değerleri nelerdir? Kupes % 84 protein, % 12 yağ, % 4 karbonhidrattan oluşur. 100 gram çiğ bogue (yenilebilir kısım) yaklaşık olarak şunları sağlar: 76,1 g su, 16.7 g protein, 3,5 g lipit, 25 mg kolesterol, 0,7 g şeker, 2.1 mg niasin, 0.1 mg riboflavin, 0,08mg tiamin, 48 mikrogram a vitamini, 348 mg potasyum, 264 mg fosfor, 38 mg kalsiyum, 1.2 mg demir. Yüksek kaliteli protein bakımından zengindir, B vitaminleri (iyi işleyen metabolizma için önemlidir) ve A vitamini (görme ve bağışıklık sistemi için iyidir ve büyüme sırasında gereklidir) sağlar. Ek olarak, potasyumu kalp-damar sağlığını korumaya, kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir; kansızlığı önlemek için demir, kemik ve diş sağlığını korumak için kalsiyum ve fosfor ihtiva eder.

KUPES Gopez Kupa Lopa Baligi TAVA 1

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler