mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣YÜKSÜK ÇORBASI (MANTI ÇORBASI🥟) (Adana)

Yüksük çorbası (Mantı Çorbası) nasıl yapılır?

MANTI CORBASI YUKSUK CORBASI Adana 1

Yüksük Çorbası (Mantı Çorbası) Tarifi Malzemeleri

Bir kase pişirilmemiş mantı MANTI🥟 TARİFİ (Kayseri)

Bu çorba hazır mantıdan da yapılabilir. Ancak piyasada çok farklı kalitelerde mantı bulunmaktadır. İçindekiler dikkatle okunmalıdır. Soya kıyması ve diğer tercih edilmeyen içeriklerden uzak durmakta, gerçek kıyma kullanan ve güvenilen bir yerden satın almakta yarar vardır.

Bir buçuk bardak haşlanmış nohut

Bir yemek kaşığı salça

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Kuru nane

Yedi - sekiz su bardağı kaynamış su

MANTI CORBASI YUKSUK CORBASI Adana 2

Yüksük Çorbası (Mantı Çorbası) Tarifi

  1. Tencereye tereyağı konulur, eriyince salça eklenerek kavrulur. Üzerine su eklenir.
  2. Kaynamakta olan suyun içersine önce mantılar konulur. Beş dakika sonra bir buçuk bardak haşlanmış nohut ilave edilir.
  3. Tuzu ilave edilerek kısık ateşte on beş dakika kadar daha pişirilir. Sıcak olarak servis edilecek olan çorbanın üzerine kuru nane ekilebilir.
  4. Kullanılan kase ve bardağın büyüklüğüne göre su miktarı değişebilir. Bu sebeple suyu ilk başta az koymakta fayda var. Nohut ve mantı gibi malzemeleri koyup bir miktar kaynadıktan sonra Yüksük (Yüzük, Mantı) Çorbası’nın kıvamı kontrol edilerek suyun geri kalan kısmı konulabilir.

Yüksük Çorbası (Mantı Çorbası) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. Çorbadan öte bir yemek olarak değerlendirilebilecek yüksük çorbasının suyunu et suyu halinde koymak lezzet seviyesini yükseltecektir.
  2. Evde yapılacaksa mümkün olduğu kadar küçük boyutlarda mantıların elde edilmesi çorbanın daha güzel olmasını sağlayacaktır.
  3. İstenirse pişmeye yakın iki yemek kaşığı kadar limon suyu ve karabiber gibi baharatlar ilave edilebilir.
  4. Bu tür çorbaları yapıldığı gün tüketmekte yarar var. Yüksük çorbası durdukça mantılar suyu çekeceğinden hem çorba katılaşacak hem de mantıların lezzeti değişecektir.
  5. Mantılarının hazırlanması için kullanılan hamurun ufak yuvarlaklar halinde kesilebilmesini sağlayan yüksük bu çorbaya adını vermiştir. Lakin bazı yörelerde mantı çorbası namıyla da meşhurdur.

🥣YOĞURTLU MANTI 🥟ÇORBASI da ilginizi çekebilir.