mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY DANA GULAS (Macar)🐄

Dana gulaş nasıl yapılır? Parça et ve soğanla yapılan ve değişik baharatlarla tatlandırılan, aslen Türk olan Macarların ananevi yemeği "gulaş" nedir? Macar gulaş hangi etten yapılır? Gulaş dananın kontrnuar, tranç ve sokum kısımlarından elde edilen etlerdir. Bu etlerden yapılan yemeğin adı da aynıdır. Dana gulaş eti nasıl pişirilir?

KOLAY-DANA-GULAŞ-MACAR

Dana Gulaş Malzemeleri

750 gram dana gulaş (büyük parçalar halinde doğranmış kuşbaşı et)

Bir adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı biber salçası

Üç - dört diş sarımsak

Tuz ve karabiber

Kırmızı tatlı pul biber

İki adet orta boy patates

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

KOLAY-DANA-GULAŞ-MACAR

Kolay Dana Gulaş Tarifi (Macar) - Dana Gulaş Nasıl yapılır? - Dana gulaş Ne Yapılır?

 1. Etler yıkanarak tencereye alınır. İki yemek kaşığı sıvı yağda harlı ateşte iki taraflı olarak beş - altı dakika mühürlenir. Üzerine kaynamış su ilave edilerek etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 2. Piyazlık doğranan soğan ve sarımsaklar ilave edilir.
 3. Soğanlar biraz yumuşayınca salça tuz, pul biber ve karabiber eklenir. Bir miktar kavrulur. Yarım su bardağı kaynamış su ilave edilir. Üç - dört dakika sonra altı kapatılır.
 4. Patatesler haşlanır. (İstenirse fırınlanabilir.) İri parçalar halinde dörde bölünür. Tuz ve karabiber ile baharatlandırılarak servis tabağına alınan etlerin yanına konulur.
 5. Kolay Dana Gulaş (Macar) istenirse ince kıyılmış maydanozla süslenir. Dana gulaş yanında pirinç pilavı ile servis edilebilir..

Kolay Dana Gulaş Tarifi (Macar) ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Dana Gulaş Nasıl yapılır?" Püf Noktaları

 1. Gulaşlık et ne demek? Dana Gulaş ne demek? Gulaş çorbası nereye özgüdür? Gulaş (Macarca: Gulyás), Macaristan'ın ananevi yemeklerinden biridir. Gulaş, ekseriyetle dana eti, soğan ve kırmızı biberden yapılır. Kökeni, Dokuzuncu asra dayanan gulaş, esasen Macar çobanların yediği bir haşlama yemeğidir. Gulaş kelimesi ise Macarcada "çoban" manasındadır.
 2. Dana Gulaş neresi? Dana Gulaş nasıl bir ettir? Dana gulaş hayvanın neresi? Dananın tranç, kontrnuar, yumurta ve sokum taraflarından sağlanır. Üçe üç ebatında düzgün ve temiz biçimde kesilir. Dana çöp şiş de tranç ve kontrfileden alınır. Dana strogonof kol veya but etinden bire beş uzunluğunda kesilir. Lezzetli yemekler yapılır. Dana Gulaş Kıyma, gulaş etinden yapılan kıyma manasına gelebilir.
 3. Gulaşın yanına ne gider? 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ🍲, 🥣TARHANA ÇORBASI TARİFİ🍲, 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI TARİFİ🍅, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, SEBZELİ KUSKUS PİLAVI🍚, AKDENİZ USULÜ FIRINDA MAKARNA🍝, YOĞURTLU ISPANAK SALATASI🥗, ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣, EVDE NANELİ AYRAN🥛 NASIL YAPILIR?🧊
 4. Gulaş çorbası nasıl yapılır? Gulaş çorbası tarifi Yarım kilo gulaşlık et, bir adet kuru soğan, bir adet kereviz, bir adet yeşil biber, bir adet domates, bir adet havuç, bir adet patates küçük küpler şeklinde doğranır. Üç yemek kaşığı sıvıyağ tencerede kızdırılır. Evvela soğan ve kerevizler ilave edilir. Kavrulunca etleri, kimyon, tuz ve dört diş sarımsaklar ilave edilip etler suyunu salıp çekene kadar kavrulur. Üç su bardağı su ilave edilerek etler yumuşayana değin pişirilir. Devamında üç su bardağı et suyu, bir çay kaşığı kırmızıbiber, havuç ve patates katılarak sebzeler yumuşayana değin pişirmeye devam edilir. Ocaktan almadan birkaç dakika kadar evvel domates ve biberler de eklenir.
 5. Dana Gulaş Fiyat Aralık 2020 itibariyle internette satışı olan marketlerde 58,90 TL - 79,90 TL aralığındadır.
 6. Dana Gulaş Fırında Fırın kabına alınan yemeğe tuz ve karabiber serpilerek üstü kapatılır. Etin kapatılması, buharının içerde kalarak daha dengeli bir biçimde pişmesini temin edecektir. Kırk dakika civarında kapalı olarak, önceden iki yüz derece fırında pişirilir. Son on dakikada üstü açılır. Pişme süresi etin alındığı bölgeye, büyüklüğüne ve kalınlığına göre pişme süresi farklı olacaktır. bu sebeple gidişatı kontrol edilmelidir. Tepsi içine salınan et suyu lezzet katması için servis öncesinde kaşıkla etin üzerine gezdirilir ve sıcak halde sunulur.
LOKUM KIVAMINDA KAVURMA NASIL YAPILIR?🐏🐄

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Guney
 • Tekirdağlı