mikrofon

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kolay Dana Gulas Tarifi, Nasıl Yapılır? (Macar)🐄

Dana Gulaş nedir? Dana gulaş yemeği nasıl yapılır? Parça et ve soğanla yapılan, değişik baharatlarla tatlandırılan, aslen Türk olan Macarların ananevi yemeği gulaş, Macaristan mutfağının en tanınmış yemeklerinden biridir. Umumiyetle "csipetke" denilen Macar eriştesiyle sunulur. Orta ve Doğu Avrupa’da, hatta Amerika'da oldukça tercih edilen ve sevilen bir yemektir. Bizim damak zevkimize oldukça uygun ve lezzetli bir tarif olan Macar gulaş hangi etten yapılır? Dana gulaş hayvanın neresidir? Gulaş dananın kontrnuar, tranç ve sokum kısımlarından elde edilen iri doğranmış etlerdir. Bu etlerden yapılan yemeğin adı da aynıdır. Enfes sosuyla Patatesli Macar gulaş yemeği nasıl yapılır? Dana gulaş eti nasıl pişirilir?

KOLAY-DANA-GULAŞ-MACAR

Dana Gulaş Malzemeleri - Gulaşın İçinde Ne Var?

750 gram dana gulaş (büyük parçalar halinde doğranmış kuşbaşı et)

Bir adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı biber salçası

Üç - dört diş sarımsak

Birer çay kaşığı tuz ve karabiber

Bir çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber

İstenirse yarım çay kaşığı kimyon ve kekik, bir defneyaprağı

İki adet orta boy patates

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İstenirse bir yemek kaşığı un

KOLAY-DANA-GULAŞ-MACAR

Kolay Dana Gulaş Tarifi (Macar) - Macar Usulü Dana Gulaş Nasıl yapılır? - Dana Gulaş Ne Yapılır? Gulaş Et Nasıl Yapılır? Gulaşlık Et Nasıl Pişirilir?

 1. Dana gulaş yapımı için etler yıkanarak tencereye alınır. İki yemek kaşığı sıvı yağda harlı ateşte iki taraflı olarak beş - altı dakika mühürlenir. Üzerine kaynamış su ilave edilerek etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 2. Gulaş sosu nasıl yapılır? Piyazlık doğranan soğan ve ince ince doğranmış sarımsaklar ilave edilir.
 3. Soğanlar biraz yumuşayınca salça, tuz, pul biber ve karabiber eklenir. İstenen diğer baharatlar da ilave edilip güzelce karıştırılır. Bir miktar kavrulur.
 4. Yarım su bardağı kaynamış su ilave edilir. İstenirse bir kasede, un ve yemeğin bir kepçe suyu pürüzsüz bir hale gelene dek karıştırılıp ve yavaş yavaş tencereye eklenir.
 5. Kaynadıktan üç - dört dakika sonra altı kısılır, etlerin ağızda dağılacak yumuşaklığa geldiği kontrol edilerek ocak kapatılır. Dana gulaş ne kadar sürede pişer? Etlerin durumuna göre değişse de bir saat civarında pişmesi beklenir.
 6. Patatesler haşlanır. İstenirse fırınlanabilir. İri parçalar halinde dörde bölünür. Tuz ve karabiber ile baharatlandırılarak servis tabağına alınan etlerin yanına konulur.
 7. Kolay Dana Gulaş (Macar) istenirse ince kıyılmış maydanozla süslenir. Dana gulaş yanında SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya PATLICANLI FESLEĞENLİ MAKARNA🍆🍝 ile servis edilebilir.

"Gulaş Nedir Nasıl Yapılır? Kolay Macar Gulaş Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Patatesli Macar Gulaş Nasıl yapılır? Dana gulaş nasıl pişirilir?" Püf Noktaları

 1. Gulaşlık et ne demek? Dana gulaş etin neresi oluyor? Gulaşlık etten ne yapılır? Macar Gulaş ne demek? Dana gulaş yemeği hangi etten yapılır? Macar Gulaş çorbası nereye özgüdür? Gulaş çorbası Brezilya'nın yemeği midir? Hayır. Gulaş (Macarca: Gulyás), Macaristan'ın ananevi yemeklerinden biridir. Gulaş, ekseriyetle dana eti, soğan ve kırmızı biberden yapılır. Kökeni, Dokuzuncu asra dayanan gulaş, esasen Macar çobanların yediği bir haşlama yemeğidir. Gulaş kelimesi ise Macarcada "çoban" manasındadır. 9. asırda Macar çobanlar, sürüleri otlatmaya götürmeden evvel yola çıkarken, yanlarına taşıyabilecekleri gıdaları alırdı. Kuşbaşı etleri soğan ve diğer lezzet verici maddelerle beraber ağır ateşte yağı çekinceye kadar pişirir, bilahare yemeği kurutur ve koyun işkembesinden imal edilen tulumlarda muhafaza ederdi. Kurutulmuş haldeki yiyeceğin yenilecek miktarına su ilave edilerek, yemek veya çorba halinde hazırlanırdı. Zamanınızda gulaşın vazgeçilmez baharatı sayılan kırmızı biber, yemeğe 18. asırda katılmaya başlandı. Klasik "tencere gulaşı", soğanla kuşbaşı doğranmış sığır veya koyun etinin yağda kızartılmasıyla yapılır. Bu yemeğe tamamlayıcı olarak, sarımsak, kimyon, domates, yeşil biber ve patates de ilave edilir.
 2. Gulaş dananın neresidir? Dana Gulaş neresidir? Dana Gulaş nasıl bir ettir? Dana gulaş hayvanın neresi? Dana eti gulaş yapmak için dananın tranç, kontrnuar, yumurta ve sokum taraflarından sağlanır. Üçe üç ebatında düzgün ve temiz biçimde kesilir. Dana çöp şiş de tranç ve kontrfileden alınır. Dana strogonof kol veya but etinden bire beş uzunluğunda kesilir. Lezzetli yemekler yapılır. Dana Gulaş Kıyma, gulaş etinden yapılan kıyma manasına gelebilir.
 3. Dana gulaş nasıl bir et? Dana gulaş nasıl? Dana gulaş sert mi? Dana Gulaş yumuşak mıdır? Dana Gulaşlık et nedir? Dana eti kasaplar tarafından dört şekilde hazırlanır; kıyma, kuşbaşı et, biftek ve rosto. Dana etinin gerdan, but ve karın tarafları daha çok hareket ettiğinden kaslı ve serttir. Diğer kısımlardaki etler ise yumuşak ve en çok tercih edilen kısımlar olur. Dana etinin kısımları, kontrfile, bonfile, nuar, kontrnuar, sokum, tranç, yumurta, antrikot, bodigo (but), döş, pençeta, kürek ve gerdan olarak adlandırılır. Bu parçalardan gerdan, pençeta, döş ve kürek kısımları hayvanın en çok hareket eden yerleri olduğu için serttir. Ekseriyetle kıyma olarak kullanılır. Nuar, kontrnuar ve bodigo (but) kısımları haşlanarak pişirilir. Yumurta ve sokum kısımları kuşbaşı et olarak tercih edilir. Dana gulaş ızgara olur mu? Bonfile, kontrfile ve antrikot kısımları ise dananın en yumuşak ve ızgaraya en uygun etleridir. Gulaş neresi? Dana gulaş dananın neresidir? Gulaş dananın kontrnuar, tranç ve sokum kısımlarından elde edilir. Bonfile kadar yumuşak değil, but kadar sert değil...
 4. Gulaş hangi ülkenin yemeğidir? Gulaş çorbası Türk kültürüne ait midir? Aslen Türk olduklarından bol baharat ve acılı tarifler ihtiva eden Macar mutfağının Türk yemek kültürüne yakın olması şaşırtıcı değil... Lakin dahası var. "Gulaş çorbası hangi ülkenin yemeğidir? Macar gulaş nerenin yemeği?" sualine Osmanlı cevabı da verilmektedir. Romen ve Macar yemeği "Gulaş" Osmanlı'nın "Kul Aşı" mı? Gulaş Kul aşı mı? Romanya'da Macar azınlığın bulunduğu ve Ardelen yöresinde oldukça rağbet gören bu yemeğin, Osmanlı imparatorluğu devrinde yeniçerilere dağıtılan "Kulaşı" olduğu rivayetleri de bulunuyor. Zor ve uzun süren Viyana kuşatmasında askere daha kuvvetli olmaları için dağıtılan bir yemeğin adı "Kulaşı" idi. Kanuni kuşatma sürerken orduya güç katması gayesiyle öğün etlerinin irice ve bol olmasını istemiş ve dağıttırmıştır. Rivayete göre Osmanlının Macaristan'da bıraktığı yemek bugün bölgenin en şöhretli yemeği olmuş adı Gulaş olarak bu günlere gelmiş....
 5. Çek Gulaş Yemeği, Gulaş Çorbası Nerede Yapılır? Çekler de yemeğin kendilerine ait olduğu iddiasındadır. Çek gulaş bol soslu bir gulaş çorbasıdır. Çek usulünde daha çok yanında bazen patatesli olan ekmek dilimleri ((knedlik) ile servis yaygındır. Bazen içi oyulmuş ve fırında ilave pişirilerek dayanıklılığı arttırılmış yuvarlak Gulaş ekmeği içinde servis edilir. Çek Gulaşı daha az sebze ve daha çok etle hazırlanır, üzerine et sosu dökerler. Çek gulaş, soğan, domates salçası, karabiber, kimyon ve acı sos ile doldurulmuş sulu bir et yemeğidir. Gulaş oldukça ağır bir yemektir ve kural olarak köfte ile sunulur.
 6. Gulaş Çorbası Nasıl Yapılır? Gulaş Çorbası Tarifi Yarım kilo gulaşlık et ile birer adet kuru soğan, kereviz, yeşil biber, domates, havuç ve patates küçük küpler şeklinde doğranır. Üç yemek kaşığı sıvıyağ tencerede kızdırılır. Evvela soğan ve kerevizler ilave edilir. Kavrulunca etler, kimyon, tuz ve dört diş sarımsak ilave edilip etler suyunu salıp çekene kadar kavrulur. Üç su bardağı su ilave edilerek etler yumuşayana dek pişirilir. Devamında üç su bardağı et suyu, bir çay kaşığı kırmızıbiber, havuç ve patates katılarak sebzeler yumuşayana kadar pişirmeye devam edilir. Ocaktan almadan birkaç dakika kadar evvel domates ve biberler de eklenir. Kasede veya içi oyulmuş yuvarlak gulaş ekmeğinde sunulur. Ekmekler ekseriyetle önceden ısıtılmış 180 derece C fırında 10 dakika boyunca tutularak biraz ısıtılarak daha dayanıklı hale getirilirler.
 7. Gulaş yemeğine hiç patates konulmadan ve farklı baharatla yapıldığı durumlar şunu düşündürür: Gulaş, aynı 🥣BORÇ ÇORBASI (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna)🍲 gibi eski Doğu Bloku ve Slav kökenli çeşitli milletlerin mutfağında yer alırken mahalli damak tadına uygun değişikliklere maruz kalmıştır. Zaten, sadece Macaristan sınırları içinde en az sekiz çeşit gulaştan söz edilir: Gulaş Dolayısıyla "Gulaşa şu malzeme konmaz, sadece şu tarz yapılır yapılır." demeden evvel mevzuya hakim olmak gerekir.
 8. Sarımsaklar bütün olarak konulup yemek pişince çıkarılabilir. Pişerken su azalırsa kaynar su ilave edilebilir. Gulaş gibi yemeklere tereyağı ilavesiyle parlak görünüm sağlanır.
 9. Gulaş yemeğinin yanına ne gider? Dana gulaş ile ne yapılır? Çorba olarak: 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣TARHANA ÇORBASI🍲, 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI🍅; pilav olarak: SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, SEBZELİ KUSKUS PİLAVI🍚, AKDENİZ USULÜ FIRINDA MAKARNA🍝; YOĞURTLU ISPANAK SALATASI🥗, ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣, NANELİ AYRAN🥛🧊, 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ)
 10. Püreli Macar Gulaş Patatesi püre halinde sunmak suretiyle yapılan gulaş yemeğidir. Daha çok Gürcü Gulaşında yer alır. Bir kilo kadar patates soyulup bütün olarak başka bir tencereye alınır, patateslerin üzerini aşacak seviyede tencere su ile doldurulup 15-20 dakika haşlanır. Haşlanan patatesler derin çukur bir kaba alınıp birer çay kaşığı tuz ve karabiber serpilir. Üzerine bir buçuk su bardağı süt dökülür. Patatesler püre olana dek güzelce karıştırarak ezilir. Hazır olan püre servis tabağına alınarak ortası çukurlaştırılır. Pişen etler üç - dört parça halinde sosuyla beraber pürenin ortasına konularak sunulur.
 11. Dana Gulaş Fiyat Aralık 2020 itibariyle internette satışı olan marketlerde 58,90 TL - 79,90 TL aralığında iken Ağustos 2021 itibariyle 69,90-83,90 TL aralığındadır.
 12. Dana Gulaş Fırında Nasıl Yapılır? Fırın kabına alınan yemeğe tuz ve karabiber serpilerek üstü kapatılır. Etin kapatılması, buharının içerde kalarak daha dengeli bir biçimde pişmesini temin edecektir. Kırk dakika civarında kapalı olarak, önceden iki yüz derece fırında pişirilir. Son on dakikada üstü açılır. Pişme süresi etin alındığı bölgeye, büyüklüğüne ve kalınlığına göre pişme süresi farklı olacaktır. Bu sebeple gidişatı kontrol edilmelidir. Tepsi içine salınan et suyu lezzet katması için servis öncesinde kaşıkla etin üzerine gezdirilir ve sıcak halde sunulur.
 13. German Gulasch, Alman Usulü Gulaş tarifi: Dana Gulasch Bir kiloya yakın kuru soğanla iki – üç diş sarımsak soyulur. Soğanlar küp küp doğranır, sarımsaklar ince kıyılır. Bir kilo kemiksiz, sinirsiz et iki santim kalınlığında kuşbaşı hale getirilir. Kızartma tenceresinde yağ ısıtılır ve soğanlar sarartılır. Sarımsak, yarım çay kaşığı susam ve bir yemek kaşığı kırmızı toz biber ilave edilir. Etler eklenir ve bir su bardağı et suyu ilave edilir. İki – üç saat kapağı kapalı olarak ara ara karıştırılmak suretiyle pişirilir. Tuz, karabiber ve sirke eklenir. Bir gece dinlendirilip ertesi gün ısıtılıp sunulur. Pilavla sunulur.
 14. Düdüklüde Gulaş, Dana Gulash Kuşbaşı doğranmış etler düdüklü tencerede mühürlendikten sonra orta ateşte etler suyunu salıp, çekene kadar karıştırılır. Üç yemek kaşığı sıvıyağ ve bir yemek kaşığı tereyağı eklenerek etler iki dakika kavrulur. Piyazlık doğranan üç adet orta boy kuru soğan ve dört diş sarımsak ilave edilir. Üç dakika daha karıştırılır. Bir yemek kaşığı domates salçası ve üç yemek kaşığı kırmızı toz biber eklenir. Kısık ateşte tüm malzemeler özleşene kadar iki dakika karıştırılıp bir yemek kaşığı un ilave edilip bir iki dakika karıştırılır. Üç bardak sıcak su veya sıcak et suyu, tuz, karabiber ilavesiyle ağzı kapalı beş dakika kaynatılır. Katılacak suyun veya et suyunu miktarı arttırılarak daha sulu bir sos elde edilebilir. Dana gulaş düdüklüde kaç dakikada pişer? Karıştırılan düdüklünün kapağı kapatılıp yirmi dakika kadar orta hararette pişer.
 15. Macar gulaş yemeği kaç kalori? Macar kebabı kaç kalori? Bir porsiyon Macar Gulaş içinde 290 kadar kalori bulunur.
 16. Dana gulaş hangi yemekte kullanılır? Dana Gulaş ile ne yapılır? Dana Gulaş nerede kullanılır? Dana gulaş ne için kullanılır? Kontrnuar, tranç ve sokum etlerinin kullanıldığı yerlerde kullanılır. Tranç: But kısmından çıkan yağsız kıpkırmızı bir et olup kas yapısı yoğun, yağ dokusu azdır. Tas kebabı yapılır. Kontronuar: Dananın but bölgesinden elde edilir, nuarın alt tarafındadır. Yağ oranı düşük, kaslı bir ettir. Çok lezzetli olduğu pek söylenemez. Sulu yemeklerde, sucuk, imalinde kullanılır. Daha kısa sürede pişmesi gayesiyle sosla pişirilecek olan biftek bu kısımdan elde edilir. Buradan elde edilen dana gulaş ne yapilir? Domates soslu bifteğin yapılabileceği esas yerdir. Sokum: Dana sokum hayvanın but kısmından çıkar. But parçası beş parçaya bölünür, bu 5 parça içinde en yumuşak et olup kontrfilenin devamıdır. Danada bel ile butun birleştiği kalça kısmıdır. Çok yumuşak bir ettir, kavurması gayet güzel olur. Dana Gulaş Izgara: Mermerlisi tabir edilen yağlısı bulunabilirse, dinlendirildikten sonra mangalda da pişirilebilir. But etinin kavurmaya en yatkın etidir.
 17. Gulaş Yemeği için Farklı Etler Yapılış tarzı, sebzeleri ve sosu aynı kalmak üzere tavuk eti kullanılarak tavuklu macar gulaş, kuzu kuşbaşı etinden istifade edilerek kuzu gulaş yapılır. Hatta balık gulaş da vardır.
 18. Et sote nasıl yapılır? MANTARLI ET SOTE TARİFİ🍄🍖, PATATES🥔 PÜRELİ ET SOTE
 19. Haşlama dana eti nasıl yapılır? ET HAŞLAMA TARİFİ🍖
 20. Dana eti tas kebabı nasıl yapılır? Sebzeli tas kebabı nasıl yapılır? "Gulaş Nasıl Bir Yemektir?" denince cevap olarak "gulaş yemeği bizim tas kebabına benzer" denir. "Kuşbaşı et ile ne pişirsem?" diyenlere önerilen bu nefis et yemeği için: KOLAY TAS KEBABI TARİFİ Bu yazıda "Sade etli tas kebabı nasıl yapılır? Düdüklü tencerede tas kebabı nasıl yapılır?" da izah edilmiştir. Gulaş ile tas kebabı farkı: Dana gulaş tas kebabı değildir. Tas kebabı da et ve sebze ile pişirilir. Lakin yemeğin suyu berraktır. Gulaşın suyu daha kıvamlıdır ve berrak değildir. Bu kıvam için un da konulabilse de aslında uzun sure pişirme ile koyu kıvamın elde edilmesi gerekir.
 21. Fırında Dana Eti, Fırında Et Tava BELEN TAVA TARİFİ (İskenderun, Antakya, Hatay), ELBİSTAN TAVA TARİFİ (Kahramanmaraş), KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP), FIRINDA KOLAY ANKARA TAVA NASIL YAPILIR?🍖
LOKUM KIVAMINDA KAVURMA NASIL YAPILIR?🐏🐄
YukarıYukarı