mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY DANA GULAS (Macar)🐄

Dana Gulaş nedir? Dana gulaş nasıl yapılır? Parça et ve soğanla yapılan ve değişik baharatlarla tatlandırılan, aslen Türk olan Macarların ananevi yemeği "gulaş" nedir? Macar gulaş hangi etten yapılır? Gulaş dananın kontrnuar, tranç ve sokum kısımlarından elde edilen etlerdir. Bu etlerden yapılan yemeğin adı da aynıdır. Enfes sosuyla Macar gulaş yemeği nasıl yapılır? Dana gulaş eti nasıl pişirilir?

KOLAY-DANA-GULAŞ-MACAR

Dana Gulaş Malzemeleri

750 gram dana gulaş (büyük parçalar halinde doğranmış kuşbaşı et)

Bir adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı biber salçası

Üç - dört diş sarımsak

Tuz ve karabiber

Kırmızı tatlı pul biber

İki adet orta boy patates

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

KOLAY-DANA-GULAŞ-MACAR

Kolay Dana Gulaş Tarifi (Macar) - Macar Usulü Dana Gulaş Nasıl yapılır? - Dana gulaş Ne Yapılır?

 1. Dana gulaş yapımı için etler yıkanarak tencereye alınır. İki yemek kaşığı sıvı yağda harlı ateşte iki taraflı olarak beş - altı dakika mühürlenir. Üzerine kaynamış su ilave edilerek etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 2. Gulaş sosu nasıl yapılır? Piyazlık doğranan soğan ve sarımsaklar ilave edilir.
 3. Soğanlar biraz yumuşayınca salça, tuz, pul biber ve karabiber eklenir. Bir miktar kavrulur. Yarım su bardağı kaynamış su ilave edilir. Üç - dört dakika sonra altı kapatılır.
 4. Patatesler haşlanır. İstenirse fırınlanabilir. İri parçalar halinde dörde bölünür. Tuz ve karabiber ile baharatlandırılarak servis tabağına alınan etlerin yanına konulur.
 5. Kolay Dana Gulaş (Macar) istenirse ince kıyılmış maydanozla süslenir. Dana gulaş yanında pirinç pilavı veya makarna ile servis edilebilir..

Kolay Dana Gulaş Tarifi (Macar) ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Macar Usulü Dana Gulaş Nasıl yapılır? Dana gulaş nasıl pişirilir?" Püf Noktaları

 1. Gulaşlık et ne demek? Dana Gulaş ne demek? Gulaş çorbası nereye özgüdür? Gulaş (Macarca: Gulyás), Macaristan'ın ananevi yemeklerinden biridir. Gulaş, ekseriyetle dana eti, soğan ve kırmızı biberden yapılır. Kökeni, Dokuzuncu asra dayanan gulaş, esasen Macar çobanların yediği bir haşlama yemeğidir. Gulaş kelimesi ise Macarcada "çoban" manasındadır. 9. asırda Macar çobanlar, sürüleri otlatmaya götürmeden evvel yola çıkarken, yanlarına taşıyabilecekleri gıdaları alırdı. Kuşbaşı etleri soğan ve diğer lezzet verici maddelerle beraber ağır ateşte yağı çekinceye kadar pişirir, bilahare yemeği kurutur ve koyun işkembesinden imal edilen tulumlarda muhafaza ederdi. Kurutulmuş haldeki yiyeceğin yenilecek miktarına su ilave edilerek, yemek veya çorba halinde hazırlanırdı. Zamanınızda gulaşın vazgeçilmez baharatı sayılan kırmızı biber, yemeğe 18. asırda katılmaya başlandı. Klasik "tencere gulaşı", soğanla kuşbaşı doğranmış sığır veya koyun etinin yağda kızartılmasıyla yapılır. Bu yemeğe tamamlayıcı olarak, sarımsak, kimyon, domates, yeşil biber ve patates de ilave edilir. "Gulaş çorbası hangi ülkenin yemeğidir?" sualine Osmanlı cevabı da verilmektedir. Romen ve Macar yemeği "Gulaş" Osmanlı'nın "Kul Aşı" mı? Gulaş Kul aşı mı? Romanya'da Macar azınlığın bulunduğu ve Ardelen yöresinde oldukça rağbet gören bu yemeğin Osmanlı imparatorluğu devrinde yeniçerilere dağıttığı Kulaşı olduğu rivayetleri de bulunuyor. Zor ve uzun süren Viyana kuşatmasında askere daha kuvvetli olmaları için dağıtılan bir yemeğin adı Kulaşı idi. Kanuni kuşatma sürerken orduya güç katması gayesiyle öğün etlerinin irice ve bol olmasını istemiş ve dağıttırmıştır. Rivayete göre Osmanlının Macaristan'da bıraktığı yemek bugün bölgenin en şöhretli yemeği olmuş adı Gulaş olarak bu günlere gelmiş....
 2. Gulaş dananın neresidir? Dana Gulaş neresidir? Dana Gulaş nasıl bir ettir? Dana gulaş hayvanın neresi? Dana eti gulaş yapmak için dananın tranç, kontrnuar, yumurta ve sokum taraflarından sağlanır. Üçe üç ebatında düzgün ve temiz biçimde kesilir. Dana çöp şiş de tranç ve kontrfileden alınır. Dana strogonof kol veya but etinden bire beş uzunluğunda kesilir. Lezzetli yemekler yapılır. Dana Gulaş Kıyma, gulaş etinden yapılan kıyma manasına gelebilir.
 3. Gulaşın yanına ne gider? 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ🍲, 🥣TARHANA ÇORBASI TARİFİ🍲, 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI TARİFİ🍅, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, SEBZELİ KUSKUS PİLAVI🍚, AKDENİZ USULÜ FIRINDA MAKARNA🍝, YOĞURTLU ISPANAK SALATASI🥗, ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣, EVDE NANELİ AYRAN🥛 NASIL YAPILIR?🧊
 4. Gulaş çorbası nasıl yapılır? Gulaş çorbası tarifi Yarım kilo gulaşlık et, bir adet kuru soğan, bir adet kereviz, bir adet yeşil biber, bir adet domates, bir adet havuç, bir adet patates küçük küpler şeklinde doğranır. Üç yemek kaşığı sıvıyağ tencerede kızdırılır. Evvela soğan ve kerevizler ilave edilir. Kavrulunca etleri, kimyon, tuz ve dört diş sarımsaklar ilave edilip etler suyunu salıp çekene kadar kavrulur. Üç su bardağı su ilave edilerek etler yumuşayana değin pişirilir. Devamında üç su bardağı et suyu, bir çay kaşığı kırmızıbiber, havuç ve patates katılarak sebzeler yumuşayana değin pişirmeye devam edilir. Ocaktan almadan birkaç dakika kadar evvel domates ve biberler de eklenir.
 5. Dana Gulaş Fiyat Aralık 2020 itibariyle internette satışı olan marketlerde 58,90 TL - 79,90 TL aralığındadır.
 6. Dana Gulaş Fırında Fırın kabına alınan yemeğe tuz ve karabiber serpilerek üstü kapatılır. Etin kapatılması, buharının içerde kalarak daha dengeli bir biçimde pişmesini temin edecektir. Kırk dakika civarında kapalı olarak, önceden iki yüz derece fırında pişirilir. Son on dakikada üstü açılır. Pişme süresi etin alındığı bölgeye, büyüklüğüne ve kalınlığına göre pişme süresi farklı olacaktır. Bu sebeple gidişatı kontrol edilmelidir. Tepsi içine salınan et suyu lezzet katması için servis öncesinde kaşıkla etin üzerine gezdirilir ve sıcak halde sunulur.
 7. German Gulasch, Alman Usulü Gulaş tarifi: Dana Gulasch Bir kiloya yakın kuru soğanla iki – üç diş sarımsak soyulur. Soğanlar küp küp doğranır, sarımsaklar ince kıyılır. Bir kilo kemiksiz, sinirsiz et iki santim kalınlığında kuşbaşı hale getirilir. Kızartma tenceresinde yağ ısıtılır ve soğanlar sarartılır. Sarımsak, yarım çay kaşığı susam ve bir yemek kaşığı kırmızı toz biber ilave edilir. Etler eklenir ve bir su bardağı et suyu ilave edilir. İki – üç saat kapağı kapalı olarak ara ara karıştırılmak suretiyle pişirilir. Tuz, karabiber ve sirke eklenir. Bir gece dinlendirilip ertesi gün ısıtılıp sunulur.
 8. Düdüklüde Gulaş, Dana Gulash Kuşbaşı doğranmış etler düdüklü tencerede mühürlendikten sonra orta ateşte etler suyunu salıp, çekene kadar karıştırılır. Üç yemek kaşığı sıvıyağ ve bir yemek kaşığı tereyağı eklenerek etler iki dakika kavrulur. Piyazlık doğranan üç adet orta boy kuru soğan ve dört diş sarımsak ilave edilir. Üç dakika daha karıştırılır. Bir yemek kaşığı domates salçası ve üç yemek kaşığı kırmızı toz biber eklenir. Kısık ateşte tüm malzemeler özleşene kadar iki dakika karıştırılıp bir yemek kaşığı un ilave edilip bir iki dakika karıştırılır. Üç bardak sıcak su veya sıcak et suyu, tuz, karabiber ilavesiyle ağzı kapalı beş dakika kaynatılır. Katılacak suyun veya et suyunu miktarı arttırılarak daha sulu bir sos elde edilebilir. Karıştırılan düdüklünün kapağı kapatılıp yirmi dakika kadar orta hararette pişer.
 9. Macar gulaş yemeği kaç kalori? bir porsiyon Macar Gulaş içinde 290 kadar kalori bulunur.
LOKUM KIVAMINDA KAVURMA NASIL YAPILIR?🐏🐄

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Guney
 • Tekirdağlı