mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI ET DÖNER🥙🌯

Et Döner nedir? Evde et döner nasıl yapılır? Et döner, et yemekleri arasında dünya çapında beğenilen bir Türk mutfağı harikasıdır. Bir yaprak inceliğinde dilimlenen et döneri EVDE TEREYAĞLI🧈 İSKENDER KEBABI (Bursa) olarak kullanmak da nefis olur pilav üstü de dürüm veya pide arası sadeliğinde de... Çarşıda, tercih edilen bir mekanda yerken lezzetinden emin olsak da muhtevasından ne kadar eminiz? Bu olağanüstü lezzeti hazır almak yerine mutfağın imkanları ile evde daha sağlıklı bir şekilde hazırlamak harika olmaz mı? Şöyle gönül rahatlığıyla yenebilecek bir döner neden mümkün olmasın? Evde döner yapımı doğru usullerle gayet kolay... İşte et döner nasıl yapılır tarifi...

EV-YAPIMI-ET-DÖNER

Ev Yapımı Et Döner Tarifi Malzemeleri - Et Döner Malzemeleri Nelerdir?

Bir kg kuzu but

Bir orta boy kuru soğan

Bir tatlı kaşığı kekik

Bir çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı kırmızı toz biber

İki yemek kaşığı yoğurt

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki buçuk tatlı kaşığı tuz

EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ)

Patates kızartması veya SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚

EV-YAPIMI-ET-DÖNEREV-YAPIMI-ET-DÖNEREV-YAPIMI-ET-DÖNEREV-YAPIMI-ET-DÖNER

Ev Yapımı Et Döner Tarifi - Lezzetli Döner Nasıl Yapılır? Evde Tavada Et Döner Nasıl Yapılır? Evde Yaprak Döner Tarifi

 1. Döner terbiyesi nasıl yapılır? Evde et döner sosu nasıl yapılır? Et döner nasıl terbiye edilir? Et döner sosu nasıl hazırlanır? Bir kabın içerisine soğan rendelenir. Üzerine tuz hariç diğer baharatlar eklenir ve karıştırılır. İnceltilmiş kuzu butları bu karışıma batırılır. Ağzı kapatılarak bir gece buzdolabında bekletilir.
 2. Ertesi gün bir strecin üzerine etler üst üste gelecek şekilde dizilir. Streç yardımıyla dört bir tarafından düzeltilir ve sıkıca sarılır. Bu haliyle derin dondurucuda zaman varsa bir gece yoksa etler sertleşinceye kadar bekletilir.
 3. Elde edilen döner pişirilmek istendiği zaman yarım saat öncesinde dondurucudan çıkartılır. Keskin bir bıçakla pişirilmek istenen miktarda ince dilimler halinde kesilir. Çok soğuk olduğu için kesilmesi zor olabilir. Eti bir bezle tutup kaymaz yüzeyli bir zeminde kesmek gerekir. Oluşan yaprak dönerler kızgın yapışmaz yüzeyli bir tavada harlı ateşte pişirilir. Ancak pişirme öncesi tavaya az bir miktar sıvı yağ ilave etmek ve pişirmeyi çok uzun tutmamak seramik tabanlı veya diğer yapışmaz yüzeyli tavanın zarar görmesini engelleyecektir.
 4. Ev yapımı sıcak lavaşların içerisine dürüm yapılır ve yanında patates kızartması ile servis edilebilir. İstenirse beyaz pirinç pilavı üzerine pişirilen Ev Yapımı Et Dönerler yerleştirilerek pilav üstü döner şeklinde yanında NANELİ AYRAN🥛🧊 ve kızarmış patatesle sunulabilir.

Evde Et Döner Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Evde Hazır Döner Nasıl Yapılır? Et Doner Tarifi" Püf Noktaları

 1. Dondurulmuş et dönerin pişirilecek kadarı yaprak inceliğinde dilimledikten sonra artanı buzlukta veya derin dondurucuda saklanabilir.
 2. Et döneri ince kesebilmek mühimdir ve dikkat gerektirir. Bu sebeple döneri keserken keskin bir bıçak kullanmakta fayda var.
 3. Evde Kiymadan Döner Nasıl Yapılır? Evde Kıymadan Döner Yapımı Et döner katları arasına köfte harcı konularak kıymadan döner yapılabileceği gibi Evde Kıymadan Döner Yapımı sırf kıyma ile de yapılır. Nasıl? İki adet kuru soğan, beş diş dış sarımsak, dört yemek kaşığı irmik, üç yemek kaşığı yoğurt, tuz, karabiber, kimyon ve pul biber mutfak robotunda karıştırılır. Kekik, paprika, kişniş, maydanoz, biberiye, kimyon, mercanköşk, soğan, sarımsak, karabiber, defne yaprağı gibi baharatlar veya bunlardan yapılarak hazır olarak satılan Kıyma Döner Baharatı da kullanılabilir. Bir kilo orta yağlı iki kez çekilmiş kıyma ilave edilerek beş – altı dakika yoğrulup en az beş saat buzdolabında bekletilir. Dolaptan alınıp streç filme sıkıca sarılarak rulo yapılır ve buzluğa konur. Donunca buzluktan alınır. On dakika kadar beklenirse rahat dilimlenir. Donuk halde kesmek zordur ve yumuşayınca da kesilirken dağılır. Bu sebeple tavaya sığacağı kadar, yaprak şekilde ancak fazla ince olmayacak kalınlıkta kesilir. Tavaya çok az sıvı yağ ilave edilip ısınması beklenir. Dilimlenmiş etler keser kesmez tavaya atılır ve iki taraflı olarak üç dört – dakika kızartılır. Sunum tabağına dilimlenmiş pideler yerleştirilir ve üzerine bolca salça, su ve tuzdan oluşan sulu bir sos gezdirilir üzerine etler dizilir ve tekrar sos gezdirilir. Yoğurt ve közlenmiş veya söğüş sebzeyle süslenip üzerine tereyağı gezdirilerek sunulur. Esasında yaprak dilimlenmiş bir köfte kızartmasıdır. Fazla yapılırsa bir kısmı buzlukta bekleyebilir.
 4. Et Döner hangi etten yapılır? Dönerlik et hayvanın neresi? Dönerin iyi olması için yaprak olması ve ince kesilmesi lazımdır. Biz tamamını kuzu etinden yaptık. Lakin %75 dana but, %20 kuzu eti, %5 kuyruk yağı gibi özel formüller de tatbik edilir. Döner eti terbiye edilmelidir. Dönere hangi yağ kullanılır? Kavram yağının dönere katılabilir. Kavram yağı çok değerli bir yağdır. Et ürünleri, köfte, sucuk ve dönerde kullanılır, zira bu yağ lezzet ve kıvam verir.
 5. Et dönere hangi baharatlar konur? Kekik, fesleğen, karabiber, kırmızı toz biber, sarımsak, biberiye kullanılabilir.
 6. Et dönere kıyma konur mu? Döner kebabın daha ucuz ve ekonomik olması istenirse etin aralarına üçte bir nispetinde kıyma konur. Bu kıyma, sinirlerinden ayrılmış, döner çıkarıldıktan sonra kalan etin çekilmesiyle temin edilir. Kıyma, yağla eti birbirine bağlaması bakımından faydalıdır.

EV-YAPIMI-ET-DÖNER

KOLAY ARNAVUT CİĞERİ NASIL YAPILIR?

EVDE TEREYAĞLI İSKENDER KEBABI (Bursa)

LEZZETLİ 🐏KURBAN🐄 KAVURMASI NASIL YAPILIR?

KAVURMALI YUMURTA🍳 NASIL YAPILIR?

🥣İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)🍲

🥣PAÇA ÇORBASI🍲 (YOĞURT TERBİYELİ)

tarifleri de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok