mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Piti Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır?🍖 (Bozbaş Aşı; Kars, Iğdır, İran, Azerbaycan)

Kars piti nedir? Piti kebabı nedir? (Bozbaş) Piti kebabı nasıl yapılır? Nohut, koyun eti ve lavaşın (veya tandır ekmeği) bir araya gelerek harika bir damak tadını sunduğu bu yemek Doğu Anadolu Bölgesi ve Azerbaycan mutfağının sevilen bir lezzetidir. Ramazan iftar sofralarında ve hususi günlerde tercih edilen kebap, mahallî olarak sunulacağı porsiyonluk emaye çanak, küçük güveç, çömlek veya kulplu çelik maşrapalar olan piti kaplarında fırınlanır. Bazen Kars nohut yemeği, bazen sarı köklü nohut bazen de bozbaş piti Kars usulü diye adlandırılır. Hayvancılığın ehemmiyetli bir merkezi olan Kars’ta yetişen koyunların nefisliğine ulaşamasak da piti kebabını (Bozbaş aşını) evde lezzetli ve güzel bir şekilde yapabiliriz. İşte "Piti yemeği nedir? Bozbaş yemeği nedir? Bozbaş yemeği nasıl olur?" diyenlere piti yemeği Kars usulü tarifi...

PITI-KEBABI-(Bozbas-Asi;-Kars-Igdir-Iran-Azerbaycan)

Piti Kebabı Kars Malzemeleri - Azerbaycan Bozbaş Yemeği İçindekiler - Piti Neyle Yapılır?

Beş adet kuzu incik

Bir avuç içi kadar kuyruk yağı

Bir buçuk su bardağı haşlanmış nohut (veya lepe: kırık nohut)

İki adet sivri biber

Bir adet küçük domates

Bir tutam safran (veya sarıkök, zerdeçal, haspir)

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir silme çay kaşığı karabiber

Lavaş (tandır) ekmeği

PITI-KEBABI-(Bozbas-Asi;-Kars-Igdir-Iran-Azerbaycan)PITI-KEBABI-(Bozbas-Asi;-Kars-Igdir-Iran-Azerbaycan)PITI-KEBABI-(Bozbas-Asi;-Kars-Igdir-Iran-Azerbaycan)PITI-KEBABI-(Bozbas-Asi;-Kars-Igdir-Iran-Azerbaycan)

Piti Kebabı (Bozbaş Aşı) Resimli Tarifi, Bozbaşı Yemeği Nasıl Yapılır? (İran, Azerbaycan Aşı Yemeği) Azerbaycan Piti Tarifi, Piti Aşı Nasıl Yapılır? Kars Yöresi Piti Tarifi - Iğdır Bozbaş Yemeği Tarifi

 1. Akşamdan suya konulmuş olan şişmiş nohutların suyu değiştirilir. Düdüklü tencerede yirmi dakika kadar haşlanır, süzülür ve kabukları soyulur. İncikler yıkanır, süzdürülür ve harlı ateşteki tencereye konularak iki taraflı olarak mühürlenir.
 2. Kuyruk yağı küçük küpler halinde doğranarak tencereye eklenir. Etlerin üzerini geçecek kadar su eklenir. Etler yarı yarıya pişince haşlanmış nohut, doğranan sivri biber ve domatesler eklenir.
 3. Yemeğin suyundan bir çay bardağı kadar alınır. İçerisine sarıkök veya safran konulur. Safran konulduysa üç – dört dakika kadar rengini (demini) vermesi beklenip süzdürülür. Suyu tencereye eklenir.
 4. Sivri biberler üç – dört santim genişliğinde doğranır, domates ikiye bölünür. Birlikte yemeğe ilave edilir, baharatı ve tuzu konulur. Kısık ateşte etler tamamen pişince ocak kapatılır.
 5. Piti Kebabı (Bozbaş Aşı) sunulurken servis tabağına lavaş ekmeği parçalanır. Yemeğin suyundan kepçeyle alınarak lavaşların üzerine hafifçe gezdirilir. Bu yumuşamış lavaş ekmeğinin üzerine susuz bir şekilde incik ve nohuttan oluşan kebap konularak sıcak olarak servis edilir. Yanında ayran, turşu, yeşil salata, dilimlenmiş kuru soğan ve sumakla sunulur.

Piti Yemeği Nasıl Yapılır, Kars Piti Yemeği Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kars Piti Yemeği Tarifi Püf Noktaları:

 1. Piti kebabı sunumunda lavaş yerine fırında veya yapışmaz bir tavada hafifçe kızartılmış taze yufkaların parçalanarak kullanıldığı da olur. Yufka veya lavaşların üzerine konulmuş et ve nohuttan oluşan yemek istenirse on – on beş dakika fırınlanabilir.
 2. Kars yöresi piti tarifinde koyun eti yeterince yağlı olduğundan etleri tereyağda kavurmak yerine mühürlemeyi tercih ettik. Sonraki aşamada nohutla birlikte güveçte de pişirilebilir.
 3. Piti malzemelerine değişik yörelerde patates, soğan, dolmalık biber ve taze fasulye eklendiği de olur. Azerbaycan’da Şeki Pitisi olarak da bilinen bu nefis yemeğe mevsim durumuna göre dilim ayva, kestane ve kuru erik katılabilmektedir.
 4. Piti Yemeği Hangi Yöreye Ait? Piti Nerenin Yemeği, Piti Kebabı Nereye Ait? "Bozbaş yemeği hangi yöreye ait?" denirse "Piti Aşı" Kars yemeklerinden sayılır ve Kars ve Azerbaycan Piti Yemeği olarak bilinmektedir. Bununla beraber
 5. Bozbaşı yemeği Kars usulünde incik yerine iri kuşbaşı doğranmış koyun etiyle hazırlandığında sunum için üzeri kıyılmış dereotu veya maydanozla süslenen katı yoğurt ilavesi de yapılabilir. Bu durumda içinde pul biber ve nane yakılmış tereyağı sosu da gezdirilebilir.
 6. Diğer bazı yörelerde piti tarifi Kars usulünden farklı olarak kemiklerinden sıyrılan pişmiş etler ve nohut keşkek yemeği yapımına benzer şekilde Bozbaş tokmağıyla ezilip üzerine sumak ve kuru nane serpilerek lavaş ekmeği dürümünde sunulur.
 7. Köfte Bozbaş Çorbası Tarifi Et yerine soğan, pirinç, zerdeçal, tuz ve karabiber eklenerek köfte yapılan kuzu kıyma kullanılır. Bozbaş köftelerin ortasına kuru erik konulur. Nohut, patates, havuç, kuru nane ve dereotu bu köfte bozbaş tarifinin diğer malzemeleridir.
 8. Azerbaycan Yemekleri ve Gelenekleri, Azerbaycanın En Meşhur Yemekleri Nelerdir? Piti yemek dışında Azerbaycan Pilavı: Şah Pilavı, Piti, Dolma, Düşbere, 🍪ŞEKERBURA KURABİYESİ (Bakü, Azerbaycan), Paxlava, Qoğal, Dovğa, Levengi...
 9. Bozbaş Fiyatı Iğdır'da lokantalar yemek fiyatlarına zam yaparken, kentin meşhur yemeği olan bozbaşın fiyatı da 80 liradan 120 liraya çıktı. https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/lokantalar-yemek-fiyatlarina-zam-yapti-vatandas-dert-yandi-7682411
 10. Bozbaşı Yemeği Konya Etler iyice yıkanır ve ardından düdüklü tencerede on-onbeş dakika kadar haşlanır. Haşlanan etler süzülerek et suyundan iki bardak ayrılır. Tencereye tereyağı ve margarin eklenip eritilir, kıyılmış soğan eklenir. Kavrulan soğanın üzerine bir kaşık salça ve isteğe bağlı olarak bir-iki adet domates veya sivri biber ilave edilir, karışım kavrulur. Sonrasında tencereye haşlanmış etler eklenir ve daha önce ayrılan iki bardak et suyu ile bir bardak su eklenir. Tuz eklenip, etler özünü salana kadar kısık ateşte onbeş dakika daha pişirilir.
 11. Kars Piti Nerede Yenir? https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurants-g298011-Kars.html
YukarıYukarı