mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Analı Kızlı Köfte Tarifi, Nasıl Yapılır? (Malatya, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Maraş, Tarsus)

Analı kızlı nedir? Analı kızlı köfte nasıl yapılır? Analı kızlı tarifi Malatya usulü nasıldır? Analı kızlı adı nereden gelir? Anali kizli corba mi yemek mi? Büyük köfteler ana, küçük köfteler ve nohutlar ise kız olarak kabul edildiği için yemeğin ismi analı kızlı köftedir. Analı kızlı ev yemekleri içinde sulu bir yemek olması sebebiyle çorba olarak anılması onu hafife almak olur. Analı kızlı yemeğinin diğer adları tiritli dolma köfte, akıtmalı köfte veya ekşili yuvarlama olup yemek biraz yağlı, ekşi, biber salçalı, kuru nanelidir. Ana yemek olarak değerlendirilmesi gereken lezzetli bir köftedir. Çünkü analı kızlı sulu köfte tarifi içinde herkes tarafından beğenilen İÇLİ KÖFTE vardır. Ancak çok kolay olduğu söylenemez. “Analı kızlı çorbası nasıl yapılır? Analı kızlı köftesi nasıl olur? Analı kızlı malzemeleri nelerdir? Analı kızlı çorba tarifi resimlisi var mı?” diyenlere işte analı kızlı yemeği tarifi resimli olarak…

ANALI KIZLI KOFTE Malatya Diyarbakir Gaziantep Adana Kahramanmaras Tarsus

Analı Kızlı Köfte Tarifi Malzemeleri - Analı Kızlı Çorba Malzemeleri - Salcali Analı Kızlı Tarifi

Analı kızlı köftesinin iç harcı için:

Yarım kg orta yağlı kıyma

Üç adet orta boy kuru soğan

Bir kaşık salça

Tuz, kırmızı pul biber ve karabiber

İki üç yemek kaşığı sıvı yağ

Dış harcın köfte hamuru için:

İki su bardağı köftelik bulgur (çok ince bulgur, simit)

200 gr yağsız çiğköfte kıyması (sinirsiz etten, mümkünse iki - üç kere çekilmiş)

Bir adet yumurta

Üç - dört silme yemek kaşığı un

Bir tatlı kaşığı biber salçası (acı olabilir)

Tuz, karabiber, kimyon

Su

Sosu için:

Bir su bardağı haşlanmış nohut

Bir yemek kaşığı biber salçası

İki - üç yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı nane

Bir limon suyu

İki adet orta boy domates

Tuz, karabiber

Su veya et suyu

ANALI KIZLI KOFTE Malatya Diyarbakir Gaziantep Adana Kahramanmaras Tarsus 4ANALI KIZLI KOFTE Malatya Diyarbakir Gaziantep Adana Kahramanmaras Tarsus 2ANALI KIZLI KOFTE Malatya Diyarbakir Gaziantep Adana Kahramanmaras Tarsus 3ANALI KIZLI KOFTE Malatya Diyarbakir Gaziantep Adana Kahramanmaras Tarsus 5ANALI KIZLI KOFTE Malatya Diyarbakir Gaziantep Adana Kahramanmaras Tarsus 6

Malatya Usulü Analı Kızlı Köfte Tarifi - Analı Kızlı Yapılışı - Analı Kızlı İçli Köfte Tarifi Nasıl Yapılır? Adana Usulü Analı Kızlı Tarifi - Analı Kızlı Çorba Nasıl Yapılır?

 1. İçi için: Derin ve geniş bir tavada kıyma suyunu salıp tekrar çekene kadar pişirilir. Çok küçük doğranan soğanlar eklenir, sıvı yağ konulur, soğanlar pembeleştirilir. Salça ilave edilerek kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Tuz ve karabiber ilave edilerek altı kapatılır. Mümkünse bir gece önce veya üç - dört saat önce hazırlanıp soğuması sağlanır.
 2. Köftelerin Dışı İçin Analı Kızlı Hamuru Nasıl Yapılır? Bulgur üzerini geçecek kadar sıcak suyla ıslatılarak üzeri kapatılır. Yarım saat kadar sonra suyunu çekip şişen bulgurların üzerine baharatlar ve salça konularak yoğrulur. Yumurta, kıyma ve un eklenerek hamur iyice özleşene kadar yoğrulur. Daha sonra kolay şekil verebilmek için iyice yoğrulması, yani bulgur ve kıymanın tamamen bütünleşmesi sağlanır. Kıvamı tutturmak için su gerektikçe az az ilave edilir.
 3. Kızlar için: Bu karışımdan bir portakal büyüklüğünde parça alınır. Bundan nohut büyüklüğünde köfteler el ayasında yuvarlanır. Köftelerin birbirlerine yapışmamaları için yapıldıktan sonra çok hafif unlanabilir.
 4. Analar için: Eldeki diğer hamurdan küçük bir limon büyüklüğünde parçalar kopartılır. El işaret parmağı yardımıyla hamurun içi oyulur. İçli köfteler açılırken fazla kalın yapmamak gerekir. İçine hazırlanan kıymalı harçtan konulur, ağzı kapatılır ve yuvarlak veya oval hale getirilir. Küçük olmaları daha iyidir. Ele yapışmaması ve köftelerin rahat yapılabilmesi için bu köfteler hazırlanırken hafifçe eli ıslatmakta fayda vardır. Biz ihtiyaç duymadık ancak istenirse büyük ve küçük köftelerin pişerken açılmamalarını sağlamak gayesiyle kapaklı bir kapta buzdolabında yarım saat kadar bekletme tekniği kullanılabilir.
 5. Analı Kızlı Köftenin Suyu Nasıl Yapılır? Analı Kızlı Nasıl Pişirilir? Tiridi: İki domates kabukları soyularak rendelenir. Bir miktar kavrulan domateslerin üzerine limon suyu, tuz, karabiber ve beş - altı bardak su ilave edilerek kaynatılır. Limon suyu ve tuzun lezzetin ötesinde köftelerin dağılmasına karşı da faydası vardır. Kaynayan suyun içerisine nohutlar, küçük köfteler ve sonra içli köfteler eklenir. Bu sırada Analı kızlı köfte sosu için tereyağ eritilir. Salça eklenerek kavrulur. Nane ilave edilerek bir - iki dakika sonra altı kapatılır. Bu sos tenceredeki köftelerin üzerine dökülür. Köfteler yumuşayıncaya veya suyun yüzüne çıkıncaya kadar beş - altı dakika kadar pişirilir. Fazla pişerse köfteler şişerek dağılır fazla yumuşayıp lezzetini kaybeder. Karıştırmak istenirse dağılmamaları için tencere tutularak sallanır. Analı Kızlı Köfte sıcak olarak servis edilir. Analı kızlı servisinde sarımsaklı limon suyu kullanılabilir.

"Analı Kızlı Yemek Tarifi, Adana Malatya Analı Kızlı Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Analı Kızlı Yemeği Nasıl Yapılır? Anlı Kızlı Köfte Malatya Tarifi" Püf Noktaları

 1. Analı kızlı nerenin yemeği tarifi? Analı kızlı çorba nerenin? Analı kızlı çorba hangi yöreye ait? “Analı kızlı köfte nerenin veya analı kızlı çorba nereye aittir?” suali tek bir yöre adıyla cevaplanamaz. Analı kızlı çorba diğer adıyla analı kuzulu köfte, daha çok Adana ve Malatya Yemekleri içinde sayılsa da Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep ve Tarsus gibi bölgelerde daha çok bilinen mahalli bir yemektir. Bulgur ve kıymanın macun kıvamına gelinceye kadar yoğrularak, hazırlanan hamurun açılıp içine kıymalı harcın yerleştirilmesinden sonra pişirilen sulu ekşili naneli bir yemektir. Analı kızlı çorbası tariflerinde farklılıklar bulunabilir. Analı kızlı tarifi kıymalı olduğu gibi isteğe göre kıyma yerine analı kızlı tarifi etsiz olsun istenirse unlu ve cevizli içle de doldurulabilir. Etsiz Analı Kızlı Çorba Tarifi sosuna doğranmış ıspanakla ıspanaklı analı kızlı halinde yapılabilir ve sadece bulgur karışımından oluşan köfteler ilave edilebilir. Küçük köfteler misket büyüklüğündedir.
 2. Analı Kızlı Köfte Tarifi Adana Usulü Analı Kızlı biraz daha farklıdır. Adana, Mersin bölgesinde analı kızlı çorba tarifi şeklinde yapılan, içinde adına sebep olan büyük ve küçük bulgur köfte topları bulunan bir yemektir. Analı kızlı çorbası tarifinde bulgur ve kıymayla hazırlanan topların büyüklerinin (ana) içinde kıymalı soğan harcı bulunur, küçüklerde (kız, kuzu) ise iç yoktur. Bu iki köfte yemek suyunun içinde birleşir. Adana Ticaret Odası 26.10.2020 tarihinde Adana Analı Kızlı çorbasını tescil ettirdi. Bu tescile göre Adana Analı Kızlı, ana adı verilen 3 cm çapında, 35-40 g ağırlığında içli köfteler ile kız denilen içli köftenin dış hamurundan yapılan 1 cm çapında, yaklaşık 2 g ağırlığında kürelerin et suyunda, ayçiçek yağı, soğan, biber salçası, nohut, baharat ile pişirildiği bir çorbadır. Ana adı verilen köftenin içinde erkek koyun eti, mor soğan, biber salçası, margarin ve maydanoz kullanılır. Dış hamurunda ise dövülmüş dana eti, esmer ince bulgur, irmik ve biber salçası kullanılması, suyuna nohut ve kırmızı kök biber eklenmesi Adana Analı Kızlıya yöreye has bir ayırt edici lezzet ve vasıf katar. Adana Analı Kızlı, aile içinde annelerin kızlarına köfte hamur ve iç malzeme bilgisini, hamuru yuvarlama, oyma, doldurma, kapama ve pişirme becerilerini aktarmasının bir sembolü olmuş bir yemektir. Analı kızlı çorba tarifi Adana usulünde "ana" unsurunun hamur kıvamının hem dağılmayacak kadar dayanıklı hem de incecik olması, doldurulan ağzın dikkatlice kapatılması, içli köftenin yuvarlanması, "kız" (hamur küreleri) unsurunun fazla yumuşamadan iç kısımlarına kadar pişirilmesi ananevi bir ustalık gerektirmektedir.
 3. Malatya Analı Kızlı Köfte / Malatya Tiritli Köfte için coğrafi tescil işareti başvurusu 09.04.2021 tarihinde yapılmış olup henüz tasdiklenmemiştir.
 4. Analı Kızlı Köftelerinde Dağılma Meselesi: Hamurdaki un veya irmik kullanımı dağılmanın suçlusu değildir. Unu yanlış kullanmak dağılmaya yol açar. Başta ıslatılan sadece bulgurdur. Un başta ıslatılmayıp yoğururken katılırsa hamurun tutmaması problemi olmaz. Ayrıca bulgur durdukça su çekip şişerek çatlama yapabilir. Diğer taraftan dağılma olmasın diye hamur kalın sarılır, "ana"lar fazla iri olursa görünüş kalitesi ve lezzet kaybı olacaktır. Mümkünse analar eşit çapta ve iri bir ceviz büyüklüğünde kalmalıdır.
 5. Analı Kızlı Yemeğinin Suyu - Sosu: Çorba olarak kabul edilmeyecekse suyu lezzetli bir sos kıvamında olmalı... Sosun kıvamı ne çok ne de az olmalı...
 6. Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi Yoğurtlu Yapılır mı? Evet, bu yemeğin ekşili salçalısı yerine yoğurtlusu da yapılır. Farklı şekillerde hazırlanabilir. Sade katı süzme/tuzlu yoğurt veya yoğurt sosu kullanılabilir. Sade yoğurtla: Tencereye su konup kaynatılır. Bir çay bardağı pirinç eklenir. Pirinçler pişince bir kase tuzlu veya süzme yoğurdu katıp erimesi için biraz daha kaynatılır. Kaynayan çorbanın kıvamını incelenir. Çok sulu kaldıysa süzme yoğurt eklenebilir. Daha sonra köfteler de içine atılıp kaynatma sürdürülür. Bir tavada eritilen tereyağına kuru nane ilave edilir. Köfteler pişince tabağa alınır naneli yağ gezdirilir. Yoğurt sosu ile: Bir adet yumurta, bir yemek kaşığı un ve beş yemek kaşığı süzme yoğurdu iyice karıştırılır. Ağır ağır üç su bardağı su eklenip karıştırılarak yoğurt sosu hazırlanır. Çok kısık ateşte devamlı aynı tarafa karıştırarak ısıtılırken içine azar azar yemeğin pişme suyundan eklenerek sosun ve yemek suyunun sıcaklıkları dengelenir. Sos ısınıp kabarmaya başlayınca yavaş yavaş çırpma teliyle karıştırarak analı kızlı yemek suyuna eklenir.
 7. Analı Kızlı ve Diğer Mahalli Köfte Tarifleri: Bulgur, kıyma ve baharatlarla yapılıp tavada az yağda kızartılan Sivas, Yozgat,Tokat yöresi “gilik köfte”, Kırşehir Kaman ve Akpınar yöresinin “besmeç köftesi”, “topaç köfte”, “simit köftesi”, “sermeç köfte,” tavukla yapılan Çorum ve Kırıkkale “tokmak köftesi”, Siirt “kitel”, Antepin pirinç ve yoğurtla yapılan “yuvarlama yemeği", Adıyaman ve Birecik yöresi "şırşırlı köfte"si, Şanlıurfa'nın "lıklıklı köftesi" ve "masluka köftesi", "Kûbbü'lmüşviyye" bazı benzerlikleri olup birbiriyle karıştırılabilen yemeklerdir. Bu nedenle "Analı kızlı çorbası nasıl yapılıyor?" diye arayanlar farklı tariflerle karşılaşmaktalar. Bu durumda "analı kızlı yemeğinin diğer adı nedir?" deniyorsa bu listeden bir isim verilebiliyor. Bazen analı kızlı bulgur köftesi, bazen analı kızlı çorba yoğurtlu, bazen analı kızlı yuvarlama, bazen analı kızlı nohut yemeği, bazen de analı kızlı ekşili köfte olarak adlandırılabiliyor. Bulgur Köftesi olarak Malatya yemeklerinden BULGUR KÖFTESİ (MALATYA KÖFTESİ), KIYMALI YOĞURT SOSLU BULGUR KÖFTESİ, Sivas yemeklerinden MİRİK KÖFTESİ (YOĞURT SOSLU BULGUR KÖFTESİ, Sivas) gibi yemekler de vardır.
 8. Analı Kızlı Kaç Kalori? Analı Kızlı Çorbası Kalorisi Yüksek mi? Analı Kızlı Çorba kalori seviyesi yüz gramında 150 kalori civarında olduğu ifade ediliyor. Elbette iç malzemeye göre değişecektir. Analı Kızlı Tarifi - nefis yemek tariflerinden biri olsa da 1 kase analı kızlı kaç kalori denirse bir büyük kase 360 kalori civarındadır.
 9. Analı Kızlı Buzlukta Saklanır mı? Bir miktar uğraştırıcı olduğundan yapıldığında fazla yapılıp hafif tuzlu suda haşlanıp buzlukta saklanabilir. Streç filmlerle birer yemeklik miktarlarda ayırıp muhafaza edilebilir. İstendiğinde çıkartıp buzunu çözdürdükten sonra kullanılabilir.
 10. İç Harca Tereyağı Konur mu? İç harcına istenirse bir yemek kaşığı tereyağı da ilave edilebilir.
 11. Analı Kızlı Tarifi Etli midir? Analı Kızlı Tarifi Etsiz Olur mu? Analı kızlı çorba tarifi orijinal olarak kıyma ile yapılsa da cevizli unlu iç gibi malzemelerle etsiz olarak da yapılabilir.
 12. Sosu Parça Etle Hazırlanır mı? Tavuklu Analı Kızlı Olur mu? Çorbası kuzu, dana, tavuk kuşbaşı etle veya kemikli kuzu etiyle hazırlanabilir. Kuşbaşı eti beş - altı bardak su ile tencereye konur, kaynayınca köpükleri alınır. Islatılmış nohut ve tuzu eklenip, kapağı kapalı halde iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 13. Ekşilik için Limon Tuzu Konulabilir mi? Suyunu hazırlarken çok az bir miktar ilave edilebilir. Lakin bir - iki limonun suyu, gerçek nar ekşisi veya sumak da aynı işi görebilir.
 14. Analı Kızlı Çorba Tarifleri Yöreden Yöreye Farklı mı? Analı Kızlı Tarifi Malatya'da Farklı Analı Kızlı Yemek Tarifi Gaziantep'te Farklı mıdır? Antep USULÜ Analı KIZLI TARİFİ Farklılıkların yöreye bağlı olup olmadığı çok belli değildir. Analı Kızlı Tarifi Antep usulünde kıymalı iç harca ceviz ve haspir ilavesine, isimlendirmede "Akıtmalı köfte" ifadesi kullanılmasına rastlanır. İçli köfte gibi olan akıtmalı köfteye, Antep ağzında "ahıtmalı" denir. Köfteleri yerken içinden suyun akması sebebiyle akıtmalı ismini almıştır.
 15. Urfa Usulü Analı Kızlı TARİFİ Önceden ıslatılmış bir su bardağı nohut ile 200 gram haşlanmış parça et pişirilir. 300 gram çekilmiş et çiğ köftelik et, yarım kilo ince bulgur, ince iki adet kıyılmış soğan, üçer yemek kaşığı domates ve biber salçası, bir yemek kaşığı toz biber, tuz ve karabiber eklenerek iyice yoğrulur. Bu köfteler fındık iriliğinde yuvarlanarak kaynar suda haşlanır. Pişen et nohutun içine katılır. Nar ekşisi, tereyağı ve nane ile hazırlanan yemeğin sosu içine ilave edildikten sonra birkaç dakika kaynatılıp sumak sosu da katıldıktan sonra servise hazır hale gelir. Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde genç kızların güç, kuvvet ve dayanıklılığını ölçmek için de yapılır. Bulgurun yoğrularak yumuşatılması çok emek gerektirir. Görücüler genç kızın yaptığı yemeğin tadına bakıp notunun verir. Başka yörelerde keşkek yemeği için kullanılan sözler yörede bu yemekle alakalı olarak söylenir: Misal evlatlarını evlendirecek anne babalara hayırlı olsun manasında “sizin de analıkızlınızı yiyecekmişiz” denir. Birecik'te evlenme yaşı geçmiş kızlara şaka mahiyetinde “sizin de analıkızlınızı yiyemedik” denilir.
 16. Nohut Nasıl Olmalı? Düdüklü tencerede kısa sürede haşlanabilir. Akşamdan ıslatılırsa haşlanması kolaylaşır. Daha evvelden haşlanıp buzluğa konan nohutlar veya marketten alınabilecek haşlanmış hazır nohut da kullanılabilir.
 17. Dış Harç İçin Un mu İrmik mi Kullanılmalı? Her ikisi de olabildiği gibi birlikte de kullanılabilir.
 18. Kıymalı İç Harca Ceviz Konur mu? Harca bazen iri çekilmiş ceviz ilavesi yapıldığı da olur.
 19. İçli Köfte İçi Kolay Nasıl Açılır? Düzgün bir şekilde açabilmek için parmak yeterli olsa da ıslatılmış küçük bir salatalık faydalı olabilir.
 20. Yalancı Analı Kızlı Çorbası, Yuvalama 🥣ETSİZ YUVALAMA ÇORBASI🍲 yalanci analı kızlı çorbası olarak değerlendirilebilir.
 21. Analı Kızlı Köfte Yeme Tekniği: Analı kızlı yemeği köftelerinin dikkatli yenmesi gerekir. Isırılınca etrafa yağ sıçrayabilir.
 22. Analı Kızlının Hikayesi, Analı Kızlı Tarihi: Adana, Malatya, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır memleketin birçok yöresinde sofraları süsleyen bu nefis lezzetin adının bu şekilde olması sadece köftelerin farklı büyüklüklerinden gelmiş olabilir. Bununla beraber adının ortaya çıkışı ile alakalı olarak anlatılan analı kızlının hikayesi için rivayet muhteliftir. İki rivayeti aktaralım: 1) Bir anne yemek hazırlarken küçük kızını da yanında oturturmuş. Başına bir kaza gelmediğinden emin olmak için gözünün önünden ayırmazmış. Bir gün anne içli köfte yemeği hazırlarken küçük kızı da meşgul olsun diye önüne bulgurlu harçtan koymuş. Annesini taklit eden kız hamurları yuvarlamaya başlamış. Annesi bunun üzerine kendi yaptıkları yanında kızının yuvarladığı ufak bulgur toplarını birlikte pişirmiş. Analı kızlı yemeğinin adının buradan çıktığı ifade edilir. 2) Yedi erkek çocuğu olup hep bir kız çocuğu olsun isteyen genç (Hatice) Haçca ana, Allah'a bunun için sürekli dua edermiş. Gün gelmiş, muradına nail olmuş. Saadetten uçan bu hanım kızını gözü gibi bakıp büyütmüş. Vakta ki kız büyüyüp everilme çağına ulaşmış. Lakin Haçça ana kerimesini istemeye gelen görücülerin her birini bir mazeretle savuşturmaktaymış. Zira onun gurbete gelin gitmesine razı değilmiş. Gel zaman git zaman, bu defa kızı bir yiğide sevdalanmış ve onunla kaçmış. Haçça ana kızının hasretiyle kederden yataklara düşmüş. Anasının durumunu haber alan kızı beyi ile beraber elini öpmek üzere yollara düşmüş. Kızını tekrar evde gören Haçça ana da onları affetmiş. Kızına ve sıhhatine tekrar kavuşmasının saadetini eş dost, konu komşu ile paylaşmak üzere için bir ziyafet tertip etmeye karar vermiş. Bu ziyafete elleriyle hususi bir yemek hazırlamış. Belki yedi gün yedi gece belki kırk gün kırk gece süren düğünde kızına düşkün bu ananın elinin lezzetini alan harika yemeği bütün ahali doyasıya yemiş ve çok beğenmiş. İşte günümüzde analı kızlı olarak söylenen lezzet bu suretle husule gelmiş. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine. Kerevet: Üzerine şilte serilerek yatmaya veya oturmaya yarayan, duvara bitişik, ayakları olan, ahşap arkalıksız, üstü minderli ve yastıklı olabilen, divan biçiminde ev eşyası.
 23. Analı Kızlı Yemeğinin Yanına Ne Yapılır? Analı Kızlının Yanına Hangi Yemek Gider? Analı Kızlı Köftenin Yanına Ne Yapılır? İKRAMLIK SALATA TARİFLERİnden biri, KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU, fırında karnabahar, ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE, patlıcanlı yemekler, FIRINDA SOSLU TAVUK BAGET🍗 veya etli bir yemek, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, EVDE NANELİ AYRAN🥛 analı kızlı menüsünde yer alabilir.
 24. Sulu Köfte SULU KÖFTE
 25. Fellah köftesi FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya Hatay
 26. Hatay Usulü Analı Kızlı Çorba: Antakya Mutfağının bu nefis yemeği bulgurlu köfte, şiş börek ve çorba beraberliğinden teşekkül eder. 300 gram ince bulgur su ile ıslatılarak iki saat kadar bekletilir. Bu süre bitince bulgur kıyma makinesi ile iki defa çekilir. Çekilmiş bulgura bir yemek kaşığı kimyon, bir adet kuru soğanın rendesi, bir tatlı kaşığı tuz, bir yemek kaşığı biber salçası ve 300 gr. dövülmüş yağsız et ilave edilerek elle yoğrulur. Hazırlanan harç ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılarak içleri başparmakla oyulur. Daha evvelden hazırlanan dövülmüş 300 gram iç yağı, bir tatlı kaşığı toz biber ve bir tatlı kaşığı kuru nane karışımı, oyulan köftelerin içine doldurularak ağızları kapatılır. Şiş börek ise yarım kilo un, tuz ve suyla katı bir hamur durumuna getirilir. Oklava ile orta kalınlıkta açılıp ufak karelere taksim edilir. Hafif ateşte kavrulan 300 gr. yağsız kıymaya rendelenmiş bir kuru soğan ilave edilip kavurmaya devam edilir. Pişmeye yakın karabiber ve tuz ilavesiyle soğumaya bırakılır. Soğuyan etten az miktarda alınarak kesilen küçük karelerin içlerine konulur. İki ucu bir araya getirilip üçgen halinde kapatılıp tepsiye dizilir. Bilahare yarım su bardağı pirinç suda haşlanır. Yarım kilo tuzlu yoğurt eklenir. On su bardağı su ile çorba kaynarken evvelden hazırlanmış köfteler, az sonra da şiş börek hamurları eklenir. On beş dakika kaynadıktan sonra üzerine nane ekilip sunulur. Bu yemek etli köftelerle ve şiş börekle değil bulgurlu minik köftelerle yapılırsa adı ekşili köfte olur ve yanında tavuklu pirinç pilavı yapılır.
 27. İçli Köfte Tarifi, İçli Köfte Nerenin? İÇLİ KÖFTE, PATATESLİ🥔 İÇLİ KÖFTE, KİTEL (SİİRT İÇLİ KÖFTESİ)
 28. Köfteli Çorba Tarifleri 🥣KÖFTELİ TARHANA ÇORBASI🍲, 🥣KÖFTELİ ERİŞTELİ ÇORBA🍲, 🥣KÖFTELİ LEBENİYE ÇORBASI (Gaziantep)🍲
 29. MasterChef Analı Kızlı Tarifi MasterChef tarzı yukarıdaki tarifle aynıdır.
YukarıYukarı