mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KİTEL (SİİRT İÇLİ KÖFTESİ)

Kitel nedir nasıl yapılır? Siirt mutfağının nefis kitel köftesi nasıl yapılır?

KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)

Kitel Malzemeleri - Siirt İçli Köfte (Kitel) İçindekiler

Yarım kilo sefer kitel bulgur

İki yemek kaşığı irmik

Bir tatlı kaşığı tuz

Yarım su bardağı su

İç malzemesi:

250 gr orta yağlı kıyma

Bir orta boy kuru soğan

Yarım çay kaşığı kimyon

Bir çay kaşığı pul biber

Yarım çay kaşığı karabiber

Yarım çay kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı salça

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir tutam maydanoz

Bir tutam reyhan

KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)

Kitel (Siirt İçli Köftesi) Tarifi - Kitel içli köfte nasıl yapılır? - Siirt (Kitel Tarifi)

 1. Kitel bulguru geniş bir kabın içine alınır. Üzerine bulguru ıslatacak kadar sıcak su gezdirilir. Ağzı kapatılarak bulgur şişinceye kadar beklenir.
 2. Bu sırada iç malzeme hazırlanır. Kıyma tavaya alınır. Suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur. Sıvı yağ ve tereyağı eklenir. İnce doğranmış soğanlar ilave edilerek kavrulmaya devam edilir. Soğanlar diriliğini kaybedince salça konulur ve karıştırılır. Baharatlar ve tuz, ince kıyılmış maydanoz eklenerek birkaç dakika sonra ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
 3. Kitel hamuru nasıl yapılır? Şişen bulgurun üzerine irmik ve tuz ilave edilir. Azar azar su ilave edilerek yoğurma muamelesi yapılır. Çok yumuşak olmayan serte yakın bir hamur elde edilir. Hamurun çok iyi yoğrulmuş olması gerekir. İstenirse bu muamele mutfak robotlarında yapılabilir.
 4. Yoğrulan hamurdan küçük bir limon büyüklüğünde parçalara koparılır. İçleri oyulur. Kıymalı karışımdan konularak ağızları kapatılır ve yuvarlak şekle getirilir. Elin iç kısmı ile bastırılarak ince yassı şekiller verilir. Bütün malzeme bitene kadar aynı işlemler yapılır.
 5. Yayvan bir tencereye su konularak içine tuz atılır. Kaynayan suyun içine kitel köfteleri dikkatlice bırakılır. Köfteler su yüzüne çıkıncaya kadar haşlanır. Kevgir yardımıyla sudan çıkarılan köfteler sıcak olarak servis edilir. Kitel köfteleri bu halleriyle yenebileceği gibi üzerine tereyağı ve pul biber gezdirilerek de yenilebilir. İsteyenler kızartma usulünü tercih edebilir.

KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)

"Siirt Kitel nasıl yapılır?" İle Alakalı Diğer Hususlar ve Kitel Tarifi Püf Noktaları

 1. İçli köftenin dış harcı iyi yoğrulmazsa kolay şekil verilemez. Şekil verirken ellerinizi ıslatmak faydalı olabilir. Köftenin dışı ince olmalı lakin dağılmamalıdır. Haşlamak üzere tencereye atılınca karıştırılmaz. İstenirse kızartılabilir.
 2. Sever Kitel veya sefer kitel nedir? Sefer kitel bulgur nasıl yapılır? Kitel seferkitel bulguru ile yapılır. Buğdayın kaynatılmadan kabuğunun soyulması ve öğütülmesi ile elde edilen, bir bulgur çeşididir. Bilhassa Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde ağırlıklı olarak tüketilen bulgur türüdür. Etli yemekler, içli köfteler ile dolma ve sarmalarda kullanılır. Buğday ekimi memleketimizde Ekim ayında başlar ve hasadı en geç Haziran ayının ortasında bitirilir. Hasat edilen buğday, yıkanır ve taşından toprağından kabuğundan ayrılır. Bulgur, buğdayın hazırlanma tarzına göre iki değişik şekilde elde edilip öğütülür. Öğütüldüğü boya göre de adları değişir ve kullanım alanları farklı olur. Teferruat istenirse:
 3. Buğdayın Kaynatılması ile Elde Edilen Bulgurlar Mardin’de büyük, “nıkra” denilen bakır kazanlara konulan buğday üzerine örtecek kadar ilave edilen su ile odun ateşinde kaynatılır. Kaynayan buğday suyunu çekip şişer ve etrafını saran zar tamamen patlar. Buğday bu syretle muhtevasındaki nişastayı suya bırakır. Pişirilirken devamlı karıştırılan buğday suyunu tamamen çekince damlarda büyük bezler üzerine serilip güneşte kurutulur. Kuruyan buğday elle çevrilen taş değirmenlerde öğütülür. Bu buğdaydan çekilen bulgurlar öğütüldüğü büyüklüğe göre sırayla; iri pilavlık, pilavlık, Midyat, çiğ köftelik bulgur olarak adlandırılır. Buna göre kaynatılan buğdaydan elde edilen bulgurların pilavlık bulgur grubudur. Buğdayın nemlendirilmesi ile elde edilen bulgurlar: Buğday aynı kaynatılan buğdayda olduğu gibi yine nıkralara (bakır kazanlara) doldurulur ve üzerini örtecek kadar sıcak su ilave edilir. Suda bekleyen buğdaylar nıkraların içerisinde şişip yumuşayana kadar tutulur. Buğday, ateşle temas etmeyip sadece nemlendirildiğinden buğday zarı patlamaz ve içindeki nişastayı korur. Damlarda güneşte kurumaya serilen buğday kuruduktan sonra öğütülür ve öğütülünce de zarından ayrılır. Bu buğdayın öğütülmeden evvelki haline yarma yani aşurelik buğday denilir. Sonra yine çekildiği boya göre bulgur, iri kitel, kitel olarak isimlenir. Bu şekilde hazırlanan buğdayın öğütülmüş en küçük boyu, durum buğdaydan öğütüldüğünde irmik; ekmeklik buğdaydan öğütüldüğünde undur. Kitel bulgur; bilhassa içindeki yoğun nişastadan ötürü hamurlaşmaya müsait bir bulgur çeşidi olduğundan içli köfte hamurunun yapımında , dolma, çorba ve tatlılarda kullanılan bir mamuldür. Aşurelik buğdayın öğütülmesi ile imal edilen, bilhassa muhtevasındaki gluteni koruduğu için suyla temas ettiğinde kolayca hamur kıvamı alabilen kitel bulgur, bilhassa doğu ve güneydoğu mutfaklarında kullanılan bir bulgur çeşididir. Makarnalık buğday olan durum buğdayının öğütülmüş en küçük boyu irmiktir. Kitel bulguru ise öğütülme sırasında irmikten önce gelen bir boy büyük bulgurdur.
 4. Kitelde Farklı Malzemeler Siirt Köftesi, sefer kitel bulgurla içli köfte, yukarıdaki tarif dışında irmiksiz de yapılır. Su ile yoğrulup hamur haline getirilen köftelik kitel bulgurun içine yağlı et ile pirinç, maydanoz, soğan ve baharat konulduktan sonra bu harçtan iri köfteler yapılarak kaynar suda haşlanmak suretiyle de pişirilir. Tavuk eti ve bol reyhanlı olarak da yapılır. Bazıları köftelik ince bulgur, köftelik yarma ve irmiği karıştırarak hamur elde eder.
 5. Kitel nerenin yemeği? Siirt ve Mardin yöreleri öne çıkmaktadır. İrmiksiz ve iç harcı haşlanmış pirinçli olan tarifin Siirt'e ait olduğu düşüncesine karşılık Siirtte de irmikli ve pirinçsiz yapıldığı vakidir.
 6. Siirt İçli Köfte (Kitel) için farklı bir tarif Kıyma tencerede suyu çekilinceye kadar pişer. Soğanlar çok ufak doğranarak eklenip karıştırılır. Kıyma soğanın suyunu çekince içine tereyağı ilave edilir. Yağ eriyince maydanoz, tuz, karabiber, pul biber ve salça eklenip karıştırılır. Soğuyan iç harç buzluğa atılıp dondurulur. Sefer kitel bir tepside biraz tuzlu soğuk suyla hamur kıvamına getirilip beklemeye alınır. İç harç soğuyunca köfte şekillendirilir. Mandalina büyüklüğünde bezeler ayrılır. Ele alınan sıvıyağla işaret parmağıyla ortası çukurlaştırılır. Donmuş harçtan bir kaşık içine alıp kapatılır. Harç içte kalacak tarzda top şekli verilir. Yağlanmış avuç içinde yassılaştırılır. İnce yapamayanlar üçgen kapatabilir. Köfteleri iyice kaynamış tuzlu suya yavaşça bırakılarak haşlanır. Dibe inip yüze çıkınca pişmiş demektir. Delikli bir kaşıkla dikkatlice suyunu süzdürerek alınır ve sıcak servis edilir.
 7. Mardin kitel Tarifi, İkbebet-İgbebet-ikbebat Basmavat (Haşlama Mardin içli köfte) Yoğurma kabına ikişer su bardağı köftelik kitel bulgur ve ince yarma bulgur alınıp ve tuzu ilave edilip iki su bardağı su ile ıslatılır. Bir saat kadar bekletilir. Bu arada iç harcı hazırlanır. İnce kıyılan üç adet büyük soğan iki yemek kaşığı tereyağı vr üç yemek kaşığı sıvı yağda güzelce kavrulur. Yarım kilo kıyma eklenip suyunu çekene kadar pişirilir. Karabiber, pul biber, kimyon, yenibahar ve istenirse dövülmüş ceviz ilave edilir. Kullanılan baharatlar ana malzemenin lezzetinin önüne geçmemelidir. Yavaş yavaş su eklenerek yoğurmaya başlanır. Yumuşak hamuru açılamayacağı için su bir kerede eklenmez. Kıvama gelen hamurdan, ceviz büyüklüğünde bir parça alıp elde yuvarlanır. İşaret parmakla ortasına bastırılarak, açılabileceği kadar açılır. İçine harcı konup kapatılır ve avuç içinde yassılaştırılır. Köfteler kaynar tuzlu suya atılıp beş dakika haşlanır. Kızartılmak istenirse de evvela haşlanıp çırpılmış yumurtaya bulanır. Yarma yoksa irmik kullanılır. Köftelik bulgur ve irmik karışımı kullanılır. Dağılmaya karşı yumurta ile yoğrulabilir. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağında kızmış pul biber eklenerek yenilir. Bulgur ile yapılan birçok yemeğin lezzeti kişniş kullanılmasıyla artmaktadır. Haşlanmış içli köftenin ona en çok yakışan kişniş ve kuru nane ile sunulur. Yapılıp derin dondurucuda saklanabilir.
 8. Kitel Raha Kitel bulgurun çiğ köftelik et ile yoğrulmasıyla hazırlanan hamur, maharetli ellerde incecik açılarak yine et harcı ile doldurulur ve tülbentlerin üzerine serilerek dinlendirilir. Tercihe göre tuzlu suda haşlanarak veya sac üzerinde ateşte pişirilir. Kitel Raha halk arasında lokum köfte olarak da bilinir. 250 gram ince yarma yarım saat suda bekletilir. Dört adet orta boy soğan ince ince doğranıp, pembeleşene kadar kavrulur. 300 gram kıyma, biraz kuyruk yağı, yenibahar, karabiber, toz kişniş ve tuz ilave edilip beş dakika karıştırarak kavurmaya devam edilir. Üzerine ince doğranan bir demet maydanoz eklenir. Islatılan yarmaya ince dövülmüş yarım tatlı kaşığı kişniş ile 700 gram çiğ köftelik ince bulgur eklenip yoğrulur. Hamura 100 gram kıyma ilave edilerek kulak memesi kıvamına kadar yoğurma sürdürülür. Yoğrulan hamurdan bezeler alınarak avuç içi büyüklüğünde açılıp iç harcı konup kapatılır. Düzgün bir yuvarlak şekli alana kadar avuç içiyle şekil verilir. Köfteler yarım saat kadar haşlanır, Üzerine toz kişniş ve doğranmış maydanoz serpiştirilip sıcak servis edilir.
 9. Kitel yanında ne gider? Bu köfte yemeğinin yanında ekseriyetle garnitür olarak hafif ekşi sebzeli çorbalar veya bamya bulunur. 🥣PIRTİKE ÇORBASI (Siirt)🍲 denilen ıspanak çorbası bunların başındadır. Bunun dışında nube denilen çok acı ottan yapılan çorba da menüde yer alabilir.
 10. Kitel Bulguru nerede satılır? Duru Sefer Kitel 1000 gr 7,95TL olarak internette satılmaktadır.
 11. Kitel kaç kalori? 100 gramı 220kcal seviyesindedir. 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler