mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KİTEL (SİİRT İÇLİ KÖFTESİ)

Siirt mutfağının nefis kitel köftesi nasıl yapılır?

KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)

Kitel Malzemeleri

Yarım kilo sefer kitel bulgur

İki yemek kaşığı irmik

Bir tatlı kaşığı tuz

Yarım su bardağı su

İç malzemesi:

250 gr kıyma

Bir orta boy soğan

Yarım çay kaşığı kimyon

Bir çay kaşığı pul biber

Yarım çay kaşığı karabiber

Yarım çay kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı salça

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir tutam maydanoz

KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)

Kitel (Siirt İçli Köftesi) Tarifi

  1. Kitel bulguru geniş bir kabın içine alınır. Üzerine bulguru ıslatacak kadar sıcak su gezdirilir. Ağzı kapatılarak bulgur şişinceye kadar beklenir.
  2. Bu sırada iç malzeme hazırlanır. Kıyma tavaya alınır. Suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur. Sıvı yağ ve tereyağı eklenir. İnce doğranmış soğanlar ilave edilerek kavrulmaya devam edilir. Soğanlar diriliğini kaybedince salça konulur ve karıştırılır. Baharatlar ve tuz, ince kıyılmış maydanoz eklenerek birkaç dakika sonra ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
  3. Kitel hamuru nasıl yapılır? Şişen bulgurun üzerine irmik ve tuz ilave edilir. Azar azar su ilave edilerek yoğurma muamelesi yapılır. Çok yumuşak olmayan serte yakın bir hamur elde edilir. Hamurun çok iyi yoğrulmuş olması gerekir. İstenirse bu muamele mutfak robotlarında yapılabilir.
  4. Yoğrulan hamurdan küçük bir limon büyüklüğünde parçalara koparılır. İçleri oyulur. Kıymalı karışımdan konularak ağızları kapatılır ve yuvarlak şekle getirilir. Elin iç kısmı ile bastırılarak ince yassı şekiller verilir. Bütün malzeme bitene kadar aynı işlemler yapılır.
  5. Yayvan bir tencereye su konularak içine tuz atılır. Kaynayan suyun içine kitel köfteleri dikkatlice bırakılır. Köfteler su yüzüne çıkıncaya kadar haşlanır. Kevgir yardımıyla sudan çıkarılan köfteleri sıcak olarak servis edilir. Kitel köfteleri bu halleriyle yenebileceği gibi üzerine tereyağı ve pul biber gezdirilerek de yenilebilir. İsteyenler kızartma usûlünü tercih edebilir.

KİTEL-(SİİRT-İÇLİ-KÖFTESİ)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok