mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tire Köfte Tarifi, Nasıl Yapılır? İzmir

Tire köfte nasıl yapılır?? Tire kebabı nasıl hazırlanır? Aslen odun ateşinde pişirilen uzun ince yuvarlanmış baharatsız köftelerin lezzeti çok özeldir. Köfte çeşitleri içinde Tire kebabı veya delikli köfte olarak da bilinen Tire köftenin yapımı birkaç noktaya dikkat edilirse aslında hiç de zor değil! Tire köftesi ne etinden yapılır? Tire köfte malzemeleri nelerdir? Tire köfte harcı ile köfte nasıl yapılır? Tire köfte sosu nasıl yapılır? İşte Tire yemekleri içinde hususi yeri olan Tire kebap resimli tarifi:

TİRE-KÖFTESİ-TARİFİ-(İzmir)

Tire Köfte Kebabı Malzemeleri

600 gram orta yağlı kıyma

Bir tatlı kaşığı silme tuz

Bir çay kaşığı silme karabiber

Bir tepeleme yemek kaşığı tereyağı

Domates sosu için:

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Beş – altı adet olgun domates

Bir çay kaşığı tuz

Çöp şişler

Tire köfte pidesi: TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide)

Katı yoğurt

TİRE-KÖFTESİ-TARİFİ-(İzmir)TİRE-KÖFTESİ-TARİFİ-(İzmir)TİRE-KÖFTESİ-TARİFİ-(İzmir)TİRE-KÖFTESİ-TARİFİ-(İzmir)TİRE-KÖFTESİ-TARİFİ-(İzmir)TİRE-KÖFTESİ-TARİFİ-(İzmir)

Güzel Tire Köfte Tarifi - Tire Kebabı Hazırlanışı - Hazır Tire Köfte Nasıl Yapılır? Kolay Evde Köfte Nasıl Yapılır?

  1. Tire Köfte Harcı, Tire Köfte Yapımı: Kıymanın içerisine tuz ve karabiber ilave edilerek yoğrulur. Yoğurma muamelesi on dakika kadar sürmelidir. Zaman varsa bu şekilde ağzı kapalı olarak bir gün kadar buzdolabında dinlendirilmelidir.
  2. Dinlenen kıymadan küçük bir limon kadar alınarak uzun çubuklar şeklinde biçim verilir ve el ıslatılarak çöp şişlere geçirilir. Şiş boyunca ara ara sıkarak el aşağı doğru çekilince şişe yerleştirme işi kolaylıkla yapılabilir. Bütün kıymaya aynı muamele tatbik edilir. Tire köfteler yemek zamanı yaklaşıncaya kadar tekrar buzdolabında muhafaza edilirler. Hazırlanan çöp şişler pişirme kâğıdı serilen fırın tepsisine yerleştirilir ve 200 derecede pişirilir. İmkan varsa mangalda pişirmek daha uygun olur.
  3. Domates Sosu Hazırlama: Bu arada domateslerin kabukları soyularak rendelenir. Üzerine tuz serpiştirilip bir yemek kaşığı sıvı yağ eklenir ve ocakta pişirilir.
  4. Tavaya tepeleme bir yemek kaşığı kadar tereyağı konulur ve eritilir. Biraz ılınan Tire köftelerinin içindeki çöp şişler çıkarılır ve köfteler tavaya konulur. Tereyağında köfte kızartılır mı? Evet, Tire köfteleri dört - beş dakika kadar tereyağında pişirilir. TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) küçük kareler veya baklava dilimleri halinde doğranır ve servis tabağının altına konulur. Üzerine domates sosu dökülür, köfteler yerleştirilir. Köftelerin de üzerine tavada artan erimiş tereyağ gezdirilebilir. Tire Köftesi (Tire Kebabı) yanında katı yoğurt ile servis edilir. Tire köfte sunumuna istenirse ince kıyılmış maydanoz ve benzeri yeşillikler de ilave edilebilir.
  5. Pidelerin üzerine gezdirilecek malzemeye göre farklı isimlendirme olur: Tereyağı olursa sade, domates sosu olursa soslu, yoğurt ve sos olursa yoğurtlu... Yanında fasulye pilaki sunulabilmektedir.

TİRE-KÖFTESİ-TARİFİ-(İzmir)

Tire Köfte Tarifi Hazırlanışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tire Köfte Tarifi Püf Noktaları

Tire şiş köftenin en lezzetli hazırlanma şekli, et sadece tuzla yoğrulup meşe veya erguvan ağacından elde edilen odun kömürünün ısıttığı ızgarada pişirildikten sonra bir miktar dinlendirilip bakır tava içerisinde tereyağında sotelenmek suretiyle pişirilmesinin tamamlanması usulüdür. Muhtemel takviye taleplerine karşı hesaplanan miktarın iki katı ölçüde yapmakta fayda vardır. Ödemiş Köfte tarifi de büyük ölçüde Tire Köfte tarifine benzer...

Ödemiş Köfte Tarifi Yapılışı, Tereyağlı Kebabı:

Ödemiş Köfte püf noktaları: Dananın kaburga ve döş kısmından çekilen yağlı kıymayla yapılır ve tereyağlı köftedir. Yarım kg kıymaya kıymanın dörtte biri kadar takriben bir çay bardağı irmik, bir adet rendelenmiş kuru soğan, kimyon, kekik, karabiber, tuz ilave edilip yoğrulur. Köfte harcı yuvarlanarak parmak sekline getirilip irmiğin şişip yumuşaması için buzdolabında bir gece dinlendirilir. Bir yemek kaşığı tereyağı ve bir tatlı kaşığı toz kırmızıbiber tavaya alınıp eritilir. Varsa doğranmış tırnak pidesi iki taraflı yağlanır, yoksa bir yarım ekmek ortadan ikiye kesilip kırmızıbiberli erimiş tereyağına bandırılarak yağlanır ve küçük parçalara kesilip servis tabağına konulur. Yeşilbiberler ve domatesler hafif kızartılır. Köfteler yapışmaz tavada, döküm tavada, tost makinesinde veya en iyisi odun kömürünün yandığı ızgarada iki taraflı olarak üç beş dakika kızartılır. Pişen köfteler ekmeklerin üzerine alınır; kızarmış domates dilimleri, biberler ve maydanozla süslenip sunulur. Leziz ve yumuşak ödemiş köfteleri yanında soğan, isot, limonla da servis edilebilir.

Tescilli Tire Köfte Tarifi

12.02.2021'de tescil edilen ve geçmişi 1900’lü yıllara kadar uzanan Tire Şiş Köfte, yağ oranı en fazla %20, toplam et protein oranı kütlede en fazla %16 civarında olan dana veya sığır etinden üretilen ince uzun köftelerdir. Etler eskiden sadece zırhlama usulüyle kıyma haline getirilirken günümüzde, kıyma makinası kullanılmaktadır. Tire ile ün bağı bulunan Tire Şiş Köfte piyasaya; odun ateşinde ön pişirme yapıldıktan sonra dondurulmuş halde veya tereyağında tam olarak pişirildikten sonra sade, domatesli veya domatesli yoğurtlu olarak sıcak halde sunulur.

Tarifi: Yağ oranı en fazla %20 olan dana veya sığır etleri; kemik, damar, sinir, zar ve fazla yağından ayıklanır. Temizlenen et en fazla %2 oranında tuzlanır. Tire Şiş Köfte harcı tercihen unsuz olur veya en fazla %2 oranına kadar buğday unu eklenebilir. Tuz ve un dışında başka bir şey kullanılmaz. Tuzlanan et 3 veya 3,5’luk kıyma makinası süzgecinden 2 kez geçirilerek kıyma haline getirilir. Elde edilen kıyma 16-24 saat, 0 - 4℃ aralığında dinlendirilmeye bırakılır. Dinlenen kıyma tekrar kıyma makinasının 3 veya 3,5’luk süzgecinden geçirilerek sıkma aşamasına getirilir. Sıkma için 50 cm uzunluğunda, 5 mm kalınlığında krom kare şiş gereklidir. İnce uzun köfte haline getirilen kıyma, şişlere dizilir ve odun ateşindeki mangal üzerinde merkez ısısı minimum 72ºC olana kadar tütsülenerek ön pişirmeden geçirilir. Ön pişirmeden geçirilen köfteler, şişten çıkarılarak oda sıcaklığında soğuyuncaya kadar dinlendirilmeye bırakılır. Soğuyan Tire Şiş Köfteleri daha sonra soğuk hava deposu veya 0 - 4℃ dolaplarda 16-24 saat süre ile dinlendirilmeye bırakılarak muhafaza edilir.

Tire Şiş Köfte iki şekilde tüketiciye sunulur:

1. 0-4℃ 16-24 saat dinlendirilen ve ön pişirme yapılarak vakum şartlarına uygun hale gelen Tire Şiş Köfteler, gıda sağlığına uygun koruyucu gıda gazlı vakum makinalarında, sızdırmaz kaplarda, son kullanma tarihleri belirtilerek vakumlanır. 0 - 4℃ sıcaklıkta muhafaza edilerek yarı mamul halde tüketiciye sunulur.

2. Bakır tavalarda tereyağında pişirilen Tire Şiş Köfte, aşağıda belirtilen ananevi sunum şekillerinde tüketicilere servis edilir.

Tereyağlı Sade: Mangalda tütsülenmiş Tire Şiş Köfteler gazlı ocakta bakır tavada tereyağında pişirilir. 150g’lık porsiyonlarda sıcak servis yapılır.

Tereyağlı Domatesli: Mangalda tütsülenmiş Tire Şiş Köfteler gazlı ocakta bakır tavada domates ilave edilerek tereyağında pişirilir. 150g’lık porsiyonlarda sıcak servis yapılır.

Tereyağlı Domatesli Yoğurtlu: Mangalda tütsülenmiş Tire Şiş Köfteler gazlı ocakta bakır tavada domates ilave edilerek tereyağında pişirilir ve içinde yoğurt bulunan servis tabağında 150g’lık porsiyonlarda sıcak servis yapılır.

Bu sunum şekillerine ilaveten tercihen Tire Şiş Köftenin üstüne kıyılmış maydanoz da ilave edilebilir.

Bergama Köftesi:

Bergama Köftesi; dana eti, irmik altı sarı un, kimyon ve tuz kullanılarak oval veya kare şeklinde hazırlanarak meşe odunu ateşinde ve oluklu ızgarada pişirilen köftedir. Üretimde kullanılan et, açık besi olarak tabii bitki örtüsünde beslenen danalardan elde edilir ve %30 kaburga, %30 ön kol, %20 boyun ile %20 but eti içerir. Ete % 10 nispetinde darp yağı veya etin kendi yağının eklenmesinden dolayı Bergama Köftesi yumuşak ve hafif sululuktadır. Darp yağı nedir? "İşkembenin etrafındaki incecik, şeffaf zardır. Görünümü adeta bağırsağa benzeyen gömlek yağı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda işkembe ile bağırsakların üzerini gömlek şeklinde saran bir yağ çeşididir. Gömlek yağının diğer bir ismi de çember yağıdır. Tıbben omentum olarak adlandırılarak bir organ olarak da nitelendirilen bu yağlı zar, gastronomik açıdan önemli bir değer taşımaktadır. Gömlek yağı, karın bölgesinde iç organları sarıp, karnın ön duvarını kaplamaktadır. Karın bölgesindeki organları ısı yalıtımını sağlamanın, darbe ve yaralanmalara karşı korumanın dışında, yağ depolamak, bağışıklık sistemi elemanlarına ve kök hücrelere ev sahipliği yapmak gibi görevleri bulunur." Bergama Köftesinin boyutları, takriben 7 x 4 cm’dir. Bir adet köftenin pişmemiş ağırlığı 30 g kadar olup bir porsiyonda 5 adet köfte bulunur. Söğüş haldeki maydanoz, soğan, domates ve sivri biber ile birlikte sunulur. Bergama Köftesinin üretiminde, tercihen coğrafi sınırda açık besi olarak yetişen danaların etleri kullanılır. Malzemeler: 1 kg dana eti, 100 g etin kendi yağı veya darp yağı, 15 g tuz, 10 g kimyon, 100 g irmik altı sarı un: Tarifi: Sinirleri temizlenen dana etine, % 10 oranında darp yağı veya etin kendi yağı eklenip kıyma makinesinde çekilir ve yeknesak hale gelinceye dek karıştırılır. Tuz ve kimyon ilave edilerek yoğurma makinesinde veya elle 10 dk yoğrulur. Elde edilen köfte hamurundan, yaklaşık 30 g’lık parçalar alınır, oval veya kare şeklinde köfteler yapıldıktan sonra bir gün buzdolabında dinlenir. Hazırlanan köfteler oluklu ızgaraya dizilir. Yumuşak olmaları için sık sık çevrilerek meşe odunu ateşinde pişirilir. Bergama Köftesi, bir porsiyonunda 5 adet olacak şekilde ve söğüş haldeki maydanoz, soğan, domates ve sivri biber ile birlikte servis yapılır. İsteğe bağlı olarak yanında piyaz sunulabilir.

Akhisar Köfte - Macir köftesi - Muhacir Köftesi Tarifi Yapılışı:

Yüzde 70 kuzu eti, yüzde 30 içyağı, soğan, tuz, karabiber ile oluşan köfte harcıyla yapılır. Ustaların sakladığı bazı sırlar hariç diğer teferruat mühim seviyede diğer köftelere benzer...

Tire Köfte Satın Almak için Tire Köfte Satış Yeri

Tire köfte satın almak için Torbalı'ya gitmeye gerek yok. Tire köfte İstanbul'da bazı lokantalarda yapılmaktadır. Ayrıca internet üzerinden Tire Köfte Satış yapan bir çok yer var... Tire Süt Kooperatifinin Tire Şiş Köfte 250 Gr ürünü bu şekilde satın alınabilmekte olup Ocak 2020 itibariyle fiyatı 22TL civarındadır. Beyanlarına göre üç kez kıyılıp üç kez dinlendirilen dananın döş ve boşluk etinden hazırlanan az yağlı kıyma ile yapılan parmak büyüklüğündeki köfteler ısıyı eşit olarak dağıtan şişlere geçirildikten sonra odun ateşinde %80 nispetinde pişirilmesi sonrası piyasaya sunuluyor. Tire Kooperatifi köftesi kızartılarak pratik bir şekilde servis edilebilir. Hazır Tire Köfte Migros Ocak 2021 itibariyle Tire Süt Kooperatifi Şiş Köfte 250 G 31,75 TL fiyatla satılmaktadır.

En İyi Tire Köftecisi

Hacıoğlu Tire Köftecisi mi, Meşhur Tire Kebapçısı Ali Usta mı... Siz de beğendiğiniz Tire Köftecisini yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Lastik Köfte Tarifi: En İyi İnegöl Köftesi Nasıl Yapılır? Inegöl Köftenin İçine Ne Konulur?

Izgara köfte tarifi grubunda yer alan İnegöl köfte malzemeleri nelerdir? İnegöl köfte tarifi püf noktası nedir? Köftenin içine karbonat koyulur mu? Lastik Gibi Köfte Nasıl Yapılır? gibi hususlar için: Inegöl köfte nasıl yapılır? İnegöl Köfte tarifi orijinal hali: İNEGÖL KÖFTE (Bursa)

Diğer Lezzetli Köfte Tarifleri - Köfte çeşitleri nelerdir?

Islama Köfte tarifi nasıl yapılır? ISLAMA KÖFTE (Adapazarı, Sakarya), Akçaabat köfte nasıl yapılır? Akçaabat köfte nasıl yapılır? AKÇAABAT KÖFTE Trabzon, Anne köfte tarifi KURU KÖFTE KIZARTMASI

YukarıYukarı