mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ AYA KÖFTESİ (Bastırma, Şanlıurfa)

Etli Aya Köftesi nasıl yapılır? Köfteler bazen şekillerine göre isimlendirilirler. Kıymasız (bulgurlu, patatesli) şekli oldukça yaygın olan Şanlıurfa’nın aya köftesi (aya kıftesı) de bu kısımdadır. Yiyenlere elinizin lezzetini de sunacak olan Urfa usulü aya köftesinin resimli tarifi için buyurun:

ETLI-AYA-KOFTESI-(Sanliurfa)

Urfa Yöresi Aya Köftesi Malzemeleri

İki su bardağı köftelik ince bulgur

250 gr orta yağlı kıyma

Bir tatlı kaşığı pul biber (isot)

Bir adet kuru soğan

Çay kaşığının ucuyla karabiber

Yarım çay kaşığı tarçın

Tuz

Bir su bardağı kızartmak için sıvı yağ (tava büyüklüğüne göre değişir)

ETLI-AYA-KOFTESI-(Sanliurfa)ETLI-AYA-KOFTESI-(Sanliurfa)

Etli Aya Köftesi Tarifi

  1. Bulgur geniş bir yoğurma kabına alarak üzerini geçmeyecek şekilde sıcak suyla ıslatılır. Ağzı kapatılarak on – on beş dakika bekletilir.
  2. Yoğurmaya başlarken bulgur önce elle hafif havalandırılır. Üzerine kıyma, isot, tarçın, tuz ve karabiber eklenir. Soğan çok ince kıyılarak ilave edilir.
  3. Bütün malzeme karıştırılarak köfte yapar gibi yoğrulur. Yoğurma esnasında kuruluk olursa el bir kaba konulmuş suyla arada bir hafifçe ıslatılır.
  4. Aya köftesi yapılışı: Yoğurma tamamen dağılmadan yuvarlanabilecek tarzda bütünleşip özleşen köftelik hamurdan küçük bir yumurta büyüklüğünde parçalar alınır. İstenirse köfte harcını kıvama getirme işi mutfak robotunda da yapılabilir. Avucun içinde yuvarlanarak iki el ayası arasında bastırılıp inceltilip karşılıklı hafif vuruşlarla yassı yuvarlak köfteler oluşturulur ve avuç içiyle kenarları düzeltilir.
  5. Bütün harca şekil verme işi tamamlandıktan sonra istenirse dizilen köfteler on beş – yirmi dakika kadar dinlendirilir. Bir tavaya konan sıvı yağ kızdırılır. Köfteler bu kızgın yağda orta ayardaki bir ocakta iki taraflı olarak çevrilerek pişirilir. Fazla yağı giderilmek üzere bir kevgir yardımıyla kağıt havlu üzerine alınır. Etli Aya Köftesi ana yemeklerin yanında olduğu gibi çay, BOSTANA SALATASI🥗 (Şanlıurfa) veya AYRAN🥛🧊yanında sıcak olarak sunulur.

Urfa Yöresi Aya Köftesi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Bastırma Püf Noktaları:

  1. Aya köfte tariflerinde Köfte harcına kimyon, bir – iki yemek kaşığı un katıldığı da olur. Aya köftenin haşlanmış patatesler, salça, kuru nane ile yapılış tarzı da vardır. Aya köftesi adı altında Mardin ırok köftesi gibi farklı yörelerin köfteleri de bulunmaktadır. Ayrıca aya köftesi yemek tarifleri arasında aya köfteli çorba yapımı da yer alır.
  2. Aya Köftesi Kaç Kalori: 100 gramı 140 kalori civarındadır.
  3. Aya Köftesi etsiz olarak da yapılabileceği gibi Patatesli Aya Köftesi olarak da yapılabilir. PATATESLİ🥔 BULGURLU KÖFTE
  4. Fellah Köftesi FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı🧄 köfte Adana Mersin Antakya Hatay
  5. Bulgur Köftesi BULGUR KÖFTESİ (MALATYA KÖFTESİ)
BULGUR KÖFTESİ (MALATYA KÖFTESİ) FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı🧄 köfte Adana Mersin Antakya Hatay

ETLI-AYA-KOFTESI-(Sanliurfa)

YukarıYukarı