mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Etli Kepse Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır?🍚 (Hatay, Suriye)

Kepse pilavı nedir? Suriye pilavı nasıl yapılır? Etli, bol baharatlı ve renkli bir Hatay pilavı yapmaya ne dersiniz? Etli Hatay kepse pilavı nasıl yapılır? Kepse pirinci ne kadar su konur? Pişmiş etle pilav nasıl yapılır? İşte resimli kepse pilavı tarifi...

ETLİ-KEPSE-PİLAVI-(Hatay, Suriye)

Etli Kepse Pilavı Tarifi için Malzemeler

Bir buçuk bardak ince uzun yasemin pirinci

500 gram parça et (kolay pişmesi açısından antrkot)

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir orta boy kuru soğan

Bir orta boy havuç

İki adet orta boy rendelenmiş domates (veya bir yemek kaşığı salça)

Beş – altı adet kakule

Bir çay kaşığı kişniş

Bir çay kaşığı tarçın

Yarım çay kaşığı karabiber

Yarım çay kaşığı kimyon

Bir tatlı kaşığı safran (veya aspir)

Yarım çay kaşığı zerdeçal

Bir tatlı kaşığı tuz

İki buçuk bardak su

Yarım çay kaşığı muskat

Yarım çay kaşığı yenibahar

ETLİ-KEPSE-PİLAVI-(Hatay, Suriye)

Etli Kepse Pilavı (Hatay, Suriye) Tarifi - Evde Kepse Pilavı Nasıl Yapılır? Kepse Pilavı Antakya

  1. Kepse pilavı yapımı için pirinçler yarım saat kadar tuzlu ılık su içinde bekletilir. Soğan yemeklik incecik doğranır. Tereyağı tencereye konulur. Soğanlar ilave edilir. Pembeleşen soğanların üzerine kabuğu soyulup rendelenen havuçlar eklenir.
  2. Yıkanan ve süzdürülen etler konularak birlikte beş – altı dakika kadar pişirilir. Domates veya salça ilave edilerek karıştırılır.
  3. Pirinçler yıkanır ve tencereye ilave edilir. Üç - dört dakika kadar bütün malzeme ile birlikte fazla karıştırmadan pirinçler kavrulur. Üzerine iki buçuk bardak kaynamış su ilave edilerek tuz ve baharatlar ilave edilir.
  4. Pilav kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Etli Kepse Pilavı (Hatay, Suriye) on - on beş dakika kadar demlendikten sonra tazelenerek servis edilir.

ETLİ-KEPSE-PİLAVI-(Hatay, Suriye)

Etli Kepse Pilavı Yapılışı Tarifi, Arap Kepse Pilavı Nasıl Yapılır?, Arap Pilavı Tarifi, Irak Pilavı Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kepse Pilav Antakya Tarifi Püf Noktaları:

  1. İstenirse sarımsak ve kuru yeşil limon da ilave edilir. Orijinalde etler altta basılmış halde, pirinç üstte pişer, hiç karıştırmadan pişen pilav bir tepsiye ters çevrilerek servis edilir. Suriye Kepse pilavı etli tarifini sunduk. Tavuklu kepse nasıl yapılır? Tavuklu kepse pilavı tarifi kırmızı et yerine tavuk eti kullanılması ile elde edilir.
  2. Kepse pilavına dair suallere cevaplar: Kepse pilavı malzemeleri içinde en mühim olanlardan kepse pirinci ve kepse pilavı baharatıdır. Kepse pirinci nedir? Kepse pirinci yasemin (jasmine) pirincidir. Kepse pirinci nerede satılır? Kepse pirinci bir çok markette kolayca erişilebilir durumdadır. Kepse pirinci fiyatı nedir? 2021 itibarıyla kepse pirinci kilosu 8 - 15 TL arasındandır. Kepse baharatı nedir tarifi nasıldır? Kepse baharatının içinde neler var? Arap pilavı baharatları: Zerdeçal, kişniş tohumu, çekilmiş karabiber, kara kakule kabuğu, zencefil ve rezene tohumu gibi farklı baharatların karıştırılması ile elde edilir. Kepse baharatı nereden alınır? Kepse baharatı satın almak için bazı aktarlar ve bazı internet siteleri kullanılabilirse de tarif içinde yer alan bilgiler de yeterlidir.
  3. Kepse pilavı hangi yöreye ait? Arap pilavına ne denir? Kepse pilav Antakya tarifleri, Hatay pilav çeşitleri içinde kabul edilir. Ancak kepse pilavı Antakya veya kepse pilavı Hatay kaynaklı sanılsa da kepse Arap pilavıdır. Hatta Suudi kepse pilavi meşhurdur. Yöreden yöreye kepse pilavı tarifi bir miktar değişikliğe uğrayabilir. Kepse yemeği için kaynaklardaki bilgi şu şekildedir: "Kabsa (كبسة) Suudi Arabistan'dan gelen karışık bir pirinç yemeğidir ancak umumiyetle Basra Körfezi'nin birçok Arap eyaletinde ulusal bir yemek olarak kabul edilir. Arabistan kepse pilavı pirinç ve et ile yapılır." Mandi (مندي) yemek grubundadır. Mendi Pilavı Nasıl Yapılır? Mandi, esas olarak et ve pilavdan oluşan özel bir harman karışımı ile oluşan Hadramaut, Yemen kökenli ananevi bir yemektir. Yeraltında bir çukurda pişirilir. Arap Yarımadası'nın birçok bölgesinde son derece yaygın ve hatta birçok bölgede temel bir yemek olarak kabul edilir.
  4. Kepse pilavı kalorisi: Arap pilavı kepse tarifi nefis yemek tarifleri içinde yer alsa da kalorisi diğer bazı yemeklerden daha yüksektir. Kepse pilavinın 100 gramı 170 kalori civarındadır. 300 gramlık bir porsiyon 510 kaloriye karşılık gelebilir.
  5. Arap Pilav Çeşitleri Basmati pilav tarifi olarak mısırlı pilav tarifi, patlıcanlı Arap pilavı... "Sade kepse pilavı nasıl yapılır?" derken etsiz ve tavuksuz olan şekli kastediliyor olabilir.
  6. Döner Tarifi Ev Yapımı Et Döner Tarifi, Nasıl Yapılır?🥙🌯
YukarıYukarı