mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATATESLİ🥔 BROKOLİ🥦 SALATASI🥗

Patatesli Brokoli Salatası nasıl yapılır? Brokoli Salatası çeşitleri içinde Brokoli Patates Salatası nefis bir lezzet dengesi sunar. İşte patatesli brokoli salatası tarifi...

 PATATESLİ-BROKOLİ-SALATASI

Patatesli Brokoli Salatası Tarifi Malzemeleri

Bir adet küçük brokoli

Üç adet orta boy patates

Bir kâse katı yoğurt

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı zeytinyağı

İki diş sarımsak

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

 PATATESLİ-BROKOLİ-SALATASI PATATESLİ-BROKOLİ-SALATASI

Patatesli Brokoli Salatası Tarifi

 1. İki sebze ayrı ayrı haşlanır.
 2. Patates Nasıl Haşlanır? Patatesler yıkanır ve tencereye konulur. Patateslerin üzerini geçecek kadar su ilave edilir ve pişmeye bırakılır. Patateslerin kabukları çatlayıp yumuşayıncaya kadar haşlanır ve suyun içinden alınır. Ilındıktan sonra kabukları soyularak küp doğranır.
 3. Brokoli bol suda yıkanır ve çiçekleri çok küçük olmayacak şekilde ayrılır. Buharda veya çok az suda diriliklerini fazla kaybetmeyecek şekilde brokoliler haşlanır ve süzdürülür.Esas itibariyle pek çok sebze için buharda pişirme usulü renk ve gevrekliğin korunması açısından daha idealdir.
 4. Yoğurdun içerisine ezilmiş sarımsak, tuz ve zeytinyağı konularak karıştırılır.
 5. Haşlanmış brokoli ve doğranan patatesler karıştırılır ve salata tabağına alınır.
 6. Patatesli Brokoli Salatası üzerine yoğurt gezdirilir ve pul biber dökülerek servis edilir.

Patatesli Brokoli Salatası Tarifi ile Alakalı Diğer Bilgiler ve Püf Noktaları:

 1. Bu salataya isteğe göre haşlanıp küp doğranmış bir adet havuç, iki yemek kaşığı kadar haşlanmış mısır, közlenmiş kırmızıbiber dilimleri ilave edilebilir. Brokoli Havuç Patates Çorbası ve Patatesli Havuçlu Brokoli Yemeği de hemen hemen aynı malzemelerle hazırlanabilen nefis bir çorba ve yemektir.
 2. Süslemede maydanoz, nane veya dereotu da kullanılabilir.
 3. Diyette patates salatası yenir mı? Patates bol miktarda nişasta ihtiva eder. Lakin yağsızlığı sebebiyle diyette tercih edilebilecek haşlanmış patates nispeten sağlıklı bir pişirme olabilir. Demir, Folk asit, lif ve potasyum gibi bünyeye lazım besinleri içinde bulundurur. Patates salatası diyette yenir mı? Haşlanmış patateslerin yeneceği zaman kalorisini dikkate almak gerekir. Ölçülü olarak yenilebilecek haşlanmış patates salatası ile tatbik edilecek patates salatası diyeti hususunda doktora danışarak karar verilir. Diyet Patates Salatası Kaç Kalori? Haşlanmış patatesin kalori değerleri şunlardır: 100 gramlık küçük bir porsiyon haşlanmış patatesin kalori değeri 86 kcal seviyesindedir. 200 gramlık bir orta porsiyonu 172 kcal, 300 gramlık bir büyük porsiyonu 258 kcaldir.

 PATATESLİ-BROKOLİ-SALATASI PATATESLİ-BROKOLİ-SALATASI PATATESLİ-BROKOLİ-SALATASI PATATESLİ-BROKOLİ-SALATASI

Brokolinin Faydaları:

Tabiî bir flavanol olan kaempferol içererek alerji ve iltihaba karşı faydalı olan brokoli luteinli yapısıyla ile göz ve kalp sağlığına faydalıdır. D vitamini emilimine yardımcı olan K ve A vitamini barındıran sebze, tok tutan lifli yapısıyla diyet yapanlara da faydalıdır. Sağladığı kalsiyum ile kemik sağlığına hizmet ederken bünyesindeki potasyum spor yapanlarda kas ağrılarına engel olur, tansiyonu dengelemeye yardım eder. C vitamini ile bağışıklık sistemini destekler.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok