mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Salatası Tarifi, Nasıl Yapılır?🥗 Muğla, Bodrum, Girit

Deniz börülcesi Yemeği Nasıl Yapılır? Deniz kıyılarında suyun gel-git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişen, kendine has bir ekşiliği ve tuzlu tadı bulunan bu lezzetli nebatın tam mevsimindeyiz; ilkbaharda... Yapısı etli, rengi koyulaşmamış... Zeytinyağlı, yoğurt soslu, tarator soslu, domates soslu, hepsi ayrı nefis... Muğla civarında "geren", Çeşme taraflarında "kırdama", bazı yerlerde "kurşun otu" veya "tuzlu ot" olarak da bilinen deniz börülcesi ile nefis bir salata hazırlamak gayet kolay... Deniz Börülcesi Salatası nasıl yapılır?

DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla,-Bodrum,-Girit)

Deniz Börülcesi Salatası Tarifi Malzemeleri - Deniz Börülce Salatasına Ne Konur?

Bir demet deniz börülcesi

Sos için:

İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Bir yemek kaşığı sirke

Dört diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı nar ekşisi

İstenirse yarım limonun suyu

İstenirse bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Haşlamak için: Bir buçuk - iki litre kadar su

DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla-Bodrum-Girit)DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla-Bodrum-Girit)DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla-Bodrum-Girit)

Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Salatası Tarifi - Deniz Börülcesi Tarifi Nasıl Yapılır? - Deniz Börülcesinin Salatası Nasıl Olur?

 1. Deniz Börülcesi Nasıl Ayıklanır? Deniz börülcesi yıkanır mı? Deniz börülcesi nasıl temizlenir? Börülcelerin kalın kök tarafı bıçakla kesilip atılır ve kalan kısmı bol su ile yıkanarak temizlenir. İstenirse yıkanma sonrası derin bir kaba alınır. Bir fincan sirke ilave edilip üzerini geçinceye dek su ile doldurulur. On - on beş dakika kadar sirkeli suda tutulan deniz börülcesi tekrar sudan geçirilerek yıkanır. Deniz Börülcesinin tuzu nasıl gider? Deniz börülcesi tuzu nasıl alınır? Suda bekletmek, hafif haşlamak ve haşlarken patates kullanmakla... Eğer sonbaharda deniz börülcesi toplanırsa daha tuzlu olacağından bir gece önceden tatlı suda bekletilirse börülcelerin fazla tuzu gidecektir. Geniş bir tencereye bir buçuk - iki litre kadar su konulur. Bazıları rengini koruyup diri kalması ve kolay sıyrılması için bu suya yarım paket kabartma tozu atar.
 2. Deniz börülcesi nasıl pişirilir? Deniz börülcesi ne kadar süre haşlanır? Su kaynayınca börülceleri ve istenirse daha sonra salata sosunda kullanılacak kabuklu sarımsaklar tencereye ilave edilir. Suya batması için üzerine küçük bir tabak konulabilir. Tansiyonu olanlar haşlarken soyulup yuvarlak doğranmış iki - üç patatesi aralara yerleştirebilir. Tuzu çeken bu patateslerin de ayrıca salatası yapılabilir. Tencere genişse hepsinin aynı ölçüde pişmesi için kevgirle alt üst edilirler. Az haşlanırsa kılçıklarından ayrılmaz, fazla kaynatılırsa lezzetini ve diriliklerini tamamen kaybedeceği için orta hararette on dakika sonra kontrol edilir. Kök taraflarından tutulup sıyrılmaya çalışılır. Haşlanan börülceler içlerindeki sert kılçıklarından kolayca ayrılıyorsa kevgir kullanarak tencereden alınır, suyu bir süzgeçte süzdürülür.
 3. Haşlanan börülceler içine buz atılmış soğuk sudan geçirilerek şoklanırsa börülceler rengini korumuş, parlak, canlı ve diri kalacaktır. Haşlama esnasında hasıl olan deniz börülcesi kokusu bazılarını rahatsız edebilir, lakin elde edilen neticeye değecektir.
 4. Deniz Börülcesi Sosu Nasıl Yapılır? Bu sırada suda haşlanan sarımsakların kabukları soyulur ve bıçağın tersiyle ezilir. Küçük bir kavanozun içerisine sızma zeytinyağı, sirke, nar ekşisi ve ezilmiş sarımsak konularak iyice karıştırılır ve sos dinlenmeye bırakılır.
 5. Deniz börülcesi kılçığı nasıl temizlenir? Haşlanan börülceler tek tek kök taraflarından tutulur; yenilecek olan yeşil kılıf kısımları elle uca doğru çekilerek tabağa sıyrılır ve içindeki odunsu kısımdan kolayca ayrılır. Bazı taze dallarda hususiyetle uca doğru sert iç bölüm bulunmaz. Alışınca bir kaçı beraber sıyrılabilir. Yine de ayıklarken kılçık bırakmamaya itina gösterilmezse yerken rahatsızlık verir.
 6. Servis tabağına alınan temizlenmiş börülcelerin üzerine sos gezdirilir ve karıştırılarak Deniz Börülcesi Salatası hazır hale getirilir.

"Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Salatası Tarifi, Deniz Börülcesi Yogurtlu Nasıl Yapılır?", "Deniz börülcesi nasıl yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Tarifi Püf Noktası:

 1. Kendisi yeterince tuzlu olan deniz börülcesi ile yapılan salatalara ilave tuz koymaya gerek yoktur. Kullanım zamanlamasında tuzluluk miktarının daha az olduğu ilkbahar mevsimi daha çok tercih edilir.
 2. Mahalli tarifte yer almaz, lakin iri kırılmış iki - üç adet cevizin ilavesi lezzeti arttırır.
 3. Deniz börülcesi doğranıp patates salatasına ilave edilebilir. Tavada kızartılıp veya sotelenip pişmiş balıkların üzerine yerleştirildiği bir yapıda sunulabilir.
 4. Domatesli Deniz Börülcesi Tarifi Sadece balık yemeklerine değil değişik menülere de eşlik edebilecek bu salataya, istenirse çekirdekleri çıkarılıp küp küp doğranmış domates veya közlenmiş kırmızıbiber ilave edilebilir.
 5. Deniz Börülcesi Yoğurtlu Olur mu? Deniz Börülcesi Yoğurtlu Nasıl Yapılır? Yoğurt Soslu Börülce Salatası Tarifi: Muğla geren yoğurtlaması malzemeleri: Yarım demet deniz börülcesi, bir kase süzme yoğurt, bir çay kaşığı tereyağı, iki - üç diş sarımsak, bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı, nane, pul biber, toz kırmızı biber. Yapılışı: Deniz börülceleri iyice temizlenip yıkandıktan sonra dört – beş dakika kadar sirkeli suda bekletilir. Çay kaşığının ucu ile karbonat eklenmiş ve geniş bir tencerede kaynamakta olan suya kökleri yukarı gelecek şekilde bırakılırlar. Kevgir ile çevrilerek on on beş dakika kadar ağzı kapalı olarak pişirilir. Pişme kontrolü için arada bir tanesinin bir elle tutup diğer elle sıyrılır. Liflerinden kolayca ayrılıyorsa pişmiştir. Pişen börülceleri süzgeçle süzüp renklerinin daha parlak ve canlı olması için hemen buzlu suyun içerisine atılarak hızlı şoklama yapılır. Haşlanan deniz börülceleri liflerinden sıyrılarak ayıklanır. Çok az bir tereyağı ile ocakta sotelenerek sunum tabağına alınır. Bir başka kapta hazırlanmış olan ezilmiş sarımsaklı yoğurt börülcelerin üzerine dökülür ve sızma zeytinyağı gezdirilir. Yogurtlu deniz börülcesinin üzerine toz kırmızı biber, nane ve pul biber serpilir.
 6. Deniz börülcesi neden acı olur? Kendisi zaten tuzluyken ilave tuz eklemek bu acılığa yol açabilir.
 7. Buharda Deniz Börülcesi Tarifi Deniz börülcesi kendine has hafif mayhoş ve tuzlu tadı tercih edilirse buharda haşlanabilir. Bir demet deniz börülcesini iyice yıkadıktan sonra buharda haşlanıp soğuk veya buzlu suya batırıp çıkarıldıktan sonra elle sıyırarak dallarından ayrılır. Üzerine limon suyu sıkılır. Dört diş sarımsak ince doğranıp eklenir. Bol zeytinyağı ile karıştırılıp buzdolabında dinlenmeye bırakıldıktan sonra servis edilir.
 8. Deniz Börülcesi Salatası Kalori 100 gramlık bir porsiyonunda 132 kcal bulunmaktadır. Diyette deniz börülcesi yenir mı? Deniz börülcesi nispeten düşük kalorili lakin lezzetlidir. Obezite riskini artıran faktörler olan inflamasyonu (İltihaplanma, bağışıklık sisteminin vücudu çeşitli hastalık veya yaralanmalara karşı korumak için oluşturduğu bir tepkidir. İyileşmenin temelinde inflamasyon yer alır. Bazen nedeni bağışıklık sistemi hücrelerinin vücudun diğer sağlıklı hücrelerine karşı antikor üretmesiyle olan otoimmün hastalıklardır. Bazı artrit (eklem iltihabı) ve inflamatuar bağırsak hastalıkları böyledir.) ve kan şekeri seviyesini azaltan antioksidanlar bakımından zengindir. Araştırmalara göre deniz börülcesi, stres hormonlarını baskılayıp açlık ve yağ depolanmasını azaltmaya da destek verebilir. Deniz börülcesinin adipogenezi (adipogenesis: Yağ ve yağ dokunun gelişip şekillenmesi) baskıladığını göstermektedir. Kaynak
 9. Deniz börülcesi salatası hangi yöreye ait? İzmir, Muğla, Girit ve bütün Ege mutfağında yer alır.
 10. Deniz Börülcesi Çorbası Deniz Börülcesi Tarifi grubunda çorbası da yer almaktadır: Deniz börülcelerini çok iyi yıkanıp kılçıklarından rahatlıkla ayrılana kadar haşlanır. Pişince kılçıklarından ayıklayıp bir kenara alınır. Deniz börülcesi nasıl pişiyor? Bir tencerede iki yemek kaşığı zeytinyağı kızdırılıp iki diş sarımsak kızgın yağa atılarak yarım limon sıkılır. Karabiber ilave edilip kısa bir süre kavurup deniz börülcelerini eklenir. Birkaç dakika kavrulup beş su bardağı kadar kaynar su tencereye dökülür. Dört - beş dakika pişirdikten sonra börülceler robottan geçirilir. Bir çay kaşığı tuz atılıp on dakika daha pişirilir. Başka bir tavada birer tatlı kaşığı kadar nane ve pul biber iki yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur ve çorbaya dökülüp ocak kapatılır.
 11. Deniz Börülcesi Kavurması, Deniz Börülceli Omlet: Yarım kg deniz börülcesi ayıklanıp, hafif diri kalacak şekilde haşlanarak suları süzülür. Bir tavada iki yemek kaşığı zeytinyağı ile yemeklik doğranmış iki adet soğan diriliğini kaybederken dört diş sarımsakları sarımsaklar ilave edilerek pembeleştirilir. haşlanmış deniz börülcesi de eklenerek bir – iki çevrilir. Tuzunu ayarlayın. İstenirse üzerine bir adet yumurta kırılıp biraz daha pişirilir. Farklı bir usul olarak önce tere yağında dolma fıstıkları kavrulur, önce soğan ardından sarımsaklar ve nihayet haşlanmış börülce biraz pişirilip kuş üzümü eklenir. Yarım limon sıkılıp biraz daha pişirilince servis tabağına alınır. Deniz Börülcesi Tarifi olarak Yumurtalı Deniz Börülcesi Kavurması için DENİZ BÖRÜLCELİ OMLET🍳 de denenebilir.
 12. Deniz Börülcesi Nerede Yetişir? Deniz börülcesi nereden toplanır? Deniz börülcesi hangi bölgede yetişir? Deniz börülcesi, çiçekli bitkilerin tuza en dayanıklı olanıdır. Deniz börülcesi, (Salicornia europaea) ıspanakgiller ailesinden bir bitki türüdür ve birbirine çok benzeyip zor ayırt edilebilen alt türleri vardır. Turşu otu, cam otu, deniz fasulyesi, deniz kuşkonmazı, kaz ayağı yeşillikleri ve samphire olarak da bilinen Salicornia, Amaranthaceae familyasına ait bir halofittir. Bir halofit, tuz muhtevası yüksek toprak veya su içinde hayatta kalabilen bir bitki türüdür. Aslında Salicornia adı Latince 'tuz' manasındaki kelimeden gelmektedir. Araştırmalar, bazı türlerin, örneğin Salicornia europaea'nın, %3 NaCl kadar yüksek tuzluluğa tolerans gösterdiğini bildirmektedir.. Bu etli bitki sulak alanların, bataklıkların, deniz kıyılarının ve çamur tabakalarının kenarlarında bulunur. Kuzey Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa olmak üzere 4 kıtaya yayılan bir coğrafi dağılıma sahiptir. Bu bitkinin küçücük pul benzeri yaprakları, göze çarpmayan çiçekleri ve meyveleri olan süngerimsi gövdeleri vardır. Yeşil bitki kışın ölmeden önce sonbaharda turuncuya, pembeden kırmızımsıya döner. Eskiden batı memleketlerinde fakir yemeği olarak bilinen deniz börülcesi, zamanımızda kaliteli restoranlarca aranan değerli bir gıda halindedir. Türkiye'de en çok Gökova’da yetişir. Deniz börülcesinin yaygın olarak yetiştiği yerler Akdeniz ve Ege kıyılarıdır. Ayrıca Tuz Gölü ve civarında, Aksaray’da, Burdur’da, Ereğli’de ve Tarsus kıyılarında da yetişir. Börülce otu deniz kıyısına yakın yerleri sever. Suyun med-cezir yaptığı yerlerde suların çekilmesinden sonra yetişmektedir. Tadı tuzlu ve ekşi olmasına rağmen lezzetlidir. Ekseriyetle ilkbaharda yenilir, çünkü sonbahar yaklaştıkça deniz tuzunu içine alarak tuzlulaşır.
 13. Deniz börülcesi Nasıl yetişir? Bitkinin yaz sonları ve sonbaharda aşırı tuz tutmasıyla tadı çok tuzlu olabilir; en iyi hasat zamanı ilkbahardır. Eğer sonbaharda toplanacaksa, bir gün kadar tatlı suda bekletmek gerekir. Hem tuzlu topraklarda hem de deniz suyunda yetişebilir. Deniz börülcesi tarlası: Ziraatı yapılmak yerine tabiatta uygun yerlerde kendiliğinden bol miktarda yetişir. Deniz kıyılarında gelgit sonrası veya kışın denizin geldiği yerlerde deniz suyu çekildikten sonra yetişir. Deniz börülcesi toprağı nasıl olmalı? Tuzlu, bataklık ve çamurlu toprakları seven deniz börülcesini bahçede yetiştirmek için deniz kumu ve topraktan oluşan bir karışım gerekir. Hazır alınan deniz börülcesi çimlendirilerek bu toprakta yetiştirilebilir. Saksının dibine on beş santim toprak, üzerine de deniz kumuyla karıştırılmış toprak koymak yeterlidir. Saksıda deniz börülcesi nasıl yetiştirilir? Satın alınan deniz börülce demetinde köklü olanlar deniz kumlu toprağa dikilebilir. Deniz börülcesi tohumu filizlenmek için tatlı suya ihtiyaç duyar. Saksı güneş gören bir yere yerleştirilmelidir. Filizlenme sonrası sulamada tuzlu su kullanılır. Yarım litre suya bir yemek kaşığı tuz gibi... Öldükten sonra on bin civarında deniz börülcesi tohumu etrafa yayılır. Lakin tatlı su olmazsa ölürler. Deniz börülcesi hangi ayda olur? Deniz börülcesi hangi ayda yetişir? Deniz börülcesi ne zaman çıkar? İlkbaharda Nisan, Mayıs aylarında yetişenler makbul olsa da yaz boyu ve sonbaharda da bulunabilir. Sonbaharda daha koyu renkli, daha az etli ve daha da tuzlu olur. Deniz börülcesi kışın olur mu? Kışın da satılmaktadır.
 14. Deniz börülcesi hangi vitaminler? Deniz Börülcesi Faydaları Nelerdir? Deniz börülcesi Zararları Kuvvet verici ve idrar arttırıcı, vücuttaki kalıcı ödemlerin atılmasına yardımcı (Ödemi attırıp kilo vermeye yardımcı olur.), metabolizmayı hızlandırıcı, zayıflamaya yardımcı, C vitamini ile vücuda bağışıklık kazandırıcı (Demirli gıdalarla yenirse demir emilimini kolaylaştırarak anemiyi engeller.), cildi destekleyici, iştah açıcı, mesane iltihaplanmalarını önleyici, enerji verici, vücutta tuz oranı dengeleyici olduğuna inanılır. Deniz börülcesi (Salicornia, glasswort) sağlık yararları çok çeşitlidir. Deniz börülcesi hangi vitaminler? Bu deniz sebzesi mineraller açısından zengin ve A, B1, B15, C ve D vitaminleri ile doludur. O bağışıklık sistemini güçlendirir. Denizciler uzun yolculuklar sırasında hastalıklarla savaşmak için yanlarında bulundururmuş. Salicornia ayrıca idrar söktürücü ve arındırıcı etkileri ile bilinir. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İdrar söktürücüdür. Lifleri kabızlığa karşı faydalıdır. Bağırsak hareketlerini düzenler. Deniz börülcesinde iyot miktarı fazladır. Deniz börülcesinin faydaları arasında deniz kıyısına yakın olan yetiştiği topraklardaki iyot dikkate alınarak iyot yetersizliği kaynaklı guatr hastalıklarında tedaviye yardımcı olabileceği varsayılır. Ancak bu gruptaki diğer bazı hastalar için iyotlu sebzelerin yasak olması sebebiyle uygun olmayabileceği dikkate alınmalı... Deniz börülcesi yüksek nispette tuz ihtiva eder, tuza hassasiyetli yüksek tansiyonu olanlar doktora danışarak dikkatli ve ölçülü olmalılar. Deniz börülcesi içeriği: Potasyum, sodyum, kükürt, iyot, magnezyum, fosfor, demir, kalsiyum, çinko, bakır ve manganez ihtiva eder. Deniz börülcesi saglikli mi? Deniz börülcesi hamileler yiyebilirmi? Şeker hastaları deniz börülcesi yiyebilir mi? Hamilelik veya bir hastalık durumu varsa doktora danışmadan yememekte fayda var. Umumi olarak da haftada bir kez bir porsiyonla sınırlamak da faydalı olabilir. Aşırısı alerji veya ishal yapabilir. Deniz börülcesi suyu içilir mi? Bilenler yorumlarda belirtebilir. Sanayide deniz börülcesi: Eskiden cam ve sabun yapımında kullanılmasının sebebi bu minerallerdir. Bitkinin yakılmasıyla hasıl olan küldeki sodyum karbonat, camın ergime ısısını düşürmektedir. Sodyum karbonatın ısıtılmasıyla elde edilen sodyum hidroksit de sabun yapımında kullanılır. Kaynak, Kaynak2
 15. Konserve Deniz Börülcesi Fiyat, Deniz Börülcesi kg, Deniz Börülcesi Ne Kadar? Mayıs 2021 itibariyle internette 720 gramlık turşusu 21,90TL, 5 kilosu 80TL civarında fiyatlarla satılan markalar vardır. Taze 150 -200 gramlık demeti 4,95TL'dir
 16. Deniz Börülcesi Yanında Ne Yenir? Deniz Börülcesi Ne ile Yenir? Deniz börülcesi mahalli olarak balık yemekleri yanında sunulur. Başka, deniz börülcesi neyin yanında yenir? Yanında, bir et veya tavuk yemeği, (mesela tavuk haşlama) ve bir makarna yemeği de yakışacaktır. Üzerine ekmek içi, kıyılmış sarımsak ve ceviz karıştırıp üzerine biraz limon sıkılıp sızma zeytinyağı eklenerek harmanlanan bir karışımla elde edilen basit bir tarator üzerine ilave edilerek yalnız da yenilebilir.
 17. Deniz Börülcesi Kavanozda Nasıl Saklanır? Deniz börülcesini buzdolabında uzun müddet muhafaza edilemez. Deniz börülcesi kaç günde bozulur? Deniz börülcesi buzdolabı rafında ağzı kapalı saklama kabı veya poşette en fazla bir hafta kadar dayanabilir. Deniz Börülcesi Nasıl Saklanır? Salamura olarak, konserve halde veya buzlukta saklanabilir. Deniz börülcesi Konservesi, Konserve deniz börülcesi nasıl yapılır? Deniz börülceleri yıkanıp süzülür tencerede üzerini kapatacak kadar su ilavesi ile yumuşayana dek haşlanır. Kılçıklarından çıkarılan deniz börülcesinin kaynar suyundan kavanozlara ilave edilip kapağı sıkıca kapatılır, kavanozlar ters çevrilerek bekletilir. Kışın yemek için muhafaza edilir. Deniz Börülcesi Salamurası İki demet deniz börülcesi derin bir tencerede haşlandıktan sonra kılçıklar tek tek ayıklanır. Sonra kavanoza bastırılarak yerleştirilir. Üzerine bir çay bardağı sirke dökülüp yarım limon sıkılır. Bunun da üzerine bir çay bardağı zeytinyağı konulur. Üzerine limonun diğer yarısı bastırılıp kavanoz kapatılır. Deniz börülcesi buzluğa atılır mı? Deniz börülcesi dondurucuya nasıl konur? Deniz Börülcesi Buzlukta Nasıl Saklanır? Deniz börülcesi buzluğa koyulur mu? Deniz börülcesini buzlukta ve derin dondurucuda muhafaza etmek için yukarıda anlatıldığı gibi kısa süreli bir haşlama yapılması gerekiyor. Haşlanan börülcenin suyu tamamen süzülünce porsiyonluk şekilde poşet veya saklama kabına alarak buzlukta uzun süre muhafaza edilebilir.
 18. Hatay Usulü Deniz Börülcesi Bir kilo börülce ufak ufak doğranır. Bir adet soğan ve üç adet domates yemeklik doğranır. Börülce yıkanır. Soğanı doğranıp zeytinyağında pembeleşinceye dek pişirilir. Üzerine börülce atılıp birer çay kaşığı biber ve domates salçası, tuz konulur. Birkaç dakika sonra üstüne domatesler eklenir. Bir çay bardağı su ilave edilip karıştırmadan kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı olarak pişmeye bırakılır. Börülcenin tazelik seviyesine göre yirmi - otuz dakikada pişer. Sarımsaklı yoğurt ile sunulabilir.

DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla-Bodrum-Girit)

YukarıYukarı