mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ZEYTİNYAĞLI DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI TARİFİ🥗 (Muğla, Bodrum, Girit)

Tam mevsimindeyiz; ilkbaharda... Kurşun otu veya tuzlu ot olarak da bilinen deniz börülcesi ile nefis bir salata hazırlamak gayet kolay... Deniz Börülcesi Salatası nasıl yapılır?

DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla,-Bodrum,-Girit)

Deniz Börülcesi Salatası Tarifi Malzemeleri

Bir demet deniz börülcesi

Sos için:

İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Bir yemek kaşığı sirke

Dört diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı nar ekşisi

İstenirse yarım limonun suyu

Haşlamak için: Bir buçuk - iki litre kadar su

DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla-Bodrum-Girit)DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla-Bodrum-Girit)DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla-Bodrum-Girit)

Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Salatası Tarifi

 1. Deniz Börülcesi Ayıklama: Börülcelerin kök tarafı kesilip atılır ve kalan kısmı bol su ile yıkanarak temizlenir. Geniş bir tencereye bir buçuk - iki litre kadar su konulur.
 2. Deniz börülcesi kılçığı nasıl temizlenir? Su kaynayınca börülceler ve sarımsaklar tencereye ilave edilir. Fazla kaynatılırsa diriliklerini tamamen kaybedeceği için on dakika sonra kontrol edilir. Kök taraflarından tutulup sıyrılmaya çalışılır. Haşlanan börülceler içlerindeki sert kılçıklarından kolayca ayrılıyorsa kevgir kullanarak tencereden alınır, suyu bir süzgeçte süzdürülür ve soğumaya bırakılır. Haşlama esnasında hasıl olan deniz börülcesi kokusu bazılarını rahatsız edebilir, lakin elde edilen neticeye değecektir.
 3. Sos: Bu sırada suda haşlanan sarımsakların kabukları soyulur ve bıçağın tersiyle ezilir. Küçük bir kavanozun içerisine sızma zeytinyağı, sirke, nar ekşisi ve ezilmiş sarımsak konularak iyice karıştırılır ve sos dinlenmeye bırakılır.
 4. Haşlanan börülceler kök taraflarından tutulur; yenilecek olan yeşil kılıf kısımları elle tek tek uca doğru çekilerek tabağa sıyrılır ve içindeki odunsu kısımdan kolayca ayrılır. Bazı taze dallarda hususiyetle uca doğru sert iç bölüm bulunmaz. Servis tabağına alınan temizlenmiş börülcelerin üzerine sos gezdirilir ve karıştırılarak Deniz Börülcesi Salatası hazır hale getirilir.

Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Salatası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Püf Noktası:

 1. Kendisi yeterince tuzlu olan deniz börülcesi ile yapılan salatalara ilave tuz koymaya gerek yoktur. Kullanım zamanlamasında tuzluluk miktarının daha az olduğu ilkbahar mevsimi daha çok tercih edilir.
 2. Domatesli Deniz Börülcesi Tarifi Sadece balık yemeklerine değil değişik menülere de eşlik edebilecek bu salataya, istenirse çekirdekleri çıkarılıp küp küp doğranmış domates veya közlenmiş kırmızıbiber ilave edilebilir.
 3. Deniz Börülcesi Yoğurtlu Nasıl Yapılır? Yoğurt Soslu Börülce Salatası Tarifi: Malzemeler:Yarım demet deniz börülcesi, bir kase süzme yoğurt, bir çay kaşığı tereyağı, iki - üç diş sarımsak, bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı, nane, pul biber, toz kırmızı biber Yapılışı:Deniz börülceleri iyice temizlenip yıkandıktan sonra dört – beş dakika kadar sirkeli suda bekletilir. Çay kaşığının ucu ile karbonat eklenmiş ve geniş bir tencerede kaynamakta olan suya kökleri yukarı gelecek şekilde bırakılırlar. Kevgir ile çevrilerek on on beş dakika kadar ağzı kapalı olarak pişirilir. Pişme kontrolü için arada bir tanesinin bir elle tutup diğer elle sıyrılır. Liflerinden kolayca ayrılıyorsa pişmiştir. Pişen börülceleri süzgeçle süzüp renklerinin daha parlak ve canlı olması için hemen buzlu suyun içerisine atılarak hızlı şoklama yapılır. Haşlanan deniz börülceleri liflerinden sıyrılarak ayıklanır. Çok az bir tereyağı ile ocakta sotelenerek sunum tabağına alınır. Bir başka kapta hazırlanmış olan ezilmiş sarımsaklı yoğurt börülcelerin üzerine dökülür ve sızma zeytinyağı gezdirilir. Toz kırmızı biber, nane ve pul biber serpilir.
 4. Buharda Deniz Börülcesi Tarifi Deniz börülcesi kendine has hafif mayhoş ve tuzlu tadı tercih edilirse buharda haşlanabilir. Bir demet deniz börülcesini iyice yıkadıktan sonra buharda haşlanıp soğuk veya buzlu suya batırıp çıkarıldıktan sonra elle sıyırarak dallarından ayrılır. Üzerine limon suyu sıkılır. Dört diş sarımsak ince doğranıp eklenir. Bol zeytinyağı ile karıştırılıp buzdolabında dinlenmeye bırakıldıktan sonra servis edilir.
 5. Deniz Börülceli Omlet Deniz Börülcesi Tarifi olarak DENİZ BÖRÜLCELİ OMLET🍳 de denenebilir.
 6. Deniz Börülcesi Kalori 100 gramında 25 kcal bulunmaktadır.
 7. Deniz Börülcesi Nasıl Saklanır? Deniz börülcesini buzdolabında uzun müddet muhafaza etmek imkansızdır. Ömrü nispeten kısadır. Kapalı saklama kabı veya poşette bir hafta kadar dayanabilir. Diğer taraftan kısa bir haşlama sonrası suyu tamamen süzüldükten sonra saklama kabı veya poşette derin dondurucuda daha uzun müddet saklanabilir.
 8. Deniz Börülcesi Çorbası Deniz Börülcesi Tarifi grubunda çorbası da yer almaktadır: Deniz börülcelerini çok iyi yıkanıp kılçıklarından rahatlıkla ayrılana kadar haşlanır. Pişince kılçıklarından ayıklayıp bir kenara alınır. Bir tencerede iki yemek kaşığı zeytinyağı kızdırılıp iki diş sarımsak kızgın yağa atılarak yarım limon sıkılır. Karabiber ilave edilip kısa bir süre kavurup deniz börülcelerini eklenir. Birkaç dakika kavrulup beş su bardağı kadar kaynar su tencereye dökülür. Dört - beş dakika pişirdikten sonra börülceler robottan geçirilir. Bir çay kaşığı tuz atılıp on dakika daha pişirilir. Başka bir tavada birer tatlı kaşığı kadar nane ve pul biber iki yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur ve çorbaya dökülüp ocak kapatılır.
 9. Deniz Börülcesi Kavurması: Yarım kg deniz börülcesi ayıklanıp, hafif diri kalacak şekilde haşlanarak suları süzülür. Bir tavada iki yemek kaşığı zeytinyağı ile yemeklik doğranmış iki adet soğan diriliğini kaybederken dört diş sarımsakları sarımsaklar ilave edilerek pembeleştirilir. haşlanmış deniz börülcesi de eklenerek bir – iki çevrilir. Tuzunu ayarlayın. İstenirse üzerine bir adet yumurta kırılıp biraz daha pişirilir. Farklı bir usul olarak önce tere yağında dolma fıstıkları kavrulur, önce soğan ardından sarımsaklar ve nihayet haşlanmış börülce biraz pişirilip kuş üzümü eklenir. Yarım limon sıkılıp biraz daha pişirilince servis tabağına alınır.
 10. Deniz Börülcesi Nerede Yetişir? Deniz börülcesi nereden toplanır? Deniz börülcesi, (Salicornia europaea) ıspanakgiller ailesindenbir bitki türüdür ve birbirine çok benzeyip zor ayırt edilebilen alt türleri vardır. Eskiden batı memleketlerinde fakir yemeği olarak bilinen deniz börülcesi, zamanımızda kaliteli restoranlarca aranan değerli bir gıda halindedir. Türkiye'de en çok Gökova’da yetişir. Deniz börülcesinin yaygın olarak yetiştiği yerler Akdeniz ve Ege kıyılarıdır. Ayrıca Tuz Gölü ve civarında, Aksaray’da, Burdur’da, Ereğli’de ve Tarsus kıyılarında da yetişir. Deniz kıyısına yakın yerleri sever. Suyun med-cezir yaptığı yerlerde suların çekilmesinden sonra yetişmektedir. Tadı tuzlu ve ekşi olmasına rağmen lezzetlidir. Ekseriyetle ilkbaharda yenilir, çünkü sonbahar yaklaştıkça deniz tuzunu içine alarak tuzlulaşır. Deniz börülcesi Nasıl yetişir: Bitkinin yaz sonları ve sonbaharda aşırı tuz tutmasıyla tadı çok tuzlu olabilir; en iyi hasat zamanı ilkbahardır. Eğer sonbaharda toplanacaksa, bir gün kadar tatlı suda bekletmek gerekir. Hem tuzlu topraklarda hem de deniz suyunda yetişebilir. Tuzlu ve çamurlu toprakları seven deniz börülcesini bahçede yetiştirmek için deniz kumu ve topraktan oluşan bir karışım gerekir. Hazır alınan deniz börülcesi çimlendirilerek bu toprakta yetiştirilebilir.
 11. Deniz börülcesi hangi vitaminler? Deniz Börülcesi Faydaları Nelerdir? Kuvvet verici ve idrar arttırıcı, vücuttaki kalıcı ödemlerin atılmasına yardımcı, metabolizmanın hızlandırıcı, zayıflamaya yardımcı, C vitamini ile vücuda bağışıklık kazandırıcı, cildin destekleyici, iştah açıcı, mesane iltihaplanmalarını önleyici, enerji verici, vücutta tuz oranı dengeleyici olduğuna inanılır.Deniz kıyısına yakın olan yetiştiği topraklardaki iyot dikkate alınarak iyot yetersizliği kaynaklı guatr hastalıklarında tedaviye yardımcı olabileceği varsayılır. Ancak bu gruptaki diğer bazı hastalar için iyotlu sebzelerin yasak olması sebebiyle uygun olmayabileceği dikkate alınmalı... Potasyum, sodyum, kükürt, iyot, magnezyum, fosfor, demir, kalsiyum, çinko, bakır ve manganez ihtiva eder. Eskiden cam ve sabun yapımında kullanılmasının sebebi bu minerallerdir. Bitkinin yakılmasıyla hasıl olan küldeki sodyum karbonat, camın ergime ısısını düşürmektedir. Sodyum karbonatın ısıtılmasıyla elde edilen sodyum hidroksit de sabun yapımında kullanılır.
 12. Konserve Deniz börülcesi Temmuz 2020 itibariyle 650 gramı 20TL, 720 gramı 37TL civarında fiyatlarla satılan markalar vardır.

DENİZ-BÖRÜLCESİ-SALATASI-(Muğla-Bodrum-Girit)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok