mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

DENİZ BÖRÜLCELİ OMLET🍳

Deniz Börülceli Omlet, Yumurtalı Deniz Börülcesi nasıl yapılır? Yumurtalı "kırdama", yumurtalı "geren"...

DENİZ-BÖRÜLCELİ-OMLET

Deniz Börülceli Omlet Tarifi Malzemeleri - Yumurtalı Börülce Kavurması İçindekiler

Yarım demet deniz börülcesi

İki adet yumurta

Yarım çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı tereyağı

DENİZ-BÖRÜLCELİ-OMLETDENİZ-BÖRÜLCELİ-OMLET

Deniz Börülceli Omlet Tarifi - Yumurtalı Deniz Börülcesi Yemeği Nasıl Yapılır

 1. Deniz börülcesi Ayıklama: Deniz börülcelerinin kökleri ayrılıp atılır. Diğer kısım bol su ile yıkanıp temizlenir. İstenirse sirkeli suda bekletilip tekrar yıkanır. Bir tencereye bir buçuk - iki litre kadar su konulur. Su kaynadıktan sonra börülceler tencereye ilave edilir.
 2. Gereğinden çok kaynatılırsa canlılıklarını ehemmiyetli ölçüde yitireceği için yedi – sekiz dakika kadar sonra durumlarına bakılır. Kalın uç tarafından tutulup yeşil kısımları sıyrılmaya çalışılır. Eğer içindeki odunsu yapıdan kolayca ayrılıyorsa delikli bir kepçe yardımıyla tencereden alınır, suyu bir süzgeçte süzdürülüp soğumaya bırakılır.
 3. Soğuyan börülceler kök taraflarından tutulup yenilecek olan yeşil kılıf bölümleri elle tek tek uca doğru çekilerek bir tabağa sıyrılır ve içindeki sert kısımdan kolayca temizlenir.
 4. Temizlenen börülcelerin üzerine karabiber serpiştirilir ve karıştırılır. Tavaya tereyağı konulur. Eriyen tereyağın üzerine börülceler düzgün bir şekilde ince bir tabaka halinde yerleştirilir.
 5. İki yumurta çırpılarak börülcelerin üzerine dökülür. Alt kısmı pişen omletin çevrilerek diğer tarafının da kızarması sağlanır. İki tarafı da pişen Deniz Börülceli Omlet sıcak olarak servis edilir.

Deniz Börülceli Yumurta ile Alakalı Diğer Hususlar ve Börülceli Omlet Püf Noktaları

 1. Deniz börülcesinin kendisi tuzlu olduğu için ilave tuz konulmaz.
 2. Deniz Börülcesi Geren Kavurması (Muğla) Bir kilo geren, bol suda iyice yıkanıp kırılacak yumuşaklığa gelene dek kaynar suda haşlanır. Fazla haşlanırsa ezilir, vasfını yitirir. Süzgeçten geçirilip soğuk suya atılır, kılçıklarından sıyrılıp ve bir kenara alınır. İki adet kuru soğan doğranır. Geniş bir tencerede ısıtılan bir çay bardağı zeytinyağında beş diş sarımsakla birlikte kavrulduktan sonra gerenler eklenir. Kendisi tuzlu olduğundan gerene tuz eklenmez. Altı dakika kadar kavrulup üzerine üç adet yumurta kırılır ve ara ara karıştırılır. Yumurtalar pişince yemek tamamdır. Yumurta, gerenden önce de pişirilebilir. Yumurtalı geren kavurması ekseriyetle sıcak sunulur, yumurtasız geren kavurması ise soğuk veya üzerine bir kase süzme yoğurt dökülerek yağda kızartılmış toz biberli sos gezdirilerek servis edilebilir.
 3. Deniz börülcesi yanında ne yenir? Yoğurtlu domatesli taratorlu soslarla yenilebilir. Balk yemekleri yanında sunulur. Et ve makarna yanına da yakışacaktır.
 4. Deniz Börülcesinin tadı nasıl? Tuzluca ve ekşice bir lezzet sunar.
 5. Yoğurtlu deniz börülcesi nasıl yapılır? Haşlama, temizleme sonrası sarımsaklı yoğurt ilavesi ile elde edilebilir. İlave bilgi için: DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI TARİFİ🥗 (Muğla, Bodrum, Girit)
 6. Deniz Börülcesi Salamurası İki demet deniz börülcesi derin bir tencerede haşlandıktan sonra kılçıklar tek tek ayıklanır. Sonra kavanoza bastırılarak yerleştirilir. Üzerine bir çay bardağı sirke dökülüp yarım limon sıkılır. Bunun da üzerine bir çay bardağı zeytinyağı konulur. Üzerine limonun diğer yarısı bastırılıp kavanoz kapatılır.
 7. Deniz Börülcesi Konservesi, Konserve deniz börülcesi nasıl yapılır? Deniz börülceleri yıkanıp süzülür tencerede üzerini kapatacak kadar su ilavesi ile yumuşayana dek haşlanır. Kılçıklarından çıkarılan deniz börülcesinin kaynar suyundan kavanozlara ilave edilip kapağı sıkıca kapatılır, kavanozlar ters çevrilerek bekletilir. Kışın yemek için muhafaza edilir.

DENİZ-BÖRÜLCELİ-OMLET

YukarıYukarı