Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATATES🥔 KAVURMASI

Patates kavurması nasıl yapılır? İster tek başına ister diğer yemeklerin eşliğinde, ister beş çayında veya kahvaltıda ister öğünlerde kolaylıkla hazırlanabilen bir lezzet... İşte haşlanmış patates kavurması tarifi...

PATATES KAVURMASI

Patates Kavurması Malzemeleri

Beş - altı tane büyük boy patates

İki büyük boy kuru soğan

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı domates salçası

Mevsimindeyse iki adet orta boy domates

Tuz

Nane

Haşlanmış Patates Kavurması Tarifi

  1. Patatesler haşlanır ve kabukları soyularak küçük küçük doğranır.
  2. Yemeklik doğranan soğanlar sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Rendelenen domatesler eklenir.
  3. Beş - altı dakika sonra domatesler pişince salça eklenir. Salçanın kokusu çıkınca patatesler ve tuz ilave edilir.
  4. Tencerenin içindeki malzeme çok fazla ezmeden karıştırılır. Yedi - sekiz dakika daha kısık ateşte tutularak ocaktan alınır.
  5. Arzu edilirse Patates Kavurması üzerine nane ekilerek sıcak olarak servis edilir.

Patates Kavurması Tarifi ile alakalı Diğer Hususlar ve Haşlanmış Patates Kavurması Püf Noktaları

  1. Patates Kavurması Yanına Ne Gider? 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲🥣EV🏠 YAPIMI SADE DOMATES🍅 ÇORBASI, gibi bir 🥣çorba🍲, köfte gibi bir KÖFTE YEMEĞİ TARİFLERİ, bulgur pilavı yoğurt, ayran, cacık eya yoğurtlu bir salata🥗, turşu ile bir menü olabilir.
  2. Ezilmiş Patates Kavurması: Üç adet patates üzerini geçen su ile haşlanıp kabuklarını soyulur ve patates ezici ile veya başka bir malzeme ile ezilir. Yayvan bir tavaya üç yemek kaşığı sıvı yağı alınıp oldukça küçük doğranmış iki adet kuru soğan kavrulur. Ezilmiş dört diş sarımsak, birer yemek kaşığı biber ve domates salçası ile ezilmiş patatesleri ilave edilerek kavurmaya devam edilir. Son olarak tuz, kimyon, karabiber ve pul biber eklenip karıştırılır. Ezilmiş patates kavurmasi istenirse servis edilirken bir kâseye konulup tabağa ters çevrilip kalıp çıkarılarak sunulur.
  3. Kıymalı Patates Kavurması Tarifi Nasıl Yapılır? Dört adet yıkanıp temizlenmiş orta boy patates üzerini geçecek seviyede su eklenerek çatal kolay batana kadar bir süre kaynatarak haşlanır. Biraz soğuduktan sonra soyularak küp küp doğranır. Tavaya üç yemek kaşığı sıvı yağda ile yemeklik doğranan bir adet kuru soğan, dört adet çekirdeği çıkartılmış yeşilbiber ve iki adet kırmızı kapya baş biber kavrulur. İki yemek kaşığı kıyma eklenerek pişirilir. Bir çay kaşığı tuzla yarım çay kaşığı karabiber ve pul biber eklenerek karıştırılır. Küp patatesler tavaya alınarak kavrularak pişirme tamamlanır. Arzu edilirse sebzelerle beraber kabukları soyulup küçük doğranan bir adet domates, bir tatlı kaşığı salça, iki diş ezilmiş sarımsak ve son aşamada kıyılmış maydanozlar ilave edilebilir. Yanında yoğurt, ayran, cacık veya turşu ile servis edilir.
  4. Patatesin tazeliğini anlamak için: Yeşile dönmüş bir patates kabuğu zehirlenmeye neden olabilen "solanin" adından bir maddenin oluştuğuna işarettir. Bu rengin koyuluk seviyesi arttıkça zehirlenme riski artar. Özellikle vücut direnci zayıf kişiler için tehlike büyüktür. Bulantı, baş ağrısı, ishal, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler filizlenmiş patatesin neden olabileceği zehirlenmeden kaynaklanabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı