mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KARADENİZ USULÜ PATATES KAVURMASI🥔

Karadeniz Usulü Patates Kavurması nasıl yapılır? Haşlanmış patatesle yapılan soğanlı patates kavurması salçalı lezzetiyle enfestir. İster tek başına ister diğer yemeklerin eşliğinde, ister beş çayında veya kahvaltıda ister öğünlerde kolaylıkla hazırlanabilen bir lezzet... İşte haşlanmış patates kavurması salçalı tarifi...

PATATES KAVURMASI

Patates Kavurması Malzemeleri

Beş - altı tane büyük boy patates

İki büyük boy kuru soğan

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı domates salçası

Mevsimindeyse iki adet orta boy domates

bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Tuz, karabiber

Nane

Haşlanmış Patates Kavurması Salçalı Tarifi

 1. Patatesler on beş dakika kadar haşlanır ve kabukları soyularak küçük küçük doğranır.
 2. Yemeklik doğranan soğanlar sıvı yağda diriliği gidip pembeleşinceye kadar kavrulur. Rendelenen domatesler eklenir.
 3. Beş - altı dakika sonra domatesler pişince salça eklenir. Salçanın kokusu çıkınca patatesler, baharatlar ve tuz ilave edilir.
 4. Tencerenin içindeki malzeme çok fazla ezmeden karıştırılır. Yedi - sekiz dakika daha kısık ateşte tutularak ocaktan alınır.
 5. Arzu edilirse Patates Kavurması üzerine nane ekilerek sıcak olarak servis edilir.

Karadeniz Usulü Patates Kavurması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Soğanlı Patates Kavurması Püf Noktaları

 1. Sarımsaklı Patates Kavurması Soğanlarla beraber yemeğe ilave edilecek kabukları soyulup doğranmış beş diş sarımsakla elde edilebilir.
 2. Patates Kavurması Yanına Ne Gider? 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲, ;🥣EV🏠 YAPIMI SADE DOMATES🍅 ÇORBASI, gibi bir 🥣çorba🍲, köfte gibi bir KÖFTE YEMEĞİ TARİFLERİ, bulgur pilavı yoğurt, ayran, cacık eya yoğurtlu bir salata🥗, turşu ile bir menü olabilir.
 3. Patates Kavurması Yoğurtlu Haşlanmış veya haşlanmamış patateslerle salçasız ve domatessiz olarak yapılabilir. Yukarıdaki şekilde hazırlanan patates kavurması ocaktan alınır, bir süre ılınması beklenir. Bir kase kadar yoğurt kaşıkla çırpılır. İstenirse ezilmiş sarımsakla karıştırılır ve yemeğin üzerine dökülür. Arzu edilen kuru nane, pul biber sumak gibi baharatlar üzerine serpilerek servis edilir. Haşlanmamış patatesle yapılmak istenirse: Alı adet patates ve dört adet sivri biber doğranarak tencereye alınır. Üç yemek kaşığı sıvı yağ ve tuzu ilave edilerek kapağı kapalı olarak orta hararette kızartılır. Dengeli kızarıp tabana yapışmaması için ara ara karıştırılır. On - on beş dakika kadar sonra patateslerin pişme durumu çatal batırarak test edilir. Yemek servis tabağına alınıp bir kaç dakika ilk sıcaklığının geçmesi beklenir. Yoğurt gezdirilip baharatla süslenerek sunulur.
 4. Fırında Patates Kavurması Beş – altı patates soyulup küp küp doğranıp sıvı yağda kızartılır ve fırın kabına aktarılırlar. Yemekli doğranmış bir adet soğan ve beş diş sarımsak sıvıyağ eklenmiş bir tavada pembeleştirilir. 250 gram kıyma eklenerek kavrulur. Küçük doğranmış üç adet sivri biber, bire çay kaşığı tuz ve karabiber ilave edilerek ocak kapatılır. kavrulmuş kıyma fırın kabındaki patateslerin üzerine yayılır. Fırın tepsisinin üzeri kapatılır veya fırına bir kase içinde su konulur. Ara ara fırından çıkarılıp karıştırılmak üzere180 derecedeki fırında on beş – yirmi dakika kadar pişirilir.
 5. Ezilmiş Patates Kavurması: Üç adet patates üzerini geçen su ile haşlanıp kabuklarını soyulur ve patates ezici ile veya başka bir malzeme ile ezilir. Yayvan bir tavaya üç yemek kaşığı sıvı yağı alınıp oldukça küçük doğranmış iki adet kuru soğan kavrulur. Ezilmiş dört diş sarımsak, birer yemek kaşığı biber ve domates salçası ile ezilmiş patatesleri ilave edilerek kavurmaya devam edilir. Son olarak tuz, kimyon, karabiber ve pul biber eklenip karıştırılır. Ezilmiş patates kavurmasi istenirse servis edilirken bir kâseye konulup tabağa ters çevrilip kalıp çıkarılarak sunulur.
 6. Kıymalı Patates Kavurması Tarifi Nasıl Yapılır? Dört adet yıkanıp temizlenmiş orta boy patates üzerini geçecek seviyede su eklenerek çatal kolay batana kadar bir süre kaynatarak haşlanır. Biraz soğuduktan sonra soyularak küp küp doğranır. Tavaya üç yemek kaşığı sıvı yağda ile yemeklik doğranan bir adet kuru soğan, dört adet çekirdeği çıkartılmış yeşilbiber ve iki adet kırmızı kapya baş biber kavrulur. İki yemek kaşığı kıyma eklenerek pişirilir. Bir çay kaşığı tuzla yarım çay kaşığı karabiber ve pul biber eklenerek karıştırılır. Küp patatesler tavaya alınarak kavrularak pişirme tamamlanır. Arzu edilirse sebzelerle beraber kabukları soyulup küçük doğranan bir adet domates, bir tatlı kaşığı salça, iki diş ezilmiş sarımsak ve son aşamada kıyılmış maydanozlar ilave edilebilir. Yanında yoğurt, ayran, cacık veya turşu ile servis edilir.
 7. Küçük Patates Kavurması, Patates Hoplatma, Galgıtma (Denizli), Tavada Bebe Patates Tarifi:Kahvaltılarda; et, balık ve tavuk yemeklerinin yanına yakışan bu tarif küçük bebe (baby) patateslerle yapılır. Kabukları ile kullanılacak olan yarım kilo küçük bebek galgıtmalık taze patates tek tek ovarak yıkanır. Bu gaye ile varsa toprakların yumuşayıp kolay çıkması için suda bekletilir, gerekirse fırçalanır. Süzdürülüp kurutulur. Geniş bir tavaya yarım çay bardağı sıvı yağ tavada ısıtılır. Tereyağı da ilave edilebilir. Patatesler eklenerek karıştırılır. Patateslerin yanmaması ve dengeli kavrulmaları için kapağı kapalı tavayı ara sıra galgıtarak patatesleri hoplatarak kısık ateşte pişirilir. Elinizi yakmayın. Patateslerin ezilmemesi için karıştırırken kaşık kullanılmaz. On dakika kadar pişirdikten sonra bir tatlı kaşığı karabiber ve tuz eklenir. İstenirse yarımşar çay kaşığı kekik, kimyon, kırmızıbiber, ezilmiş bir diş sarımsak da ilave edilebilir. Pembeleşip kızaran patateslere çatal batırılır, yumuşadılarsa pişmiş demektir. Kavrulan patatesler servis tabağına alınıp sade olarak, domates sosuyla sarımsaklı yoğurtla sıcak olarak sunulur. Domates sos yapmak için ince doğranan yeşilbiberler ve kıyılmış sarımsağı yağda sotelenir. Üzerine yine küçük doğranan domatesler ilave edilerek domatesler eriyene kadar pişirilir. Hazırlanmış sos dolu kâselere batırılarak da yenilebilir. Patatesler küçük ve taze oldukları için kabuklu haliyle yenilebilir rahatsız etmez. Bebek patatesleri bulunamazsa en küçüklerinden seçilen patatesler ikiye bölünerek kullanılabilir. İstenirse pişirmeden önce patatesler kısa bir süreliğine suda haşlanabilir, fazla tutulursa dağılırlar. Süzülüp soğutulduktan sonra kullanılırlar. Hoplatma soba ateşinde başka olur.
 8. Yumurtalı Patates Kavurması: YUMURTALI🍳 PATATES🥔 KIZARTMASI
 9. Patates Kavurmasi Kalori: 100 gramı 150 kalori civarındadır.
 10. Patatesin tazeliğini anlamak için: Yeşile dönmüş bir patates kabuğu zehirlenmeye neden olabilen "solanin" adından bir maddenin oluştuğuna işarettir. Bu rengin koyuluk seviyesi arttıkça zehirlenme riski artar. Özellikle vücut direnci zayıf kişiler için tehlike büyüktür. Bulantı, baş ağrısı, ishal, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler filizlenmiş patatesin neden olabileceği zehirlenmeden kaynaklanabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok