mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATLICAN DİBLESİ (PATLICAN PİRİNÇLİSİ)🍆

PATLICAN-DİBLESİ

Patlıcan Diblesi Malzemeleri

Beş adet patlıcan

Bir çay bardağı pirinç veya iri bulgur

Üç büyük domates

İki orta boy soğan

İki adet sivri biber

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki - üç diş sarımsak

Bir çay bardağı su

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

PATLICAN-DİBLESİ

Patlıcan Diblesi (Patlıcan Pirinçlisi) Tarifi

  1. Patlıcanlar yıkanarak alaca soyulur. Önce ikiye, her bir parçada tekrar ikiye bölünerek küçük küpler haline getirilir. Soğanlar yemeklik doğranarak sıvı yağda pembeleştirilir. İnce doğranan biberler eklenir. Kabukları soyulup rendelenen veya çok ince doğranan domatesler ilave edilir.
  2. Domatesler suyunu çekmeye başlayınca doğranan patlıcanlar tencereye konularak bütün malzeme hafifçe karıştırılır. Bir çay bardağı kadar su konularak patlıcanlar beş - altı dakika buğulandırılır.
  3. Üzerine tuz, karabiber ve yıkanmış pirinçler eklenerek kısık ateşte pişmeye bırakılır. Bu arada kontrol edilir; suyu kalmamış ise bir çay bardağı kadar kaynamış su ilave edilebilir.
  4. Pilav pişirir gibi kısık ateşte pişmeye bırakılan patlıcan diblesi pirinçler uzayıp patlıcanlar yumuşayınca, yemek suyunu çekmişse altı kapatılır. 15 - 20 dakika ağzı kapalı olarak dinlendikten sonra hafifçe karıştırılarak servis edilir. Patlıcan Diblesi (Pirinçlisi) ılık olarak servis edilir.

Patlıcan Diblesi (Patlıcan Pirinçlisi) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Patlıcan diple nasıl yapılır?" Püf Noktaları

  1. Patlıcanlı Pirinç Pilavı, Patlıcanlı Pilav Tarifi PATLICANLI🍆 BADEMLİ PİLAV, PATLICANLI MAKLUBE TARİFİ🍆 (Makluba; Mardin, Siirt)
  2. Pirinç Pilavı Çeşitleri 🍚PİLAV VE 🍝MAKARNA TARİFLERİ
  3. Patlıcan Yemekleri BALCAN DOĞRAMA🍆 (Patlıcan Doğrama, Gaziantep), PATLICANLI SAKSI KEBABI🍆, ZEYTİNYAĞLI KURU PATLICAN🍆 ve BİBER DOLMASI, KÖFTELİ İSLİM KEBABI TARİFİ (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI), NOHUTLU PATLICAN YEMEĞİ (ANTEP)🍆, PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗, PATLICANLI KAZAN KEBABI🍆 (Şanlıurfa, Gaziantep), HAZIR YUFKADAN PATLICANLI🍆 TEPSİ BÖREĞİ, KÖZLENMİŞ PATLICANLI BİBERLİ RULO BÖREK🍆🌶️, PATLICANLI MEFTUNE (Diyarbakır)🍆, PATLICANLI YUVA KEBABI🍆, PATLICANLI KÖPOĞLU SALATASI (KÖPEOĞLU)🥗🍆, PATLICANLI FESLEĞENLİ MAKARNA🍆🍝, İKİ KURU DOLMA (Etli Kuru Patlıcan ve Biber Dolması🍆), ZEYTİNYAĞLI PATLICAN🍆, AJVAR SOSU (Lutenitsa, Patlıcanlı🍆 Kırmızı Biberli🌶️ Ezme), ETLİ PATLICAN🍆 OTURTMASI, MISIR🌽 UNLU PATLICAN🍆 KIZARTMASI (Patlıcan Balığı Tavası Trabzon), PATLICANLI🍆 SALATA, PATLICANLI🍆 DİZME KÖFTE, PATLICANLI🍆 SARAY🏰 KÖFTESİ, ETLİ İSLİM KEBABI TARİFİ (KÜRDAN KEBABI-ETLİ PATLICAN🍆 BOHÇASI)