mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

İKİ KURU DOLMA: ETLİ KURU PATLICAN🍆 ve BİBER DOLMASI

Etli patlıcan ve biber kurusu dolması nasıl yapılır? Antep usulü etsiz kuru dolma kadar Antep usulü kıymalı kuru patlıcan dolması da meşhurdur. Antep usulü kuru dolma etli tarifi...

ETLİ-KURU-PATLICAN-VE-BİBER-DOLMASI

Etli Kuru Patlıcan ve Biber Dolması Tarifi Malzemeleri - Antep Usulü Kuru Dolma Tarifi İçindekiler

On beş adet kuru patlıcan

On beş adet kuru dolma biberi

Yarım kg orta yağlı kıyma

Bir küçük çay bardağı pirinç

İki adet büyük kuru soğan

Beş diş sarımsak

Sıvı yağ

Maydanoz

Nar ekşisi

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızı toz biber

Tuz

İki yemek kaşığı Antep salçası (domates+acı biber+tatlı biber)

ETLİ-KURU-PATLICAN-VE-BİBER-DOLMASI

Kıymalı Kuru Patlıcan ve Biber Dolması Tarifi - Kuru Karışık Dolma Tarifi - Kuru Patlıcan Dolması - Antep Usulü Kuru Patlıcan Biber Dolması - Kuru-dolma Tarifi

 1. Kuru sebzelerin ipini çıkarılıp, patlıcan ve biberler kaynamakta olan suyun içine atılır. Yedi - sekiz dakika hafif yumuşayıncaya kadar ocakta tutulur. Patlıcanlar ne çok sert, ne çok yumuşak olmalı... Kaynama işi bitince sebzeler soğuk sudan geçirip, süzdürülür ve soğumaya bırakılır.
 2. Kuru dolma içi nasıl hazırlanır? Soğan ve sarımsakları ince ince doğranır. Tuzla biraz öldürülür.
 3. Yıkanan pirinçler ilave edilir. Kıyma eklenir.
 4. İyice yıkanan maydanoz incecik kıyılarak konulur.
 5. Salça ve baharat eklendikten sonra iç harç el ile yoğrulur.
 6. Patlıcan ve biberlerin içi bu harç ile doldurulur. Dışarı taşmaması veya patlamamaları için fazla doldurulmamalıdır. Patlıcanların ağız kısımları birbirine bakacak şekilde tercihen yayvan bir tepsiye yerleştirilir. Aralara da biberler konulur.
 7. Kuru dolmanın sosu nasıl yapılır? Salça ılık suyla açılarak patlıcan ve biberlerin üzerine dökülür.
 8. Sıvı yağ ilave edilerek pişirilir. Gerekirse kaynamış su ilavesi yapılır. Kaynadıktan sonra orta ateşte yarım saat, daha iyisi kısık ateşte 50 dakika pişilir.
 9. Patlıcan ve biberler yumuşayınca, pirinçler uzayınca Antep usulü kuru patlıcan dolması’nın altı kapatılır.

"Kuru Patlıcan Biber Dolma Tarifi, Antep Usulü Karışık Kuru Dolma" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "En Lezzetli Kuru Dolma Nasıl Yapılır? Antep Usulü Kuru Biber Dolması" Püf Noktaları

 1. Kuru Dolma Sosu Hazırlamada Farklı Usul Bir tavaya zeytin yağını, yarım kaşığı Antep Salçası konup üç dakika kavrulur. İçine birer çay kaşığı sumak ekşisi ve tuz ile bir litre sıcak suyu eklenerek karıştırılıp, kaynatılır.
 2. Antep Usulü Ekşili kuru dolma nasıl yapılır? Sumaklı Kuru Dolma Bir çay bardağı tane sumak üzerine üç çay bardağı ılık su dökülüp karıştırılır. İki üç saat ara ara karıştırılarak ekşiliğini vermesi için bekletilir. Suda bekleyen tane sumak süzgecin üzerine konmuş bir beze dökülür. Süzülen sumak suyuna bez de sıkılır. Pişecek dolmalara bir çay kaşığı su ve sumak suyu dökülür. Az gelirse dolmaların üzerine gelecek şekilde sıcak su eklenir. Bir tabak kapatılarak dolamalar pişirilmeye başlanır… Antep usulü kuru dolma içinde iki yemek kaşığı hakiki nar ekşisi veya iki yemek kaşığı sumak sosunda da bir yemek kaşığı nar ekşisi kullanarak elde edilebilir. Veya iç harca bir yemek kaşığı toz sumak konulur. Daha da fazla ekşilik için dolma içi ve suyuna limon tuzu, limon suyu konulduğu da olur.
 3. Antep Usulü Zeytinyağlı Dolma, Antep Usulü Zeytinyağlı Kuru Dolma Nasıl Yapılır Zeytinyağlı? Antep usulü kuru dolma zeytinyağlı olacaksa ZEYTİNYAĞLI KURU PATLICAN🍆 ve BİBER DOLMASI yazısında Antep Usulü kuru dolma etsiz tarzına bakılabilir.
 4. Kıyma ve İç Harç: Antepte bu dolma bıçak kıymasından yapılır. Ayrıca iç harcını akşamdan hazırlanıp gece boyunca buzdolabında bekletilirse yağını ve baharatların çekerek daha da lezzetli olur.
 5. Antep Usulü Ekşili Dolma Yanına Ne Gider? 🥣KOLAY YAYLA ÇORBASI🍲 veya 🥣AYRAN AŞI ÇORBASI (Erzurum)🍲, MANTARLI ET SOTE🍄🍖, YOĞURTLU SEMİZOTU SALATASI🥗
 6. Adana Usulü Kuru Dolma Gaziantep usulüne benzer. Etli, haşlanmış nohutlu ve zeytinyağlı yapılabilir. Adana dolma patlıcanı kullanılarak yapılan yemeğin kıymalı olanı yapılınca tencerenin tabanına kuzu pirzola dizme usulü de vardır. Harca en son bir su bardağı haşlanmış nohut eklenir. İç harca tereyağı veya kuyruk yağı katılabilir. Adana Arap usulünde harca soğan katılmaz. Pişmeye yakın üzerine nane atılır. Gaziantep usulünde nane olmaz.
 7. Hatay Usulü Kuru Dolma Antep usulü kıymalı kuru patlıcan dolması usulüne benzer. Doğranmış soğanların yarısı başta, yarısı iç harç piştikten sonra ilave edilir.
 8. Kuru Patlıcan Nasıl Yapılıyor? Kurutulacak patlıcanlar taze, tombul, etli ve düz olmalıdır. Çekirdeksiz bostan patlıcanlar kurutulmaya uygundur. Evvela patlıcanları bol suda iyice yıkanır. Kuruturken kararmaması için sirkeli suda bekletilir. Patlıcan fırında kurutulabildiği gibi güneş gören havadar bir balkon veya terasta da kurutma yapılabilir. Patlıcanları kestikten sonra bir iğne yardımıyla ipe dizilir. Dizerken arada boşluk bırakılmazsa birbirine temas eden yerler nemli kalıp çürüyebilir. Patlıcan güneşte hava sıcaklığına ve çevre şartlarına göre iki – üç haftada kurur. Bu süreyi kısaltmak için fırın kullanılabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok