mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA SOSLU TAVUK PİRZOLA TARİFİ🍗

Fırında soslu tavuk pirzola tarifi nasıl yapılır? Şık manzarasıyla mangal tadında fırında tavuk pirzola yapılışı hiç de zor değil... Hem pratik hem lezzetli lokum gibi yumuşak baharatlı tavuk pirzola tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte fırında terbiyeli ızgara tavuk pirzola yapımı tarifi resimli olarak...

FIRINDA SOSLU TAVUK PIRZOLA TARIFI 1

Fırında Soslu Tavuk Pirzola Tarifi Malzemeleri

Bir kg pirzolalık tavuk (istenirse kemikleri çıkartılabilir.)

Fırında Tavuk Pirzola Sosu İçin

Bir yemek kaşığı salça (domates veya biber)

Bir yemek kaşığı yoğurt

Bir adet kuru soğanın suyu

Zeytinyağı, tuz, kekik

İstenirse: iki diş ezilmiş veya en kucuk sekilde rendelenmis sarımsak, kimyon, bir çay kaşığı kimyon, bir tatlı kaşığı karabiber ve bir çay kaşığı pul biber

FIRINDA SOSLU TAVUK PIRZOLA TARIFI 2FIRINDA SOSLU TAVUK PIRZOLA TARIFI 3FIRINDA SOSLU TAVUK PIRZOLA TARIFI 4

Fırında Tavuk Pirzola Tarifi

 1. Tavuk pirzolaları yıkanır ve suyu süzdürülür. Yemeğin çok yağlı olmaması için varsa deri ayrılmalıdır.
 2. Tavuk pirzola nasıl açılır? Tavuk pirzolalar iki streç filmin arasına veya buzdolabı poşetine konularak et döveceği ile hafif darbelerle inceltilir.
 3. Tavuk Pirzola Sosu Terbiyesi Nasıl Hazırlanır Nasıl Yapılır? Fırında Tavuk Pirzola Sosu Tarifi: Mangalda tavuk pirzola sosu olsun fırında tavuk pirzola sosu olsun ızgara tavuk pirzola sosu tarifi olsun aynı şekilde yapılabilir. Tavuk hariç yukarıdaki malzemeler yani salça, yoğurt, soğan suyu, zeytinyağı, tuz, kekik derin ve geniş bir kapta karıştırılarak bir sos elde edilir.
 4. Tavuk Pirzola Nasıl Soslanır? Üzerine çizikler atılan tavuk pirzolalar bu sosa tek tek iki taraflı batırılıp harmanlanarak hepsinin bu sosla iyice bütünleşmesi, tavuk sosunun etlerin her tarafına işlemesi sağlanır.
 5. Terbiyelenen soslu tavuk pirzolalar üzerleri kapalı (kapak yoksa bir streç film ile) olarak buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Tavuk pirzola böylece marine olurken hem baharatların aromaları ile lezzetlenir hem de piştiğinde lokum yumuşaklığına sahip olur.
 6. İki - üç saat kadar sonra (Yeterince beklerlerse daha yumuşak olacaktır, ancak vakit yoksa hemen de yapılabilir.) terbiye edilen bu tavuklar sosun içinden alınır. Ertesi gün pikniğe gidilip mangal yapılacaksa akşamdan hazırlanıp dolaba konulur.
 7. Soslu Tavuk Pirzola Nasıl Pişirilir? Fırında Tavuk Pirzola Izgara Kaç derecede, Kaç Dakikada Pişer? Elektrikli ızgara veya fırının ızgara bölümünde çok kurutulmadan pişirilir. Yanmaz kağıt serilmiş fırın tepsisine de dizilebilir. Fırınların vasıflarının farklı olabileceğini de dikkate alarak iki tarafları nar gibi kızarıncaya kadar, 200 derecede 25 dakika kadar tutulunca Fırında Soslu Tavuk Pirzola hazırdır. Tava tercih edilecekse hafif yağlanmış bir döküm tavada çevrilerek de pişirilebilir. Fırında soslu tavuk pirzola patatese çok yakışır. Bu sebepley yanında yine fırında hazırlanmış elma dilimi patatesler, patates püresi veya patates kızartması ile sunulabilir. İkrama yeşil salata, köz sebze ve AYRAN🥛🧊ilave edilebilir. Bir 🥣EZOGELİN ÇORBASI🍲 ve SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 ile yemek menüsü tamamlanmış olur.

FIRINDA SOSLU TAVUK PIRZOLA TARIFI 5

Fırında Tavuk Pirzola Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Firinda Soslu Tavuk Pirzola Tarifi Püf Noktaları

 1. Tavuk pirzola nedir, tavuğun neresidir? Pirzola, dana veya koyun etlerinin kaburga kısmına bitişik olarak kesilen parçalarına verilen isimdir. Lakin tavuk pirzolası koyun pirzolasından farklı olarak tavuğun kaburga kısmı değil, but kemiği kullanılarak yapılır. "Piliç pirzola" veya "tavuk pirzola", üst but kemiğinin üzerindeki derili veya derisiz halde etlerinin kalça tarafındaki ucuna doğru sıyrılıp hafifçe dövülmesiyle elde edilen et parçasıdır. Diğer bir ifadeyle bütün sırt kısmı alındıktan sonra orta eklem yerinden kesildiğinde elde edilen üst parçasının kemik ucuna kadar kemiğinden sıyrılarak elde edilen kemikli üründür. Çıtır tavuk kelebek neresi? Tavuk çıtır, tavuk sırtı veya "tavuk kelebek pirzola" ise farklı bir yerdir. Ön sırttan kemiğin ayrılmasıyla elde edilen parçadır. Izgara ve kiremitte pişirmek için uygun olan "kelebek pirzola" göğüs kemiğinin arkasında bulunan sırt etinin özel bir usulle ayrılması ile elde edilir. Her tavuktan bir tane çıktığından az bulunur. Şekli dolayısıyla kelebek ismini almıştır. Dışındaki katman sebebiyle yağlı bir ettir. Peki "taleks" nedir? Sırtsız bütün orta ekleminden kesildikten sonra elde edilen kalça kısmı "sarma" tabiriyle adlandırılır. Derisi alınmış sarmaya "taleks" denir. Yani bütün sırt kısmı alındıktan sonra orta eklem yerinden kesildiğinde elde edilen derisiz üst parçasıdır. "But pirzola" taleksin etinin kemik ucuna kadar sıyrılarak pirzola şekline getirilmesiyle elde edilir. "Deri but pirzola" ise sarma etinin kemiğinden sıyrılarak kemiği koparılmadan derisi üzerinde bırakılmış halidir. Tarif resimleri kemikli tavuk pirzoladır. Tavuk pirzola kemiksiz de olabilir. Lakin fırında kemiksiz tavuk pirzola tarifi diye ayrı bir yazıya gerek yoktur. Tavuk but pirzola Migros, Bim, A101, Şok benzeri marketlerde, kasap ve ciğercilerde derisiz veya derili, paket veya dökme olarak satılır.
 2. Evde tavuk pirzola nasıl yapılır? Tavuk pirzoladan ne yapılır? Tavuk pirzola tavukgöğsüne göre daha yağlı bir et olduğundan yemeği ve ızgarası lezzetli olur. Terbiye edilmek suretiyle veya sade halde çok çeşitli yemekleri yapılan tavuk pirzola fırında, mangalda, ızgarada, mikro dalga fırında, tencerede, güveçte ve tavada yapılacağı yemeğin çeşidine göre kızartılır veya pişirilebilir.
 3. Piliç sırt pirzola nasıl pişirilir? Fırında Tavuk Kelebek Izgara, Tavada Tavuk Kelebek Yukarıdaki usule benzer şekilde pişirilebilir. Tavuklar yıkanıp süzülür. Bir kaba yoğurt, salça, kırmızı toz biber, karabiber, kekik, sıvı yağ, tuz gibi sos malzemeleri konulup karıştırılır. Tavuklar bu sosa alınır ve her yerine yedirilir. Zaman varsa sosu içine çekmesi için buzdolabında bekletilir. Yağlı kağıt serili tepsiye tavuklar ve istenirse yanına dilimlenmiş patatesler dizilip pişirilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 40 dakika pişirilebilir. Tavada Tavuk Pirzola için soslanmış tavuklar teflon tavaya hiç yağ koymadan dizilir. Orta ateşte tavuk pirzolalar kızarana kadar iki taraflı takriben on dakika pişirilir. Farklı bir usulde, en küçük ocağın en kısık ayarında bir - iki saat arasında döndürülerek pişirilir.
 4. Firinda soslu tavuk pirzolaya hangi baharat yakışır? Marketlerde hazır olarak satılan tavuk baharatları bulunmaktadır. Ancak üzerinde baharat olarak kuzu pirzolada da tercih edilen kekik yanında pul biber, karabiber, köri, toz kırmızıbiber, biberiye, yeni bahar veya kimyon kullanılabilir.
 5. Tavuk piliç pirzola kalorisi ne kadar? Yüz gram tavuk piliç pirzola kalorisi 170 kalori civarındadır. 100 gram tavuk pirzolada takriben 18.5 gram protein vardır.
 6. Tavuk piliç pirzola kilosu fiyatı ne kadar? Tavuk Kelebek fiyat Üretici ve satıcısının çokluğu dolayısıyla yerine ve kalitesine göre farklı fiyatlarla karşılaşılabilir. Tavuk pirzola kilo fiyatı 9-20TL arasındadır. Tavuk sırtı fiyatı, tavuk kelebek fiyatı ise kilosu 15- 20 TL arasıdır.
 7. Bir kilo (1 Kg) tavuk pirzola kaç adettir? Bir kilo tavuk pirzola derisiz olarak 5 - 6 adet olabilir.
 8. Tavuk piliç pirzola buzdolabında nasıl ne kadar süreyle saklanır? Tavuk pirzolada taze ürün raf ömrü 9 gündür. Buzdolabında yani 0 - 3 derecelik bir yerde ve orijinal ambalajı açılmaması halinde son tüketim tarihine kadar muhafaza edilebilir. Ancak sıfırın altında 18 derecenin sürekli korunduğu derin dondurucularda bu ömür bir yıla çıkar. Bununla beraber donuk ürün buzdolabında çözülmeli, tekrar dondurulmamalıdır.
 9. Mangalda tavuk pirzola nasıl yapılır? Yukarıdaki sosla soslanan tavuk pirzolalar buzdolabında yarım saat dinlenirken mangal yakılır ızgaranın kızması sağlanır. Bekleyen tavuklar ızgarada her yeri nar gibi kızarana kadar pişirilir. Tavuk pirzola mangal işi devam ederken veya sonrasında mangalda domates, biber ve soğan da közlenerek lezzet seviyesi yükseltilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok