mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YALANCI DOLMA TARİFİ (ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA)

Yalancı dolma nasıl yapılır? Zeytinyağlı yaprak sarması yalancı dolma nasıl yapılır? Evet, etsiz dolmaya yalancı dolma denilmektir. Ancak yalancı dolma deyince akla neden yaprak "sarma" gelir? Asma yaprağının ekşi lezzeti o nefis iç harçla birleşince ete gerek kalmaz. Öyleyse mükemmel zeytinyağlı sarma yapmak için beklemeye gerek yok... Ustasından zeytinyağlı yaprak sarması isteyenlere işte kalem gibi zeytinyağlı taze yaprak sarmasının resimli kolay tarifi:

ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 5

Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması (Yalancı Dolma) Tarifi Malzemeleri

250 gr salamura yaprak (ince ve damarsız)

İki su bardağı pirinç

Üç adet kuru soğan

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Sıvı yağ

Tuz, karabiber

İki - üç yemek kaşığı nane

ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMAZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 2ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 6ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 7ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 8ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 1ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 3

Yalancı Dolma (Zeytinyağlı Yaprak Sarma) Yapılışı Tarifi - Yalancı Yaprak Dolma Tarifi

 1. Zeytinyağlı salamura yaprak sarması için yapraklar bol suda yıkanarak beş - on dakika kaynamış suya batırılır, durulanır ve süzdürülür. Böylece fazla tuzlarından arındırılır.
 2. Sarmanın iç harcı nasıl yapılır? Zeytinyağlı Yaprak Sarması İçi Nasıl Hazırlanır? Sarma harcı hazırlamak için kabuğu soyulan soğanlar küçük küçük doğranarak altı - yedi yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur.
 3. Salçalar konulur, yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir. Yaprak sarması ne kadar su konulur? Yarım çay bardağı kadar su ilave edilerek pirinçlerin diriliği kaybolana kadar beş - altı dakika pişirilir. Tuz, karabiber ve nane eklenerek ocağın altı kapatılır. Tuzu ayarlarken yaprakların da tuzlu olduğu dikkate alınır. "Lezzetli sarma içi nasıl hazırlanır?" sualinin cevabı yöreden yöreye değişir.
 4. Hazırlanan yalancı dolma harcı biraz bekletilir ve ılındırılır. Gerekirse tencereden alınarak yayvan bir tepsiye dökülür.
 5. Yalancı Dolma Nasıl Sarılır? Yaprakların büyüklüğüne göre bu içten bir kaşık yardımıyla alınarak yaprakların üzerine konulur. Asma yaprağının damarlı kısmı yukarı bakacak şekilde, eni geniş olan tarafına, gerekli miktarda iç uzunlamasına yerleştirilir, karşılıklı kenarları içeri katlanarak kapatılır ve rulo halinde sıkı bir şeklinde sarılarak yuvarlanır. Kalem veya parmak kalınlığına ulaşılmaya çalışılır. Pişerken açılmaması için uç kısmı altta kalacak biçimde tencereye konulur.
 6. Tercihen yayvan bir tencereye muntazam bir şekilde dizilir. İşlem tamamlandıktan sonra sarmaların üzerine biraz sıvı yağ gezdirilir, bir limon sıkılabilir.
 7. Zeytinyağlı Yaprak Sarma Pişirilmesi Nasıldır? Yalancı dolma nasıl pişirilir? Azar azar kaynamış su konularak kısık ateşte pişirilir. Yapraklar kontrol edilir, pişmemişse kaynamış su ilavesi yapılabilir. Burada ehemmiyetli olan husus suyu birden fazla koymamaktır.
 8. Piştikten sonra istenirse tekrar limon sıkılabilir. Zeytinyağlı Yaprak Sarma (Yalancı Dolma) ılık veya soğuk olarak servis edilir. Gün sohbetlerinde zeytinyağlı yaprak sarması, KABAK MÜCVER, PATATESLİ🥔 KABAKLI MÜCVER, ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis), PATATES🥔 PÜRELİ BEZELYELİ (GARNİTÜRLÜ) SALATA🥗, KISIR, DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA veya MERCİMEK KÖFTESİ ile birlikte sunulabilir.

Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması Yalancı Dolma ile İlgili Püf Noktaları ve Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi İlave Bilgileri:

 1. Zeytinyağlı salamura yaprak sarmasında sarmaların kolay ve düzgün sarılabilmesi için düz küçük bir pasta tabağının üzerinde sarılması tavsiye edilir.
 2. Yemek taze yaprakla yapılacaksa sarmadan önce kaynar suda kısa bir müddet tutulup, ardından soğuk sudan geçirmek gerekir.
 3. Anadolu mutfağının bu yaygın yemeği malzeme, iç ve hazırlama şekilleri itibariyle mahallî farklılıklar sebebiyle çok değişik lezzetlerde elde edilebilir. Zeytinyağlı yaprak sarması bazı yörelerde bulgurlu yapılabilir. Kullanılabilecek zeytinyağlı yaprak sarması baharatları arasında nane, yenibahar, karabiber, kimyon, toz kırmızıbiber, pul biber, nar ekşisi, kavrulmuş çam fıstığı, kuş üzümü, demet dereotu, tarçın, sumak, zencefil yer alabilir. Örneğin Erzurum yalancı dolma tarifinde patatesli pilavlık bulgurlu baharatlı iç beyaz lahana ile sarılır ve "bulgurlu yalancı sarma" adını alır. Gaziantep yöresinde zeytinyağlı yaprak sarma içine kuru gül yaprağı ilavesi lezzeti hususi bir seviyeye ulaştırır. Zeytinyağlı yaprak sarması Antep usulünde yemeğin suyu kaynadıktan sonra sumak veya limon tuzu ilave edilir. Yemeğin harcına sarımsak ilave edilir veya sarmaların üzerine pişmeye yakın sarımsaklı sos dökülür. Elazığ mutfağında da mühim yemeklerden biri olan sarmanın yoğurtlu sunumu da yaygındır.
 4. Sarmalar pişirilmeden evvel tencerenin içine domates, soğan ve limon dilimleri ilave edilerek farklı lezzetler sağlanabilir.
 5. Klasik zeytinyağlı yaprak sarması yanına ne gider? Aslında çok iyi bir çay saati ikramı olan yalancı dolma, ana yemek ve pilav yerine geçebilecek nitelik de taşır. Bir menü yapılırken yanına çorba ve salata ilave edilebilir. Pek çok yemekle âhenkli bir menü maddesi oluşturur.
 6. Kastamonu yöresindeki adı "karahaber"dir. Verilen ziyafetin son bulmakta olduğuna işaret olması son yemek olarak sunulmasından ileri gelir.
 7. Soğuduğu zaman üzerine tahin yayılarak ikram edildiğinde, daha da iyisi iç harcına ayva rendesi ilave edildiğinde Kayseri Talas'ın meşhur ayvalı tahinli yaprak sarma yemeği elde edilmiş olur.
 8. Zeytinyağlı yaprak sarma kalori : 100 gramı 95 kaloridir. Adedi 30 kalori civarında olabilir.
 9. En güzel yaprak sarması tarifi hangisidir? Mükemmel Zeytinyağlı Sarma buradaki mi, Tarçınlı yaprak sarma tarifi mi, VİŞNELİ ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA tarifi mi... Belki de ETLİ YAPRAK SARMA YEMEĞİ TARİFİ... Yorumlarda paylaşabilirsiniz.
 10. Yalancı Biber Dolma Nasıl Yapılır? BAHARATLI ZEYTİNYAĞLI BİBER DOLMASI🫑 ve ZEYTİNYAĞLI BİBER DOLMASI🫑

ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 4

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Tuba