mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yalancı Dolma Tarifi, Nasıl Yapılır? (Zeytinyağlı Yaprak Sarma)

Yalancı dolma nedir? Zeytinyağlı yaprak sarması yalancı dolma nasıl yapılır? Sarma tarifi nasıldır? Evet, etsiz dolmaya yalancı dolma denilmektir. Ancak yalancı dolma deyince akla neden yaprak "sarma" gelir? Asma yaprağının ekşi lezzeti o nefis iç harçla birleşince ete gerek kalmaz. Öyleyse mükemmel zeytinyağlı sarma yapmak için beklemeye gerek yok... Güzel bir yaprak sarması nasıl yapılır? Yaprak sarmasının içine ne konur? En güzel yaprak sarma içi nasıl hazırlanır? Yalancı sarma nasıl yapılır? Zeytin yağlı yaprak sarması nasıl pişirilir? "İşte annemin zeytinyağlı yaprak sarması" diyeceğiniz bir zeytinyağlı yaprak sarma içi hazırlamak zor değil... Ustasından zeytinyağlı yaprak sarması isteyenlere işte kalem gibi zeytinyağlı taze yaprak sarmasının resimli kolay tarifi:

ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 5

Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması Tarifi Malzemeleri - Zeytinyağlı Dolma Tarifi İçindekiler - Yalancı Dolma Malzemeleri - Zeytinyağlı Yaprak Sarma Malzemeleri

250 gr salamura yaprak (ince ve damarsız)

Yalancı Sarma içi Malzemeleri

İki su bardağı pirinç

Üç adet kuru soğan

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Sıvı yağ

Tuz, karabiber

İki - üç yemek kaşığı nane

ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMAZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 2ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 6ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 7ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 8ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 1

Yalancı Dolma Yapılışı Tarifi - Zeytinyağlı Yaprak Sarma - Yalancı Yaprak Dolma Tarifi - Yalancı Yaprak Sarma Nasıl Yapılır? Yalancı Dolma Tarifi - Zeytinyağlı Yaprak Sarması Dolma Tarifi

 1. Zeytinyağlı salamura yaprak sarması için yapraklar bol suda yıkanarak beş - on dakika kaynamış suya batırılır, durulanır ve süzdürülür. Böylece fazla tuzlarından arındırılır.
 2. Sarmanın iç harcı nasıl yapılır? Zeytinyağlı Yaprak Sarması İçi Nasıl Hazırlanır? Yalanci Sarma İci Nasil Hazirlanir? Sarma harcı hazırlamak için kabuğu soyulan soğanlar küçük küçük doğranarak altı - yedi yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur.
 3. Salçalar konulur, yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir. Yaprak sarması ne kadar su konulur? Yarım çay bardağı kadar su ilave edilerek pirinçlerin diriliği kaybolana kadar beş - altı dakika pişirilir. Tuz, karabiber ve nane eklenerek ocağın altı kapatılır. Tuzu ayarlarken yaprakların da tuzlu olduğu dikkate alınır. "Yalancı dolma içi nasıl hazırlanır? Lezzetli sarma içi nasıl hazırlanır?" sualinin cevabı yöreden yöreye değişir.
 4. Hazırlanan yalancı dolma harcı biraz bekletilir ve ılındırılır. Gerekirse tencereden alınarak yayvan bir tepsiye dökülür.
 5. Yalancı Dolma Hazırlanması, Yalancı Dolma Nasıl Sarılır? Yaprakların büyüklüğüne göre bu içten bir kaşık yardımıyla alınarak yaprakların üzerine konulur. Asma yaprağının damarlı kısmı yukarı bakacak şekilde, eni geniş olan tarafına, gerekli miktarda iç uzunlamasına yerleştirilir, karşılıklı kenarları içeri katlanarak kapatılır ve rulo halinde sıkı bir şeklinde sarılarak yuvarlanır. Kalem veya parmak kalınlığına ulaşılmaya çalışılır. Yaprak sarma pişerken dağılmaması için ne yapmalı? Pişerken açılmaması için uç kısmı altta kalacak biçimde tencereye konulur.
 6. Tercihen yayvan bir tencereye muntazam bir şekilde dizilir. Sarma pişirirken suyuna ne konur? Dizme tamamlandıktan sonra sarmaların üzerine biraz sıvı yağ gezdirilir, bir limon sıkılabilir.
 7. Zeytinyağlı Yaprak Sarma Pişirilmesi Nasıldır? Yalancı dolma nasıl pişirilir? Azar azar kaynamış su konularak kısık ateşte pişirilir. Yapraklar kontrol edilir, pişmemişse kaynamış su ilavesi yapılabilir. Burada ehemmiyetli olan husus suyu birden fazla koymamaktır.
 8. Piştikten sonra istenirse tekrar limon sıkılabilir. Zeytinyağlı Yaprak Sarma (Yalancı Dolma) ılık veya soğuk olarak servis edilir. Gün sohbetlerinde zeytinyağlı yaprak sarması, KABAK MÜCVER, PATATESLİ🥔 KABAKLI MÜCVER, ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis), PATATES🥔 PÜRELİ BEZELYELİ (GARNİTÜRLÜ) SALATA🥗, KISIR, DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA veya MERCİMEK KÖFTESİ ile birlikte sunulabilir.

ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 3

"Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması Yalancı Dolma Nerenin?, Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi, Zeytinyağlı yaprak sarma nasıl pişirilir? Kaç Çeşit Dolma Var?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Zeytinyağlı Yaprak Sarma Püf Noktaları

 1. Zeytinyağlı salamura yaprak sarmasında sarmaların kolay ve düzgün sarılabilmesi için düz küçük bir pasta tabağının üzerinde sarılması tavsiye edilir.
 2. Yemek taze yaprakla yapılacaksa sarmadan önce kaynar suda kısa bir müddet tutulup, ardından soğuk sudan geçirmek gerekir.
 3. Anadolu mutfağının bu yaygın yemeği malzeme, iç ve hazırlama şekilleri itibariyle mahallî farklılıklar sebebiyle çok değişik lezzetlerde elde edilebilir. Zeytinyağlı yaprak sarması bazı yörelerde bulgurlu yapılabilir. Kullanılabilecek zeytinyağlı yaprak sarması baharatları arasında nane, yenibahar, karabiber, kimyon, toz kırmızıbiber, pul biber, nar ekşisi, kavrulmuş çam fıstığı, kuş üzümü, demet dereotu, tarçın, sumak, zencefil yer alabilir. Yalancı Dolma Erzurum: Örneğin Erzurum yalancı dolma tarifinde patatesli pilavlık bulgurlu baharatlı iç beyaz lahana ile sarılır ve "Yalancı dolma bulgurlu yalancı sarma" adını alır. Gaziantep yöresinde zeytinyağlı yaprak sarma içine kuru gül yaprağı ilavesi lezzeti hususi bir seviyeye ulaştırır. Zeytinyağlı yaprak sarması Antep usulünde yemeğin suyu kaynadıktan sonra sumak veya limon tuzu ilave edilir. Yemeğin harcına sarımsak ilave edilir veya sarmaların üzerine pişmeye yakın sarımsaklı sos dökülür. Elazığ mutfağında da mühim yemeklerden biri olan sarmanın yoğurtlu sunumu da yaygındır.
 4. Yalancı Dolma Bayburt, İmir Dolması, Bayburt Yalanci Dolma Tarifi, Ömür Dolması Bayburt Yalancı Dolma Tarifi: Bulgurlu yalanci sarma Bayburt usulü için önce bir adet lahana haşlanıp soğumaya bırakılır. Bir adet soğan doğranıp sıvıyağ tereyağı karışımında kavrulur bir yemek kaşığı salça ilave edilir. İki su bardağı bulgur eklenir. Bir tutam reyhan, pul biber, karabiber, tuz ilave edilir. Dört su bardağı su katılıp suyunu çekene kadar pişirilir. Pilav tarzında piştikten sonra yoğurabilecek kadar soğuması için ayrı bir kaba alınır. Soğuyunca bir su bardağı un eklenerek bulgur yoğrulur. Sonra lahanaya sarılır. Tencerenin dibine kemikli etler yerleştirilip dolmalar üstüne dizilir. Salçalı su yapılıp üstünü geçmeyecek kadar dökülür. Bir saat pişirilip yoğurtla servis edilir.
 5. Aslında ömür dolması çiğköfte tarzında sarılacak veya doldurulacak bir malzeme olmadan yapılır. Bayburt ve Erzurum mutfağında gliko veya imir dolması denilen bu yemeğin Gümüşhane civarında cıbız dolma diğer yörelerde yalancı köfte, bulgur köftesi, sıkma olabilir. Üç su bardağı yıkanmış pilavlık bulgur üzerini iki parmak su geçinceye kadar su ve bir tatlı kaşığı tuz konup pişirilir. Pilav gibi pişip göz göz olunca pişip pişmediğine bakılır. Sertlik varsa tekrar sıcak su katılır. Pişen bulgur sıcakken yoğrulacağı kaba aktarılarak içine bir adet yumurta akı, bir buçuk su bardağı un ve tuzu ilave edilip yoğrulur. Bu arada ayrı bir tencereye dolmaları haşlamak için yetecek kadar su konulur. Bulgurlu harçtan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp avuç içiyle çiğköfte yapar gibi şekil verilir. Eğer şekil verilecek kıvamda değilse biraz daha un eklenebilir. Şekil verilmeden evvel alınan parça avuçta sıkıca bastırılıp, bulgurun iyice sıkılaşmasın temin edilir. Geniş bir tencereye su ve iki tatlı kaşığı tuz eklenerek kaynamaya bırakılır. Bulgur köfteleri tek tek kaynayan suya bırakılır. Haşlandıkça su yüzüne çıkarlar, su yüzüne hepsi çıkınca altı dakika daha öylece kaynatılır. Haşlanan köfteler kevgir yardımıyla kısım kısım çıkarılıp servis tabağına alınır. Dolmalar pişince sarımsaklı yoğurdun içine konulup üzerinde bol tereyağında kavrulan üç adet kuru soğan ile sunulur. Yoğurt üzerine dağlanmış tereyağı ile bir yemek kaşığı domates salçası, birer tatlı kaşığı pul biber ve nane, bir çay kaşığı tuz, iki yemek kaşığı sıvı yağ pişirilerek yapılan bir sos eklenerek de servis edilebilir.
 6. Sarmalar pişirilmeden evvel tencerenin içine domates, soğan ve limon dilimleri ilave edilerek farklı lezzetler sağlanabilir.
 7. Klasik zeytinyağlı yaprak sarması yanına ne gider? Aslında çok iyi bir çay saati ikramı olan yalancı dolma, ana yemek ve pilav yerine geçebilecek nitelik de taşır. Bir menü yapılırken yanına çorba ve salata ilave edilebilir. Pek çok yemekle âhenkli bir menü maddesi oluşturur.
 8. Kastamonu yöresindeki adı "karahaber"dir. Verilen ziyafetin son bulmakta olduğuna işaret olması yalanci-dolmanın son yemek olarak sunulmasından ileri gelir.
 9. Soğuduğu zaman üzerine tahin yayılarak ikram edildiğinde, daha da iyisi iç harcına ayva rendesi ilave edildiğinde Kayseri Talas'ın meşhur ayvalı tahinli yaprak sarma yemeği elde edilmiş olur.
 10. Yalancı Dolma Tarifi Kıbrıs, Yalancı Dolma Kıbrıs Usulü Asma yaprakları yıkanır ve duru suda bir - iki dakika haşlanıp bir kaba konur. Daha sonra ikişer adet büyük boy soğan ve domates ufak ufak doğranır. Ardından harcı hazırlamak için derin bir kaba belirtilen ölçülerdeki iki su bardağı pirinç, çiğ veya kızartılmış soğan, olgun domatesler, istenirse bir çay kaşığı kadar domates salçası, kuru nane, yarım çay bardağı sıvıyağ, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve bir adet limon ilave edilir. Harç taze soğan ve rendelenmiş hellimle de yapılabilir. İstenirse kuşüzümü veya çam fıstığı eklenebilir. Dolmaları daha kolay sarmak için asma yapraklarının ucunda kalan sert saplar kesilir. Asma yaprakları tek tek düz bir tabağa yerleştirilip hazırlanan harçtan bir kaşık konulup rulo sarılır. Büyük yapraktan sarılan dolmalar derin ve geniş bir tencerenin altına, küçük yapraklılar ise ortaya ve üste dizilir. Dağılmamaları için dolmaların üzerine ters çevrilmiş bir tabak konulur. Tencereye dizilen dolmaların üzerini geçecek kadar su, yarım limon ve iki yemek kaşığı sıvıyağı ilave edilir. Yemek kısık ateşte takriben kırk dakika pişirilir. Pişen dolmaların suyunu içine çekmesi beklenir. Sonra tencerenin üzerine genişçe bir servis tabağı kapatılıp, tencere üzerine çevrilebilir ki pişen dolmalar dağılmadan daha kolay çıkar. Ilınan dolmalar servis edilir.
 11. Yalancı Dolma (Bitlis) Pazı yapraklarını sıcak suya yatırılır. Yumuşayınca sudan çıkarılıp süzülür. Bulgur bir kaseye alınır. Üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edilip on beş dakika bekletilir. Daha sonra bir yemek kaşığı reyhan iki yemek kaşığı un, tuz ve karabiber eklenip, elle güzelce özleşene kadar yoğrulur. Daha sonra kenarlarını kapatılmadan pazı yapraklarına sarılıp elle sıkılır. Tencereye yerleştirilir. Üzerine su eklenir. On dakika kadar ocakta kaynatılır. Yalancı dolma Bitlis, servis tabağına alınarak üzerine sarımsaklı yoğurt ve kırmızı biberli yağ gezdirilip sunulur.
 12. Erikli Yalancı Dolma, Erikli Yavan Dolma Tarifi Nasıl Yapılır? (Tokat) İki su bardağı ince bulgur bir kapta bir su bardağı sıcak su ile ıslatılır. Bir yemek kaşığı reyhan, ince doğranmış iki adet orta boy kuru soğan, salça, kırmızıbiber, karabiber, tuz ilave edilip güzelce karıştırılır. Tuzu iyice giderilmiş bir buçuk kilo kadar salamura asma yaprağına ince uzun sarılır. Tencereye dizilerek yerleştirilir. Aralarına bir kâse dolusu erik kurusu serpilir. Katlar arasına yer yer erikler konulur. Dizme bitince üzerine iki su bardağı sıcak su eklenerek pişmeye bırakılır. Sosu için iki adet kuru soğan ince kıyılarak üç yemek kaşığı tereyağı veya dört yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur, içine iki yemek kaşığı salça ilave edilir. Hazırlanan sos dolmanın üzerine dökülür. Kısık ateşte yapraklar pişene kadar takriben bir saat ocakta kalır.
 13. Kırık pirinçle dolma yapılır mı? Evet. Kırık pirinç pirincin işlenmesi sırasında oluşan kusurlu veya kırık olanların toplanması ile adlandırılır. Bu pirinçler paketlenerek bu şekilde pazarlanır. Yapısı sebebiyle normal pirinçlere göre daha ucuzdur. Kırık pirinçte karbonhidrat, potasyum, fosfor yanında E, B1 ve B2 vitaminleri de bulunur. Tatlı yapımında gereken nişastayı yapısında taşıyan kırık pirincin pilav yapımından ziyade, sütlaç gibi tatlılarda, çorbalarda ve dolma yapımında kullanılması tavsiye edilir. Tat olarak diğer pirinçlere göre bir farkı olmayan kırık pirincin, bir tam pirinç tanesinin dörtte üçü seviyesindedir. Pilav yapımında kullanılırsa hamurlaşmaya sebep olabilir. Lakin sulu köfte, dolma, yaprak sarması, çorba gibi yemeklerde ve tatlı yapılırken kullanılırsa, içindeki nişasta miktarı ile yemeğe kattığı yoğunluk ve lezzet bakımından tam pirinçlere nazaran çok daha iyi neticeler verebilir. Kırık pirinç bilhassa ıspanak, kabak gibi sebze yemeklerinde kıvam arttırır. Normal pirinçlere göre daha ucuz olan kırık pirinç, pirinç unu ve hayvan maması yapımında da kullanılır. Evde de kırık pirinçler merdane ile ezilerek ev yapımı pirinç unu yapılabilir. Normal pirinçlere göre daha küçük olduklarından daha çabuk ufalanırlar.
 14. Zeytinyağlı yaprak sarma kalori, Yalancı dolma kalori 100 gramı 95 kaloridir. Adedi 30 kalori civarında olabilir.
 15. Yalancı dolma Yalancı dolma Türk mutfağında et kullanılmadan yapılan dolmaların ismidir. Yalancı ve dolma kelimeleri Türkçeden Türkiye'ye komşu ülkelerin lisanına da girmiştir. Misal, Suriye'de yaprak dolmasına Yalancı denir. Yunancada yaprak dolmasının adı Dolmades'tir. Birçok sebze yalancı dolma için kullanılabilir. Biber, lahana, asma yaprağı, domates ve patlıcan gibi birçok sebze yalancı dolma için kullanılabilir.
 16. En güzel yaprak sarması tarifi hangisidir? Mükemmel Zeytinyağlı Sarma buradaki mi, Tarçınlı yaprak sarma tarifi mi, VİŞNELİ ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA tarifi mi... Belki de ETLİ YAPRAK SARMA YEMEĞİ TARİFİ... Yorumlarda paylaşabilirsiniz.
 17. Yalancı Biber Dolma Nasıl Yapılır? Yalancı Biber-Dolması, Yalancı Biber Dolma Tarifi, Anne Usulü Zeytinyağlı Biber-Dolması Etsiz biber-dolması tarifi, yalanci biber dolma tarifi için BAHARATLI ZEYTİNYAĞLI BİBER DOLMASI🫑 ve ZEYTİNYAĞLI BİBER DOLMASI🫑 yazılarında annemin zeytinyağlı biber-dolması tarifine bakılabilir.
 18. Yalancı Lahana Dolması Nasıl Yapılır? Yalancı Kelem Dolma Resepti ZEYTİNYAĞLI BEYAZ LAHANA SARMASI TARİFİ

ZEYTINYAGLI YAPRAK SARMA YALANCI DOLMA 4

YukarıYukarı