İktisat - Ekonomi kategorisinde tarafından
1 Ocak 2022 tarihi itibariyle elektrik tüketiminde kademeli tarifeye geçildi. Aylık 150 kWh ve altı tüketime sahip abonelere yüzde 50, aylık 150 kWh üstü tüketime sahip abonelere yüzde 125 oranında zam yapıldı. Elektrik birim maliyeti tüm vergiler dahil ilk grup için 1,37 TL, ikinci grup için 2,06 TL olarak belirlendi. Daha önceden:

1 Ocak 2021 tarihi itibariyle elektriğe yüzde 6 oranında zam yapılmış, mesken kullanıcıları için kWh maliyeti tüm vergiler dahil 0,80 TL‘ye yükselmişti.

1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle elektriğe tüm abone gruplarında yüzde 15 oranında zam yapılmış, mesken kullanıcıları için kWh maliyeti tüm vergiler dahil 0,92 TL‘ye yükselmişti.

Bu nasıl bir artış ki bir yılda 75 kuruştan 206 kuruşa %176 gibi, doların artışının çok çok üzerinde bir zam yapılıyor ve bu durumun dahi devletin desteği ile mümkün olabildiği söyleniyor.

"Canım herkese, değil 'aylık 150 kWh üstü tüketime' o zam var" diyenler!

Müşteri temsilcinize sorun.

Aylık 150 kWh değil, günlük 5 kWh üstü şeklinde bir soygun yapıldığını öğrenin.

Aynı faturasız cep telefonu hattı paketi kullanıp, kullanılmamış aylık haklarını bir sonraki aya aktaramama şeklindeki soyguna uygun bir tarz.

Günlük sınırı geçen, aylık 150 kWh sınırını geçmese bile en kazık tarifeden soyulacak.

Halkın adı konmamış IMF programı ile doğrudan bu şekilde fakirleştirilmesi işin birinci basamağı...

İkinci basamak bu elektrik, doğalgaz, benzin ve mazotla mal ve hizmet sunanların fiyatlarına zam yapmak zorunda kalması var ki bu fakirleştirmenin artarak devam eden yapısı olacak...

Halkını fakirleştirenin oylarının da fakirleştiği bilinmesine rağmen bu duruma nasıl gelindi? Yanlış kararlar fersah fersah aşıldığı sanılan yirmi bir yıl önceki duruma ulaştırmış:

https://www.hurriyet.com.tr/erkan-celebi-ayda-150-kw-saat-harcama-gunde-5-kw-saate-donustu-39216892

2021 enflasyonu yüzde 36,08 ise bu fiyat artışı fahiştir.

Fahiş fiyat bildirimi için : ALO: 175 ve https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-bakanligi-haksiz-fiyat-artisi-sikayet-bildirimi

Zam manyağı, vergi manyağı yapılmış insanları ikna için artık cami avluları yeterli değildir, mihraplar değerlendirile...

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

tarafından
En zararlı özelleştirme, devlet tekeli yerine özel tekele yol açandır. Sistemin haksız kazanca yol açıp açmadığını denetleyecek tam bağımsız kurumlar bulunmalıdır.
tarafından
Kademenin değiştirilmesi ve verginin azaltılması ile artık herkes elektriğin %50 zamlanmasına sevinebilir!
tarafından

1 Haziran itibarıyla elektrikte mesken abonelerine %15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine %25 zam yapıldı.

Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatı %30, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatı %16, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatı ise %10 zamlandı.

"Dönemin toplam enflasyonuna dahil olmasın da emekliye, sabit gelirliye o kadar zam vermeyelim, her ne kadar sonraki altı ay bu yükü taşıyacak olsa bile" şeklinde ifadesini bulan ahlakız ilke ile zamlar daima 1 temmuz veya 1 ocaktan geçerli olacak şekilde yapılırdı. Zamların bir ay kadar dahi bekletilemeyecek olması efsane teorinin bütçeyi adamakıllı çökerttiğine işaret ediyor.

03 Eylül 2022 Çöküşe Devam:  Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına 1 Eylül itibarıyla zam yapıldı. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatı %20,4 arttı. Sanayide %50,8 zam yapılırken elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise %49,5 artış yapıldı. Diğer yandan elektrikte mesken abonelerinin tarifesine %20 zam geldi. Sanayi abonelerindeki zam oranı %50 olurken, ticarethane abonelerinin tarifesinde %30'luk artış yapıldı. Elektrikte belediyeler ticarethane olarak kabul edildiğinden, suyun pompalanmasında elektrik kullanıldığından yapılan yüksek oranlı zamlar su faturalarını da yükseltecek.

tarafından
...