İktisat - Ekonomi kategorisinde tarafından

1 Ocak 2022 tarihi itibariyle elektrik tüketiminde kademeli tarifeye geçildi. Aylık 150 kWh ve altı tüketime sahip abonelere yüzde 50, aylık 150 kWh üstü tüketime sahip abonelere yüzde 125 oranında zam yapıldı. Elektrik birim maliyeti tüm vergiler dahil ilk grup için 1,37 TL, ikinci grup için 2,06 TL olarak belirlendi. Daha önceden: 

1 Ocak 2021 tarihi itibariyle elektriğe yüzde 6 oranında zam yapılmış, mesken kullanıcıları için kWh maliyeti tüm vergiler dahil 0,80 TL‘ye yükselmişti.

1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle elektriğe tüm abone gruplarında yüzde 15 oranında zam yapılmış, mesken kullanıcıları için kWh maliyeti tüm vergiler dahil 0,92 TL‘ye yükselmişti.

Bu nasıl bir artış ki bir yılda 75 kuruştan 206 kuruşa %176 gibi, doların artışının çok çok üzerinde bir zam yapılıyor ve bu durumun dahi devletin desteği ile mümkün olabildiği söyleniyor.

"Canım herkese, değil 'aylık 150 kWh üstü tüketime' o zam var" diyenler!

Müşteri temsilcinize sorun. 

Aylık 150 kWh değil, günlük 5 kWh üstü şeklinde bir soygun yapıldığını öğrenin.

Aynı faturasız cep telefonu hattı paketi kullanıp, kullanılmamış aylık haklarını bir sonraki aya aktaramama şeklindeki soyguna uygun bir tarz.

Günlük sınırı geçen, aylık 150 kWh sınırını geçmese bile en kazık tarifeden soyulacak.

Halkın adı konmamış IMF programı ile doğrudan bu şekilde fakirleştirilmesi işin birinci basamağı...

İkinci basamak bu elektrik, doğalgaz, benzin ve mazotla mal ve hizmet sunanların fiyatlarına zam yapmak zorunda kalması var ki bu fakirleştirmenin artarak devam eden yapısı olacak...

Halkını fakirleştirenin oylarının da fakirleştiği bilinmesine rağmen bu duruma nasıl gelindi? Yanlış kararlar fersah fersah aşıldığı sanılan yirmi bir yıl önceki duruma ulaştırmış: 

https://www.hurriyet.com.tr/erkan-celebi-ayda-150-kw-saat-harcama-gunde-5-kw-saate-donustu-39216892

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
Hoş geldiniz, Kolaylezzet SoruCevap sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir platform sağlar.
...