mikrofon

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

ETLİ NOHUT YEMEĞİ

Etli nohut nasıl yapılır? Kuşbaşı yerine kemikli etle yapılarak kemikli etli nohut, salça kullanmayıp etli nohut salçasız, pişirme usulü olarak düdüklü tencereyi tercih ederek etli nohut tarifi düdüklüde hazırlanabilir. İşte resimli etli nohut yemeği tarifi...

ETLİ-NOHUT-YEMEĞİ

Etli Nohut Yemeği Malzemeleri

Yarım kg nohut

250 gr dana kuşbaşı et

Bir adet kırmızı biber

İki adet orta boy kuru soğan

İki diş sarımsak

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir tatlı kaşığı tuz

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

İstenirse bir adet limonun suyu

ETLİ-NOHUT-YEMEĞİ

Etli Nohut Yemeği Tarifi

  1. Geceden nohutlar yıkanır ve ıslatılır.
  2. Düdüklü tencereye sıvı yağ konulur, soğan ve sarımsakları kavrulur.
  3. Küçük doğranmış kırmızı biber ilave edilir.
  4. Kuşbaşı etler yıkanarak eklenir. On dakika kadar etlerin pişmesi beklenir.
  5. Salçalar ilave edilerek birkaç kez çevrilir.
  6. Yıkanan nohutlar tuzuyla tencereye konulur. Nohutların üzerini geçecek kadar su eklenir.
  7. Düdüklü tencerenin ağzı kapatılır. Etli Nohut Yemeği kaynadıktan sonra yirmi beş - otuz dakika kadar kısık ateşte pişirilir.

Etli Nohut Yemeği Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

Nohut kalsiyum, selenyum, bakır, magnezyum, potasyum, çinko ve demirin yanı sıra A vitamini ve betakaroten bakımından da zengin bol lifli bir baklagildir.

Nohut Islatma Suyu Dökülür mü?

Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Özyaral, bazı kişilerin vitamin değerinin kaçmaması gayesiyle nohudun ıslatıldığı suyu dökmediğini ancak bu suyun vitaminden çok zehirle dolu olduğunu ifade ederek "Piyasaya sunulan kuru nohutların yemek olarak pişirilebilmesi için en az bir gece öncesinden içme suyu içerisine bırakılıp şişmeleri sağlanmalı. Şişme esnasında nohut bitkisi suya mide tarafından hazmedilemeyen zehirli maddeler, gazlar bırakır. Bu yüzden içinde yumuşatıldıkları bu su dökülmeli, yeni taze suyla nohut yemeği yapılmalı" diye beyanat verdi.

Nohutu Tuzla Islatmak

Yarım kilo nohut için soğuk suya yarım çay kaşığı karbonat ve yarım yemek kaşığı tuz atılır. Bu suretle nohutun dış kabukları soyularak daha kolay pişmesi temin edilir. Karbonat yerine toz şeker kullanıldığı da olur. Bir gece karbonatlı soğuk suda duran nohutlar sabaha pişecek hale gelir. Nohutun ayrılan kabukları alınıp atılır. Karbonatlı su süzülüp nohut yeni su ile yıkanır. Nohut fazlaysa haşlanıp soğuduktan sonra buzdolabı poşetleri ile buzluğa konulup bilahare kullanılabilir.

Bakliyatların muhafazası

Bakliyatların böceklenmesine karşı mutfak dolabına defne yaprağı konulur. Bilhassa yaz mevsiminde, çok güneş alan mutfaklarda hasıl olan böceklenme problemi için nohut, pirinç, mercimek gibi bakliyatların içine tuz ilave edip çalkalamak ve vakumlu cam kavanozları kullanmak faydalı olabilir.

Nohut Faydaları

Nohut kalsiyum, selenyum, bakır, magnezyum, potasyum, çinko ve demirin yanı sıra A vitamini ve betakaroten bakımından da zengin bol lifli bir baklagildir.

Nohut ve Kanser: Nohutta yer alan selenyum, bağırsak enzimlerinin çalışma fonksiyonlarına destek vererek vücutta kanserin neden olduğu bileşenlerin zehir etkisini yok etmesi selenyum ayrıca tümör oluşumunu engellemeye destek vermesi, bağırsakta zararlı bakterilerin gelişmesine mani olurken sindirim sistemi için gerekli olan faydalı bakterilerin gelişimine de yardımcı olması, yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemi bağlantılı kanser ihtimalini azaltması, bu sistemini koruması ve mideyi güçlendirmesi, DNA'nın kanser hücreleri formunda değişmesine mani olması ve yapıyı koruması, kanser hücrelerinin vücut içinde yayılmasını, gelişmesini durdurmaya yardımcı olması beklenir.

Östrojen hormonunu dengeleyici etkisiyle özellikle menopoz döneminde hasıl olan sıcak ve ter basması gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olması umulur. Nohudun düzenli tüketilmesinin şeker hastalığını önleyebileceği, tansiyonu düzenlemeye yardım edeceği bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı problemlerini de gidereceği ifade ediliyor.

İçindeki amino asitlerle uyku düzenini sağlamada yardımcı olması vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmesi muhtevasındaki fosfor ile kemik ve diş yapısının güçlendirmesi umulur.

Mutluluk hormonlarına tesir eden nohut bu şekilde depresyona mani olmaya da destek verebilirken kolesterolü düzenleyip, kalp damarlarını açarak kalbi koruyabilir. Zihinsel yorgunluğu gidermesi hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırması beklenir.

YukarıYukarı