mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ TARİFİ

Etli kuru fasulye nasıl yapılır? Lokanta usulü etli kuru fasulye tencerede de yapılabilir düdüklü tencerede de... Lezzetli kuru fasulye yemeği nasıl yapılır? İşte etli kuru fasulye tarifi, nefis lezzette...

ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ TARİFİ

Etli Kuru Fasulye Malzemeleri

Yarım kg kuru fasulye

250 gr parça et

İki yemek kaşığı biber salçası

İki adet orta boy kuru soğan

Bir adet kırmızıbiber

İki - üç diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı karabiber

KURU-FASULYE

Kolay Etli Kuru Fasulye Yemeği Tarifi - Etli Kuru Fasulye Yapımı

 1. Kuru fasulye akşamdan yıkanarak suda bekletilir.
 2. Düdüklüde pişirilecekse fasulyeler haşlanmaz.
 3. Normal tencerede pişirilecekse suda bekletilen fasulyeler yıkanıp soğuk su eklenerek iki - üç taşım kaynatılır. İlk kaynama sonrası çatlamamaları için altı kısılır, kısık ateşte pişirilir. Suyu azaldıkça soğuk su ilave edilir. Nohut, kuru fasulye gibi kuru bakliyatları pişirirken haşlama suyunun üzerinde beliren beyaz köpükler sıyrılıp atılırsa daha az şişkinlik yapacaktır.
 4. Etler küçük küçük doğranarak yıkanır tencereye konulur.
 5. Etler sularını salıp tekrar çekince sıvı yağ ve yemeklik doğranan soğanlar eklenir.
 6. Pembeleşen soğanlara salça, sarımsak ve küçük küçük doğranan kırmızıbiber ilave edilir.
 7. Bir - iki çevirdikten sonra haşlanıp süzülen fasulyeler eklenir.
 8. Buğulandırılan yemeğe fasulyelerin üzerini çok az geçecek kadar kaynamış su ve tuz konulur.
 9. Kısık ateşte yemek pişirilmeye devam edilir. Fasulyelerin ezilmesine fırsat vermeden pişen yemeğin altı kapatılır. Arzu edenler pişerken Etli Kuru Fasulye Yemeği içine acı kırmızıbiberi bütün olarak atabilir.

Etli Kuru Fasulye Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kuru Fasulye Püf Noktaları:

 1. Kuru Fasulye Islatma - Kuru Fasulye Nasıl Islanır? Diğer bütün bakliyatlarda olduğu gibi pişirmeden bir gece önce ıslatmak kolay pişmesini ve daha lezzetli olmasını sağlar. Bu suretle fasulyeler daha pişirilmeye başlamadan evvel iyice şişer. Daha süngersi bir yapı ile pişirme esnasında yemeğin suyu ve lezzet veren diğer malzeme fasulyelere daha iyi nüfuz eder. Tuzlu suda bekletilecekse pişirmeye başlamadan fazla tuzun gitmesi için tekrar tuzsuz suda biraz bekletilir. İleri bir tat arayışında olanlar kuru fasulyeyi akşamdan su yerine sütte bekletilebilirler.
 2. Islatmadan Kuru Fasulye Tarifi -Islatmadan kuru fasulye nasıl pişirilir? Kuru fasulye akşamdan ıslatılmazsa bu durumu kısmen telafi edebilecek bazı usuller vardır. Kuru fasulye yemeğinin suyu değiştirilmeyeceği için, fasulyeler iyice yıkanmalıdır. 1) Sütle kuru fasulye pişirmek: Derin bir tencereye aktarılan kuru fasulyelerin üzerine süt eklenir. Sütün taşmamasına ihtimam göstermek suretiyle kısık ateşte karıştırarak pişirilir. Kuru fasulyeler türüne bağlı olarak 45 dakika ile bir saat arasında yumuşayacaktır. Yumuşamaya başladıklarında ocaktan alınarak sudan geçirilir. Sonra yukarıdaki klasik kuru fasulye tarifi tatbik edilir. Lakin suyu fazla ilave edilmelidir. Çünkü ıslatılmadığı için pişme süresi bir miktar uzayacaktır. 2) Düdüklüde Kuru Fasulye Tarifi: Düdüklü tencerede basınç tesiriyle pişmesi müşkül etler ve sebzeler kolayca pişer ki kuru fasulye de bunlardandır. Kuru fasulyeler düdüklü tencereye aktarılır. Üzerine suyu eklenir. Lezzetini arttırmak üzere yağ, soğan, tuz, kimyon, biberiye ve defne yaprağı da ilave edilir. Bu şekilde suyu azaldıkça ekleyerek kuru fasulyeler hafif yumuşayana değin kapağı açık olarak pişirilir.Sonra tarifteki malzemeleri ekleyip kapağını kapatılır. Düdüklü tencerenin pişirme süresine bağlı olarak 20-30 dakika pişirilir. Ardından da düdüklünün kapağı açılır. Kuru fasulye sıcak olarak servis edilir.
 3. Kuru Fasulye Yaparken Lezzet Arttırabilecek Püf Noktaları - Lokanta Usulü Etsiz Kuru Fasulye Tarifi Yukarıdaki tarifte nefis bir kuru fasulye yemeği için asgari şartları ifade ettik. Lakin arklı ve ileri lezzetler için daha fazla püf noktası vardır: 1) Fasulye, yağ ve salça gibi bütün malzemelerin kalitesine ihtimam gösterilmesi gerekir. Tombul, küçük ve lezzetli ispir şeker fasulyesi gibi iyi fasulyeler, Antep salçası gibi lezzetli salçalar kullanılmalıdır. Baharatlar taze olmalı, karabiber kullanılacaksa taze çekilmelidir. Biber salçasına domates salçasını da karıştırıp çok az ılık su ekleyip on dakika kadar beklenir. Domates ilave edilecekse kabuğu soyulmalıdır. 2) Islatmayı tuzlu suda yapılır 3) Düdüklü tencere kullanmamak 4) İçme suyuyla haşlamak, 5) Fasulyeleri hafif dişe dokunacak seviyede haşlamak, fazla veya az haşlanmamalıdır. 5) Tereyağı kullanılması.. Bol tereyağı kısık ateşte tamamen eritilir. Aslında mümkünse tereyağı yerine az tuzlu yoğurulup suyu alınmış olan sadeyağ olması daha da iyidir. 6) Defne yaprağı, biberiye, kimyon gibi baharatlar eklenir. 7) Biber ilavesi: Beş altı adet sivri biber doğranarak soğanlar pembeleşince yemeğe katılabilir. 8) Su yerine kemik suyu veya et suyu kullanılır. Et suyu yeterli seviye eklenip pişmiş aşa su katmak zorunda kalınmamalıdır. Yemeğe konulacaksa da su mutlaka kaynamış su olmalıdır. 9) Tencerenin kapağı iyi kapanmalıdır. 10) Soğanları ince doğranıp fazla suyu süzülerek eklenir. 11) Un ilavesi: Yemeğin helmeli (fasulye taneleri kaynatılınca nişastanın açığa çıkmasıyla suyunun yoğunlaşması) olmasını sağlamak üzere yarım kilo kuru fasulye için iki yemek kaşığı kadar un kavrulup ilave edilir. 12) Fasulye pişirme suyu kaynamaya başlayınca limon sıkarak fasulyenin dağılmayıp diri kalması sağlanır. 13) Pişen fasulye toprak güvece aktarılıp bir su bardağı su ilavesiyle 180 derecedeki fırında en az yarım saat daha pişirilir 14) Yemeğin mutlaka en az bir saat dinlendirilmesi gerekir.
 4. Güveçte Kuru Fasulye Nasıl Yapılır? Fasulye tencerede olduğu şekilde güveçte de pişirilebilir. Lezzet bakımından güveç kullanımı tercih edilir. Güveçte kuru fasulyenin tek değişik tarafı, pişirmenin son basamağıdır. Haşlanmış fasulye ve salça son aşamada bir araya getirilip güveç kabına eklenir. Güveç fırına sürüldükten sonra yarım saat kadar pişmeye bırakılır. Toprak güveç fasulyenin suyunu çok iyi çekerek yemeğe başka koku karışmasını mani olur.
 5. Yaz Kuru Fasulye Tarifi Akşamdan suya konan yarım kilo fasulye yumuşayıncaya kadar haşlanır. Üç adet soğan ince doğranıp yağda kavrulur. Üzerine dört adet domates ilave edilip tekrar kavrulur. Pişince haşlanan fasulyeler, üzerini geçecek kadar sıcak ile eklenir. Düdüklü tencerede on dakika pişer. Pişen fasulyenin üzerine sivri biberler eklenip sunulur.
 6. Kuru Fasulye ve Şişkinlik Gaz problemini aşmak için de akşamdan suya konulması fayda sağlar. Haşlama esnasında oluşan köpükler kevgir yardımıyla atılır. Ayrıca yemeğe katılacak kimyon baharatı da sindirime destek olacaktır. Kuru fasulye pişerken yarım limon sıkıp limonu da tencerede bırakmak hazmı kolaylaştırıp lezzeti artırabilir.
 7. Kuru baklagilleri mutfakta bozulmadan korumak için, kavanozun içine bir diş sarımsak yerleştirilmesi önerilmektedir. Sarımsak böceklenmeyi önleyecektir.
 8. Normal tencerede kuru fasulye kaç dakikada pişer? Fasulyenin cinsine, büyüklüğüne, yetiştiği yöreye, kurutulma şekline ve ıslatılma durumuna göre değişir. Islatma bu sürenin azaltılmasını sağlar. Evet ıslatmadan kuru fasulye tarifi pişme süresi bakımından farklıdır. Normal tencerede kuru fasulye pişme süresi yarım saat civarındayken ıslatılmamışsa bir saate yaklaşabilir. Düdüklü tencerede ıslatılmamış kuru fasulyenin pişmesi yarım saat civarındayken, akşamdan ıslatılması halinde on dakikadan kısa sürebilir.
 9. Şeker fasulye tarifi Şeker fasulye tarifi olarak burada yazılanlardan farkı pişme süresi ve su ihtiyacı olacaktır.
 10. Kuru Fasulye Yanında Ne Gider?: Kuru fasulye yemeğinin yanına, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚, karışık turşu, KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU, CACIK veya güzel bir İKRAMLIK SALATA🥗 ile nefis bir menü yapılabilir.
 11. Etli Kuru Fasulye Kalori: Etli kuru fasulye - nefis yemek tariflerinden biri olup 100 gramında 130 civarında kalori bulunur.
 12. Bazı yörelerdeki adı "çekirdek faslıya"dır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı