mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ TARİFİ

En güzel etli kuru fasülye nasıl yapılır? Etli kuru fasulye nasıl yapılır? Yazın ekseriyetle yerini tazesine bıraksa da her dönem sevilerek tercih edilen bir Anadolu şaheseridir. Sadesi, kıymalısı, sucuklusu, pastırmalısı, parça etlisi ile her şekli nefistir. Pilav🍚, turşu🥒 ve soğanla nefis bir menü oluşturan Lokanta usulü etli kuru fasulye tencerede de yapılabilir düdüklü tencerede de... Etli kuru fasulye nasıl yapılır tarifi nedir? Kuru fasulye püf noktaları nelerdir? İşte etli kuru fasulye tarifi, nefis lezzette...

ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ TARİFİ

Etli Kuru Fasulye Tarifi Malzemeleri - Kuru Fasulye Nasıl Yapılır Etli Tarzı

Yarım kg kuru fasulye

250 gr parça et (kuzu veya dana)

İki yemek kaşığı biber salçası (veya yarısı domates salçası)

İki adet orta boy kuru soğan

Bir adet kırmızıbiber

İki - üç diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ (veya tereyağı)

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı karabiber

KURU-FASULYE

Kolay Etli Kuru Fasulye Yemeği Tarifi - Etli Kuru Fasulye Yapımı - Düdüklüde ve Tencerede Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

 1. Fasulye ne kadar ıslatılmalı? Kuru fasulye akşamdan yıkanarak suda bekletilir.
 2. Düdüklüde pişirilecekse fasulyeler haşlanmaz.
 3. Normal tencerede pişirilecekse suda bekletilen fasulyeler yıkanıp soğuk su eklenerek iki - üç taşım kaynatılır. İlk kaynama sonrası çatlamamaları için altı kısılır, kısık ateşte pişirilir. Suyu azaldıkça soğuk su ilave edilir. Nohut, kuru fasulye gibi kuru bakliyatı pişirirken haşlama suyunun üzerinde beliren beyaz köpükler sıyrılıp atılırsa daha az şişkinlik yapacaktır.
 4. Etler küçük küçük doğranarak yıkanır tencereye konulur.
 5. Etler sularını salıp tekrar çekince sıvı yağ ve yemeklik doğranan soğanlar eklenir.
 6. Pembeleşen soğanlara salça, sarımsak ve küçük küçük doğranan kırmızıbiber ilave edilir.
 7. Bir - iki çevirdikten sonra haşlanıp süzülen fasulyeler eklenir.
 8. Buğulandırılan yemeğe fasulyelerin üzerini çok az geçecek kadar kaynamış su ve tuz konulur.
 9. Kısık ateşte yemek pişirilmeye devam edilir. Fasulyelerin ezilmesine fırsat vermeden pişen yemeğin altı kapatılır. Arzu edenler pişerken Etli Kuru Fasulye Yemeği içine acı kırmızıbiberi bütün olarak atabilir.

Kuru Fasulye Nasıl Yapılır Tencerede Düdüklüde, Etli Kuru Fasulye Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kuru Fasulye Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Kuru Fasulye Islatma - Kuru Fasulye Nasıl Islanır? Diğer bütün bakliyatta olduğu gibi pişirmeden bir gece önce ıslatmak kolay pişmesini ve daha lezzetli olmasını sağlar. Bu suretle fasulyeler daha pişirilmeye başlamadan evvel iyice şişer. Daha süngersi bir yapı ile pişirme esnasında yemeğin suyu ve lezzet veren diğer malzeme fasulyelere daha iyi nüfuz eder. Tuzlu suda bekletilecekse pişirmeye başlamadan fazla tuzun gitmesi için tekrar tuzsuz suda biraz bekletilir. Kuru fasulye neden sütle ıslatılır? İleri bir tat arayışında olanlar kuru fasulyeyi akşamdan su yerine sütte bekletilebilirler. Ayrıca kuru fasulye sütün içinde yapısını korurken yumuşak hale gelir. Lezzeti daha çok ortaya çıkar ve olabilecek sindirim sıkıntılarını önlemeye yardımcı olur. Ispir fasulyesi sütle ıslatılır mı? Evet. 1 su bardağı ispir fasulyesi bir gün önceden derince bir kaba konup, yarım litre su, bir su bardağı süt ve bir çay kaşığı toz şeker ilavesi ile ertesi güne kadar ıslatılabilir.
 2. Kuru fasulye direk haşlanır mı? Islatmadan Kuru Fasulye Tarifi -Islatmadan kuru fasulye nasıl pişirilir? Islatmadan kuru fasulye nasıl yapılır? Kuru fasulye akşamdan ıslatılmazsa bu durumu kısmen telafi edebilecek bazı usuller vardır. Kuru fasulye yemeğinin suyu değiştirilmeyeceği için, fasulyeler iyice yıkanmalıdır. 1) Sütle kuru fasulye pişirmek: Derin bir tencereye aktarılan kuru fasulyelerin üzerine süt eklenir. Sütün taşmamasına ihtimam göstermek suretiyle kısık ateşte karıştırarak pişirilir. Kuru fasulyeler türüne bağlı olarak 45 dakika ile bir saat arasında yumuşayacaktır. Yumuşamaya başladıklarında ocaktan alınarak sudan geçirilir. Sonra yukarıdaki klasik kuru fasulye tarifi tatbik edilir. Lakin suyu fazla ilave edilmelidir. Çünkü ıslatılmadığı için pişme süresi bir miktar uzayacaktır. 2) Kuru fasülye ıslatmadan düdüklüde nasıl yapılır? Düdüklüde Kuru Fasulye Tarifi: Düdüklü tencerede tazyik tesiriyle pişmesi müşkül etler ve sebzeler kolayca pişer ki kuru fasulye de bunlardandır. Kuru fasulyeler düdüklü tencereye aktarılır. Üzerine suyu eklenir. Lezzetini arttırmak üzere yağ, soğan, tuz, kimyon, biberiye ve defne yaprağı da ilave edilir. Bu şekilde suyu azaldıkça ekleyerek kuru fasulyeler hafif yumuşayana değin kapağı açık olarak pişirilir. Sonra tarifteki malzemeleri eklenip kapağı kapatılır. Düdüklü tencerenin pişirme süresine bağlı olarak 20-30 dakikada pişirilir. Ardından da düdüklünün kapağı açılır. Kuru fasulye sıcak olarak servis edilir.
 3. Tereyağlı Etli Kuru Fasulye Tarifi Tarifteki sıvıyağın yarısı veya tamamı yerine yakmadan eritilen tereyağı kullanılarak yapılabilir.
 4. Sucuklu Kuru Fasulye Tarifi Püf Noktaları 1) Miktarı tercihe kalmıştır. Yarım veya üçte bir kangal doğranmış sucuk yeterli olabilir. 2) Sucuğun acı olması tercih edilir. Bununla beraber sucuğun durumuna göre fasulyeye ilave edilecek baharat ayarlanmalıdır. 3) Sucuk doğranıp kullanılabileceği gibi yağı çıksın ve daha çok aroma versin diye önce hafifçe pişirilebilir. 4) Sucukları salça ile tencereye almak yerine su ilave edilmiş fasulyenin pişmesi yaklaşırken katmak tercih edilebilir? Neden? Yemekle birlikte kaynayan sucuğun bütün tadı yemeğe geçip kendisi tamamen tatsız bir posa haline geçebilir. 5) Aynı şekilde pastırmalı kuru fasulye de yapılabilir.
 5. Kuru Fasulye Yaparken Lezzet Arttırabilecek Püf Noktaları - Lokanta Usulü Etsiz Kuru Fasulye Tarifi, Kuru fasulye lezzetli nasıl pişirilir? Yukarıdaki tarifte nefis bir kuru fasulye yemeği için asgari şartları ifade ettik. Lakin arklı ve ileri lezzetler için daha fazla püf noktası vardır: 1) Fasulye, yağ ve salça gibi bütün malzemelerin kalitesine ihtimam gösterilmesi gerekir. Tombul, küçük ve lezzetli ispir şeker fasulyesi gibi iyi fasulyeler, Antep salçası gibi lezzetli salçalar kullanılmalıdır. Baharatlar taze olmalı, karabiber kullanılacaksa taze çekilmelidir. Biber salçasına domates salçasını da karıştırıp çok az ılık su ekleyip on dakika kadar beklenir. Domates ilave edilecekse kabuğu soyulmalıdır. 2) Islatmayı tuzlu suda yapılır 3) Düdüklü tencere kullanmamak 4) İçme suyuyla haşlamak, 5) Fasulyeleri hafif dişe dokunacak seviyede haşlamak, fazla veya az haşlanmamalıdır. 5) Tereyağı kullanılması.. Bol tereyağı kısık ateşte tamamen eritilir. Aslında mümkünse tereyağı yerine az tuzlu yoğurulup suyu alınmış olan sadeyağ olması daha da iyidir. 6) Defne yaprağı, biberiye, kimyon gibi baharatlar eklenir. 7) Biber ilavesi: Beş altı adet sivri biber doğranarak soğanlar pembeleşince yemeğe katılabilir. 8) Su yerine kemik suyu veya et suyu kullanılır. Kuru fasulyeye kemik suyu konur mu? Hafif etli bir kaç parça kemiği düdüklüye koyup üzerini geçecek su ekleyip 1.5-2 saat haşlanır. Süre dolunca açıp etler ayıklanıp kemikler atılır. Et suyu yeterli seviye eklenip pişmiş aşa su katmak zorunda kalınmamalıdır. Yemeğe konulacaksa da su mutlaka kaynamış su olmalıdır. 9) Tencerenin kapağı iyi kapanmalıdır. 10) Soğanları ince doğranıp fazla suyu süzülerek eklenir. 11) Un ilavesi: Yemeğin helmeli (fasulye taneleri kaynatılınca nişastanın açığa çıkmasıyla suyunun yoğunlaşması) olmasını sağlamak üzere yarım kilo kuru fasulye için iki yemek kaşığı kadar un kavrulup ilave edilir. 12) Fasulye pişirme suyu kaynamaya başlayınca limon sıkarak fasulyenin dağılmayıp diri kalması sağlanır. 13) Pişen fasulye toprak güvece aktarılıp bir su bardağı su ilavesiyle 180 derecedeki fırında en az yarım saat daha pişirilir 14) Yemeğin mutlaka en az bir saat dinlendirilmesi gerekir. 15) Pişirirken haşlama suyunun üzerinde beliren beyaz köpükler atılmalıdır. 16) Etlerin suyunun kaybetmemesi için mühürleme yapılır, yani yüksek ateşte kısa bir süre sotelenir.
 6. Güveçte Kuru Fasulye Nasıl Yapılır? Fasulye tencerede olduğu şekilde güveçte de pişirilebilir. Lezzet bakımından güveç kullanımı tercih edilir. Güveçte kuru fasulyenin tek değişik tarafı, pişirmenin son basamağıdır. Haşlanmış fasulye ve salça son aşamada bir araya getirilip güveç kabına eklenir. Güveç fırına sürüldükten sonra yarım saat kadar pişmeye bırakılır. Toprak güveç fasulyenin suyunu çok iyi çekerek yemeğe başka koku karışmasını mani olur.
 7. Yaz Kuru Fasulye Tarifi Akşamdan suya konan yarım kilo fasulye yumuşayıncaya kadar haşlanır. Üç adet soğan ince doğranıp yağda kavrulur. Üzerine dört adet domates ilave edilip tekrar kavrulur. Pişince haşlanan fasulyeler, üzerini geçecek kadar sıcak ile eklenir. Düdüklü tencerede on dakika pişer. Pişen fasulyenin üzerine sivri biberler eklenip sunulur.
 8. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak lazım? Kuru Fasulye ve Şişkinlik Gaz problemini aşmak için de akşamdan suya konulması fayda sağlar. Haşlama esnasında oluşan köpükler kevgir yardımıyla atılır. Ayrıca yemeğe katılacak kimyon baharatı da sindirime destek olacaktır. Kekik de kimyon gibi işe yarayabilir. Kuru fasulye pişerken yarım limon sıkıp limonu da tencerede bırakmak hazmı kolaylaştırıp lezzeti artırabilir. Bazıları gazını almak için fasulyeleri bir gece önceden karbonatlı suda bekletip, bol su ile yıkamayı tercih eder. Bazıları da pişerken karbonat ekler. Zira karbonat fasulyelerin daha çabuk yumuşamasını; bu sebeple daha hızlı pişmesini temin ederken fasulyenin saldığı gazı da giderebilir. Lakin vitamin ve minerallere zarar verdiği söylenir. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için çiğ patates kullanılabilir. Dörde bölünmüş çiğ patatesi tencereye ilave edilir. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi gaz yapan gıdalarda bu usul fayda sağlayabilir. Lakin yemek pişince patatesi hemen tencereden çıkartmak icap eder. Zira patates bütün gazı kendinde toplar ve tencerede kalmayı sürdürürse gaz tekrar yemeğe geçecektir.
 9. Kuru baklagilleri mutfakta bozulmadan korumak için, kavanozun içine bir diş sarımsak veya bir defne yaprağı yerleştirilmesi önerilmektedir. Sarımsak böceklenmeyi önleyecektir.
 10. Normal tencerede kuru fasulye kaç dakikada pişer? Fasulyenin cinsine, büyüklüğüne, yetiştiği yöreye, kurutulma şekline ve ıslatılma durumuna göre değişir. Islatma bu sürenin azaltılmasını sağlar. Evet ıslatmadan kuru fasulye tarifi pişme süresi bakımından farklıdır. Normal tencerede kuru fasulye pişme süresi yarım saat civarındayken ıslatılmamışsa bir saate yaklaşabilir. Pişme durumunu kontrol maksadıyla da olsa sık sık kapağının açılması süreyi uzatacaktır. Suyunun azalmasına rağmen pişmediyse kaynar su ilavesiyle pişirilmeye devam edilir. Düdüklü tencerede ıslatılmamış kuru fasulyenin pişmesi yarım saat civarındayken, akşamdan ıslatılması halinde on dakikadan kısa sürebilir.
 11. Şeker fasulye tarifi Şeker fasulye tarifi olarak burada yazılanlardan farkı pişme süresi ve su ihtiyacı olacaktır.
 12. Kuru Fasulye Yanında Ne Gider?: Kuru fasulye yemeğinin yanına, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚, karışık turşu, KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU, CACIK veya güzel bir İKRAMLIK SALATA🥗 ile nefis bir menü yapılabilir.
 13. Etli kuru fasulye yemeği kaç kalori? Etli kuru fasulye - nefis yemek tariflerinden biri olup 100 gramında 130 civarında kalori bulunur. 250 gramlık bir orta porsiyonunda ise 325 kcal bulunabilir. Kuru fasulye diyet için uygun mu? Diyet yapanlar gönül rahatlığı ile kuru fasulye yiyebilir. Tok tutarak acıkmayı önleme sebebiyle diyet listelerinde yer alır. Lakin kalori miktarını yükselten pilav yanında yer almamalıdır.
 14. Kuru fasulyenin bayat olduğu nasıl anlaşılır? Fasulyenin mat görünümlü olanı değil, canlı beyaz renkte olanı alınmalıdır ki o yeni mahsuldür. Hafif sararmış, rengi matlaşmış ve hatta çatlamışsa eski mahsuldür. Ürün açıkta satılıyorsa, fasulyeyi ortadan ayrıldığında orta tabakası sararmışsa o da eski mahsuldür. Barbunya da eskiyip bayatladıkça parlak rengini kaybeder, ele alınıp ovalanınca kabuğu dökülür.
 15. Kuru fasulyeye hangi et konur? Kuzu veya dana kuşbaşı parça et, kemikli et kullanılabildiği gibi küp doğranmış tavuk göğüs eti ile de yapılabilmektedir.
 16. Bazı yörelerdeki adı "çekirdek faslıya"dır.
 17. Kuru fasulye şeker konulur mu? Bazıları lezzet gayesiyle şeker ilave eder. Fasulyeler pişip tuzu ayarlanınca bir küp şeker ilave edilip karıştırılır, iki dakika daha kaynatılıp kapatılır.
 18. Etli kuru fasulyeye hangi baharatlar konur? Karabiber, kimyon, kekik önde gelen baharatlar olsa da tercihe göre farklı baharatlar da kullanılabilir. Kuru fasulyeye kimyon ne zaman konur? Kuru fasulye haşlanırken içine bir çay kaşığı kimyon ilave edilebilir. Kuru fasulyeye nane atılır mı? Fasulyeler suyunu çekene dek kısık ateşte pişince soğumadan üzerine nane serpilebilir. Kuru fasulyeye defne yaprağı konur mu? suyu ilave edilirken bir adet defne yaprağı da pişme sonrası çıkarılmak kaydıyla ilave edilebilir.
 19. Kuru fasulyeye domates katılır mı? Salçalar yerine veya salçalarla beraber güzel renk veren domatesler kullanılabilir. Madde 7'de temas edilen Yaz Kuru Fasulye Tarifi bu domatesleri ihtiva eder.
 20. Kuru fasulyeye kuyruk yağı konur mu? Bilhassa güveçte yapılırken lezzeti mühim ölçüde arttırdığı için ilave edilir. Beş altı adet kuşbaşı doğranmış et büyüklüğünde kuyruk yağı atılır. İyice eridikten sonra sıvı yağı ilave edilir. Üzerine kuşbaşı doğranmış etler de eklenip iyice kavrulur. Daha sonra soğan, sivri biber, salça ve fasulyeler sırasıyla ilave edilir.
 21. Kuru fasulye un konulur mu? Bazı yemeklerin daha kıvamlı hale gelmesi için un kavurup eklenir. Kuru fasulyeye de un ilave edilirse daha iyi bir kıvam hasıl olur. Takriben iki yemek kaşığı un bir miktar yağda kavrulup pişme sırasında yemeğe eklenebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok