mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Etli Kuru Fasulye Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır?

En lezzetli etli kuru fasulye nasıl yapılır? Kuru fasulye, yanında pilavıyla birlikte mutfağımızın en esaslı yemeklerinden biri, hatta bazen milli yemek olarak adlandırılır. Yazın ekseriyetle yerini tazesine bıraksa da her dönem sevilerek tercih edilen bir mis gibi bir Anadolu şaheseridir. Sadesi, kıymalısı, sucuklusu, pastırmalısı, parça etlisi ile her şekli nefistir. Pilav🍚, turşu🥒 ve soğanla nefis bir menü oluşturan lokanta usulü etli kuru fasulye tencerede de yapılabilir düdüklü tencerede de... Etli kuru fasulye nasıl yapılır tarifi nedir? Kuru fasulye normal tencerede pişer mi? En çabuk kuru fasulye nasıl yapılır? Tencerede kuru fasulye kaç dakikada haşlanır? Kuru fasulye püf noktaları nelerdir? En iyi kuru fasulye nasıl yapılır? İşte "En kolay kuru fasulye tarifi, nasıl yapılır? Kuru fasulyeye ne eti konur? Kuru fasulyenin içine et suyu konur mu? Tencerede etli kuru fasulye nasıl pişirilir? Etli kuru fasulye tencerede kaç dakikada pişer?" diyenlere kuzu veya dana etli kuru fasulye tarifi, nefis lezzette...

ETLİ KURU FASULYE YEMEĞİ TARİFİ

Lokanta Usulü Etli Kuru Fasulye Tarifi Malzemeleri - Kuru Fasulye Nasıl Yapılır Etli Tarzı- Etli.Kuru Fasulye Tarifi

Yarım kg kuru fasulye

250 gr orta yağlı parça et (kuzu veya dana)

İki yemek kaşığı biber salçası (veya yarısı domates salçası)

İki adet orta boy kuru soğan

Bir adet kırmızıbiber

İki - üç diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ (veya tereyağı)

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı karabiber

KURU-FASULYE

En Güzel Etli Kuru Fasulye Tarifi Nasıl Yapılır? - Kolay Etli Kuru Fasulye Yemeği Tarifi - Düdüklüde ve Tencerede Kuru Fasulye Nasıl Yapılır Lokanta Usulü? - Normal Tencerede Etli Kuru Fasulye Tarifi - Evde Etli Kuru Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır?

 1. Kuru fasulye yemeği yapımında fasulye ne kadar ıslatılmalı? Kuru fasulye akşamdan yıkanarak suda bekletilir.
 2. Etli kuru fasulye tarifi düdüklü tencerede yapılacaksa fasulyeler haşlanmaz.
 3. Normal tencerede pişirilecekse suda bekletilen fasulyeler yıkanıp soğuk su eklenerek iki - üç taşım kaynatılır. İlk kaynama sonrası çatlamamaları için altı kısılır, kısık ateşte pişirilir. Suyu azaldıkça soğuk su ilave edilir. Nohut, kuru fasulye gibi kuru bakliyatı pişirirken haşlama suyunun üzerinde beliren beyaz köpükler sıyrılıp atılırsa daha az şişkinlik yapacaktır.
 4. Etli kuru fasulyenin eti nasıl pişirilir? Etler küçük küçük doğranarak yıkanır tencereye konulur.
 5. Etler sularını salıp tekrar çekince sıvı yağ ve yemeklik doğranan soğanlar eklenir.
 6. Pembeleşen soğanlara salça, sarımsak ve küçük küçük doğranan kırmızıbiber ilave edilir.
 7. Bir - iki çevirdikten sonra haşlanıp süzülen fasulyeler eklenir.
 8. Etli kuru fasulyeye ne kadar su konur? Buğulandırılan yemeğe fasulyelerin üzerini çok az geçecek kadar kaynamış su ve tuz konulur.
 9. Kısık ateşte yemek pişirilmeye devam edilir. Fasulyelerin ezilmesine fırsat vermeden pişen yemeğin altı kapatılır. Acılı Etli Kuru Fasulye: Etli acılı kuru fasulye için arzu edenler pişerken Etli Kuru Fasulye Yemeği içine acı kırmızıbiberi bütün olarak atabilir. "Pilav üstü kuru" tarzında da sunulan kuru fasulye yemeği yumuşacık eti ile suyuna ekmek banılacak surette de servis edilebilir.

Lokanta Usulü Etli Kuru Fasulye Nasıl Yapılır? Tencerede Düdüklüde Etli Kuru Fasulye Tarifi, "En Lezzetli Kuru Fasulye Nasıl Yapılır? Etli Biberli Kuru Fasulye Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kuru Fasulye Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Etli kuru fasulye sulusu nasıl yapılır? Normalde kuru fasulye sulu kalmamalı, aşırı da pişmemelidir. Suyu fazlalaştırmak da bir tercihtir, lakin helmesiz bir yapı tercih edilmeyecektir.
 2. Kuru Fasulye Islatma - Kuru Fasulye Nasıl Islanır? Diğer bütün bakliyatta olduğu gibi pişirmeden bir gece önce ıslatmak kolay pişmesini ve daha lezzetli olmasını sağlar. Bu suretle fasulyeler daha pişirilmeye başlamadan evvel iyice şişer. Daha süngersi bir yapı ile pişirme esnasında yemeğin suyu ve lezzet veren diğer malzeme fasulyelere daha iyi nüfuz eder. Tuzlu suda bekletilecekse pişirmeye başlamadan fazla tuzun gitmesi için tekrar tuzsuz suda biraz bekletilir. Kuru fasulye neden sütle ıslatılır? İleri bir tat arayışında olanlar kuru fasulyeyi akşamdan su yerine sütte bekletilebilirler. Ayrıca kuru fasulye sütün içinde yapısını korurken yumuşak hale gelir. Lezzeti daha çok ortaya çıkar ve olabilecek sindirim sıkıntılarını önlemeye yardımcı olur. Ispir fasulyesi sütle ıslatılır mı? Evet. Bir su bardağı ispir fasulyesi bir gün önceden derince bir kaba konup, yarım litre su, bir su bardağı süt ve bir çay kaşığı toz şeker ilavesi ile ertesi güne kadar ıslatılabilir.
 3. Kuru fasulye hangi tencerede pişer? Süre farkıyla normal tencerede veya düdüklü tencerede pişirilebilir.
 4. Islatmadan kuru fasulye nasıl yapılır? Kuru fasulye direk haşlanır mı? Islatmadan Kuru Fasulye Tarifi -Islatmadan kuru fasulye nasıl pişirilir? Kuru fasulye önceden ıslatmadan nasıl yapılır? Islatılmayan kuru fasulye nasıl çabuk pişer? Kuru fasulye akşamdan ıslatılmazsa bu durumu kısmen telafi edebilecek bazı usuller vardır. Kuru fasulye yemeğinin suyu değiştirilmeyeceği için, fasulyeler iyice yıkanmalıdır. 1) Sütle kuru fasulye pişirmek: Derin bir tencereye aktarılan kuru fasulyelerin üzerine süt eklenir. Sütün taşmamasına ihtimam göstermek suretiyle kısık ateşte karıştırarak pişirilir. Kuru fasulyeler türüne bağlı olarak 45 dakika ile bir saat arasında yumuşayacaktır. Yumuşamaya başladıklarında ocaktan alınarak sudan geçirilir. Sonra yukarıdaki klasik kuru fasulye tarifi tatbik edilir. Lakin suyu fazla ilave edilmelidir. Çünkü ıslatılmadığı için pişme süresi bir miktar uzayacaktır. 2) Kuru fasülye ıslatmadan düdüklüde nasıl yapılır? Etli Kuru Fasulye Tarifi Düdüklüde Kuru Fasulye Tarifi, Düdüklü tencerede etli kuru fasulye nasıl yapılır? Düdüklü tencerede tazyik tesiriyle pişmesi müşkül etler ve sebzeler kolayca pişer ki kuru fasulye de bunlardandır. Kuru fasulyeler düdüklü tencereye aktarılır. Üzerine suyu eklenir. Lezzetini arttırmak üzere yağ, soğan, tuz, kimyon, biberiye ve defne yaprağı da ilave edilir. Bu şekilde suyu azaldıkça ekleyerek kuru fasulyeler hafif yumuşayana değin kapağı açık olarak pişirilir. Sonra tarifteki malzemeleri eklenip kapağı kapatılır. Düdüklü tencerenin pişirme süresine bağlı olarak 20-30 dakikada pişirilir. Ardından da düdüklünün kapağı açılır. Kuru fasulye sıcak olarak servis edilir.  
 5. Tereyağlı Etli Kuru Fasulye Tarifi Tarifteki sıvıyağın yarısı veya tamamı yerine yakmadan eritilen tereyağı kullanılarak yapılabilir.
 6. Enfes Sucuklu Kuru Fasulye Tarifi Püf Noktaları, Tencerede Sucuklu Kuru Fasulye Nasıl Yapılır? 1) Kuru fasulyeye sucuk konur mu? Konulur, lakin miktarı tercihe kalmıştır. Yarım veya üçte bir kangal doğranmış sucuk yeterli olabilir. 2) Sucuklu-Kuru Fasulye Tarifinde sucuğun acı olması tercih edilir. Bununla beraber sucuğun durumuna göre fasulyeye ilave edilecek baharat ayarlanmalıdır. 3) Sucuk doğranıp kullanılabileceği gibi yağı çıksın ve daha çok aroma versin diye önce hafifçe pişirilebilir. 4) Kuru fasulyeye sucuk ne zaman konur? Sucukları salça ile tencereye almak yerine su ilave edilmiş fasulyenin pişmesi yaklaşırken katmak tercih edilebilir? Neden? Yemekle birlikte kaynayan sucuğun bütün tadı yemeğe geçip kendisi tamamen tatsız bir posa haline geçebilir. 5) Tereyağlı Sucuklu Kuru Fasulye, kullanılacak yağın bir kısmının tereyağı olmasıyla yapılabilir. 6) Sucuklu kuru fasulye tencerede kaç dakikada pişer? Yarım saat civarında pişmesi beklenir. Lokanta usulü sucuklu kuru fasulye tarifi guvecte-sucuklu kuru fasulye olarak yapılır. Tarifi: Ocakta ısıtılan güvece üç yemek kaşığı sıvı yağ ve iki yemek kaşığı tereyağı eklenir. Eriyince bir adet doğranmış kuru soğan ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Soğan pembeleştirilip 200 gram küp doğranmış sucuk eklenir. Biraz kavrulup birer yemek kaşığı biber ve domates salçaları ilavesiyle kavurmaya devam edilir. İki su bardağı kuru fasulye ve uzun süreli pişmeye yetecek kadar bolca ılık suyu eklenir. Güvecin kapağı kapatılıp kısık ateşte pişmeye bırakılır. Bir saat sonra pişmesi kontrol edilir. Pişince ocak kapatılır ve kapağı kapalı dinlendirilir. 7) Sucuklu kuru fasulye yemeği kuru fasulyenin cinsine, büyüklüğüne, tazeliği, suyun sertlik derecesine göre pişirme süresi değişebilir. Düdüklüde Sucuklu-Kuru Fasulye Tarifi için on beş dakikadan sonra kontrol edilebilir. 7) Aynı şekilde pastırmalı kuru fasulye de yapılabilir. Etli Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi Fasulyeler tencereye alındıktan sonra tek tek açılıp veya ince uzun parçalar şeklinde dilimlenen 10 - 15 dilim çemensiz pastırma ilavesi ile yapılabilir. Bilhassa pastırma çemeni lezzet ve kokusu istenmiyorsa hem sosunun berraklığı hem de tadını değiştirmemesi gayesiyle çemensiz pastırma tercih edilir.
 7. Karbonatlı Kıymalı-Kuru Fasulye Tarifi: Karbonat, fasulyenin gazını alıp pişmesini hızlandırarak lezzet vermesi için ıslama suyuna eklenir. İki su bardağı kuru fasulye bir çay kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı tuz eklenmiş kaynar suda iki saat bekletilir. Düdüklü tencerede 300 gram kıyma kavrulur. Yarım çay bardağı zeytinyağında bir yemek kaşığı tereyağı eritilir. İnce doğranan iki adet soğanı karıştırılır. Yarımşar yemek kaşığı domates ve biber salçası, birer çay kaşığı karabiber, kimyon ve pul biber eklenir, fasulye iyice kavrulur. Beş su bardağı sıcak su ekleyip bir yemek kaşığı zeytinyağı gezdirip tekrar karıştırılır. Düdüklünün kapağı kapatılıp pişiriliyor.
 8. En güzel etli kuru fasulye nasıl yapılır? Kuru Fasulye Yaparken Lezzet Arttırabilecek Püf Noktaları - Etli Kuru Fasulye Tarifi Lokanta Usulü Etsiz Kuru Fasulye Tarifi, Kuru fasulye lezzetli nasıl pişirilir? Lokanta usulü etsiz kuru fasulye nasıl yapılır? Gemici Kuru Fasulye Yukarıdaki tarifte nefis bir kuru fasulye yemeği için asgari şartları ifade ettik. Lakin farklı ve ileri lezzetler için, lokanta usulü kuru fasulye tarifi için daha fazla püf noktası vardır: Iyi bir etli kuru fasulye nasıl yapılır? Lezzetli Kuru fasulye pişirmenin püf noktaları nelerdir? Kuru fasulyenin lezzetli olması için ne yapılır? 1) Fasulye, yağ ve salça gibi bütün malzemelerin kalitesine ihtimam gösterilmesi gerekir. Tombul, küçük ve lezzetli ispir şeker fasulyesi gibi iyi fasulyeler, Antep salçası gibi lezzetli salçalar kullanılmalıdır. Baharatlar taze olmalı, karabiber kullanılacaksa taze çekilmelidir. Biber salçasına domates salçasını da karıştırıp çok az ılık su ekleyip on dakika kadar beklenir. Domates ilave edilecekse kabuğu soyulmalıdır. 2) Islatma tuzlu suda yapılır 3) Düdüklü tencere kullanmamak 4) İçme suyuyla haşlamak, 5) Fasulyeleri hafif dişe dokunacak seviyede haşlamak, fazla veya az haşlanmamalıdır. 5) Tereyağı kullanılması.. Bol tereyağı kısık ateşte tamamen eritilir. Aslında mümkünse tereyağı yerine az tuzlu yoğurulup suyu alınmış olan sadeyağ olması daha da iyidir. 6) Defne yaprağı, biberiye, kimyon gibi baharatlar eklenir. 7) Biber ilavesi: Beş altı adet sivri biber doğranarak soğanlar pembeleşince yemeğe katılabilir. 8) Su yerine kemik suyu veya et suyu kullanılır. Kuru fasulyeye kemik suyu konur mu? Hafif etli bir kaç parça kemiği düdüklüye koyup üzerini geçecek su ekleyip 1.5-2 saat haşlanır. Süre dolunca açıp etler ayıklanıp kemikler atılır. Et suyu yeterli seviye eklenip pişmiş aşa su katmak zorunda kalınmamalıdır. Yemeğe konulacaksa da su mutlaka kaynamış su olmalıdır. 9) Tencerenin kapağı iyi kapanmalıdır. 10) Soğanları ince doğranıp fazla suyu süzülerek eklenir. 11) Un ilavesi: Yemeğin kıvamlı, helmeli (fasulye taneleri kaynatılınca nişastanın açığa çıkmasıyla suyunun yoğunlaşması) olmasını sağlamak üzere yarım kilo kuru fasulye için iki yemek kaşığı kadar un kavrulup ilave edilir. 12) Kuru fasulye parçalanmaması için ne yapılır? Fasulye pişirme suyu kaynamaya başlayınca limon sıkarak fasulyenin dağılmayıp diri kalması sağlanır. Çok pişirildiğinden veya fasulyenin kalitesinden dolayı fasulyeler dağılabilir. Bunu önlemek için ustalar, yemeği hazırlarken birkaç damla limon sıkarlar. Kuru fasulyeye sıkılan limon, fasulyenin dağılmasını önleyen bir püf noktasıdır. 13) Pişen fasulye toprak güvece aktarılıp bir su bardağı su ilavesiyle 180 derecedeki fırında en az yarım saat daha pişirilir 14) Yemeğin mutlaka en az bir saat dinlendirilmesi gerekir. 15) Pişirirken haşlama suyunun üzerinde beliren beyaz köpükler atılmalıdır. 16) "En güzel etli kuru fasülye nasıl yapılır?" hususunda en mühim noktalardan biri de şudur: Etlerin suyunun kaybetmemesi için mühürleme yapılır, yani yüksek ateşte kısa bir süre sotelenir.
 9. Gemici Kuru Fasulye: Etsiz kuru fasulyedir. Askerin karavanasında ve öğrenci mutfaklarında yeri büyüktür.
 10. Güveçte Kuru Fasulye Nasıl Yapılır? Güveçte Etli Kuru Fasulye Tarifi Fasulye tencerede olduğu şekilde güveçte de pişirilebilir. Lezzet bakımından güveç kullanımı tercih edilir. Güveçte kuru fasulyenin tek değişik tarafı, pişirmenin son basamağıdır. Haşlanmış fasulye ve salça son aşamada bir araya getirilip güveç kabına eklenir. Güveç fırına sürüldükten sonra yarım saat kadar pişmeye bırakılır. Toprak güveç fasulyenin suyunu çok iyi çekerek yemeğe başka koku karışmasını mani olur.
 11. Yaz Kuru Fasulye Tarifi Akşamdan suya konan yarım kilo fasulye yumuşayıncaya kadar haşlanır. Üç adet soğan ince doğranıp yağda kavrulur. Üzerine dört adet domates ilave edilip tekrar kavrulur. Pişince haşlanan fasulyeler, üzerini geçecek kadar sıcak ile eklenir. Düdüklü tencerede on dakika pişer. Pişen fasulyenin üzerine sivri biberler eklenip sunulur.
 12. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak lazım? Kuru fasulyenin gazı nasıl alınır? Kuru Fasulye ve Şişkinlik Gaz problemini aşmak için de akşamdan suya konulması fayda sağlar. Haşlama esnasında oluşan köpükler kevgir yardımıyla atılır. Ayrıca yemeğe katılacak kimyon baharatı da sindirime destek olacaktır. Kekik de kimyon gibi işe yarayabilir. Kuru fasulye pişerken yarım limon sıkıp limonu da tencerede bırakmak hazmı kolaylaştırıp lezzeti artırabilir. Bazıları gazını almak için fasulyeleri bir gece önceden karbonatlı suda bekletip, bol su ile yıkamayı tercih eder. Bazıları da pişerken karbonat ekler. Zira karbonat fasulyelerin daha çabuk yumuşamasını; bu sebeple daha hızlı pişmesini temin ederken fasulyenin saldığı gazı da giderebilir. Lakin vitamin ve minerallere zarar verdiği söylenir. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için çiğ patates kullanılabilir. Dörde bölünmüş çiğ patatesi tencereye ilave edilir. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi gaz yapan gıdalarda bu usul fayda sağlayabilir. Lakin yemek pişince patatesi hemen tencereden çıkartmak icap eder. Zira patates bütün gazı kendinde toplar ve tencerede kalmayı sürdürürse gaz tekrar yemeğe geçecektir.
 13. Kuru baklagilleri mutfakta bozulmadan korumak için, kavanozun içine bir diş sarımsak veya bir defne yaprağı yerleştirilmesi önerilmektedir. Sarımsak böceklenmeyi önleyecektir.
 14. Etli kuru fasulye ne kadar sürede pişer? Normal tencerede kuru fasulye kaç dakikada pişer? Fasulyenin cinsine, büyüklüğüne, yetiştiği yöreye, kurutulma şekline ve ıslatılma durumuna göre değişir. Islatma bu sürenin azaltılmasını sağlar. Evet ıslatmadan kuru fasulye tarifi pişme süresi bakımından farklıdır. Normal tencerede kuru fasulye pişme süresi yarım saat civarındayken ıslatılmamışsa bir saate yaklaşabilir. Pişme durumunu kontrol maksadıyla da olsa sık sık kapağının açılması süreyi uzatacaktır. Suyunun azalmasına rağmen pişmediyse kaynar su ilavesiyle pişirilmeye devam edilir. Düdüklü tencerede ıslatılmamış kuru fasulyenin pişmesi yarım saat civarındayken, akşamdan ıslatılması halinde on dakikadan kısa sürebilir. Kuru fasulyenin cinsine, büyüklüğüne, tazeliği, suyun sertlik derecesine, tencerenin tabanı ve büyüklüğüne, düdüklü tencerenin türüne göre pişirme süresi değişebilir. Bazı düdüklü tencerelerde on dakika bile fazla gelebilir. Bu bakımdan iyi bir zamanlama için tencerenin ve fasulyenin vasıflarını bilmek gerekir.
 15. Kuru fasulye Tarifi Etsiz Kuru fasulye yemeği etsiz yapmak için iki su bardağı kuru fasulyeler akşamdan ıslatılır. Islama suyu dökülüp yeni su ilave edilerek haşlanır. Küçük doğranan bir adet kuru soğan ve bir adet acı biber sıvı yağda pembeleşene kadar üç yemek kaşığı sıvıyağda kavrulur. Üzerine birer yemek kaşığı domates ve biber salçası eklenerek karıştırılır, haşlanmış kuru fasulyeler de ilave edilerek iyice kavrulur. Dört dakika sonra dört su bardağı su, birer çay kaşığı kimyon, karabiber ve kırmızı toz biber ilave edilerek beş dakika kadar kaynatılıp altı kısılır. Kuru fasülye tarifi etsiz tarzı fasulyeler yumuşayana kadar pişirilir.
 16. Kuru Fasulye Kıymalı olurmu? Kıymayla Kuru Fasulye Nasıl Yapılır? Kıymalı Kuru Fasulye Yemeği Tarifi İki su bardağı kuru fasulye kaynar suda içine bir çay kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı tuz ekleyip, iki saat ıslatılır. Düdüklü tencerede 300 gram kıyma kavrulur, iki adet büyük boy kuru soğan küp doğranıp karıştırılır. Bir yemek kaşığı domates biber karışık salça, birer çay kaşığı kara biber, kimyon ve pul biber ve süzülen fasulyeler ilave edilip kavrulur. Beş su bardağı kaynar su eklenerek yarım çay bardağı zeytinyağı gezdirilip tekrar karıştırılır. Düdüklünün kapağı kapatılır ve pişirilir. Normal Tencerede Kiymali Kuru Fasulye Tarifi: Kiymali Kuru Fasulye tencerede sadece pişme süresi farkıyla yapılabilir.
 17. Şeker fasulye tarifi Şeker fasulye tarifi olarak burada yazılanlardan farkı pişme süresi ve su ihtiyacı olacaktır.
 18. Köfteli kuru fasulye nasıl yapılır? Kuru fasulye yemeği çeşitlerinden biri de köfteli olanıdır. Tencereye üç yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı tereyağı ve yemeklik doğranacak bir adet kuru soğan alınıp üç dakika kavrulur. bir tatlı kaşığı biber salçası İlave edilip karıştırılır. Ufak doğranmış iki adet yeşil bir adet kapya biber eklenip karıştırılır. Bir çay kaşığı tuz, karabiber, toz tatlı biber ilave edilir. Dört su bardağı sıcak su dökülür. Köfte için 300 gram kıyma, bir yumurta, az bir un, bir çay kaşığı tuz ve karabiberle yoğrulup küçük toplar yapılır. Kaynayan suya atılır. Birkaç dakika kaynayınca akşamdan ıslanıp ertesi gün haşlanıp suyu süzülmüş iki su bardağı kuru fasulye dökülür. Suyu azalana dek pişirilip sıcak sunulur.
 19. Kuru Fasulye Yanında Ne Gider?: Milli yemeğimiz kimi zaman bir baş soğanla yenilir. Kuru fasulye yemeğinin yanına, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚, karışık turşu, KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU, CACIK, NANELİ AYRAN🥛🧊, YOĞURT veya güzel bir İKRAMLIK SALATA🥗 ile nefis bir menü yapılabilir.
 20. Etli kuru fasulye yemeği kaç kalori? Kuru fasulye yemeği kalori, Kıymalı Kuru Fasulye kalori Etli kuru fasulye - nefis yemek tariflerinden biri olup 100 gramında 130 civarında kalori bulunur. 250 gramlık bir orta porsiyonunda ise 325 kcal bulunabilir. Kuru fasulye diyet için uygun mu? kuru fasulye yemeği kilo aldırırmı? Kuru fasulye kilo yapar mı? Diyet yapanlar gönül rahatlığı ile kuru fasulye yiyebilir. Tok tutarak acıkmayı önleme sebebiyle diyet listelerinde yer alır. Lakin kalori miktarını yükselten pilav yanında yer almamalıdır ve ölçüsüyle yenmelidir.Kuru fasulye yemeği besin değeri: Kuru fasulyenin içinde folatlar, tiamin, B-1 vitamini, pridoksin, pantotenik asit, riboflavin, niasin ve B kompleks vitaminleri bulunur. Ayrıca kuru fasulyede demir, selenyum, kalsiyum ve potasyum elementler yer alır. Tabii mineral kaynağı olan kuru fasulyenin içinde omega 3 ve omega 6 besin değerleri bulunur. 20.59 gram karbonhidrat, 15.23 gram protein, 0.95 gram yağ, 22.52 gram lif, 11.2 mg sodyum, 648.9 potasyum, 98.7 mg kalsiyum, 46. 9 iu A vitamini, 1.75 mg C vitamini, 3.3 demir ihtiva eder. Kuru fasulye şekeri yükseltir mi? Her gıdanın, yenildikten sonra kan şekerini yükseltme hızı değişiktir. bu hıza "glisemik indeks" denir. Umumiyetle posalı gıdaların glisemik indeksleri düşüktür. Kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur, kepekli ekmek, elma, armut, light süt ve yoğurt, makarna ile portakal gibi besinlerin glisemik indeksleri düşüktür. Buna karşın patates, pirinç, havuç, muz, kavun ve üzümünki yüksektir. Kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru erik gibi kuru meyvelerin de glisemik indeksi de yüksektir. Şeker hastaları mümkün olduğunca glisemik indeksi düşük besinleri tüketmesi kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardım eder. Kuru fasulyenin şekeri yükseltmesi beklenmez.
 21. Kuru fasulyenin bayat olduğu nasıl anlaşılır? Fasulyenin mat görünümlü olanı değil, canlı beyaz renkte olanı alınmalıdır ki o yeni mahsuldür. Hafif sararmış, rengi matlaşmış ve hatta çatlamışsa eski mahsuldür. Ürün açıkta satılıyorsa, fasulyeyi ortadan ayrıldığında orta tabakası sararmışsa o da eski mahsuldür. Barbunya da eskiyip bayatladıkça parlak rengini kaybeder, ele alınıp ovalanınca kabuğu dökülür. Konya, Erzincan fasulyeleri ile meşhurdur. Battal, Şeker, Horoz, Dermason gibi çeşitler piyasada tercih edilir. Kuru fasulyeyi usulüne uygun ve yeterince uzun süre pişirilse de kimi taneleri kaskatı, kimileri daha yumuşak veya yemeğin salça lezzetini içine çekemeyen bir netice sunabilir. Bu çeşitli sebeplerden olabilir. Önceki mevsimlerden kalmış bayatlamış mahsullerin yeni rekolte fasulyelere karıştırıldığı bir fasulye olabilir. Kabukları matlaşmış, kiminin üzerinde çatlaklar varsa bayattır. İncecik kabuklu, yerli şeker fasulyeleri en iyi lezzeti sunar. Lakin her biri aynı boy, aynı parlaklıkta bazı dermason fasulyeleri umulan kaliteyi sunamıyorlar. Yerli tohumların ABD’de daha verimli ama daha lezzetsiz hale gelip bize satılarak piyasayı ele geçirmiş olmaları mühim bir sebeptir.
 22. Kuru fasulye buzlukta nasıl saklanır? Kuru Fasulye Yemeği Buzluğa Atilirmi? Kuru fasulyeleri akşamdan suya konur. Ertesi gün suyu dökülüp yeniden su ilavesiyle tencereye alınır. Orta hararette üzerindeki köpükleri alınarak kaynatılır. Zaman yoksa bir saat suda bekletilir. Sonra düdüklü tencerede hafif yumuşayana dek pişirilip oda sıcaklığında bekletilir. Sonra kilitli poşetlere veya buzdolabı poşetlerine birer kullanımlık olarak taksim edilir. Ağızları iyice kapatılıp buzluğa yerleştirilir. Buzluktaki fasulyeler kullanılacağı zaman on dakika evvel çıkarılıp bir müddet oda sıcaklığında bekletilir veya poşetten çıkarıp sıcak suda çözülerek kullanılır. Dondurup çözdürdükten sonra yeniden dondurulmaz.
 23. Kuru fasulyeye hangi et konur? Kuru fasulye yemeği etli kemikli kuru fasulye tarifi Kuzu veya dana kuşbaşı parça et, kemikli et kullanılabildiği gibi küp doğranmış tavuk göğüs eti ile de yapılabilmektedir. Kemikli etli kuru fasulye tarifi tencerede yapım tarzı da yukarıdaki tarifteki gibidir. Kuru fasulye yemeği düdüklüde tercih edilirse etler düdüklü tencerede yarım saat pişirilir. Kaynamış kemikler süzülüp suyu ayrılır. Soğan sarımsak tencerede tereyağı ve sıvı yağla kavrulur. Salçaları ve baharatları ilave edilip biraz daha kavrulur. Önce etler, sonra da fasulyeler ilave edilir. Biraz kavurup ayrılan et suyu eklenir. Kaynayınca düdüklünün kapağını kapatılıp on beş dakika kadar pişirilir.
 24. Bazı yörelerdeki adı "çekirdek faslıya"dır.
 25. Kuru fasulye şeker konulur mu? Bazıları lezzet gayesiyle şeker ilave eder. Fasulyeler pişip tuzu ayarlanınca bir küp şeker ilave edilip karıştırılır, iki dakika daha kaynatılıp kapatılır.
 26. Etli kuru fasulye hangi baharatlar konur? Karabiber, kimyon, kekik önde gelen baharatlar olsa da tercihe göre farklı baharatlar da kullanılabilir. Kuru fasulyeye kimyon ne zaman konur? Kuru fasulye haşlanırken içine bir çay kaşığı kimyon ilave edilebilir. Kuru fasulyeye nane atılır mı? Fasulyeler suyunu çekene dek kısık ateşte pişince soğumadan üzerine nane serpilebilir. Kuru fasulyeye defne yaprağı konur mu? suyu ilave edilirken bir adet defne yaprağı da pişme sonrası çıkarılmak kaydıyla ilave edilebilir.
 27. Kuru fasulyeye domates katılır mı? Salçalar yerine veya salçalarla beraber güzel renk veren domatesler kullanılabilir. Madde 7'de temas edilen Yaz Kuru Fasulye Tarifi bu domatesleri ihtiva eder.
 28. Kuru fasulyeye kuyruk yağı konur mu? Bilhassa güveçte yapılırken lezzeti mühim ölçüde arttırdığı için ilave edilir. Beş altı adet kuşbaşı doğranmış et büyüklüğünde kuyruk yağı atılır. İyice eridikten sonra sıvı yağı ilave edilir. Üzerine kuşbaşı doğranmış etler de eklenip iyice kavrulur. Daha sonra soğan, sivri biber, salça ve fasulyeler sırasıyla ilave edilir.
 29. Kuru fasulye un konulur mu? Bazı yemeklerin daha kıvamlı hale gelmesi için un kavurup eklenir. Kuru fasulyeye de un ilave edilirse daha iyi bir kıvam hasıl olur. Takriben iki yemek kaşığı un bir miktar yağda kavrulup pişme sırasında yemeğe eklenebilir.
 30. 2 kişilik etli kuru fasulye nasıl yapılır? Etli kuru fasulye Tarifi 2 kişilik Ölçüleri dörtte bire indirerek aynı tarif yapılabilir. 4 kişilik etli kuru fasulye tarifi olarak da yarı ölçüler kullanılabilir.
 31. Etli Patatesli Kuru Fasulye Tarifi Düdüklü tencere içine bir çay bardağı sıvı yağı ilavesiyle 250 gram kuşbaşı et ve bir adet orta boy patates eklenerek beş dakika pişirilir. İki adet kuru soğan ve altı adet biber ilave edilerek birkaç dakika daha pişirilir. Karabiberi, naneyi ve birer yemek kaşığı biber ve domates salçası ilave edilerek birkaç dakika daha pişirilir. Islatılmış üç su bardağı kuru fasulye iki tatlı kaşığı tuzla beraber katılıp karıştırılır. Sekiz bardak sıcak su eklenerek düdüklü kapatılır. Ses gelince bir saat daha pişer.
 32. Etli İspir Kuru Fasulye Tarifi İspir fasulyesi, Erzurum'un İspir kazasının şöhreti ve lezzeti bütün memlekete yayılmış bir kuru fasulye türü olup Şeker fasulyesi de denir. Bilinen fasulyelere göre manzarası daha yuvarlak ve ufaktır. Diğer fasulyelere nispeten çok daha seri pişerken kabukları pek çıkmaz. İspir fasulyesi de diğer kuru fasulyeler gibi pişer. Tarifler ve yapım usulleri benzese de İspir kuru fasulyesi çok farklı bir lezzet sunar. Kuru fasulyenin önceden ıslatılırken İspir kuru fasulyesi tariflerinde bekletme suyuna süt de eklenebilir. Kuru fasulye zor pişen bir bakliyat iken İspir kuru fasulyesi daha kısa sürede pişer. Bununla beraber yemek evvelinde kuru fasulye haşlamasında düdüklü tencerenin tercih edilmesi tavsiye edilir. Tereyağı, hususi çanaklar ve toprak güveç de lezzete katkı verir. Soğan, biber, salça ve domates gibi malzemeleri kavururken, et de ilave edilerek etli ispir kuru fasulye tarifi yapılabilir. Kuzu etli kuru fasulye tarifinde ise etin daha çabuk pişmesi haricinde yapımında farklılık olmaz. Suyu ve fasulyeleri katılıp pişirilir.
 33. Kuru Fasulyenin Tazesi Nasıl Pişirilir? Bir kilo taze fasulye barbunya gibi ayıklanıp yıkanır. Ayıklanan iç fasulyeler ve dört su bardağı soğuk su tencereye ilave edilip on dakikada haşlanır. İç fasulyeler süzgece alınır ve soğuk sudan geçirilir. Tencereye sıvıyağ konup ısıtılır. Üzerine sırasıyla iki adet soğan, iki diş sarımsak, küp doğranmış üç adet domates, bir yemek kaşağı domates salçası eklenip kavrulur. Ön haşlaması yapılan iç fasulye ve üzerini aşacak kadar kaynar suyu dökülüp karıştırılır. Sonra tuz, karabiber, kimyon, pul biber, kırmızı toz biber eklenir. On on beş dakika kadar orta hararette pişmeye bırakılan yemek pişerken suyu devamlı kontrol edilir, azalırsa eklenir.
 34. Etli Konserve Kuru Fasulye Tarifi, Konserve Kuru Fasulye Yemeği Tarifi 300 gram kuşbaşı et kısık ateşte suyunu salıp çekene kadar pişirilir. Suyunu çeken etlere yağ ilave edilip üç dakika kavrulur. Yemeklik doğranan iki adet kuru soğan ekleyip kavurmaya devam edilir. Bir yemek kaşığı un ilave edilir. Un kavrulunca salça, tuz, pul biber ve karabiberi karıştırılır. Sekiz bardak kaynar su tencereye dökülür. Yarım saat kadar kaynatılır. Suyu süzülen 800 gram haşlanmış konserve fasulyeleri ilave edilip beş dakika daha kaynatılır.
 35. Etli Sebzeli Kuru Fasulye Tarifi, Etli Havuçlu Kuru Fasulye Tarifi Kuzu veya dana etli kuru fasulye tarifi tencerede bazı sebzelerin ilavesi ile de yapılabilir. 250 gram kuzu veya dana eti bir su bardağı suda haşlanır. Suyunu çekince doğranan iki adet yeşil biber ve bir adet havuç ilave edilip beş dakika kavrulur. Sonra bir buçuk su bardağı fasulye eklenip birer yemek kaşığı biber ve domates salçası, pul biber, karabiber, bir çay bardağı sıvı yağ ve tuz ilave edilir. Bir iki sefer karıştırılıp kaynar suyu dökülüp. Kaynamaya bırakılır.
 36. Bebeklere Kuru Fasulye Yemeği Fasulyenin pişirilmesi sonrası blendırdan geçirilmesi suretiyle elde edilir. Lakin salça kullanımının uygun olmayabileceği, bebeğin kaç aylık olduğu, bebeğin alerjik durumu ve hekim onayı dikkate alınmadan kullanılmamalıdır.
 37. Kuru etli kuru fasulye nasıl yapılır? Boşnak Usulü Fasulye Tarifi Bazen Migros’ta bulunabilen çemensiz kuru et Bosna’ya has olup is tadı vardır. İnce uzun dilimler tuzla harmanlanıp iplere serilerek kurutulur, pastırmaya benzer. Akşamdan ıslanan bir su bardağı kuru fasulye düdüklüde yarım saat pişirilir. Bir yemek kaşığı tereyağı bir yemek kaşığı sıvı yağda kızdırılır. Yemeklik doğranan iki adet orta boy kuru soğan ilave edilir. Rendelenmiş iki diş sarımsakla birlikte pembeleştirilir. Kapak örtülür. Bir yemek kaşığı domates ve yarım yemek kaşığı biber salçası eklenir. Yüz gram kadar kuru et ilave edilir ve tencerenin kapağı kapatılır. Sonra ince küçük doğranmış bir adet yeşil biber ilave edilip çevrilir. Sonra haşlanmış fasulye, tuz, kırmızı biberi eklenip karıştırılır ve ocak kısılır. Birkaç dakika sonra beş su bardağı su eklenerek pişmeye bırakılır. Salçanın yemeği ekşittiğini düşünen bir kısım Boşnak da yemeği salçasız pişirir. Ocaktan almaya yakın üç yemek kaşığı sıvıyağda bir yemek kaşığı un sararıncaya dek kavrulur ve bir yemek kaşığı tatlı toz biber eklenip güzelce kavrulur. Elde edilen bu kuru harç yemeğe eklenir, birkaç dakika daha kaynatılıp kapatılır.
 38. Kuru Fasulyede Mahalli Farklar, Çayeli Kuru Fasulye Yemeği Memleket sathında her yörede yapılan kuru fasulye hazırlanışında mahalli farklar olabilir. Mesela Çayeli Kuru Fasulye Yemeği 02.01.2018 tarihinde coğrafi işaret tescili almıştır. Malzemeleri: 3 ilâ 4 yaşlarında sinirsiz, yağsız ve bir gün dinlendirilmiş yarım kilo çiğ dana veya tosun but eti kuşbaşı doğranır. Bir kilo şeker fasulyesi iki litre suda on saat suda bekletilir. 200 gram kuru soğan ince ince doğranır. 400 gram tereyağı, 200 gram domates salçası, 15 gram tuz hazırlanır. Çayeli Kuru Fasulye Yemeği’nin Yapılışı: On saat suda bekletilen 1 kilo kuru fasulyenin suyu dökülür ve tekrar iki litre su eklenerek bir taşım (beş dakika) kaynatılır. Kaynarken yüze çıkan beyaz gaz köpükleri alınır, kaynamış su boşaltılır, fasulye tekrar soğuk suyla yıkanır. Kuşbaşı etin kanlı suyunun alınması için beş dakika suda kaynatılır ve suyu boşaltılır. Daha önce hazırlanmış 200 gram ince doğranmış kuru soğan, 400 gram tereyağı ve yarım kilo kırmızı etle beraber kapta (çelik tencere, kalaylı bakır veya çömlek) soğanlar pembeleşinceye kadar LPG veya meşe odunu ateşinde kavrulur. Soğanlar pembeleşince hazırlanan 200 gram domates salçası eklenir ve sos on dakika kısık ateşte kavrulur. Kabın içinde pişen malzemeler on dakika boyunca kaşıkla karıştırılır. Sonra on dakika kısık ateşte kavrulan sosa iki litre su eklenerek yirmi dakika pişirilir. Daha önceden hazırlanan gazı alınmış kuru fasulye yapılan sosa eklenir ve su miktarı ayarlanarak bir taşım kaynatılır. Mahsul olarak ilk çıkan taze kuru fasulyenin pişme süresi 45 dakikadır ve daha az su çeker. Altı ay bekletilen kuru fasulyenin pişmesi bir saat sürebilir ve daha çok su çeker. Yemeğe 15 gram tuz ilave edilir ve 180 derece ısıtılmış fırında üzeri kapalı halde 45 dakika pişirilir. Fırın kapatıldıktan sonra yemeğin üzeri kapalı olarak 45 dakika fırında dinlenmeye bırakılır ve dinlenme sonrası 30 santimetre çapında 3 santimetre derinliğinde porselen tabakta sunulur. Yemeğin yanında pilav, yoğurt, kuru soğan, turşu verilir. Kuru Fasulye tereyağına biner ve diğer yörelerde yapılanlara nazaran suyu da az olur.
 39. Karadeniz Usulü Kuru Fasulye, Fırında Kuru Fasulye Tarifi Bir gün önce suda bekletilen yarım kilo İspir şeker fasulyesi haşlanır. Tercihen bakır tencereye konulan 100 gram tereyağına ince kıyılmış bir adet orta boy kuru soğan ve 100 gram dana kuşbaşı eti ekleyerek kavrulur. Ilık suda açılmış bir yemek kaşığı domates salçası ilave edilir. Bilahare bakır tencereye yarım litre sıcak su döküp, haşlanan kuru fasulye eklenir. Sonra üzerine çeyrek limon sıkılır. Limonun kabuğu da tencereye atılır. Son olarak bir tatlı kaşığı tuz eklenip yemek kaynatılır. Kaynayan yemek bakır tencereyle birlikte fırına konulup yirmi dakika kadar (fasulye cinsine göre değişebilir) fırınlanan kuru fasulye sunuma hazırdır.
 40. Etli Fasulye Tarifi Taze Fasulye ETLİ TAZE FASULYE
 41. .Taze Fasulye ile Ne Yapılır? Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi, Taze Fasulye Diblesi Tarifi, Nasıl Yapılır? (Trabzon, Giresun, Ordu), FASULYE YAĞLISI, Fasulye Turşusu Kavurması Tarifi, Nasıl Yapılır? Trabzon, Giresun, Ordu, Rize
YukarıYukarı