mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ TAZE BARBUNYA YEMEĞİ TARİFİ

En güzel barbunya yemeği nasıl yapılır? Etli Taze Barbunya Fasulyesi yemeği nasıl yapılır? Taze barbunya bir yaz lezzeti olduğu gibi yazın taze olarak alıp porsiyonlar halinde buzluğa koyabilenler için Dondurulmuş Barbunya Yemeği bir kış lezzeti de olabilir. Et yerine kıymayı tercih edenler kıymalı taze barbunya yemeği tarifi olarak değerlendirebilirler. İşte "taze barbunya nasıl pişirilmeli? Sulu barbunya yemeği nasıl yapılır?" diyenler için kolay etli taze barbunya yemeği tarifi resimli olarak...

ETLİ TAZE BARBUNYA

Etli Taze Barbunya Yemeği Malzemeleri - Etli Barbunya Yemeği Tarifi İçindekiler

Bir kg kabuklu taze barbunya fasulyesi

250 gr parça et

İki yemek kaşığı domates salçası

İki adet orta boy kuru soğan

İki - üç diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

ETLİ TAZE BARBUNYA

Etli Taze Barbunya Fasulyesi Yapılışı Tarifi - Kolay Barbunya Tarifi - Barbunya En Güzel Nasıl Pişirilir? Taze Barbunya Tarifi

 1. Etler küçük küçük doğranarak yıkanır ve tencereye konulur.
 2. Etler sularını salıp tekrar çekince etler yumuşamışsa sıvı yağ ve yemeklik doğranan soğanlar eklenir.
 3. Eğer etler yumuşamamışsa bir miktar daha su konularak kısık ateşte ağzı kapalı olarak yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 4. Pembeleşen soğanlara salça ve sarımsak ilave edilir.
 5. Bir - iki çevirdikten sonra ayıklanıp yıkanmış barbunya fasulyeleri eklenir.
 6. Beş - on dakika buğulandırılan yemeğe barbunyaların üzerini çok az geçecek kadar kaynamış su ve tuz konulur.
 7. Barbunya fasulyeleri pişince Etli Taze Barbunya Yemeğinin altı kapatılır.

Etli Taze Barbunya Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kolay Barbunya Tarifi Püf Noktaları

 1. Haşlanmış Barbunya Yemeği: Bazıları taze barbunyayı pişirmeden önce kısa bir süre haşlayıp lezzetini arttırmayı pişirme süresini kısaltmayı hedefler ancak bize göre gereksiz bir iştir.
 2. Etsiz olarak hazırlanan taze barbunya yemeklerinde daha çok yeri bulunan baharatlar bu yemeğe de ilave edilebilir: Bir tatlı kaşığı kimyon, bir çay kaşığı karabiber eklenebilir.
 3. Barbunya Yemeği düdüklüde de pişirilebilir. Üzerini geçecek kadar kaynar su ilavesi ile düdüklü tencerenin kapağını kapatılır. Buhar oluştuktan sonra ocak kısılıp düdüklü tencereye göre değişebilecek şekilde dondurucudan çıkmış barbunya ise on beş dakika taze barbunya ise on dakika kadar tutulur.
 4. Etli Barbunya Yemeği Kalori Etli barbunya yemeği nefis yemek tariflerinden olup 100 gramı 200 kalori, 200 gramlık bir porsiyonu 400 kalori civarındadır.
 5. Zeytinyağlı Barbunya Yemeği Tarifi, Lokanta Usulü Barbunya Tarifi, Zeytin yağlı taze barbunya nasıl yapılır? Barbunya Pilaki Tarifi, Lokanta Usulü Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır? Pilaki, Türk mutfağının zeytinyağlı ve soğuk yenen soslu yemeklerinden birkaçına verilen addır. En bilineni "Barbunya Pilaki"de bir çeşit benekli fasulye olan barbunyadır. Zeytinyağında pembeleştirilmiş ince kıyım kuru soğan ve sarımsak, pilakinin sosunun tadını, domates salçası ise rengini ve ekşiliğini temin eder. Bir gün evvel ıslatılıp haşlanmış, süzülmüş ve sosun içinde ağır ateşte veya 180 derece fırında pişirilmiş barbunya fasulyesi yemeğin esas kısmıdır. Fasulyenin yanında pişirilen küp kesilmiş patates, havuç, kereviz, gibi sebzeler de çeşni verir. Lezzet için tuz ve bazen şeker, pişirirken ilave edilir. Yemek soğuyunca üstünde serpilen kıyılmış maydanoz, gezdirilen limon suyu ve sızma zeytinyağı ile sunulur. Bir başka nefis taze barbunya tarifi için: ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA YEMEĞİ TARİFİ
 6. Kuru Barbunya Fasulyesi Nasıl Pişirilir? Patatesli-Barbunya Yemeği, Kuru Barbunya Yemeği Nasil Yapılır? Haşlanmış Barbunya Yemeği, Kuru Barbunya Yemeği Tarifi İki su bardağı iri kuru barbunya fasulyesi, yıkanır, bir tencerede üzerini iki parmak geçecek kadar oda sıcaklığındaki suyla akşamdan ıslatılır. Sabah suyu değiştirilip, yıkanıp en düşük ısıda tencere kapağı aralık edilerek yarım saat haşlanır, süzülür ve kabında bekletilir. Bir adet orta boy soğan ve üç adet yeşil biber yemeklik doğranır. Düdüklü tencerede yarım çay bardağı sıvı yağda orta hararette biraz kavrulur. Küp doğranan iki adet patatesle yuvarlak doğranmış bir havuç ilave edilip biraz kavurulur. Bir yemek kaşığı salça karıştırılır. Yazın iki orta boy olgun domatesin rendesi de kullanılabilir. Barbunyanın tencereye eklenir. Üzerini bir parmak aşacak kaynar su dökülerek karıştırılır. Kapağı kapatılır, buhar oluşunca kısılır, kırk dakika daha pişirilir. Barbunyaya veya düdüklüye göre bir saati de geçebilir. Buhar çıkınca kapağı açılıp pişmesi kontrol edilip bir çay kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı tuzla yanında bir pilav veya makarna ile sunulur. Normal tencerede barbunya ve kaynar suyu eklenip karıştırılınca, ocak ayarı yükseltilip kaynatılır. Kaynayınca kapağı örtülüp en kısık ayara getirilir. İki saati aşınca bir tatlı kaşığı tuz ile tuzu ayarlanarak ocak kapatılır. Kuru bakliyat yemekleri yapıldıktan sonra, bir gün bekletilirse helmelenerek daha da lezzetli olur. Diğer bir usulde, en düşük ısı ayarında, helme salıncaya kadar iki saati aşacak sürede pişirmektir. Tercih edenler soğanlardan sonra birkaç diş kıyılmış sarımsak ilave edebilir.
 7. Kabuklu Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır? Normalde yapısı sebebiyle, barbunyanın yemeği ve zeytinyağlısı taneleri kullanılarak yapılır. Lakin Antalya'nın bir ilçesinde yetiştirilen bir tür barbunya kabuklu olarak kullanılabilir. Dalından koparılarak yıkanır yemeklik şeklinde doğranıp kurtulur. Yarım kilo kuru barbunya akşamdan bir kabın içine soğuk su ile konup sabaha dek bekletilir. Sonraki gün suyu süzülür. Bir tencereye üç su bardağı su ile konulup on dakika kaynatılıp tekrar süzülür. Düdüklüde soyulup yemeklik doğranmış bir adet kuru soğan, yarım çay bardağı sıvı yağda kavrulup 250 gram kuzu kuşbaşı eti eklenip sotelenir. Birer yemek kaşığı domates ve biber salçası eklenir. Haşlanmış kabuklu barbunyalar da katılır. İki buçuk su bardağı su eklenerek kapak kapatılır. On beş dakika sonra ocaktan alınır. Düdüklüdeki hava bitince kapağı açılır. Bir limonun suyu, tuz, bir yemek kaşığı un, ezilmiş iki diş sarımsak çırpılıp yemeğe ilave edilir. Beş dakika kaynatılan yemek servise hazırdır.
YukarıYukarı