mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ (BAYRAM YAHNİSİ, Kayseri)

Güveçte etli nohut yahnisi nasıl yapılır? Nohut yemeği nasıl yapılır etli olarak... Nohut yahnisi etsiz olarak da yapılabilse de ister kuşbaşı etle ister kemikli etle ister kıymalı güveçte yapılan nohudun lezzeti dillere destandır. Soğanlı nohut yahnisi Kayseri yöresinde dini bayramlarda (bilhassa kurban bayramında) bayram yemeği veya bayram kahvaltısı olarak sunulur. İşte resimli olarak Kayserinin nohut yemeği tarifi veya etli nohut yahnisi tarifi...

GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ

Güveçte Nohut Yahnisi Tarifi Malzemeleri - Nohut Yemeği Malzemeleri

İki su bardağı nohut

Beş - altı parça iri parçalı kemikli koyun eti

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki adet orta boy soğan veya denk miktarda arpacık soğan

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Üç - dört diş sarımsak

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Karabiber

İstenirse kimyon

Pişirmek için sıcak su

GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ

Güveçte Nohut Yahnisi (Bayram Yahnisi) Tarifi - Nohut Yemeği Yapılışı

  1. Nohut yahnisinin yapılışı için bir gece önceden nohutlar iyice yıkanır ve üzerini geçecek kadar su konularak bekletilir.
  2. Ertesi gün bu su dökülür, taze su konularak nohutlar bir taşım kaynatılır ve süzdürülür. Nohutların kabukları çıkartılır. Bu gaye ile nohutlar bir takoz, elek veya el yardımıyla bastırılıp sürtülerek soyulup kabuklarından ayrılır.
  3. Güvece veya toprak kaba sıvı yağ konur, yemeklik doğranan soğanlar ve sarımsak ilave edilir. İki - üç kez çevrilen soğanlara yıkanan koyun etleri ve salçalar eklenir. Beş - on dakika kadar birlikte pişirilir.
  4. Nohutlar ilave edilir. Yeterince kaynamış su, tuz ve baharat konulur.
  5. Nohut yemeği nasıl pişirilir? Güveçte Nohut Yahnisi etler ve nohutlar yumuşayıncaya kadar ağzı kapalı halde ara sıra kontrol edilerek kısık ateşte pişirilir. Pişme süresi nohudun türüne göre farklı olabileceğinden icap ederse sıcak su ilave edilebilir.

Güveçte Nohut Yahnisi (Bayram Yahnisi) Tarifi - Nohut Yemeği Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Nohut Yemeği Yapmanın Püf Noktaları

"Nohut yemeği tencerede kaç dakikada pişer?" suali ile "Nohut yemeği düdüklüde kaç dakikada pişer" sualinin cevabı farklıdır. Nohut yemeği pişme süresi kullanılan tencereye, nohudun cinsine, ateşin seviyesine göre değişir. Bu nedenle "Nohut yemeği kaç dakikada pişer?" sualinin standart bir cevabı bulunmamaktadır. "Nohut yemeği nasıl çabuk pişer" denilirse öncelikle kaliteli nohutlar seçilmeli, bu nohutlar akşamdan ıslatılmalı, güveç öncesi düdüklüde ön haşlama yapılmalıdır.

Nohut yemeği yanına ne gider? Nohut yemeği ile ne yenir? Nohut yemeği menüsü yapılırken soğanlı bir salata, pirinç veya bulgur pilavı ve ayran yanına yakışacaktır.

Pehli: Kaburga kemiği ya da kürek kemiği etinden buğuda pişirilen yemek. Bu yemekte kullanılan koyunun kaburga eti veya but etine de bu ismi verenler vardır.

Mahalli olarak bu yemek yapılmadan önce soğan ince ince doğranarak sabaha kadar suda bekletilip acısı çıkarılmaktadır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok