mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ (BAYRAM YAHNİSİ, Kayseri)

Güveçte etli nohut yahnisi nasıl yapılır? Nohut yemeği nasıl yapılır etli olarak... Nohut yahnisi etsiz olarak da yapılabilse de ister kuşbaşı etle ister kemikli etle ister kıymalı güveçte yapılan nohudun lezzeti dillere destandır. Soğanlı nohut yahnisi Kayseri yöresinde dini bayramlarda (bilhassa kurban bayramında) bayram yemeği veya bayram kahvaltısı olarak sunulur. İşte resimli olarak Kayserinin nohut yemeği tarifi veya etli nohut yahnisi tarifi...

GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ

Güveçte Nohut Yahnisi Tarifi Malzemeleri - Nohut Yemeği Malzemeleri

İki su bardağı nohut

Beş - altı parça iri parçalı kemikli koyun eti

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki adet orta boy soğan veya denk miktarda arpacık soğan

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Üç - dört diş sarımsak

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Karabiber

İstenirse kimyon

Pişirmek için sıcak su

GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ

Güveçte Nohut Yahnisi (Bayram Yahnisi) Tarifi - Nohut Yemeği Yapılışı - Güveçte Etli Nohut Tarifi

 1. Nohut yahnisinin yapılışı için bir gece önceden nohutlar iyice yıkanır ve üzerini geçecek kadar su konularak bekletilir.
 2. Ertesi gün bu su dökülür, taze su konularak nohutlar bir taşım kaynatılır ve süzdürülür. Nohutların kabukları çıkartılır. Bu gaye ile nohutlar bir takoz, elek veya el yardımıyla bastırılıp sürtülerek soyulup kabuklarından ayrılır.
 3. Güvece veya toprak kaba sıvı yağ konur, yemeklik doğranan soğanlar ve sarımsak ilave edilir. İki - üç kez çevrilen soğanlara yıkanan koyun etleri ve salçalar eklenir. Beş - on dakika kadar birlikte pişirilir.
 4. Nohutlar ilave edilir. Yeterince kaynamış su, tuz ve baharat konulur.
 5. Nohut yemeği nasıl pişirilir? Güveçte Nohut Yahnisi etler ve nohutlar yumuşayıncaya kadar ağzı kapalı halde ara sıra kontrol edilerek kısık ateşte pişirilir. Güveçte nohut kaç saatte pişer? Kısık ateşte takriben 1.5 saat kadar pişirilir. Bununla beraber pişme süresi nohudun türüne göre farklı olabileceğinden icap ederse sıcak su ilave edilebilir. Üzerine serpilecek kimyonla sıcak olarak servis edilir.

Güveçte Nohut Yahnisi (Bayram Yahnisi) Tarifi - Nohut Yemeği Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Nohut Yemeği Yapmanın Püf Noktaları

 1. "Nohut yemeği tencerede kaç dakikada pişer?" suali ile "Nohut yemeği düdüklüde kaç dakikada pişer?" sualinin cevabı farklıdır. Nohut yemeği pişme süresi kullanılan tencereye, nohudun cinsine, ateşin seviyesine göre değişir. Bu nedenle "Nohut yemeği kaç dakikada pişer?" sualinin standart bir cevabı bulunmamaktadır. "Nohut yemeği nasıl çabuk pişer?" denilirse öncelikle kaliteli nohutlar seçilmeli, bu nohutlar akşamdan ıslatılmalı, güveç öncesi düdüklüde ön haşlama yapılmalıdır.
 2. Nohut yemeği yanına ne gider? Nohut yemeği ile ne yenir? Nohut yemeği menüsü yapılırken soğanlı bir salata, BULGUR PİLAVI🍚 veya SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 ve AYRAN🥛🧊 ve KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU yanına yakışacaktır.
 3. Pehli: Kaburga kemiği ya da kürek kemiği etinden buğuda pişirilen yemek. Bu yemekte kullanılan koyunun kaburga eti veya but etine de bu ismi verenler vardır.
 4. Mahalli olarak bu yemek yapılmadan önce soğan ince ince doğranarak sabaha kadar suda bekletilip acısı çıkarılmaktadır.
 5. Güveçte Etsiz Nohut Yemeği Tarifi - Güveçte Etsiz Nohut Nasıl Yapılır? Nohut vejetaryen beslenenlerin ve et kullanmayanların protein ihtiyaçlarını karşılayan bir gıdadır. İki su bardağı nohut yıkanıp akşamdan ılık suda bekletilir. Şişen nohut tekrar sudan geçirilip on dakika düdüklüde pişirilir. Güvece yarım çay bardağı sıvı yağ ve bir tatlı kaşığı tereyağı konulur. Tereyağı eriyince birer adet soğan ve yeşilbiber ilave edilir. Soğan ve biber renk değiştirince iki yemek kaşığı salça eklenir. Salçanın kokusu çıkınca nohutlar katılıp biraz daha kavrulur. Daha sonra bir tatlı kaşığı kırmızı biber ve tuz ilave edilir. Üzerini iki parmak aşacak seviyede sıcak su ilave edilerek pişirilir. Tencerede etsiz nohut yemeği veya düdüklüde etsiz nohut olarak da yapılabilir. Çok kısık ateşte pişirmekte fayda vardır. Döküm tencerede pişirilmesi halinde düdüklüye göre pişme süresi uzar, lakin daha kontrollü pişme sağlanabilir.
 6. Fırında Güveçte Nohut Yemeği Tarifi: Fırında nohut yemekleri içinde nefis bir lezzettir. Yarım kg kuşbaşı et yarım saat haşlanır. Sonra iki yemek kaşığı sıvıyağ bulunan tencereye aktarılıp renk değiştirene kadar kavrulur. Bir adet kuru soğan ilave edilip kavurmaya devam edilir. Sonra bir yemek kaşığı domates salçası ilave edilir. Akşamdan ıslatılan iki su bardağı nohut tencereye katılır. Beş su bardağı su ilave edilip nohut kaynayıncaya kadar pişirilir. Tuz, karabiber ilave edilir. Kaynayınca güveçlere aktarılıp 200 derecede fırınlanır. Üzerlerine bir çay kaşığı tereyağı bırakılır, suyu bir miktar çektirilip sunulur.
YukarıYukarı