mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Etli Enginar Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır? (Uşak, Kıbrıs)

Etli enginar dolması nasıl yapılır? Kıymalı enginar-dolması nefis bir lezzettir. "Salçalı etli enginar yemeği nasıl yapılır?" diyenlere Etli Enginar Dolması Tarifi...

ETLİ-ENGİNAR-DOLMASI

Etli (Kıymalı) Enginar Dolması Tarifi Malzemeleri - Enginar-Dolması Malzemeleri

İki adet enginar

250 gr kıyma

Bir adet kuru soğan

Bir - iki yemek kaşığı pirinç

Bir yemek kaşığı salça

Varsa bir orta boy domates

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Bir tutam kıyılmış maydanoz

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım çay kaşığı karabiber

ETLİ-ENGİNAR-DOLMASI

Etli Enginar Dolması Tarifi (Uşak, Kıbrıs) - Kıymalı Enginar-Dolması Nasıl yapılır? - Etli Enginar Dolması İzmir

 1. Dolmanın iç malzemesi için geniş bir cam kâsenin içine ince doğranmış veya robottan çekilen soğanlar alınır. Üzerine kıyma, yıkanıp süzdürülen pirinç, salça, tuz, karabiber ve kıyılmış maydanoz eklenerek iyice karıştırılır.
 2. Dolma harcının daha yumuşak olması için en son olarak bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ gezdirilir ve tekrar karıştırılır.
 3. Yapraklı enginarlar bol suda araları iyice temizlenecek şekilde yıkanır. Dış kısımdaki sert yaprakları atılır. Sapı burularak çıkarılır. Diğer yaprakların uç kısımları mutfak makası yardımıyla kesilerek atılır. Orta kısımdaki çanağa ulaşmak için morumsu yapraklar alınır. Tüylü kısım bir tatlı kaşığı yardımıyla alınır.
 4. Çanak kısmının kararmaması için oraya hemen limon sürülür. Bir miktar tüylü kısım kalsa da zararı olmaz.
 5. Hazırlanan iç enginarın orta kısmına ve yaprakların arasına doldurulur. Tencereye konulur. Üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağ gezdirilir.
 6. Enginar dolmasına ne kadar su konur? Enginarların yarısına gelecek şekilde kaynamış su konulur.
 7. Enginar dolması nasıl pişirilir? Harlı olmayan ateşte yapraklar yumuşayıp kıymalı iç pişinceye kadar ocakta tutulur. Etli Enginar Dolması sıcak olarak servis edilir.

Kıbrıs Usulü Enginar Dolması ile Alakalı Diğer Hususlar ve Etli Enginar Dolmasi, Etli yapraklı Enginar Yemeği Püf Noktaları

 1. Enginar-Dolması Nasıl Yenir? Yeme kolaylığı açısından en dış yapraklardan başlanır. Yapraklar kaşık vazifesini görüyormuş gibi bir yaprak koparılır. Önce enginar yaprağındaki kıymalı kısım, ardından yaprakların dipteki etli kısmı sıyrılarak yenilir. Dış kısımdaki yapraklar teker teker bu şekilde yendikten sonra çanak kısma ulaşılır. Varsa buradaki tüylü kısımlar atılır ve alttaki enginar çanağı yenilir.
 2. Antalya enginarları kullanıldığında bu görüntüyü yakalamak mümkündür. Çünkü Bayrampaşa ve İzmir enginarlarında yapraklar daha iç içe ve sıkı görünümlüdür.
 3. Tavuklu Enginar-dolmasi Tavuk eti kullanılarak yukarıdaki tarif tatbik edilebilir.
 4. Zeytinyagli Enginar-Dolması, Ege Usulü Enginar Dolması Tarifi İzmir ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR DOLMASI
 5. Terbiyeli Etli Enginar - Terbiyeli Kuzu Etli Enginar Yemeği 300 gr kuşbaşı et üç yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşene kadar çevrilip bir su bardağı su ilave edilir, suyu çekilene kadar pişirilir. Kuzu eti hızlı pişse de dana eti daha çok zaman ister, düdüklü tercih edilebilir. Pişen etlere bir yemek kaşığı tereyağı ilave edilip biraz yağda çevrilir. Küp doğranan bir orta boy kuru soğan katılır. On adet enginar çanağı alınır küçükse dörde, büyükse sekize bölünür. Enginarlar hızlı piştiğinden soğan ve etler pişmeden ilave edilmezler. Soğanlar iyice renk değiştirince enginarları eklenip, birkaç kez yağda çevrilir. Üzerini geçecek kadar sıcak et suyu veya su eklenir. Enginarlar çabuk pişer. Başka bir yerde yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı tepeleme un ve bir adet yumurta yarım çay bardağı su eklenip çırpılır ve pişen yemeğe karıştırılır. Beş dakika daha kaynatıp ocak kapatılır.
 6. Enginar yemeği etli nasıl yapılır? ETLİ ENGİNAR YEMEĞİ
 7. Kıymalı enginar yemeği nasıl yapılır? KIYMALI BEZELYELİ ENGİNAR, KAŞARLI MİSKET KÖFTELİ ENGİNAR, MİLFÖYDE KÖFTELİ ENGİNAR KEBABI, ENGİNARLI ETLİ PİLAV🍚, ENGİNARLI HORHOR KEBABI
 8. Yapraksız enginar-Dolması: ZEYTİNYAĞLI FAVALI ENGİNAR, ZEYTİNYAĞLI SEBZELİ ENGİNAR, ZEYTİNYAĞLI İÇ BAKLALI ENGİNAR
 9. Tavuk Etli Enginar Yemeği TAZE ENGİNARLI TAVUK🍗 SARMA
 10. Enginar ve Enginar Yemekleri LEZZET VE SAĞLIK KAYNAĞI ENGİNARIN MEVSİMİ GELDİ
ETLİ-ENGİNAR-DOLMASIETLİ-ENGİNAR-DOLMASI
YukarıYukarı