mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ ENGİNAR DOLMASI (Uşak, Kıbrıs)

Etli (kıymalı) enginar dolması nasıl yapılır?

ETLİ-ENGİNAR-DOLMASI

Etli (Kıymalı) Enginar Dolması Tarifi Malzemeleri

İki adet enginar

250 gr kıyma

Bir adet kuru soğan

Bir - iki yemek kaşığı pirinç

Bir yemek kaşığı salça

Varsa bir orta boy domates

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Bir tutam kıyılmış maydanoz

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım çay kaşığı karabiber

ETLİ-ENGİNAR-DOLMASI

Etli (Kıymalı) Enginar Dolması Tarifi (Uşak, Kıbrıs)

  1. Dolmanın iç malzemesi için geniş bir cam kâsenin içine ince doğranmış veya robottan çekilen soğanlar alınır. Üzerine kıyma, yıkanıp süzdürülen pirinç, salça, tuz, karabiber ve kıyılmış maydanoz eklenerek iyice karıştırılır. Dolma harcının daha yumuşak olması için en son olarak bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ gezdirilir ve tekrar karıştırılır.
  2. Yapraklı enginarlar bol suda araları iyice temizlenecek şekilde yıkanır. Dış kısımdaki sert yaprakları atılır. Sapı burularak çıkarılır. Diğer yaprakların uç kısımları mutfak makası yardımıyla kesilerek atılır. Orta kısımdaki çanağa ulaşmak için morumsu yapraklar alınır. Tüylü kısım bir tatlı kaşığı yardımıyla alınır. Çanak kısmının kararmaması için oraya hemen limon sürülür. Bir miktar tüylü kısım kalsa da zararı olmaz.
  3. Hazırlanan iç enginarın orta kısmına ve yaprakların arasına doldurulur. Tencereye konulur. Üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağ gezdirilir. Enginarların yarısına gelecek şekilde kaynamış su konulur. Harlı olmayan ateşte yapraklar yumuşayıp kıymalı iç pişinceye kadar ocakta tutulur. Etli Enginar Dolması sıcak olarak servis edilir.

Etli (Kıymalı) Enginar Dolması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Yeme kolaylığı açısından en dış yapraklardan başlanır. Yapraklar kaşık vazifesini görüyormuş gibi bir yaprak koparılır. Önce enginar yaprağındaki kıymalı kısım, ardından yaprakların dipteki etli kısmı sıyrılarak yenilir. Dış kısımdaki yapraklar teker teker bu şekilde yendikten sonra çanak kısma ulaşılır. Varsa buradaki tüylü kısımlar atılır ve alttaki enginar çanağı yenilir.
  2. Antalya enginarları kullanıldığında bu görüntüyü yakalamak mümkündür. Çünkü Bayrampaşa ve İzmir enginarlarında yapraklar daha iç içe ve sıkı görünümlüdür.
ETLİ-ENGİNAR-DOLMASIETLİ-ENGİNAR-DOLMASI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok