mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MANTARLI KAŞARLI BÖREK🍄🧀

MANTARLI-KAŞARLI-BÖREK

Mantarlı Kaşarlı Börek Malzemeleri

400 gr kültür mantarı

Üç adet yufka

İki orta boy kuru soğan

İki adet yeşil biber

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

On dilim kaşar peyniri

Tuz ve karabiber

Mantarlı Kaşarlı Böreğin Sosu İçin:

İki adet yumurta, yarım su bardağı süt, yarım su bardağı sıvı yağ

MANTARLI-KAŞARLI-BÖREK

Mantar Kaşarlı Börek Tarifi

  1. Mantarlar yıkanır, kurulanır ve ince ince doğranır. Soğanlar küçük küçük doğranarak sıvı yağda pembeleştirilir. İnce doğranan biberler ilave edilir. Bir iki dakika sonra mantarlar ilave edilir. Mantarlar suyunu salıp çekince tuz, karabiber eklenir ve altı kapatılır. Ilınmaya bırakılır.
  2. Yumurta çırpılır, süt ve yağ ilave edilerek mantarlı böreğin sosu yapılır.
  3. Bir yufka düz bir zemine serilir. Yumurtalı karışımdan her tarafına gezdirilir. Bir ucu yufkanın ortasına doğru kapatılır. İki kat olan bu kısma, mantarlı harcın bir kısmı uzunlamasına yerleştirilir. Üzerine ince kesilmiş kaşar dilimleri yerleştirilir. Kenarlar içe katlanarak rulo şeklinde sarılır. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir.
  4. Diğer iki yufkaya da aynı muamele tatbik edilir. Arta kalan yumurtalı sostan böreklerin üzerine sürülür. (Sos kalmamışsa bir yumurta çırpılarak böreklerin üzerine sürülür).
  5. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişirilir. Böreklerin yumuşaması için fırından çıktıktan sonra üzeri bir tepsi ile örtülür. Mantarlı Kaşarlı Börek ılındıktan sonra dört - beş santim uzunluğundaki dilimlere bölünür. Çayın yanında veya ayranla servis edilir.

MANTARLI-KAŞARLI-BÖREK