mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MAKARNALI BÖREK

Makarnalı börek nasıl yapılıyor? Erişte böreği nasıl yapılır?

MAKARNALI-BÖREK

Makarnalı Peynirli Börek Malzemeleri - Yufkali Makarnali Börek Tarifi İçindekiler

Yarım paket makarna

İki adet yufka

Üç adet yumurta (bir tanesi üzerine sürülecek)

Bir buçuk su bardağı süt

Yarım su bardağı sıvı yağ

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Bir küçük kase beyaz peynir

MAKARNALI-BÖREK

Uzun Makarnali Börek Tarifi - Makarnalı Börek Nasıl Yapılır? - Tavada Yufkali Makarna Böreği

 1. Makarnalar içerisine tuzu atılan az bir suda haşlanır ve suyu çektirilir.
 2. Sıvı yağ, süt ve yumurta çırpılarak makarnalara ilave edilir ve karıştırılır.
 3. Börek yapılacak tepsi hafif yağlanır. Yufkanın bir tanesi alt zemine kenarları dışarı sarkacak şekilde yerleştirilir.
 4. Makarnalı karışımın yarısı yufkanın üzerine eşit şekilde dağıtılır. Üzerine diğer yufkanın yarısı kapatılır. Buraya parçalanan beyaz peynir serpiştirilir. Yufkanın diğer yarısı da peynirlerin üzerine kapatılır.
 5. Kalan makarnalı karışımın tamamı yufkanın üzerine dökülür. Birinci yufkanın kenarları üst kısmı tamamen kapatacak şekilde katlanır. Üzerine çırpılmış yumurta sürülür.
 6. Makarnalı Börek önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında altı üstü kızarana kadar pişirilir.

Not: Börek için küçük bir yuvarlak cam kap ve yufkacıdan alınan büyük yufkalar kullanıldığı için iki yufka tercih edildi.

MAKARNALI-BÖREK

MAKARNALI-BÖREK

Makarnalı Börek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar "Makarnalı Börek Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Spagetti makarnalı börek, Cubuk Makarna Börek Uzun Makarna kullanılabileceği gibi kelebek makarna börek de yapılabilir.
 2. Makarna Böreği yufkasiz Tavada İki adet yumurta çırpılır. Birer çay bardağı süt ve sıvı yağ, beş yemek kaşığı yoğurt, tuz, karabiber, kırmızı pul biber, bir tutam kıyılmış maydanoz ilave edilip tekrar çırpılır. Ardından haşlanmış yarım paket çubuk veya kelebek makarna eklenip harmanlanır. Yağlanmış tavaya makarnanın yarısını yerleştirilir. Üzerine beyaz peynirli harç serpilir. Kalan makarnada dökülüp her yerini kapatacak şekilde döşenir. Kısık ateşte her iki tarafını da çevirerek pişirilir. Tavada makarna böreği servis tabağına ters çevrilip dilimlenerek sunulur.
 3. Firinda Makarna Börek, Makarnalı Börek Yufkasiz Şekli FIRINDA YOĞURT SOSLU MAKARNA🍝
 4. Tavada Yufkali Makarna Böreği için Farklı Bir Tarif, Yufkali Makarnali Börek Tarifi Makarnali Yufkali Börek için yarım paket makarna haşlanır. Üçer yemek kaşığı tereyağı ve peynir, yarım demet kıyılmış maydanoz ile harmanlanır. Tava iki yemek kaşığı sıvıyağla yağlanır ve yufka kenarlarından sarkacak biçimde tavaya alınır. Bir çay bardağı süt, bir adet yumurta, yarım çay bardağı sıvıyağ karıştırılır. Sostan beş yemek kaşığı ayrılır ve makarnalarla karıştırılır. Yufkanın içine makarnalı harç aktarılır. Kenarlardan sarkan yufkalar içe doğru kapatılır ve ayrılan sütlü sos yufkanın üzerine sürülür. Ocak üzerinde iki tarafı da kızarana kadar pişirilir.
 5. Yufkalı fırında makarna nasıl yapılır? Yarım paket makarna bol tuzlu suda haşlanır. Soğuk su katarak on dakika kadar bekletilip süzülür. Sonra tekrar soğuk su katıp karıştırılıp tekrar süzülür. Bir kapta üç adet yumurta kırılır, birer çay bardağı yoğurt ve zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tuz ilave edip çırparak bir kenarda bekletilir. Fırın tepsi yağlanır ve yufkanın birini tepsiye serilir. Makarnaya ince kıyılmış bir demet maydanoz, hazırladığınız yumurtalı sosun yarısı ve bir kase ufalanmış peynir eklenip karıştırılır. Hazırlanan bu karışım yufkanın içine dökülür ve her tarafına yayılır. Üzerine ikinci yufka serilir ve kalan yumurtalı harçtan sürülür. Önceden ısıtılmış fırına verilerek üzeri kızarana kadar pişirilir. Soğumaya yakın dilimlenerek sunulur. Beşamel Soslu makarnalı Börek yapmak istenirse beşamel sos tarifi için: BEŞAMEL SOSLU ELBASAN TAVA
YukarıYukarı