mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MAYALI ÇİÇEK BÖREK TARİFİ

Mayalı Çiçek Börek nasıl yapılır?

MAYALI-ÇİÇEK-BÖREK

Mayalı Çiçek Börek Tarifi Malzemeleri

İki adet yumurta (birinin sarısı üzerine)

Bir su bardağı ılık süt

Bir paket instant maya

100 gr tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı toz şeker

Üç buçuk – dört su bardağı un

İç malzemesi:

200 gr orta yağlı kıyma

Bir büyük kuru soğan

Bir yemek kaşığı salça

İki - üç tane yeşilbiber

Tuz, karabiber

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için çörekotu ve susam

MAYALI-ÇİÇEK-BÖREKMAYALI-ÇİÇEK-BÖREK MAYALI-ÇİÇEK-BÖREK MAYALI-ÇİÇEK-BÖREK

Mayalı Çiçek Börek Tarifi

  1. Sıvı yağ konulan tencereye çok ince doğranan soğanlar ilave edilir. Soğanlar pembeleşince ince doğranan yeşilbiberler eklenir. İki - üç defa çevirdikten sonra kıyma konulur ve kavrulur. Salça eklenir ve en son tuz ile karabiber ilave edilerek kıymalı karışım ocaktan alınır.
  2. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Ortası havuz gibi açılır. İçine sıvı yağ yumurtalar (birinin sarısı hariç), tuz, tereyağı ve mayalı süt eklenir. Ortadaki sıvı malzemeler elle hafifçe karıştırılır. Yanlardaki unlar ortaya doğru toplanarak yoğurma muamelesine başlanır. Azar azar kalan unlar ilave edilerek hamur yoğrulur.
  3. Hamur iki eşit parçaya bölünür. Kullanılacak tepsinin alt kısmı yağlanır. Hamurun bir parçası bu tepsi büyüklüğünde açılır ve tepsiye yerleştirilir. Hazırlanan kıymalı karışım bu hamurun kenar kısımlarına iki – üç parmak genişliğinde yerleştirilir. Hamurun orta kısmı boş bırakılır.
  4. Diğer hamur parçası tepsiden biraz daha büyük açılır ve diğer hamurun üzerine düzgün bir şekilde yerleştirilir ve kenarlarına bastırılarak hamurun açılmaması sağlanır. Hamurun orta kısmına önce artı şeklinde çizik daha sonra artıların arasına da birer çizik atılır. (artı üstü çarpı) Bu parçalar birer birer geriye alınarak hamurun gövdesine yapıştırılır. Burada hamura biraz bastırmak gerekir yoksa pişerken bu kısımlar açılır. Orta kısım boş kalır.
  5. Yumurta sarısı çırpılarak böreğin her tarafına sürülür. Çörek otu ve susam serpilir. Börek en az yarım saat – kırk beş dakika kadar tepside mayalandırılır. Mayalı Çiçek Börek önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında pişirilir.

MAYALI-ÇİÇEK-BÖREKMAYALI-ÇİÇEK-BÖREKMAYALI-ÇİÇEK-BÖREK

YukarıYukarı