mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAZIR YUFKADAN GARNİTÜRLÜ KOLAY BÖREK

HAZIR-YUFKADAN-KOLAY-GARNİTÜRLÜ-BÖREK

Hazır Yufkadan Garnitürlü Kolay Börek Malzemeleri

Dört adet yufka

Bir çay bardağı haşlanmış bezelye

Bir çay bardağı küp küp doğranmış haşlanmış havuç

İki orta boy haşlanmış küp küp doğranmış patates

Bir adet ince doğranmış kapya biber

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber

Böreğin sosu için: Bir çay bardağı süt veya yoğurt, Bir çay bardağı sıvı yağ, iki adet yumurta

Üzeri için: yumurta sarısı ve haşhaş

HAZIR-YUFKADAN-KOLAY-GARNİTÜRLÜ-BÖREK

Hazır Yufkadan Garnitürlü Kolay Börek Tarifi

  1. Geniş bir kasenin içinde yumurtalar çırpılır, süt ve sıvı yağ eklenerek bütün malzeme karıştırılır ve böreğin sosu elde edilir.
  2. Haşlanan ve küçük küçük doğranan sebzeler iki yemek kaşığı sıvı yağda beş - altı dakika çevrilir, tuz ve karabiber eklenerek soğumaya bırakılır.
  3. Bir yufka düz bir zemine serilir. Fırça yardımı ile yufkanın tamamına hazırlanan sostan sürülür. İkinci yufka üzerine serilir. Tekrar sos gezdirilir. Yufkaların baş kısmına doğru sebzeli karışımın yarısı düzgün bir şekilde yerleştirilir. Kenarları içe katlanarak rulo şeklinde sarılır. Rulolar çok sıkı veya çok bol olmamalıdır.
  4. Diğer iki yufkaya da aynı muamele tatbik edilir. İstenirse rulolar bütün olarak pişirilebileceği gibi iki - üç parmak genişliğinde düzgünce kesilerek parça parça da pişirilebilir.
  5. Her iki şekilde de börekler yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Üzerine kalmışsa börek sosundan yoksa bir yumurta çırpılarak sürülür. Haşhaşlar serpiştirilir. Kolay Garnitürlü Börek önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında pişirilir. Çay saatlerinde sıcak veya ılık olarak servis edilir.
YukarıYukarı