Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA YUFKASIZ KARNABAHAR BÖREĞİ

Fırında karnabahar böreği nasıl olur? Sade karnabahar böreği fırında yufkasız olarak yapılabilir mi? Börek tadında karnabahar, güzel bir karnabahar yemeği olacaktır. İşte karnabahar böreği tarifi resimli olarak…

FIRINDA-YUFKASIZ-KARNABAHAR-BÖREĞİ

Fırında Yufkasız Karnabahar Böreği için Malzemeler

Bir küçük karnabahar

İki adet yumurta

Yarım su bardağı süt

Küçük bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı kaşar rendesi

Bir yemek kaşığı tepeleme un

Bir tatlı kaşığı tuz (haşlarken) + bir çay kaşığı tuz (sos için)

Bir çay kaşığı karabiber

FIRINDA-YUFKASIZ-KARNABAHAR-BÖREĞİ

karnabahar resmi

FIRINDA-YUFKASIZ-KARNABAHAR-BÖREĞİ

Fırında Yufkasız Karnabahar Böreği Tarifi

  1. Karnabahar yıkanır, çiçekler çok küçültülmeden tuzlu suda haşlanır, süzdürülür. Karnabaharlar fırına dayanıklı bir tepsiye düzgün şekilde yerleştirilir.
  2. Börek sosunun hazırlanması: İki yumurta kırılır. Üzerine un, süt ve sıvı yağ eklenerek pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpılır. İçersine bir tatlı kaşığı tuz ve karabiber eklenir ve karıştırılır. Her tarafına gelecek şekilde karnabaharların üzerine dökülür.
  3. Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırına verilir. Dökülen sos çekinceye kadar pişirilir. Karnabahar Böreği’ni fırından almadan önce karnabaharların üzerine kaşar rendesi konulur.
  4. Kaşarlar eriyip kızarınca börek fırından çıkarılır ve sıcak olarak servis edilir.

FIRINDA-YUFKASIZ-KARNABAHAR-BÖREĞİ

Fırında Yufkasız Karnabahar Böreği Tarifi ile alakalı İlave Bilgiler ve Püf Noktaları

  1. Karnabahar Nedir? Karnabahar sebze midir? Sebzedir. Karnabahar nasıl bir sebzedir? Karnabahar (Brassica oleracea 'Botrytis'), turpgiller (Brassicaceae) ailesinden, beyaz veya sarımtırak çiçekleri etli ve tanecikli bir yapıda olan, koyu yeşil yaprakları lahana yaprağına benzeyen, umumiyetle kış sebzesi olarak faydalanılan, vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan iki yıllık otsu bir bitki türüdür. Yenilen kısmı, henüz açmamış yoğun çiçek vaziyetidir. Türkiye'de güzlük turfanda, kışlık ve mart karnabaharı olmak üzere üç türü vardır. Fosfor ve vitamin bakımından zengindir.
  2. Karnabahar İle Ne Yapılabilir? Karnabahar İle Yapılan Yemek Tarifleri Nelerdir? Karnabahar ile yapılan yemeklerin çeşitleri çoktur. Karnabahar ile yapılan kolay yemeklere misal vermek gerekirse: KARNABAHAR VE BROKOLİ🥦 GRATEN, "Karnabahar fırında nasıl olur?" soranlara FIRINDA BEŞAMEL SOSLU KARNABAHAR ve FIRINDA KÖFTELİ KARNABAHAR, BULGURLU KARNABAHAR KÖFTESİ, PATATESLİ🥔 HAVUÇLU🥕 KARNABAHAR SALATASI, TAVUKLU🍗 KARNABAHAR KÖFTESİ, "Sade karnabahar salatası nasıl olur?" diyenlere KARNABAHAR SALATASI🥗, BROKOLİLİ🥦 KARNABAHAR SALATASI🥗, “Karnabahar yemeği nasıl olur?” deyip karnabahar yemeği tarifi arayanlara KIYMALI KARNABAHAR YEMEĞİ, YOĞURTLU SARIMSAKLI KARNABAHAR, “karnabahar sade kızartması” yapılışını merak edenlere SODALI KARNABAHAR KIZARTMASI, FIRINDA BEŞAMEL SOSLU KARNABAHAR karnabahar ile ilgili yemekler arasında sayılabilir.
  3. Karnabahar kızartmadan pişirmeden önce haşlanır mı? Karnabahar kaç dakikada haşlanır? Karnabahar salata, kızartma, fırınlama veya püre yapılacaksa öncelikle haşlanarak yemek olmaya hazır hale getirilir. Sulu ve salçalı yemeği pişirilecekse haşlamak gereksizdir. Karnabahar haşlarken diri kalmaması veya dağılmaması için “Karnabahar ne kadar haşlanmalıdır?” mevzusu mühimdir. Yemeğin lezzeti için sebzenin haşlanma süresine dikkat edilmelidir. Gereğinden fazla haşlanan sebzeler besin değerlerinin mühim bir kısmını kaybederken parçalanarak dağılabilirler. Öyleyse karnabahar ne kadar sürede haşlanır? Karnabaharın haşlanma süresi büyüklüğüne, tencerenin cinsine, kullanılan su miktarına göre değişebilir. Sapları diri görünmesine rağmen çiçekler yeterli seviyede haşlanmış olabilirler. Düdüklüde karnabahar ne kadar kaynatılır? Düdüklü tencerede karnabahar haşlama süresi normal tencereye göre çok daha kısa olup 5 dakika bile fazla olabilir. Tencerede karnabahar kaç dk haşlanır? Tencerede karnabahar haşlamak düdüklüye nispeten daha uzun zaman alır. Ancak karnabaharların pişme seviyesinin kontrolü bakımından üstünlüğü vardır. “Karnabahar ne kadar zamanda sürede pişer” mevzusunda verilen zaman süresi ne olursa olsun tencerede pişme süresi bitimine yaklaşırken bir çatal veya bıçakla istenen yumuşaklığa ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmelidir. Tencere için karnabahar haşlama süresi orta büyüklükte parçalara ayrıldıktan sonra karnabaharların yarısında gelecek kadar suda orta ateşte 10 dakika kadardır. Karnabahar çok küçük tanelere bölünmesi haşlanırken dağılmasına yol açar. Karnabaharın püre şekilde olması istenirse bir miktar fazla haşlanması mesele teşkil etmeyecektir. Lakin kızartma veya salata yapılacaksa görünüş ve lezzet bakımından yeterinden fazla haşlanmamalıdır. Karnabahar haşlandıktan sonra tencerede bekletilmemeli ocak kapatılır kapatılmaz hemen suyu süzdürülmelidir. Bu yapılmazsa tenceredeki suyun sıcaklığıyla haşlanmış karnabahar pişmeye devam edip dağılabilir.
  4. Patates karnabahar gibi sebzeleri kaynatırken kararmaması için ne kullanılır? Karnabaharın haşlanırken beyazlığını korumasını sağlayan püf noktası haşlama suyuna ilave edilecek limon suyudur. Patatesleri haşlarken, haşlama suyuna eklenecek iki yemek kaşığı sirke patateslerin hem kararmayıp sarı renklerini muhafaza etmelerini hem de daha lezzetli olmalarını sağlar.
  5. Karnabahar Kokmaması İçin Ne Yapmalı? Karnabahar kokusu nasıl giderilir? Karnabahar Pişirirken Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapmalı? Kokusuz karnabahar yemeği imkansız değil… Haşlama aşamasında karnabahar kokmasın diye çare arıyorsanız değişik usullerden birini deneyebilirsiniz. 1) Pişirme suyuna yarım çay kaşığı tuz ve iki yemek kaşığı sirke ilave edilir. Suyun üzerinde köpük oluşmasını bekledikten sonra, içine karnabaharlar atılır. Bu şekilde renkleri de daha canlı ve parlak olacaktır. 2) Bembeyaz ve kokusuz karnabaharlar için pişirmeden yarım saat kadar önce tuzlu soğuk suda bekletip sonra pişirilebilir. 3) Haşlama suyuna limon suyu ilave edilirse yemeğin lezzeti de artacaktır. 4) Haşlarken suya iki yemek kaşığı süt katılırsa karnabaharın bembeyaz kalmaması ve kötü kokmaması sağlanabilir. 5) Haşlama suyuna kuru nohut ve bir kaç dilim patates konulabilir. 6) Haşlama suyuna ekmek kabuğu koymak rengini korurken kokuya mani olacaktır. Ufalanmış ekmek içi kullanılacaksa dağılıp yemeğe karışmaması için temiz bir tülbente sararak veya minik bir bez torbaya konabilir. Karnabahar haşlandıktan sonra ekmekle dolu tülbent yemeğin içinden çıkartılır. 7) Pişirirken bir kaç defne yaprağı konulabilir. 8) Haşlama suyuna kuru nohut ve birkaç dilim çiğ patates eklenir. 9) Karnabaharların üzerine kararmaması için yarım limon sıkılır, limonlu suda biraz bekletilir, süzülür, kaynar suyun içine atılıp bir dakika bekletilip hemen çıkarılırsa pişerken kokusu az olacaktır. 10) Karnabahar fırında pişirilirse fırına bir elma konulur. Görüldüğü gibi karnabahar yemeği kokmaması için yollar çoktur.
  6. Karnabahar yazımı doğru mu? Karnabahar diye mi yazılır? Karnabahar kelimesinin (sözcüğünün) doğru yazılışı TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından nasıl ifade edilmiştir? Karnabahar nasıl yazılır? “Karnabahar mı karnıbahar mı yazılır” veya “Karnabahar doğru mu” diye kararsız kalanlar bilsin ki TDK'ya göre "karnabahar" doğru yazımıdır. “Karnıbahar” hatalı yazım şeklidir. Halk arasındaki söylenişi olan "karnıbahar" ifadesi doğrusudur diyenler قرنبهار veya karn-ı bahar (bahar devri) anlayışı ile hüküm verir. Etimolojik sözlükler Arapça, Farsça ve eski Yunancada karamb'ın lahana demek olduğunu sözün "karamb-i bahār" كرمب بهار "ilkbahar lahanası" deyiminden geldiğini belirtirler. Ayrıca Kamus-ı Türki Osmanlıca sözlükte 1065. sayfada قرنبهار maddesinde nun harfinin üzerinde bir elif miktarı uzatmayı gerektiren (âsar) dik çizgi olup, harfin üzerindeki dik çizgi kalın okunan harfleri a sesiyle, ince okunan "nun" gibi harfleriyse a ile e arasında bir sesle uzatarak okutur. Zaten ilk görüş doğru olursa "karn-ı" değil harfin inceliği dolayısıyla "karn-i" demek gerekirdi. İkinci mesele de “Karnabahar bitişik mi ayrı mı yazılır?” mevzusudur. Karnabahar daima bitişik yazılır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı