mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MEVLANA BÖREĞİ (Konya)

Mevlana Böreği nasıl yapılır?

MEVLANA-BÖREĞİ

Mevlana Böreği için Malzemeler

Bir çay bardağı yoğurt

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir yumurta

Bir tatlı kaşığı tuz

İki buçuk - üç su bardağı un

Hamurların arasına sürmek için:

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Üç yemek kaşığı tereyağı

İç malzeme için:

Peynir

Maydanoz

Üzerine sürmek için:

Bir yumurta sarısı

MEVLANA-BÖREĞİMEVLANA-BÖREĞİMEVLANA-BÖREĞİMEVLANA-BÖREĞİMEVLANA-BÖREĞİMEVLANA-BÖREĞİ

Mevlana Böreği (Konya) Tarifi

  1. Yoğurma kabı içine yoğurt, sıvı yağ ve yumurta alınır. Tuz eklenir. Azar azar un ilavesiyle yumuşak bir hamur elde edilir. Hamurun üzeri örtülerek bir saat kadar dinlendirilir.
  2. Dinlenen hamur limon büyüklüğünde bezelere ayrılır. Tereyağı eritilir. Üzerine sıvı yağ eklenerek karıştırılır. Bezeler pasta tabağı büyüklüğünde açılır. Üçerli gruplara ayrılır. Bir beze alınır üzerine tereyağı + sıvı yağ karışımından sürülür. Üzerine ikinci beze kapatılır. Tekrar yağ karışımından sürülür. Üzerine üçüncü beze kapatılır.
  3. Bütün bezelere üçerli grup halinde aynı işlemler tatbik edilir. Aralarındaki yağın donması için on beş – yirmi dakika kadar beklenir. Tereyağlı karışım donmuşsa hafif ısıtılarak akışkan hale getirilir.
  4. Tezgâh üzerine alınan birinci üçlü beze oklava veya merdane yardımıyla ince bir yufka olarak açılır. Her tarafına sıvı yağ + tereyağı karışımından tekrar sürülür. Karşılıklı kenarlar ortada birleştirilir. Tekrar hafifçe açılarak karelere bölünür. Her bir karenin uç kısmına peynirli maydanozlu karışımdan konularak üçgen şeklinde kapatılır. Yağlanmış fırın tepsisine dizilerek üzerlerine yumurta sarısı sürülür. Mevlana Böreği önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirilir.

MEVLANA-BÖREĞİ

YukarıYukarı