mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SARIYER BÖREĞİ (İstanbul)

SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)

Malzemeler

24 adet hazır baklava yufkası

İçi için:

300 gram kıyma

İki adet orta boy soğan

Yarım çay bardağı kuş üzümü

Yarım çay bardağı dolmalık fıstık

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Fıstıkları kavurmak için bir yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Üç adet yumurta

Sosu için:

Dört adet yumurta

Bir çay bardağı maden suyu

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı süt

İki yemek kaşığı tereyağı

SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul) SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul) SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)

Sarıyer Böreği (İstanbul)Tarifi

  1. Önce içi hazırlanır: Soğanlar incecik doğranır ve sıvı yağda pembeleştirilir. Kıyma eklenir. Suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur.
  2. Suda bekletilen kuş üzümleri süzdürülerek karışıma ilave edilir. Dolmalık fıstıklar bir yemek kaşığı tereyağda kavrularak eklenir.
  3. Tuz, karabiber konularak bütün malzeme karıştırılır ve ocaktan alınır. Ilınmaya bırakılır.
  4. Derin bir kâsenin içerisine yumurtalar kırılır ve çırpılır. Üzerine süt, sıvı yağ ve maden suyu eklenerek karıştırılır.
  5. Baklavalık yufkalardan iki tanesi üst üste konularak bir tezgâha açılır. İkinci yufkanın üzerine sütlü yumurtalı karışımdan sürülür. Üçüncü ve dördüncü yufka konulur. Dördüncü yufkanın üzerine sütlü yumurtalı karışımdan sürülür.
  6. Hazırlanan kıymalı içten yufkaların geniş kısmına boydan boya konulur ve çok sıkı olmayacak bir rulo şeklinde sarılır. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Rulo tepsiye büyük gelirse uç kısmında hafifçe bükülerek U harfi şekli verilebilir.
  7. Diğer yufkalara da aynı muamele uygulanarak tepsiye yerleştirilir. Kalan sütlü karışım tepsideki böreklerin üzerinde gezdirilir. İki yemek kaşığı tereyağı eritilerek fırça yardımıyla yufkaların üzerine sürülür. Sarıyer Böreği (İstanbul) önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında altı üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Fanlı fırında otuz - kırk dakika sürebilir, ancak yine de kontrol etmekte fayda var.