mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sarıyer Böreği Tarifi, Nasıl Yapılır? İstanbul

Baklava yufkasından Sarıyer böreği nasıl yapılır? Sarıyer böreğinin özelliği nedir? Sarıyer böreği sosu nasıl yapılır? İşte hazır yufkadan sarıyer böreği tarifi...

SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)

Kıymalı Üzümlü Sarıyer Böreği Malzemeleri - Sarıyer Böreğinin İçinde Ne Var? Sarıyer Böreği Yufkadan

24 adet hazır baklava yufkası

İçi için:

300 gram kıyma

İki adet orta boy kuru soğan

Yarım çay bardağı kuş üzümü

Yarım çay bardağı dolmalık fıstık

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Fıstıkları kavurmak için bir yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Üç adet yumurta

Sosu için:

Dört adet yumurta

Bir çay bardağı maden suyu

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı süt

İki yemek kaşığı tereyağı

SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul) SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul) SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)SARIYER-BÖREĞİ-(İstanbul)

Hazır Yufkadan Sarıyer Böreği Yapımı - Ev Yapımı Sarıyer Böreği Hazır Yufkadan Kıymalı Sarıyer Böreği Tarifi - Sarıyer Böreği Baklavalık Yufkadan

 1. Önce içi hazırlanır: Soğanlar incecik doğranır ve sıvı yağda pembeleştirilir. Kıyma eklenir. Suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur.
 2. Suda bekletilen kuş üzümleri süzdürülerek karışıma ilave edilir. Dolmalık fıstıklar bir yemek kaşığı tereyağda kavrularak eklenir.
 3. Tuz, karabiber konularak bütün malzeme karıştırılır ve ocaktan alınır. Ilınmaya bırakılır.
 4. Sariyer böreğin üzerine ne sürülür? Sarıyer böreğine yumurta sürülür mü? Derin bir kâsenin içerisine yumurtalar kırılır ve çırpılır. Üzerine süt, sıvı yağ ve maden suyu eklenerek karıştırılır.
 5. Baklavalık yufkalardan iki tanesi üst üste konularak bir tezgâha açılır. İkinci yufkanın üzerine sütlü yumurtalı karışımdan sürülür. Üçüncü ve dördüncü yufka konulur. Dördüncü yufkanın üzerine sütlü yumurtalı karışımdan sürülür.
 6. Hazırlanan kıymalı içten yufkaların geniş kısmına boydan boya konulur ve çok sıkı olmayacak bir rulo şeklinde sarılır. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Rulo tepsiye büyük gelirse uç kısmında hafifçe bükülerek U harfi şekli verilebilir.
 7. Diğer yufkalara da aynı muamele uygulanarak tepsiye yerleştirilir. Kalan sütlü karışım tepsideki böreklerin üzerinde gezdirilir. İki yemek kaşığı tereyağı eritilerek fırça yardımıyla yufkaların üzerine sürülür. Sarıyer Böreği (İstanbul) önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında altı üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Fanlı fırında otuz - kırk dakika sürebilir, ancak yine de kontrol etmekte fayda var.

Sarıyer Böreği (İstanbul) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sarıyer Böreği Püf Noktaları

 1. Orjinal Sarıyer Böreği Tarifi, Sarıyer Böreği El Açması Sarıyer Böreği Hamuru Nasıl Yapılır? El-Açması Sarıyer Böreği Tarifi
 2. Sarıyer Böreği Kalori: 100 gramlık bir porsiyonun 248 kalori olması beklenir.
 3. Sarıyer Böreği Nerenin Yemeği? İstanbul, Sarıyer... Sarıyer böreği kol böreği mi? Sarıyer böreği veya Karaköy böreği, börekçilerde satılan bir börek türüdür. İlk olarak, 19. yüzyılın sonunda yapıldığı söylenir. Görüntü olarak kol böreğine benzer. Kıymalı, peynirli, patatesli veya ıspanaklı yapılabilir. Kuş üzümü ve çam fıstığı ilave edilebilir. Bu tür böreğin sadesi Kürt Böreği olarak adlandırılır ve farklı biçimde kesilir. Börek, kilo üzerinden hesaplanarak satılır. Sarıyer böreği neden meşhur? Yiyenlerin ağzında dağılır. Sarıyer böreği ilk olarak Osmanlı Devleti'nin kıtlık döneminde gayrimüslim bir vatandaş tarafından 1895'te halka sunulan, sade ve üstüne pudra şekeri dökülerek yapılmıştır. Sarıyer'in meşhur böreği, zamanla Sarıyer böreği adını almıştır.
 4. Peynirli Sarıyer Böreği El Açması Peynirli Börek Tarifi, Nasıl Yapılır?🧀, Sodalı Peynirli Börek Tarifi, Nasıl Yapılır?🧀 gibi tariflerdeki içler kullanılabilir.
 5. Kürt böreğinin asıl adı nedir? Kürt böreği, küt böreği veya sade börek, genellikle börekçilerde yapılıp satılan bir börek türüdür. 1 kg un, yemek kaşığı tuz, 700 ml su, 150 gram tereyağı, yarım su bardağı sıvı yağ ile hazırlanır. Üzerine pudra şekeri serpilerek sunulur. Sonradan "Kürt böreği" olarak anılan bu böreğin icat eden ve yaygınlaştıran kişi Bileceli Mehmet Efendi’dir. Bileceli Kürtler tarafından İstanbul'da yaygınlaştırıldığı için "Kürt böreği" adıyla tanınmıştır. 12 Eylül Darbesi'nden sonra, "Kürt" adının kullanılmasının fiilen yasak olması nedeniyle "sade börek" adıyla satılmıştır. "Küt böreği" adı ise, böreğin bir etnik grubun adını taşıyor olmasına yönelik bilinçli kampanyanın bir ürünü olarak değerlendirilmektedir. Kürt böreği, "yağlı kömbe"den türemiş bir börek çeşididir. "Rengo" lakabıyla tanınan Bileceli Mehmet Efendi'nin İstanbul'da hazırladığı yağlı kömbelere sonradan "Kürt böreği" denmiştir. Bu böreğin pudralı şekerle servis edilmesi de sonradan geliştirilmişti. Ne var ki, Bileceli Mehmet Efendi Kasımpaşa'da gemilerde ve kum kosterlerinde çalışan Kürt işçilere satmak üzere hazırlaması, sonradan rivayet gibi anlatılmıştır. Tıpkı Balkan göçmenlerinin Türkiye'de tanıttığı Boşnak böreği gibi Kürt kökenli ustalarda bu böreğin tanıtım ve zaman içinde geliştirilmesinde tesirli olmuşturlar. Bu böreğin satıldığı en meşhur yer İstanbul Karaköy'dedir. Böreğin servis edilmek üzere kesilirken çıkan "küt-küt" sesi üzerinden adının "küt böreği" olduğu bu rivayetlerden biridir. https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCrt_b%C3%B6re%C4%9Fi
 6. Puf böreği hamuru nasıl yapılır? Kolay Puf Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?☁️
YukarıYukarı