mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EL AÇMASI PEYNİRLİ🧀 BÖREK

El açması peynirli börek nasıl yapılır?

EL-AÇMASI-PEYNİRLİ-BÖREK

El Açması Peynirli Börek Tarifi Malzemeleri

Dört - beş bardak un

Bir buçuk tatlı kaşığı tuz

Ilık su

İç malzemesi için:

Beyaz peynir

Maydanoz

Ara katlar için:

Yarım su bardağı sıvı yağ

İki – üç yemek kaşığı tereyağı

Açmak için: Nişasta

EL-AÇMASI-PEYNİRLİ-BÖREKEL-AÇMASI-PEYNİRLİ-BÖREK

El Açması Peynirli Börek Tarifi

  1. Un ve tuz karıştırılır. Unun ortası havuz gibi yapılır. Azar azar ılık su ilave edilerek yoğrulur ve ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
  2. Hamur hafif unlanmış bir tezgâha alınır. Tezgâh üzerinde yedi - sekiz dakika daha yoğurma muamelesine devam edilir. Hamur on altı bezeye ayrılır. Üzerleri nemli bir bezle örtülerek en az yarım saat dinlenmeye bırakılır.
  3. Tereyağı eritilerek içerisine sıvı yağ konulur ve karıştırılır. Bezeler sekizli gruplara ayrılır. Her bir beze nişasta ile yemek tabağı büyüklüğünde açılır. Aralarına tereyağı - sıvı yağ karışımından sürülür ve sekiz beze üst üste konulur. En üst kısımda bulunan yağ sürülmez. Üst üste konulan sekiz hamurun üzerine elle hafifçe bastırılır. Daha sonra merdane ile böreğin yapılacağı tepsi büyüklüğünde açılır. Açılan yufka yağlanan tepsiye yerleştirilir.
  4. Beyaz peynir ve kıyılmış maydanoz karıştırılarak bu yufkanın her tarafına serpiştirilir. Diğer sekiz beze de aynı şekilde açılır. Açılan bu yufka tepsiden biraz daha büyük olmalıdır. Peynirli karışımın üzerine düzgünce konulurken kenar kısımları en alttaki hamurun altına girecek şekilde yerleştirilir ve hafifçe elle düzeltilir.
  5. Böreğin üzerine arta kalan tereyağı - sıvı yağ karışımından sürülür. Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında nar gibi kızarıncaya kadar pişirilir. El Açması Peynirli Börek ılındıktan sonra dilimlenerek servis edilir.

EL-AÇMASI-PEYNİRLİ-BÖREKEL-AÇMASI-PEYNİRLİ-BÖREK

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok