mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ispanaklı Çıtır Rulo Börek Tarifi, Nasıl Yapılır?

Ramazan menülerinde de aranan Ispanaklı Çıtır Börek nasıl yapılır? Ispanaklı börek içi nasıl hazırlanır? Ispanaklı sigara böreği nasıl yapılır?

ISPANAKLI-ÇITIR-BÖREK

Malzemeler

İki adet yufka

250 gram ıspanak

Ispanağı kavurmak için: Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir adet soğan

Tuz, karabiber

Yarım su bardağı eşit su ve sıvı yağ karışımı

Dört yemek kaşığı un

Bir yumurta sarısı

Çörek otu, susam

ISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREK

Ispanaklı Çıtır Börek Tarifi - Hazir Ispanakli Borek Nasil Pisirilir?

  1. Ispanaklı börek yaparken ıspanak pişirilir mi? Ispanaklar kumları gidinceye kadar bol suda yıkanır, süzdürülür ve kuruması sağlanır. Soğan ince ince doğranarak sıvı yağda pembeleştirilir. Doğranan ıspanaklara tuz ve karabiber ilave edilir. Ispanaklar diriliğini kaybedinceye kadar kavrulur ve ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.
  2. Yufkanın bir tanesi tezgâha serilir. Üzerine su ve yağ karışımının yarısı fırça yardımıyla sürülür.
  3. İki yemek kaşığı un tel süzgeç yardımıyla yufkaların üzerine elenir. Üzerine ikinci yufka yerleştirilir. Onun da üzerine su ve yağ karışımı sürülerek un elenir.
  4. Yufka önce dörde, daha sonra her parça tekrar dörde bölünür. On altı küçük üçgen elde edilir. İstenirse daha büyük börekler elde etmek için daha az parçaya bölünebilir.
  5. Her üçgenin geniş kısmına kaşık yardımıyla ıspanaklı harçtan konulur. Kenar kısımları içe katlanarak rulo şeklinde sarılır.
  6. Pişirme kâğıdı serili fırın tepsisine bütün börekler yerleştirilir. Üzerine yumurta sarısı sürülerek çörek otu ve susam serpiştirilirIspanaklı Çıtır Börek önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında pişirilir.

ISPANAKLI-ÇITIR-BÖREKISPANAKLI-ÇITIR-BÖREK

Ispanaklı Çıtır Börek Tarifi ile Alakalı Siğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Peynirli Ispanaklı Borek içi nasıl hazırlanır? Ispanak pişirildikten sonra ocaktan alınınca dörtte bir kadar peynir eklenip karıştırılır.
  2. Ev yapımı börek hamuru nasıl yapılır? EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK
YukarıYukarı