mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ISPANAKLI KIYMALI SU BÖREĞİ

ISPANAKLI-KIYMALI-SU-BÖREĞİ

Ispanaklı Kıymalı Su Böreği Tarifi Malzemeleri

Orta boy bir tepsi için:

Beş adet yumurta

Yarım çay bardağı su

Bir tatlı kaşığı tuz

Alabildiği kadar un

İçi için:

Yarım kg ıspanak

200 gr kıyma

İki orta boy kuru soğan

Tuz, karabiber

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yufkaların arası ve böreğin üstü için:

250 gr tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

ISPANAKLI-KIYMALI-SU-BÖREĞİ

Ispanaklı Kıymalı Su Böreği Tarifi

  1. Böreğin içi için ıspanaklar çok iyi yıkanır, süzdürülür ve küçük küçük doğranır. Kıyma kısık ateşte suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur. Küp küp doğranan soğanlar sıvı yağda pembeleşince suları iyice süzdürülen ve doğranan ıspanaklar ilave edilir. Beş - altı dakika pişirilen ıspanakların üzerine kavrulmuş kıyma ilave edilir. Tuz ve karabiber eklenen börek harcı beş dakika daha pişirilir ve ılınmaya bırakılır.
  2. Yoğurma kabına yumurtalar kırılır, tuz ve su ilave edilerek hafifçe karıştırılır. Azar azar un ilavesi ile orta sertlikte bir hamur elde edilir.
  3. Hamur tezgâhın üzerinde özleşene kadar yoğrulur. Uzunca bir rulo yapılarak sekiz eşit parçaya bölünür. Her bir hamur parçası yuvarlanarak hafif unlu bir kabın içine dizilir. Üzerleri çok hafif nemli bir bezle örtülerek on beş - yirmi dakika dinlendirilir.
  4. Hamurlar oklava ile teker teker kullanılacak tepsi büyüklüğünde açılır. Hafif unlanmış masa veya düz bir zemine serilirler.
  5. Bu arada geniş bir tencerenin yarısından fazlası su ile doldurulur. İçine iki tatlı kaşığı tuz atılır ve kaynamaya bırakılır.
  6. Tereyağı eritilir ve içerisine sıvı yağ katılır.
  7. Geniş bir kabın içine soğuk su konulur ve ocakta kaynamakta olan tencerenin yakınına getirilir. Ocaktaki su kaynamışsa açılan hamurların ilkinden başlamak üzere ilk hamur kaynar suyun içerisine düzgünce atılır. Kevgir yardımıyla hamurda katlar oluşması engellenir. Hamur bu kaynar suyun içinde bir - iki dakika tutulur. Kevgirle sıcak suyun içerisinden düzgün bir şekilde alınan yufka hemen soğuk suyun içine atılarak elle açılır ve ortasından tutulan yufka hafifçe sıkılarak yağlanmış tepsiye düzgün bir şekilde yerleştirilir. Eritilmiş tereyağından bir miktar bir kaşık yardımıyla yufkanın üzerinde gezdirilir.
  8. Diğer yufkalara da aynı muamele yapılır. İlk dört yufka tamamlandığında araya ıspanaklı kıymalı karışım düzgün bir şekilde yerleştirilir. Diğer dört yufkaya da aynı işlemler tatbik edilir. Bütün yufkalar tamamlandıktan sonra en üstteki yufkanın üzerinde tereyağı gezdirilir. 200 derecede ısıtılmış fırında pişirilebileceği gibi esasında uygun tepsi ile ocağın üzerinde çevrile çevrile de pişirilebilir. Ispanaklı Kıymalı Su Böreği altı üstü iyice pişen böreğin üzeri kapatılarak nemlenmesi sağlanır. Kare kare dilimlenerek sıcak servis yapılır.

Not: Soğuk olarak kullanılan su ısınmışsa zamanla onu değiştirmekte fayda var.

ISPANAKLI-KIYMALI-SU-BÖREĞİISPANAKLI-KIYMALI-SU-BÖREĞİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • hamarat