mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ POĞAÇA (TEREYAĞLI)

ETLİ-POĞAÇA-(TEREYAĞLI)

Tereyağlı Etli Poğaça Tarifi Malzemeleri

Bir su bardağı ılık su

Bir su bardağı süt

İki silme yemek kaşığı kuru maya veya yarım paket yaş maya

Bir yemek kaşığı silme toz şeker

Dört - beş su bardağı un

150 gr tereyağı

Bir çay bardağı sıvı yağ

Tuz

İçine: 200 gr kuşbaşı et, bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ, tuz ve karabiber

Üzerine: Yumurta sarısı ve susam

ETLİ-POĞAÇA-(TEREYAĞLI)

Etli Poğaça (Tereyağlı) Tarifi

  1. Bir bardak ılık su içine şeker ve kurumaya eklenerek mayanın kabarması sağlanır. Yoğurma kabına kabaran maya, sıvı yağ, süt, tereyağının yarısı ve tuz konularak karıştırılır.
  2. Azar azar un ilave ederek ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir. Mayalanması için en az bir saat üzeri kapalı bekletilir.
  3. Diğer taraftan kuşbaşı etler küçük küçük doğranır, yıkanır ve bir miktar su ile yumuşayıncaya kadar pişirilir. Suyunu çekip pişen etlere sıvı yağ, tuz ve karabiber eklenir. Bir - iki defa çevrilerek altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
  4. Mayalanan hamurdan limon büyüklüğünde parçalar alınır. Hamur düz bir zeminde parmak uçları ile açılır ve inceltilir. Üzerine yumuşamış tereyağı sürülür.
  5. Etli karışımdan dolu dolu bir yemek kaşığı konulur ve bohça gibi kapatılır. Birleşme yerleri aşağıya gelecek şekilde yağlanmış fırın tepsisine dizilir.
  6. Mayalanması için on beş - yirmi dakika kadar tepside bekletilir. Üzerine yumurta sarısı sürülür ve susam ekilir. Tereyağlı Etli Poğaça 180 derecede önceden ısıtılmış fırında altı üstü kızarana kadar pişirilir.
YukarıYukarı