mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI KOLAY AÇMA POĞAÇA TARİFİ

Kuru mayalı açma tarifi pastane usulü nasıl yapılır? Açma Tarifi yaş mayalı nasıldır? Lezzetli bir açma yapmak zor değil.. "Açma poğaça tarifi istiyorum" ama "Pastane usulü pofuduk yumuşaklığında kolay sade açma tarifi resimli olsun, tel tel açma tarifi olsun." diyorsanız mayalı yumuşak poğaça tarifi çok kolay... İşte nefis açma poğaça tarifi sade olarak huzurlarınızda...

EV YAPIMI KOLAY ACMA POGACA TARIFI 1

Ev Yapımı Kolay Açma Poğaça Tarifi Pastane Usulü için Malzemeler - Pastane Açma Tarifinde Neler Var?

İki yemek kaşığı kuru maya (34 gram)veya dört yemek kaşığı yaş maya (68 gram, takriben 42 gramlık bir buçuk paket)

Bir bardak süt

Bir bardak ılık su

Bir su bardağı sıvı yağ

100 gr yumuşamış tereyağı

Üç yemek kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

İki adet yumurta (birinin sarısı üzerine sürülecek)

Alabildiği kadar un

Üzeri için: Susam, çörek otu

EV YAPIMI KOLAY ACMA POGACA TARIFI 4EV YAPIMI KOLAY ACMA POGACA TARIFI 2EV YAPIMI KOLAY ACMA POGACA TARIFI 5EV YAPIMI KOLAY ACMA POGACA TARIFI 6EV YAPIMI KOLAY ACMA POGACA TARIFI 3

Yumuşacık Pamuk gibi AÇMA TARİFİ - Ev Yapımı Kolay Açma Poğaça Tarifi Yumuşacık Şekilde Yapılışı - Pofuduk Poğaça Tarifi - Tel Tel Açma Tarifi

  1. Yumuşak poğaça tarifi kuru maya ile yapılacaksa maya bir bardak ılık suda bir tatlı kaşığı şeker ilavesi ile kabarana kadar bekletilir.
  2. Yoğurma kabı içerisine bir miktar un konularak ortası havuz gibi açılır. Kabaran maya ve diğer malzemeler tereyağı hariç havuzun içine konulur.
  3. Azar azar un ilavesiyle yoğrularak ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri streçle kapatılarak hamur iki kat oluncaya kadar mayalanması için beklenir.
  4. Kabaran hamurdan küçük limon büyüklüğünde parçalar alınır. Hafif unlanmış tezgah üzerinde bezeler elle yuvarlanarak biraz açılır ve üzerine yumuşamış tereyağından yarım tatlı kaşığı kadar sürülür.
  5. Açma simit şekillendirme: Aynı zamanda hamur el yardımıyla biraz daha uzatılarak büyütülür. Rulo şeklinde sarılır. Açma şeklini elde etmek üzere uzatılmış hamur iki taraftan ters yönde bükülür, düğüm atılır gibi birbirinin içinden geçirip ek yeri alt tarafa gelecek şekilde ortada birleştirilir. Elde edilen açmalar yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizilir. On beş - yirmi dakika kadar tepside mayalanması beklenir. Üzerlerine yumurta sarısı sürülerek istenirse çörek otu ve / veya susam serpiştirilir. Ev Yapımı Kolay Açma Poğaça önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir. Kısa sürede bayatlamayan puf poğaça kahvaltılarda ve ikramlarda sunulabilir.

"Kuru Mayalı Açma Tarifi Pastane Usulü", "Açma Tarifi Yaş Mayalı" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Açma Simit Tarifi Püf Noktaları

  1. Açma tarifinde istenirse açmaların içine tereyağı, sürme aşamasında zeytin ezmesi, peynir, patates ve benzeri içler konularak zeytinli, peynirli veya patatesli açma yapılabilir. Açma maden suyu kullanarak veya yaş maya ile de yapılabilir. Açma poğaça tarifi ve yapılışının anlatıldığı yukardaki resimlerde örgü ve benzeri şekillerde yapılan açmalar da yer almaktadır.
  2. İnstant mayalı Pamuk Poğaça Tarifi de yukarıdaki kuru mayalı tariften çok farklı değildir. Ayrıca süt yerine yoğurt kullanılarak Yoğurtlu Yumuşak Poğaça Tarifi elde edilir.
  3. Maya Dönüşüm Miktarları 100 gram Yaş Maya = 50 gram Aktif Kuru Maya = 33 gram Instant Maya

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok