mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BEYPAZARI KURUSU TARİFİ (Ankara)

Beypazarı Kurusu nasıl yapılır? Hakiki Beypazarı kurusu özellikleri arasında nefis lezzeti yanında hava almayan bir kapta aylarca tazeliğini muhafaza edebilmesi de yer alır. "Beypazarı kurusu nereden alınır, hangi markette satılır?" diye aramaya gerek yok. Bim, A101, Şok gibi marketlerde bulunabilse de mutfağınız ne güne duruyor? Çünkü içindekilerden emin olarak Beypazarı kurusu yapımı çok kolay... İşte "Beypazarı kurusu evde nasıl yapılır?" diyenlere ev yapımı resimli Beypazarı kurusu tarifi en iyisi, en güzeli...

BEYPAZARI-KURUSU-(Ankara)

Beypazarı Kurusu Malzemeleri - İçinde Ne Var?

Bir su bardağı ılık süt

Bir paket instant maya

100 gr tereyağı

Bir yemek kaşığı toz şeker

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Bir silme tatlı kaşığı tarçın

Varsa yarım çay kaşığı mahlep

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Alabildiği kadar un

BEYPAZARI-KURUSU-(Ankara)

Beypazarı Kurusu Tarifi - Beypazarı Kurusunun Yapılışı

 1. İki - üç bardak unun üzerine maya serpiştirilir ve karıştırılır.
 2. Ortası havuz şeklinde açılan unun içine ılık süt, yumuşamış tereyağı, sıvı yağ, şeker, tuz, mahlep ve tarçın eklenerek yoğrulmaya başlanır. Gerekirse un ilavesi ile ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir.
 3. Üzeri kapatılarak en az bir saat kadar mayalanması beklenir. Hafif unlanmış tezgaha alınan hamur, içindeki havası alınacak şekilde bir miktar yoğrulur.
 4. İki parçaya ayrılarak iki - üç parmak genişliğinde rulo şekline getirilir. Bu rulolar verev şekilde dört - beş santim uzunluğunda kesilir ve yağlanmış fırın tepsisine dizilir.
 5. Beş - on dakika kadar tepside bekletildikten sonra önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında kızarana kadar pişirilir.
 6. Fırından çıkarılan gevrekler iyice soğutulur. 150 derecelik fırında ters düz edilerek on dakika kadar kurutulur. Fırın soğuyuncaya kadar içeride kalırsa daha iyi kururlar. Beypazarı Kurusu (Gevreği) soğuduktan sonra çay ile birlikte servis edilir. Galeta yerine kurabiye yapısını tercih edenler ilk pişirme sonrası da servis edebilirler. "Yaş kuru" veya Beypazarı kurusu yaşı olarak tabir edilen tarzı daha yumuşak yapılıdır.

BEYPAZARI-KURUSU-(Ankara)

Beypazarı Kurusu Hakkında Bilgi:
Ev Yapımı Beypazarı Kurusu Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Beypazarı kurusu nasıl yapılıyor" Püf Noktaları

 1. Beypazarı kurusu ekseriyetle çay ile birlikte sunulur.
 2. Türk Patent Enstitüsüne Beypazarı Kurusu için 2002 yılında yapılan Coğrafi işaret tescili müracaatı sonrası 2013 yılında tescili tamamlanmıştır.
 3. Beypazarı kurusu özellikleri: Yöreye mahsus tereyağı ve tarçının aromasını ihtiva eden Beypazarı kurusu, bahar otları ile beslenen hayvanlardan sağılan süt ile köy fırınlarında dut yapraklarının üzerine konularak pişirilir.
 4. Beypazarı kurusu tarihçesi: Beypazarı kurusu tarihi veya Beypazarı kurusu hikayesi ile alakalı teferruatlı malumat bulunmasa da Avrupa seyahatine çıkan Sultan Abdülmecit'e Valide Sultan'ın 'Oralarda bulup da yiyemez' diye Beypazarı kurusu gönderdiği ifade edilmektedir. Uzun dayanma süresine sahip olmasıyla “ekmek” ihtiyacını karşılayan Beypazarı kurusu Osmanlı ordusunda asker azıkları arasında da yer almıştır.
 5. Beypazarı kurusu yörede nasıl yapılıyor? Beypazarı kurusu tereyağlıdır. Un, süt, tereyağı, maya ve tarçın malzemeleri ile elde edilen kuru hamuru beypazarı kurusu fırınları olan taş fırınlarda meşe odunuyla pişiriliyor. Vaktiyle dut yaprakları üzerinde fırına verilirmiş. Pişirilmenin sonrasında fırından çıkarılan kurular soğuduktan sonra tekrar tepsilere konularak fırına verilir ve içinde nem yok oluncaya kadar üç - dört saat düşük ısı derecesinde kurutulur.
 6. Beypazarı kurusu kalori değeri: Beypazarı kurusu kaç kalori diyetine dikkat edenler için mühim olabilir. Beypazarı kurusu tarifi nefis yemek tariflerinden biri olsa da Beypazarı kurusu kalorisi yüz gramında 340 kalori olarak ifade ediliyor. 1 adet Beypazarı kurusu kaç gramdır? Bir adedinin yedi - on gram kadar geldiği düşünülürse 1 adet tane Beypazarı kurusu kaç kalori sualinin cevabı da 34'tür. Beypazarı kurusu besin değerleri yapımında kullanılan malzemeler dikkate alındığında sıradan bir galetadan daha yüksek olabilir. 34 kalorilik bir Beypazarı kurusunun 4,98 gramı karbonhidrat, 1.2 gramı yağdır. Beypazarı kurusu protein miktarı 0.76 gramdır. Beypazarı kurusu yararları da Beypazarı kurusu zararları bu vasıflarına göredir.
 7. Beypazarı kurusu nasıl saklanır? Kurular soğuduktan sonra ağzı sıkıca kapalı cam kavanozlara konulanarak oda sıcaklığında, nemsiz ve güneş ışığından uzak ortamda saklanabilir.
 8. Beypazarı kurusu çeşitleri: Tereyağlı, zeytinyağlı ve margarinli şekilde piyasa arz edilmektedir.
 9. Beypazarı kurusu tatlısı nasıl yapılır? Beypazarı kurusundan tatlı yapılabilir. Kurabiyelerin üzerine kaynatılmış ve limon damlatılmış şerbeti dökerek tatlı haline çevirmek yaygın bir tatbikattır. Bir borcama Beypazarı kurularını dizip ılınan şerbeti üzerlerine dökülüp tatlının şerbetini çekmesi için bir gün beklenir.
YukarıYukarı