mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CEVİZLİ ÜZÜMLÜ NOKUL TARİFİ (Bafra, Samsun)

Bafra nokulu tarifi nasıl yapılır? Nokul nedir? Nokul Anadolu'nun bir çok yöresinde sevilen bir hamur işidir. Bafra, Sinop, Çankırı, Bursa, Eskişehir, Amasya, Afyon, Isparta, Burdur nokul yapımında farklı malzemelerle bilinir. Kıymalı, cevizli, tahinli, patatesli, haşhaşlı... Hepsi ayrı bir lezzet... "Cevizli Nokul nasıl yapılır? Bafra Nokulu nedir? Bafra usulü nokul nasıl yapılır?" diyenlere işte Bafra nokulu tarifi...

CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 8

Cevizli Nokul Tarifi Malzemeleri - Nokul (Bafra) - Lokul Samsun

Bir çay bardağı yoğurt

Üç – üç buçuk bardak un

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Dört yemek kaşığı toz şeker

Bir çay kaşığı tuz

Bir çay bardağı ılık su

Bir tatlı kaşığı instant maya

Hamurların üzerine sürmek için: Bir kâse sıvı yağ

İçi için:

Bir büyük kâse iri dövülmüş ceviz veya kavrulmuş fındık

Yarım su bardağı çekirdeksiz kuru üzüm

İki yemek kaşığı toz şeker

Üzeri için: Yumurta sarısı

CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 2CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 3CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 4CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 5

Cevizli Üzümlü Nokul Yapılışı Tarifi Samsun - Bafra Nokulu Tarifi Nasıl Yapılır? - Lokul Tarifi - Lokur Tarifi Yapılışı

Evde nokul nasıl yapılır? - Lokul nasıl yapılır? - Lokul Tarifi - Lokur Tarifi Yapılışı

 1. Nokul Hamuru Nasıl Yapılır? Ilık suyun içerisine maya ve bir tatlı kaşığı toz şeker konularak maya kabarana kadar beklenir.
 2. Nokul hamuru nasıl yoğrulur? Bafra nokul yapılışında yoğurma kabının içine kabaran maya, sıvı yağ, yoğurt ve tuz konularak karıştırılır. Azar azar un ilave edilerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Hamurun üzeri bir bez veya streçle örtülerek yarım saat kadar mayalanmaya bırakılır.
 3. Hamur portakal büyüklüğünde bezelere ayrılır. Unlanmış tezgâhın üzerinde açılabildiği kadar ince yufka halinde açılır. Üzerine bir fırça yardımıyla sıvı yağ sürülür.
 4. Bir kâsenin içersinde ceviz, kuru üzüm ve toz şeker karıştırılır. Bu karışımdan açılan yufkanın her tarafına bol miktarda konulur. Yufka ne sıkı ne de bol olacak şekilde rulo halinde sarılır. Rulo hafifçe elle uzatılır. Beş – altı santim uzunluğunda kesilir. Diğer bezelerde aynı muamelelerden geçirilerek hazırlanır.
 5. Nokullar pişirme kâğıdı serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirilirler. Nokul kaç derecede pişer? Cevizli Üzümlü Nokulların üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülerek (ve istenirse susam serpilerek) 190 derecede önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirilir.

CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 6CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 7

"Cevizli Üzümlü Nokul Yapılışı Tarifi (Bafra, Samsun)" ve "Evde nokul nasıl yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Cevizli Nokul Tarifi Püf Noktaları

  1. Bayram ve düğün gibi hususi günlerde misafirlere ikram edilen nokulun iç harcına istenirse bir yemek kaşığı kadar tarçın ve susam katılabilir. Isparta Usulü Nokul yapımında iç malzeme de şeker yerine ezilmiş haşhaş veya tahin kullanılır. Pekmez de ilave edilebilir. Servis tabağına alındığında üzerine pudra şekeri serpenler de vardır. Yörelere göre "üzümlü nokul nasıl yapılır?" hususunda farklılıklar vardır.
  2. Çıtırlık yerine yumuşaklık tercih edilirse fırından çıkarılan nokulların üzeri bir süreliğine örtülür. Daha fazla gevreklik için hamura istenirse bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilebilir.
  3. Nokul Tarifi Sinop Nokulu: Kıymalı Nokul nasıl yapılır? Sinop Nokulu nedir?Gerze nokulu tarifi için:KIYMALI NOKUL (Gerze, Sinop)
  4. Bafra Nokulu kabartma tozlu: "Samsun Bafra Nokulu nasıl yapılır?" dendiğinde kabartma tozlu hamur da kullanılabilir. Mayasız Nokul Tarifi: Bir yoğurma kabına yağ, yoğurt, yumurta, sirkeyi, kabartma tozu ve tuzu ilave edilip karıştırılır. Ağır ağır un eklenerek yumuşak bir hamur oluncaya kadar yoğrulur. Üzerini örtülüp yirmi – otuz dakika bekletilir. Kabartma tozlu nokul dinlenince hamurdan alınan bezeler nişasta serperek çok ince olmadan açılır. Lokul Samsun kabartma tozlu tarifi için diğer hususlar aynıdır.
  5. Bursa Nokul Tarifi: Bursa Nokul Tarifi de bir Cevizli Nokul Tarifidir. Cevizli Nokul nasıl yapılır? İç harcı için ceviz, toz şeker, bir çay kaşığı tarçın, bir – iki çay kaşığı yenibahar ilave edilir. Üzerin yumurta sarısı yerine pekmez su karışımı sürülür.
  6. Çankırı Nokul Tarifi: Geniş bir kaba oda sıcaklığında olan bir su bardağı süt, beş su bardağı un, bir su bardağı yoğurt, bir su bardağı sıvı yağ, bir paket kabartma tozu, bir adet yumurta, bir tatlı kaşığı tuz konulup karıştırılarak kulak memesi kıvamında bir hamur yoğrulur. Hamur uzun silindir şeklinde yuvarlanıp hafifçe üzerine bastırılır. Bir bıçakla verev kesilir. Kesilen parçalar fırın tepsisine dizilip, üzerine çatalla şekil verilip yumurta sarısı sürülür. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Çankırı nokulu arzuya göre içine konulacak harç ile tatlı veya tuzlu olarak hazırlanabilir.
  7. Yalancı Nokul Tarifi: Tahinli Nokul nasıl yapılır? Birer su bardağı tahin ile sıvı yağ karıştırılıp tek kat hazır yufka açılıp üzerine sürülür. Üzerine ceviz içi, toz şeker ve üzüm kurusundan oluşan harç serpilerek rulo halde sarılır. Beş yufka bu şekilde hazırlanır. Parçalara kesilerek fırın tepsisine dizilir üzerine yumurta sarısı sürülüp 190 derecedeki önceden ısıtılmış fırında kızarana dek pişirilir.
  8. Peynirli Nokul Tarifi: Geniş bir kaba beş su bardağı un, bir paket kuru maya, bir tatlı kaşığı toz şeker, iki bardak sıcak su ve yarım litre sütü karıştırıp yoğrulur. Tuz ve yarım çay bardağı sıvı yağ ilavesi ile yoğrulur ve kırk dakika kadar mayalanmaya bırakılır. İç harç olarak tavada eritilen tere yağa tahin ilave edilir. Peynir başka bir yerde rendelenir. Mayalanan hamurun yarısı açılıp tereyağlı tahin sürülüp rende peynir serpilir ve ince rulo yapılır. küçük kesilerek bir tepsiye dizilir. Üzerine yağlı tahin sürülüp 200 derecede pişirilir.
  9. Haşhaşlı Nokul Tarifi- Isparta Nokul Tarifi: Isparta Nokulu Nasıl Yapılır? Haşhaşlı Nokul nasıl yapılır? Bir kilo unu elenip, bir paket instant maya, bir yemek kaşığı toz şeker ve ılık su eklenip ele yapışan cıvık bir hamur elde edilir. Son olarak bir çay kaşığı tuz ve yarım çay bardağı sıvı yağ hamura ilave edilip yoğrulur ve mayalanmaya bırakılır. İç harç olarak iki su bardağı tahin veya ezilmiş haşhaş, bir su bardağı iri dövülmüş ceviz, bir çay bardağı sıvı yağ ve nokula kokusunu verecek gül yaprakları büyük bir kasede harmanlanır. Haşhaşlı nokul tarifi yapılışında gül yaprağı yoksa karanfil, vanilya veya tarçın kullanılabilir. Başka bir yerde susam ve bir yumurta karıştırılarak bekletilir. Dörde bölünen kabaran hamurdan alınan bir parça yağlanmış tezgahta bir miktar açılıp iç malzemesi ilave edilerek açılmaya devam edilir. Kırk - elli santim ebatında açılan hamur rulo yapılıp parçalara bölünür. Her parça iki baştan kıvrılıp tepsiye dizilir. Hepsi tamamlanınca susamlı yumurta sürülüp 200 derecede önceden ısıtılmış fırında takriben yarım saat pişirilir. Isparta nokulunda küçük parçalara gül sekli de verilebilir. Haşhaşlı Pekmezli Nokul yapılacaksa iç harca pekmezin yoğunluğuna bağlı olarak bir su bardağı kadar pekmez ilave edilebilir. Haşhaşlı nokul nerenin diye bazen tartışılır? Çünkü Haşhaşlı Nokul Isparta mutfağına ait nefis bir lezzet olduğu gibi Haşhaşlı Nokul Afyon yemek tarifleri içinde de yer alır. Menşeini gösterecek tarihi kayıtlar kafi seviyede olmadığı için her iki yöreye de aittir denebilir.
  10. Nokul Tarifi Burdur Bir paket yaş maya bir su bardağı ılık suda eritilir. Karıştırma kabındaki una, bir su bardağı ılık süt, bir çay bardağı şekeri, yarım çay bardağı sıvı yağ, bir yumurta ve tuz eklenip yoğurarak kulak memesinden daha sert bir hamur elde edilir. Üzerine un serpilip üstü örtülerek mayalanmaya bırakılır. Bir su bardağı dövülmüş ceviz, bir su bardağı şeker, bir su bardağı kuru üzüm başka bir kapta karıştırılır. Mayası gelince hamuru mandalina büyüklüğünde bezelere bölünür. Bezeler unlanmış tezgâhta kalın bir yufka şeklinde açılır. Sıvıyağla yağlanan yufkalara iç malzeme bolca serpilir. Yufkanın kenarından başlanarak rulo sarılır. Beş santim uzunluğunda kesilir ve yağlanmış fırın tepsisine alınarak, üzerine yumurta sarısı sürülüp önceden ısıtılmış fırına verilir. Takriben yarım saatte pişince üzeri örtülürse yumuşak olur.
  11. Ekmek Hamurundan Nokul Tarifi Daha pratik bir nokul için hamuru ekmek fırınından alınabilir. Mayalı ekmek hamuru un serpilmiş tezgahın üzerinde merdane ile açılıp düzeltilir. İçine birer yemek kaşığı sıvı yağı ve tereyağı sürülür. Bilahare bir çay bardağı tahin sürülür, yarım su bardağı cevizi, yarım su bardağı kuru üzüm, bir çay bardağı toz şeker ve bir tatlı kaşığı toz tarçın serpilir. Hamur rulo tarzında sarılır ve bıçakla iki parmak kalınlığında kesilerek yağlanmış bir tepsiye aralıklı olarak dizilir. Üzerine yumurta akı sürülüp susam serpilerek, önceden ısıtılmış fırında 190 derecede yarım saat kadar pişirilir.
  12. Hazır Yufkadan Nokul Tarifi Bir başka pratik nokul tarifi: Dört yufka için bir su bardağı yağ ile bir buçuk su bardağı tahini bir kapta karıştırılır. Serili yufkanın üzerine bu karışımdan bir miktar döküp yayılır. Toz şeker, kuru üzüm ile öğütülmüş ceviz veya fındık serpilir. Bilahare sıkı bir şekilde rulo yapıp iki parmak kalınlığında kesilir. Üzerine yumurta sürülüp susam serpilerek 190 derecede önceden ısıtılmış bir üzeri kızarana kadar pişirilir.
  13. Yumuşak Nokul Tarifi Bir bardak ılık süt, üç yemek kaşığı toz şeker, bir yumurta akı, bir çay kaşığı tuz, bir paket kabartma tozu, yarım çay bardağı sıvıyağ ve alabildiği kadar unla yumuşak bir hamur yoğrulur. Üç parçaya ayrılıp birkaç dakika dinlendirilir. Bezeler merdane ile orta kalınlıkta açılır. Üzerine sıvı yağ sürülerek toz şeker serpilir. Tahin, kuru üzüm ve dövülmüş cevizler de serpilip hamur rulo şeklinde sarılır. Rulo bıçakla iki parmak kalınlığında kesilir. Tepsiye dizilerek üzerine yumurta sarısı sürülür. 180 derecede yarım saat civarında pişirilir.
  14. Nokul Tarihçesi: Yazıcıoğlu Ali’nin 2. Murad’ın emri üzerine kaleme aldığı “Teravih-i Al-i Selçuk” adlı eserinde Büyük Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın 634 yılı Şevval ayında verdiği bir ziyafette ikram edilen yiyecekler bahsinde geçen ifadeler: “Elvan taam ve biryanlar, ve dane ve mü’zafer ve kaz ve tavuk çevirmeleri, arı girdeler ve tennur aşları ve mümessek ve muattar şerbetler girle dökülüp yenildi ve içildi...” (İkramlarda büryan kebabı, kaz ve tavuk çevirmeleri, beyaz buğday ekmekleri, tandır gibi kapalı ocaklarda pişirilen yemekler, pilavlar ve çeşit çeşit şerbetler yer aldı.) vardı. Yazıcı Ali, nokulun da sofrada yer aldığını yazıyor.
  15. Nokul Kalorisi Bafra Nokulu - nefis yemek tariflerinde olsa da bir adet cevizli üzümlü nokul 150 kalori, bir adet sade nokul 100 kalori, bir adet cevizli haşhaşlı nokul 140 kalori civarındadır.
  16. Diğer Nokul, Lokul veya Lokur Tarifi Yapılışı: Lokul veya nokul sade nokul tarifi şeklinde yapılabildiği gibi, Eskişehir’de kıymalı, Amasya’da haşhaşla yapılırken, Afyonda patatesli nokul veya patatesli haşhaşlı nokul da tercih edilir. Nokul adı altında farklı tarifler bulunsa da Nokul Kurabiye değildir.
  17. Samsun'un en meşhur yemeği nedir? Tirit, keşkek ve nokul Samsun'un meşhur yemeklerindendir.

CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 9CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 10

Sinop Nokulu Tarifi KIYMALI NOKUL (Gerze, Sinop) de ilginizi çekebilir.

Kömbe tarifi: 🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)

Kolay baklava tarifi: HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸

Bayram taplaması: 🍪BAYRAM☪️ TAPLAMASI TARİFİ (Samsat Gevreği, Adıyaman Çöreği, Kıllor, Kilorê Aydîyê)

Kurban kavurması tarifi: LEZZETLİ 🐏KURBAN🐄 KAVURMASI NASIL YAPILIR?

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Beyza

  Lezzet haritası nokul tarifini izledim. Baktım, bafra nokulu siparişi vereyim bari dedim. Yazınızı okuyunca vazgeçtim ben de yaparım dedim. Teşekkürler.

 • Nihat

  Samsun Bafra yöresel Yemeklerinden Nokul İstanbul da yapan lokantalar da var ama evde yapılan bambaşka...

 • ceren

  Merhabalar tarif gerçekten hoş fakat yoğurt yerine süt koyarsak daha kıyır kıyır bir hamur elde ediliyor ayrıca üstüne yumurta sarısı sürmezsek nasıl olur? yumurta kokusu siniyor çünkü

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: ceren

  Merhabalar Ceren,
  Bafra usulü cevizli üzümlü nokul tarifine uymak adına yoğurt kulandık. Nokul yapılışını süt ile denemedik, ama olabilir. Çünkü mayalı hamurlar süt ile de gayet güzel oluyor. Kızarması için nokulların üzerine yumurtayı sürdük. Arzu edilirse yumurta yerine çırpılmış yoğurt veya sıvıyağ sürülebilir.