mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Cevizli Üzümlü Nokul Tarifi, Nasıl Yapılır? (Bafra Nokulu, Samsun)

Orjinal Bafra nokul tarifi nasıl yapılır? Nokul nedir? Bayram sofralarını şenlendiren nokul Anadolu'nun bir çok yöresinde sevilen, lokum, lokur, lokul gibi farklı isimler verilen bir hamur işidir. Rulo şeklinde yapılması en belirgin vasfıdır. Nokul hangi yöreye aittir? Bafra, Sinop, Çankırı, Bursa, Eskişehir, Amasya, Afyon, Isparta, Burdur nokul yapımında farklı malzemelerle bilinir. Kıymalı, cevizli, tahinli, patatesli, haşhaşlı, fındıklı, sakızlı... Hepsi ayrı bir lezzet... "Cevizli Nokul nasıl yapılır? Bafra Nokulu nedir? Bafra usulü nokul nasıl yapılır?" diyenlere işte Bafra nokulu tarifi...

CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 8

Cevizli Nokul Tarifi Malzemeleri - Cevizli Lokul Tarifi İçindekiler - Bafra Nokul Malzemeleri

Bafra nokulunun hamuruna ne katılır? Nokul hamuruna ne konur?

Bir çay bardağı yoğurt

Üç – üç buçuk bardak un

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Dört yemek kaşığı toz şeker

Bir yemek kaşığı sirke

Bir çay kaşığı tuz

Bir çay bardağı ılık su

Bir tatlı kaşığı instant maya

Hamurların üzerine sürmek için: Bir kâse sıvı yağ

İçi için:

Bir büyük kâse iri dövülmüş ceviz veya kavrulmuş fındık

Yarım su bardağı çekirdeksiz kuru üzüm

İki yemek kaşığı toz şeker

Üzeri için: Yumurta sarısı

CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 2CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 3CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 4CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 5

Cevizli Üzümlü Nokul Yapılışı Tarifi Samsun Nokulu nasıl yapılır? - Cevizli Üzümlü Bafra Nokulu Tarifi Nasıl Yapılır? - Lokur Tarifi Yapılışı

 1. Bafra Nokulu Hamuru Nasıl Yapılır? Ilık suyun içerisine maya ve bir tatlı kaşığı toz şeker konularak maya kabarana kadar beklenir.
 2. Nokul Hamuru Tarifi, Nokul hamuru nasıl yoğrulur? Bafra nokul yapılışında yoğurma kabının içine kabaran maya, sıvı yağ, yoğurt ve tuz konularak karıştırılır. Azar azar un ilave edilerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Hamurun üzeri bir bez veya streçle örtülerek yarım saat kadar mayalanmaya bırakılır.
 3. Hamur portakal büyüklüğünde bezelere ayrılır. Unlanmış tezgâhın üzerinde açılabildiği kadar ince yufka halinde açılır. Üzerine bir fırça yardımıyla sıvı yağ sürülür.
 4. Bir kâsenin içerisinde ceviz, kuru üzüm ve toz şeker karıştırılır. Bu karışımdan açılan yufkanın her tarafına bol miktarda konulur. Yufka ne sıkı ne de bol olacak şekilde rulo halinde sarılır. Rulo hafifçe elle uzatılır. Beş – altı santim uzunluğunda kesilir. Diğer bezelerde aynı muamelelerden geçirilerek hazırlanır.
 5. Nokullar pişirme kâğıdı serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirilirler. Nokul kaç derecede pişer? Cevizli Üzümlü Nokulların üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülerek (ve istenirse susam serpilerek) 190 derecede önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar takriben 45 dakika pişirilir.

CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 6CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 7

"Nokul Nedir Nasıl Yapılır? Mayalı Nokul Nasıl Yapılır? Evde Nokul Nasıl Yapılır? Bafra Nokulu Nasıl?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Üzümlü Cevizli Nokul Tarifi Bafra Püf Noktaları

 1. Bafra nokulu nedir? Bafra usulü Nokul nasıl yapılır? Bafra nokul tarifi 06.11.2017 tarihinde tescil edilmiştir. Bafra Nokulu; mayalı açılmış hamurun içerisine ceviz, kuru sarı üzüm, şeker ve diğer hammaddelerin karışımı konularak yapılan şerbetsiz baklava olarak da adlandırılan bir tatlı çeşididir. Bafra Nokulu, Bafra yöresinin kültür birikimi ile günümüze ulaşan özel bir şerbetsiz tatlıdır. Bafra Nokulunu diğer yörelerde üretilen benzer ürünlerden ayıran en mühim vasfı hamurunda kabartma tozunun kullanılmaması ve içine yumurta katılmamasıdır. Ayrıca Bafra Nokulunun diğer mühim farklılığı hamurunda sirke kullanılması neticesinde mamulün gevrek olmasıdır. Bafra Nokulunun yapımı hususi marifet ve ustalık gerektirir. Bafra Nokulu piştikten sonra soğumaya bırakılır. Servis edilirken Bafra Zembili servis tepsisi kullanılır. Kızılırmak Deltasında biten ince uzun yapraklarının kenarları keskin, ucu diken gibi sivri, koyu renkli bir çeşit çayır otu olan kındıra ile mısır somağını dış tesirlerden koruyan mısır yeleğinin beraber örülmesi ile oluşan mamuldür. Sunulurken Bafra Zembilinin içine Bafra Nokulu sıra sıra dizilir.
 2. Bayram ve düğün gibi hususi günlerde misafirlere ikram edilen nokulun iç harcına istenirse bir yemek kaşığı kadar tarçın ve susam katılabilir. Isparta Usulü Nokul yapımında iç malzeme de şeker yerine ezilmiş haşhaş veya tahin kullanılır. Pekmez de ilave edilebilir. Servis tabağına alındığında üzerine pudra şekeri serpenler de vardır. Yörelere göre "üzümlü nokul nasıl yapılır?" hususunda farklılıklar vardır.
 3. Çıtırlık yerine yumuşaklık tercih edilirse fırından çıkarılan nokulların üzeri bir süreliğine örtülür. Daha fazla gevreklik için hamura istenirse bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilebilir.
 4. Tuzlu Nokul Tarifi, Kıyır Kıyır Nokul Tarifi Sinop Nokulu nedir? Sinop nokulu Kıymalı Gerze Nokulu nasıl yapılır? Kıymalı Nokul Tarifi Kıymalı Nokul nasıl yapılır? Sinop nokul tarifi veya Gerze nokulu tarifi için Kıymalı NOKUL Tarifi:KIYMALI NOKUL (Gerze, Sinop)
 5. Bafra Nokulu kabartma tozlu: "Kıyır kıyır Bafra nokulu nasıl yapılır?" dendiğinde tescilli tarif kısmında ifade edildiği üzere en mühim vasıflardan biri hamurunda kabartma tozunun kullanılmamasıdır. Bununla beraber istenirse kabartma tozlu hamur kullanılmak istenirse: Mayasız Nokul Tarifi: Bir yoğurma kabına yağ, yoğurt, yumurta, sirkeyi, kabartma tozu ve tuzu ilave edilip karıştırılır. Ağır ağır un eklenerek yumuşak bir hamur oluncaya kadar yoğrulur. Üzerini örtülüp yirmi – otuz dakika bekletilir. Kabartma tozlu nokul dinlenince hamurdan alınan bezeler nişasta serperek çok ince olmadan açılır. Nokul Samsun kabartma tozlu tarifi için diğer hususlar aynıdır.
 6. Bursa Nokul Tarifi: Bursa Nokul Tarifi de bir Cevizli Nokul Tarifidir. Cevizli Nokul nasıl yapılır? İç harcı için ceviz, toz şeker, bir çay kaşığı tarçın, bir – iki çay kaşığı yenibahar ilave edilir. Üzerin yumurta sarısı yerine pekmez su karışımı sürülür.
 7. Çankırı Nokul Tarifi: Geniş bir kaba oda sıcaklığında olan bir su bardağı süt, beş su bardağı un, bir su bardağı yoğurt, bir su bardağı sıvı yağ, bir paket kabartma tozu, bir adet yumurta, bir tatlı kaşığı tuz konulup karıştırılarak kulak memesi kıvamında bir hamur yoğrulur. Hamur uzun silindir şeklinde yuvarlanıp hafifçe üzerine bastırılır. Bir bıçakla verev kesilir. Kesilen parçalar fırın tepsisine dizilip, üzerine çatalla şekil verilip yumurta sarısı sürülür. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Çankırı nokulu arzuya göre içine konulacak harç ile tatlı veya tuzlu olarak hazırlanabilir.
 8. Yalancı Nokul Tarifi, Yalancı Nokul Nasıl Yapılır? Kolay Nokul Tarifi, Hazır Yufka ile Nokul Nasıl Yapılır?, Hazır Yufkadan Nokul Tarifi, Baklavalık Yufkadan Nokul Tarifi Nokul Tarifi Baklavalık Yufkadan yapılırsa hamur açma kısmı hariç aynı tarif tatbik edilir. Mesela:
 9. Tahinli nokul tarifi, Tahinli Nokul nasıl yapılır? Birer su bardağı tahin ile sıvı yağ bir kapta karıştırılıp tek kat hazır yufka serilip üzerine sürülerek yayılır. Üzerine öğütülmüş ceviz veya fındık içi, toz şeker ve üzüm kurusundan oluşan harç serpilerek sıkı bir şekilde rulo halde sarılır. Beş yufka bu şekilde hazırlanır. İki parmak kalınlığında parçalara kesilerek fırın tepsisine dizilir. Üzerine yumurta sarısı sürülüp 190 derecedeki önceden ısıtılmış fırında kızarana dek pişirilir.
 10. Peynirli Nokul Tarifi: Geniş bir kaba beş su bardağı un, bir paket kuru maya, bir tatlı kaşığı toz şeker, iki bardak sıcak su ve yarım litre sütü karıştırıp yoğrulur. Tuz ve yarım çay bardağı sıvı yağ ilavesi ile yoğrulur ve kırk dakika kadar mayalanmaya bırakılır. İç harç olarak tavada eritilen tere yağa tahin ilave edilir. Peynir başka bir yerde rendelenir. Mayalanan hamurun yarısı açılıp tereyağlı tahin sürülüp rende peynir serpilir ve ince rulo yapılır. küçük kesilerek bir tepsiye dizilir. Üzerine yağlı tahin sürülüp 200 derecede pişirilir.
 11. Haşhaşlı Nokul Tarifi Afyon- Isparta Nokul Tarifi: Nokul Tarifi Isparta Nokulu Nasıl Yapılır? Haşhaşlı Nokul nasıl yapılır? Bir kilo unu elenip, bir paket instant maya, bir yemek kaşığı toz şeker ve ılık su eklenip ele yapışan cıvık bir hamur elde edilir. Son olarak bir çay kaşığı tuz ve yarım çay bardağı sıvı yağ hamura ilave edilip yoğrulur ve mayalanmaya bırakılır. İç harç olarak iki su bardağı tahin veya ezilmiş haşhaş, bir su bardağı iri dövülmüş ceviz, bir çay bardağı sıvı yağ ve nokula kokusunu verecek gül yaprakları büyük bir kasede harmanlanır. Hashasli-Nokul Tarifi yapılışında gül yaprağı yoksa karanfil, vanilya veya tarçın kullanılabilir. Başka bir yerde susam ve bir yumurta karıştırılarak bekletilir. Dörde bölünen kabaran hamurdan alınan bir parça yağlanmış tezgahta bir miktar açılıp iç malzemesi ilave edilerek açılmaya devam edilir. Kırk - elli santim ebatında açılan hamur rulo yapılıp parçalara bölünür. Her parça iki baştan kıvrılıp tepsiye dizilir. Hepsi tamamlanınca susamlı yumurta sürülüp 200 derecede önceden ısıtılmış fırında takriben yarım saat pişirilir. Isparta nokulunda küçük parçalara gül sekli de verilebilir. Haşhaşlı Pekmezli Nokul yapılacaksa iç harca pekmezin yoğunluğuna bağlı olarak bir su bardağı kadar pekmez ilave edilebilir. Haşhaşlı nokul nerenin diye bazen tartışılır? Çünkü Haşhaşlı Nokul Isparta mutfağına ait nefis bir lezzet olduğu gibi Haşhaşlı Nokul Afyon yemek tarifleri içinde de yer alır. Hashasli nokul tarifi olarak bakılınca afyon nokul tarifi isparta ile büyük benzerlik arz eder. Menşeini gösterecek tarihi kayıtlar kafi seviyede olmadığı için her iki yöreye de aittir denebilir.
 12. Nokul Tarifi Burdur Bir paket yaş maya bir su bardağı ılık suda eritilir. Karıştırma kabındaki una, bir su bardağı ılık süt, bir çay bardağı şekeri, yarım çay bardağı sıvı yağ, bir yumurta ve tuz eklenip yoğurarak kulak memesinden daha sert bir hamur elde edilir. Üzerine un serpilip üstü örtülerek mayalanmaya bırakılır. Bir su bardağı dövülmüş ceviz, bir su bardağı şeker, bir su bardağı kuru üzüm başka bir kapta karıştırılır. Mayası gelince hamuru mandalina büyüklüğünde bezelere bölünür. Bezeler unlanmış tezgâhta kalın bir yufka şeklinde açılır. Sıvıyağla yağlanan yufkalara iç malzeme bolca serpilir. Yufkanın kenarından başlanarak rulo sarılır. Beş santim uzunluğunda kesilir ve yağlanmış fırın tepsisine alınarak, üzerine yumurta sarısı sürülüp önceden ısıtılmış fırına verilir. Takriben yarım saatte pişince üzeri örtülürse yumuşak olur.
 13. Ekmek Hamurundan Nokul Tarifi Daha pratik bir nokul için hamuru ekmek fırınından alınabilir. Mayalı ekmek hamuru un serpilmiş tezgahın üzerinde merdane ile açılıp düzeltilir. İçine birer yemek kaşığı sıvı yağı ve tereyağı sürülür. Bilahare bir çay bardağı tahin sürülür, yarım su bardağı cevizi, yarım su bardağı kuru üzüm, bir çay bardağı toz şeker ve bir tatlı kaşığı toz tarçın serpilir. Hamur rulo tarzında sarılır ve bıçakla iki parmak kalınlığında kesilerek yağlanmış bir tepsiye aralıklı olarak dizilir. Üzerine yumurta akı sürülüp susam serpilerek, önceden ısıtılmış fırında 190 derecede yarım saat kadar pişirilir.
 14. Yumuşak Nokul Tarifi, Sütlü Nokul Tarifi Yumuşacık Nokul Tarifi: Bir bardak ılık süt, üç yemek kaşığı toz şeker, bir yumurta akı, bir çay kaşığı tuz, bir paket kabartma tozu, yarım çay bardağı sıvıyağ ve alabildiği kadar unla yumuşak bir hamur yoğrulur. Üç parçaya ayrılıp birkaç dakika dinlendirilir. Bezeler merdane ile orta kalınlıkta açılır. Üzerine sıvı yağ sürülerek toz şeker serpilir. Tahin, kuru üzüm ve dövülmüş cevizler de serpilip hamur rulo şeklinde sarılır. Rulo bıçakla iki parmak kalınlığında kesilir. Tepsiye dizilerek üzerine yumurta sarısı sürülür. 180 derecede yarım saat civarında pişirilir.
 15. Nokul Tarihçesi: Yazıcıoğlu Ali’nin 2. Murad’ın emri üzerine kaleme aldığı “Teravih-i Al-i Selçuk” adlı eserinde Büyük Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın 634 yılı Şevval ayında verdiği bir ziyafette ikram edilen yiyecekler bahsinde geçen ifadeler: “Elvan taam ve biryanlar, ve dane ve mü’zafer ve kaz ve tavuk çevirmeleri, arı girdeler ve tennur aşları ve mümessek ve muattar şerbetler girle dökülüp yenildi ve içildi...” (İkramlarda büryan kebabı, kaz ve tavuk çevirmeleri, beyaz buğday ekmekleri, tandır gibi kapalı ocaklarda pişirilen yemekler, pilavlar ve çeşit çeşit şerbetler yer aldı.) vardı. Yazıcı Ali, nokulun da sofrada yer aldığını yazıyor.
 16. Nokul Kalorisi Bafra Nokulu - nefis yemek tariflerinde olsa da bir adet cevizli üzümlü nokul 150 kalori, bir adet sade nokul 100 kalori, bir adet cevizli haşhaşlı nokul 140 kalori civarındadır.
 17. Diğer Nokul Tarifi Yapılışı: Nokul tarifi yukarıdaki şekilde yapılabildiği gibi, Eskişehir’de kıymalı, Amasya’da haşhaşla yapılırken, Afyonda patatesli nokul veya patatesli haşhaşlı nokul da tercih edilir. Nokul adı altında farklı tarifler bulunsa da Nokul Kurabiye tarifi değildir.
 18. Samsun'un en meşhur yemeği nedir? Tirit, keşkek ve nokul Samsun'un meşhur yemeklerindendir.
 19. Samsun nokul nereden alınır? Bafra Nokulu sipariş Samsuna gidenler bazı meşhur pastanelerden temin edebilirler. Ayrıca Mayıs 2021 itibariyle internette Bafra nokulu kargolayan bazı firmalar Bafra Nokulu ve Bafra Kaymaklı Lokumunu kilosu aynı fiyatla 60.00TL'ye satmaktadır. Daha az olmak üzere Sinop nokul siparişi de internetten mümkündür. Misal: Zalpa Bafra
 20. Üzümlü Cevizli Kurabiye 🍪YULAFLI KURU MEYVELİ KURABİYE
 21. Cevizli Çörek: ÜZÜMLÜ PEKMEZLİ TAHİNLİ CEVİZLİ ÇÖREK, TAHİNLİ CEVİZLİ ÇÖREK
 22. Nokul Tatlısı Tarifi Yukarıda "Bafra Nokulu, Bafra yöresinin kültür birikimi ile günümüze ulaşan özel bir şerbetsiz tatlıdır. Bafra Nokulunu diğer yörelerde üretilen benzer ürünlerden ayıran en mühim vasfı hamurunda kabartma tozunun kullanılmaması ve içine yumurta katılmamasıdır." dedikten sonra Bafra usulü olmayan şerbetli ve kabartma tozlu bir nokul tatlısı tarifi de bulunduğunu ifade etmek gerekir. Şöyleki: İki su bardağı ceviz bir çay bardağı pekmezle karıştırılarak iç hazırlanır. Üçer su bardağı toz şeker ve su tencerede kaynatılıp altı damla limon suyu ilave edilerek beş dakika sonra ocaktan alınıp soğumaya bırakılarak şerbeti hazırlanır. 250 gram tereyağı eritilip ılıtılır. Bir kaba birer su bardağı sıvı yağ ve ılık su, bir paket kabartma tozu ile bir tatlı kaşığı tuz alınıp karıştırılır. Ilınmış tereyağı da ilave edilerek tekrar karıştırılır. Beş su bardağı un ilave edilip yoğrulur. Kulak memesinden daha sert bir hamur elde edebilmek için iki – üç su bardağı un yavaş yavaş eklenerek yoğrulur. Hamurun üzeri örtülerek yarım saat bekletilir. Hamurdan mandalina ebadında bezeler yapılır. Yemek tabağı kadar açılırlar. Hamurun üzerine cevizli pekmezden 2 yemek kaşığı yayılıp rulo yapılır. Üç parmak uzunluğunda kesilerek yağlanmış tepsiye yerleştirilir. Önceden 180 dereceye ayarlı fırında üzeri kızarıncaya dek tutulur. Fırından çıkınca hemen ılık şurup gezdirilir. Yarım saat içinde tatlı şurubu çeker. Soğutulup sunulur.

CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 9CEVIZLI UZUMLU NOKUL Bafra Samsun 10

Sinop Nokulu Tarifi KIYMALI NOKUL (Gerze, Sinop) de ilginizi çekebilir.

Kömbe tarifi: 🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)

Kolay baklava tarifi: HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸

Bayram taplaması: 🍪BAYRAM☪️ TAPLAMASI TARİFİ (Samsat Gevreği, Adıyaman Çöreği, Kıllor, Kilorê Aydîyê)

Kurban kavurması tarifi: LEZZETLİ 🐏KURBAN🐄 KAVURMASI NASIL YAPILIR?

YukarıYukarı