mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAHİNLİ CEVİZLİ ÇÖREK

Tahinli Cevizli Çörek Tarifi, Nasıl Yapılır? Küçük şekil ve malzeme farkları ile değişik isimler alabilen bu nefis çöreği şu isimlerle de bulabilirsiniz: tahinli cevizli haşhaşlı çörek, tahinli cevizli rulo çörek, tahinli tarçınlı rulo çörek, cevizli tahinli rulo çörek, tahinli cevizli bükme çörek, tahinli ve cevizli çelenk çörek gibi.. İşte tahinli cevizli rulo çörek tarifi resimli olarak..

TAHINLI CEVIZLI COREK

Tahinli Cevizli Bükme Çörek Malzemeler

Bir çay bardağı yoğurt

Bir çay bardağı sıvı yağ

Yarım su bardağı süt

Bir çay bardağı ılık su

İki yemek kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı silme kuru maya

Bir yumurta

İçi:

Bir su bardağı tahin

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım su bardağı toz şeker

Bir su bardağı öğütülmüş ceviz

Üzerine:

Bir yumurta sarısı

TAHINLI CEVIZLI COREK 4TAHINLI CEVIZLI COREK 5TAHINLI CEVIZLI COREK 6TAHINLI CEVIZLI COREK 7TAHINLI CEVIZLI COREK 8TAHINLI CEVIZLI COREK 9TAHINLI CEVIZLI COREK 1TAHINLI CEVIZLI COREK 2TAHINLI CEVIZLI COREK 3

Tahinli Cevizli Çörek Tarifi

  1. Ilık suyun içine maya ve bir yemek kaşığı şeker konulur. Maya kabarana kadar beklenir. Yoğurma kabının içine süt, sıvı yağ, yoğurt, yumurta, tuz, maya ve kalan şeker konularak karıştırılır. Üzerine yavaş yavaş un ilave edilerek yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri kapatılarak mayalanması için bir saat kadar bekletilir.
  2. Mayalanan hamur unlu tezgaha alınır ve üç eşit parçaya bölünür. Bir parça, merdane ile bir santim kalınlığında açılır. Üzerine tahin sürülür. Toz şekerin yarısı serpiştirilir ve her tarafına gelecek şekilde ceviz konulur.
  3. Diğer hamur da aynı şekilde açılır ve bu hamurun üzerine yerleştirilir. Onun da üzerine aynı şekilde tahin, şeker ve ceviz konulur. Üçüncü hamur da açılarak bunların üzerine kapatılır.
  4. Üç yufkanın üzerine hafifçe bastırılarak içerdeki hava kabarcıklarının çıkması ve her tarafın bütün bir hamur halinde olması sağlanır. Bu hamurdan iki parmak genişliğinde uzun şeritler kesilir. Şeridin bir tanesi elde burularak kendi etrafında döndürülür. Ucu alt kısma getirilir.
  5. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serilir. Bütün şeritlere aynı şekil verilir, aralıklı olarak fırın tepsisine yerleştirilir. Çörekler tepsi mayası gelinceye kadar on - onbeş dakika bekletilir. Tahinli Cevizli Çörek, üzerine yumurta sarısı sürülerek önceden ısıtılmış fırında 200 derecede pişirilir.

TAHINLI CEVIZLI COREK 10TAHINLI CEVIZLI COREK 11TAHINLI CEVIZLI COREK 12

YukarıYukarı