mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAHİNLİ FINDIKLI DOLAMA (BÜKME) ÇÖREK

TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-13

Tahinli Fındıklı Dolama (Bükme) Çörek Yapılışı Tarifi Malzemeleri

Bir çay bardağı yoğurt

Bir çay bardağı sıvı yağ

Yarım su bardağı süt

Bir çay bardağı ılık su

İki yemek kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı silme kuru maya

Bir yumurta

İçi:

Bir su bardağı tahin

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir çay bardağı toz şeker

Bir su bardağı kavrulmuş ince öğütülmüş fındık

Üzerine:

Bir yumurta sarısı

TAHINLI FINDIKLI DOLAMA COREK 1

Tahinli Fındıklı Dolama (Bükme) Çörek Yapılışı Tarifi:

  1. Ilık suyun içine maya ve bir yemek kaşığı şeker konulur. Maya kabarana kadar beklenir.
  2. Yoğurma kabının içine süt, sıvı yağ, yoğurt, yumurta, tuz, maya ve kalan şeker konularak karıştırılır.
  3. Üzerine yavaş yavaş un ilave edilerek yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri kapatılarak mayalanması için bir saat kadar bekletilir.
  4. Mayalanan hamur unlu tezgaha alınır ve üç eşit parçaya bölünür. Bir parça merdane ile bir santim kalınlığında açılır. Üzerine tahin sürülür. Toz şekerin yarısı serpiştirilir ve her tarafına gelecek şekilde fındık konulur.
  5. Diğer hamurda aynı şekilde açılır ve bu hamurun üzerine yerleştirilir. Onunda üzerine aynı şekilde tahin, şeker ve fındık konulur. Üçüncü hamurda açılarak bunların üzerine kapatılır.
  6. Üç yufkanın üzerine hafifçe bastırılarak her tarafın bütün bir hamur halinde olması sağlanır. Bu hamurdan iki parmak genişliğinde uzun şeritler kesilir.
  7. Şeridin bir tanesi elde burularak kendi etrafında döndürülüp kıvrılarak gül şekline getirilir ve yağlanmış fırın tepsisine konulur. Diğer şeritlerde sağlı sollu hafif burularak ortadaki hamurun çevresine dolanır. Bütün şeritler bitinceye kadar aynı muameleye devam edilir.
  8. Tepsideki hamurların üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülür. On dakika kadar tepside bekletilen Tahinli Fındıklı Dolama (Bükme) Çörek önceden ısıtılmış fırında 180 derecede kızarana kadar pişirilir.

TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-6TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-5TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-8TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-7TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-10TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-11TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-9TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-12TAHINLI-FINDIKLI-DOLAMA-BUKME-COREK-3

YukarıYukarı