mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

HAŞHAŞLI GÜL🌹 ÇÖREK

Haşhaşlı gül çörek nasıl yapılır? İşte nefis bir haşhaşlı çörek tarifi...

HAŞHAŞLI-GÜL-ÇÖREK

Haşhaşlı Gül Çörek Tarifi Malzemeleri - Haşhaşlı Çörek İçindekiler

Bir su bardağı süt

Üç yemek kaşığı toz şeker

İki yemek kaşığı katı yoğurt

Yarım su bardağı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir paket instant maya

Dört buçuk su bardağı un

Ara katlar için: Bir kâse haşhaş ezmesi

Yarım su bardağı sıvı yağ

Üzeri için:Bir yumurta sarısı

HAŞHAŞLI-GÜL-ÇÖREKHAŞHAŞLI-GÜL-ÇÖREKHAŞHAŞLI-GÜL-ÇÖREK

Haşhaşlı Gül Çörek Tarifi - Haşhaşlı Çörek Nasıl yapılır?

  1. Yoğurma kabının içersine unun yarısı alınır. Ortası havuz gibi açılır. Şeker, yoğurt, sıvı yağ, tuz ve maya eklenerek yoğurmaya başlanır. Unun geri kalanı azar azar ilave edilerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
  2. Hafif unlanmış tezgâhta beş – altı dakika kadar yoğrulan hamur portakal büyüklüğünde bezelere ayrılır. Üzeri bir bezle örtülerek veya streçle kapatılarak bir saat kadar mayalanmaya bırakılır.
  3. Bu arada haşhaş ezmesi sıvı yağ eklenerek sürülebilir kıvama getirilir. Bezelerden biri alınır ve unlanmış tezgâh üzerinde açılır. Üzerine sıvı yağla inceltilmiş olan haşhaş ezmesi sürülür. İkinci beze açılarak bu karışımın üzerine serilir. Yine haşhaş ezmesi sürülür. Üçüncü beze de açılarak bunların üzerine serilir.
  4. En üstteki hamurun üzerine hafifçe bastırılarak katların birbirine yapışması sağlanır. Tek yufka haline getirilmiş olan bezeler oklava yardımıyla bir miktar daha büyütülür. Üç santim kadar şeritlere ayrılır. Her bir şerit kendi etrafında döndürülerek gül şekli verilir.
  5. Uç kısımları altta birleştirilir. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilen çörekler on – on beş dakika kadar tepside mayalandırılır. Haşhaşlı Gül Çörek üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülerek önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında pişirilir.

HAŞHAŞLI-GÜL-ÇÖREK

YukarıYukarı