mikrofon

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

HAŞHAŞLI ÇÖREK (GÜNEŞ ÇÖREĞİ)

Haşhaşlı Çörek nasıl yapılır? İşte Haşhaş ezmeli güneş çöreği tarifi...

GÜNEŞ-ÇÖREĞİ-(HAŞHAŞ-EZMELİ)

Haşhaşlı Çörek Tarifi Malzemeleri - (Güneş Çöreği)

Dört yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir su bardağı süt

İki yemek kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir paket maya

Dört buçuk su bardağı un

İçine:Yarım su bardağı haşhaş ezmesi

Bir çay bardağı sıvı yağ

İki yemek kaşığı toz şeker

Üzeri için:Bir yumurta sarısı

GÜNEŞ-ÇÖREĞİ-(HAŞHAŞ-EZMELİ)GÜNEŞ-ÇÖREĞİ-(HAŞHAŞ-EZMELİ)GÜNEŞ-ÇÖREĞİ-(HAŞHAŞ-EZMELİ)GÜNEŞ-ÇÖREĞİ-(HAŞHAŞ-EZMELİ)GÜNEŞ-ÇÖREĞİ-(HAŞHAŞ-EZMELİ)

Haşhaşlı Çörek Tarifi - Güneş Çöreği Nasıl Yapılır?

  1. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Ortası havuz gibi açılır. İçine sıvı yağ, tereyağı, süt, şeker, tuz ve maya konularak bütün malzeme karıştırılır. Unun geri kalanı azar azar ilave edilerek yumuşak bir hamur elde edilir. Hamurun üzeri kapatılarak iki katına çıkıncaya kadar en az kırk beş dakika bekletilir.
  2. Bu sırada yarım su bardağı haşhaş ezmesi bir çay bardağı kadar sıvı yağla inceltilir. Bu karışıma iki yemek kaşığı şeker ilave edilerek karıştırılır.
  3. Mayalanan hamur dört bezeye bölünür. Orta büyüklükte bir tepsi için bezeler açılır. İlk beze tepsiye yerleştirilir. Arasına haşhaşlı karışımdan sürülür. İkinci ve üçüncü yufka yerleştirilerek yine aralarına karışımdan sürülür. Dördüncü yufka yerleştirilir.
  4. Hamurun ortası bir su bardağı kadar boşluk bırakılarak üç santim genişliğinde ortadan kenarlara doğru kesilir. Kesilen her bir parça kendi etrafında iki defa döndürülür. Haşhaşsız kısımların üzerine ve orta kısma yumurta sarısı sürülür. Haşhaşlı Çörek (Güneş Çöreği) önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirilir.
YukarıYukarı